уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Земље Квинте: Србија и Косово што пре да обнове дијалог, статус кво није одржив и онемогућава напредак Косова и Србије ка чланству у ЕУ
Хроника

Земље Квинте: Србија и Косово што пре да обнове дијалог, статус кво није одржив и онемогућава напредак Косова и Србије ка чланству у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. август 2019.

Владе земаља Квинте позвале су данас Србију и Косово да што је могуће брже обнове дијалог под окриљем ЕУ и да се уздрже од корака који онемогућавају постизање споразума “неопходног обема државама у циљу постизања ширих евроатлантских интеграција”.

У заједничком саопштењу, владе Француске, Немачке, Италије, Велике Британије и САД навеле су да су спремне да кроз подршку високом представнику ЕУ повећају своју улогу у постизању договора Србије и Косова, али да то не могу да учине “док обе стране не покажу спремност на компромис, док не уклоне препреке и не наставе да разговарају”.

 “За Косово то значи укидање такси (на увоз робе) које је наметнуло Србији. За Србију то значи прекид кампање за повлачење признања независности Косова”, наводи се у саопштењу које је медијима проследила Амбасада САД у Београду.

Владе пет земаља су навеле да је “после година стагнације дошло време да се стави тачка на сукобе из деведесетих” и да се “кроз преговоре у духу добре воље постигне споразум прихватљив обема странама који ће обезбедити безбедну и просперитетну будућност за градјане Косова и Србије”.

“Владе Француске, Немачке, Италије, Велике Британије и САД уједињене су у намери да се постигне пуна нормализација у односима Београда и Приштине кроз свеобухватни, политички одржив и правно обавезујући споразум који ће допринети регионалној стабилности. Статус кво онемогућава напредак Косова и Србије ка чланству у ЕУ и једноставно није одржив”, наводи се у саопштењу.

У саопштењу се наводи да владе пет земаља желе да грађани Косова и Србије “уживају плодове одрживог мира” и да су спремне да у томе помогну “на сваки могући начин”.

Дијалог Београда и Приштине је прекинут је након што је Влада Косова увела таксе на робу из Србије и БиХ 6. новембра, да би их 21. новембра повећала на 100 одсто. Таква одлука је донета након одлуке Интерпола да одбије захтев Косова за пријем у ту организацију.

Уместо укидања, међутим, таксе од 100 одсто уведене су и на производе страних компаније који се производе и увозе из Србије.

Промени ставова Приштине нису допринели ни притисци Брисела и Вашингтона.

Током посете Београду Емануел Макрон је изјавио да ће одржати специјални састанак са руководством Београда, Приштине и канцеларком Ангелом Меркел, са циљем да се омогући постизање споразума.

Након тога је Вучић навео да ће следећи састанак Београда и Приштине у организацији француског председника бити одржан највероватније у септембру.

Недавно је, међутим, премијер Косова Рамуш Харадинај поднео оставку на ту функцију, јер је, како је навео, као осумњичени позван на саслушање пред Специјално тужилаштво у Хагу.

Очекује се да у скорије време председник Косова Хашим Тачи распише изборе, а косовски медији као највероватнији термин наводе септембар ове године.

(Бета, Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер