петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Женин Ањес: Моралесу не треба дозволити да се кандидује на новим изборима - треба му судити када се врати
Хроника

Женин Ањес: Моралесу не треба дозволити да се кандидује на новим изборима - треба му судити када се врати

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. новембар 2019.

 Привремена председница Боливије Хенин Ањес сматра да би њен претходник Ево Моралес, када се врати у земљу, требало да се суочи са кривичним поступком, преноси Би-Би-Си.

Јер, како наводи Ањес, Моралес крши услове азила имајући у виду да наставља да се бави политиком. Иако је раније ове недеље напустио Боливију и отишао у Мексико који му је дао политички азил он и даље „издаје наредбе“ својим присталицама да не одустају од борбе.

Моралесу, сматра Ањес, не би требало дозволити да се кандидује на новим изборима који би требало да буду одржани у року од три месеца.

„Њега треба извести пред лице правде. Ево Моралес је напустио земљу на кукавички начин. Он је свестан чињенице да мора да одговара пред правосудним системом земље. Прекршио је све протоколе азила јер се отворено и даље бави политиком, а што није дозвољено кад некоме пружите азил“, казала је Ањес за Би-Би-Си.

Боливијски народ, истакла је она, „стекао је поново право да бира власт“.

„То је оно што стоји иза овог хаоса. Моралес нас је довео до избора 20. октобра и оно што се догодило било је велика превара“, рекла је Ањес.

На улицама су и даље протести Моралесових присталица који изражавају негодовање због, како кажу, „војног пуча“. Присталице бившег лидера сукобиле су се и јуче са полицијом док су посланици лојални бившем председнику покушавали да оспоре легитимитет именовања Ањес. Полиција је бацала сузавац да растера демонстранте који су се кретали ка председничкој палати у Ла Пазу. Поједини демонстранти користили су дрвене и металне палице као „оружје“, пише АП.

Најмање 10 особа убијено је у уличним сукобима последњих дана, а око владиних зграда распоређени су припадници војске.

Изјава Ањес да Моралесу треба судити по повратку у земљу прети да додатно подгреје бес Моралесових присталица, нарочито домородачког становништва, које страхују да ће њихова права бити угрожена по доласку нове владајуће гарнитуре. Транзициони кабинет који је положио заклетву у среду увече не укључује ниједног министра домородачког порекла у земљи где најмање 40 одсто популације припада једној од 36 домородачких група, пише Гардијан.

„Боливија не може да настави да се врти око тиранина“, казала је Ањес. У изјави за медије новопостављени министар унутрашњих послова Артуро Муриљо обећао је да ће „уловити“ свог претходника Хуана Рамона Кинтану, утицајног Моралесовог савезника, што је подгрејало страховања од такозваног „лова на вештице“ против чланова претходне администрације.

Дистанцирајући се од Моралесове политике „социјализам 21. века“ новоименована шефица дипломатије Карен Лонгариц казала је: „остављамо за собом ова времена у којима су етничка и класна огорченост која дели Боливијце коришћена као инструмент политичке контроле.“

Овакав коментар је имплицитни напад на Моралеса, првог домородачког председника земље, који је 2009. променио устав да би земљу поново дефинисао као мултинационалну државу која је увела проширена територијална права аутохтоног становништва.

Случајеви непоштовања староседелачких симбола виђени ових дана такође су појачали бес међу присталицама Моралеса у Боливији и широм Латинске Америке, пише британски дневник. Видео снимци на друштвеним мрежама који приказују паљење Випхале – разнобојне заставе домородачких народа са Анда уско повезаних с Моралесовим пореклом – извели су хиљаде људи на улице.

Један полицијски шеф јавно се извинио пошто је објављен видео снимак на којем се види како скида симбол домородачке заставе са своје униформе.

Видети још:

Ево Моралес: Желео бих да се вратим у Боливију, али нови избори могу да буду одржани и без мене

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер