четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Здравко Понош: У дипломатију се уводи систем Удбе. СНС скројила закон по мери своје власти, која бира послушне кадрове, а не стручне људе
Хроника

Здравко Понош: У дипломатију се уводи систем Удбе. СНС скројила закон по мери своје власти, која бира послушне кадрове, а не стручне људе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. октобар 2021.

 Потпредседник Народне странке Здравко Понош изјавио је данас да власт новим законом о спољним пословима и у дипломатију "уводи систем Удбе", односно контролу и централизацију преко "једне тачке", министра спољних послова који, као и директор Безбедносно-информативне агенције, може да запошљава људе без конкурса, саопштила је Народна странка.

Понош је за Н1 истакао да је Српска напредна странка (СНС) „скројила закон по мери своје власти, која бира послушне кадрове са СНС академије младих лидера, а не стручне људе“.

Он је упозорио да нови закон о спољним пословима одражава политичку филозофију власти СНС, која је кренула од тога каквим кадровима располаже и онда стварала структуру, па из тога извукла политику, уместо да иде потпуно обрнутим редоследом.

Додао је да је уведен и „специјални дипломатски надзорник“ са великим овлашћењима и указао да то није у духу нашег језика и историје, „јер надзорници могу да буду у логорима или на градилиштима“.

Навео је да ако амбасадори нису људи којима се неко друштво поноси, „онда морате да им шаљете надзорника, али тако се не прави успешна дипломатија“.

То говори о систему који се успоставља, оценио је и подсетио да „надзорник може да ради шта хоће“.

Упозорио је да је веома лоше што више нису предвиђена саслушања будућих амбасадора у Одбору Скупштине Србије за спољне послове.

„Дозволили су себи да амбасадор у Каиру, који је изузетно важно место, буде човек који ништа није спремио 14 дана пре посете српског министра, а сви су знали да је тамо постављен јер је пашеног моћног човека. У једну важну престоницу, која је још ратна зона, послали су човека који је склоњен из безбедносне службе јер је био склон психоактивним супстанцама. То показује потпуну неозбиљност“, навео је Понош.

Он је подсетио да Србија нема амбасадора у Загребу, Варшави, Пекингу, Канбери, Бразилији, Тунису, „а реално ни у Подгорици“, и нема генералног конзула у Њујорку, нити конзула у Требињу, Мостару и Херцег Новом.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер