петак, 19. април 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Женска кошаркашка репрезентација Србије победом после продужетка против Шпаније 71:64 пласирала се у полуфинале првенства Европе

четвртак, 24. јун 2021.

Женска кошаркашка репрезентација Србије победом после продужетка против Шпаније 71:64 пласирала се у полуфинале првенства Европе.

Српски тим је први пут у историји у званичном мечу савладао двоструке узастопне шампионке Европе и у борби за пласман у финале састаће се са Белгијом, која је савладала Русију 85:83.

Екипа Марине Маљковић није блистала у већем делу меча у Валенсији, али је у најважнијим тренуцима била на висини задатка. Могао је српски тим до победе и у регуларнмом делу, али су судије поклониле пенале домаћој екипи. На срећу, Овиња је погодила само једно слободно бацање и утакмицу увела у продужетак.

Србија је у додатних пет минута била много сигурнија, одбрана је одрадила велики посао, а тачку на узбудљив меч ставила је Невена Јовановић за коначних 71:64.

Соња Васић је била најефикаснија са 19 поена, уз 9 скокова и 4 асистенције, Ивон Андерсон је додала 17 (5/17 за два), 4 скока и 3 асистенције, Јовановић 15 (3/6 за три), уз 10 скокова, а Јелена Брукс 7.

У пораженом тиму Кристина Овиња је имаоа 14 поена и 8 скокова, Астоу Ндур 12, а Маите Касорла 11.

Србија на претходном првенству била трећа, а до полуфинала је стигла са максималним учинком. Интересантно је да је и на старту Евробаскета играла проужетак и победила Италију.

Други полуфинални пар су Белорусија и Француска.

Меч уживо:

Шпаније је постигла прве поене на утакмици, Овиња је убацила тројку. Соња Васић је у 3. минуту уписала прве поене за српски тим – 3:2.

Србија је поенима капитена Јелене Брукс у 6. минуту из контре по други пут дошла до минималне предности – 8:7. Шпанија узвраћа серијом 5:0 за 12:8 у 7. минуту.

Домаћа селекција после прве четвртине води 15:13.

Шпанија и 13. минуту води 19:15. И једна и друга екипа као да су још у грчу, много греше…

Србија никако да дође до своје игре, тако да је Шпанија средином друге четвртине дошла до осам поена предности – 25:17.

Српски тим је за девет минута друге четвртине постигао само девет поена, али је и даље у игри. Не блистају ни Шпанкиње – 25:22 на мање од минут пре краја првог полувремена.

Србија је серијом 6:0 дошла до два поена минуса (25:23), а Шпанија на полувремену води 27:23.

Иста мета, исто одстојање у уводних неколико минута треће четвртине. Шпанија је имала 6 поена предности, али је Србија серијом 6:0 после дуже времена дошла до изједначање 29:29 у 23. минуту.

Добар период српског тима – Невена Јовановић постиже прву тројку из десетог покушаја за 38:34 у 28. минуту.

Јовановић у кратком периоду постиже и другу тројку за највећих плус 5 (43:38), али је Шпанија одмах узвратила истом мером.

Шпаније је серијом 5:0 изједначила и у последњи период се улази са резултатом 43:43.

Шпанија серијом 5:0 долази до 60:45 у 32. минуту.

Касорла у 35. минуту погађа тројку за великих 6 поена вишка за домачи тим – 55:49. Петорвић постиже важан кош на другој страни – 55:51.

Србија на три и по минута пре краја није реализовала контру код резултата 57:53. Хил кажњава за 59:53. До краја меча је још три минута.

Лако Шпанкиње завршавају своје нападе, Касорла погађа за 61:55 на 2:33 минута пре краја. Тајм аут за Србију.

Ивон Андерсон постиже тројку, серија Србије 5:0 за 61:60 на минут и 47 секунди пре краја. Шпанија није реализовала напад, а Петровић је на другој страни поентирала али прекасно, напад је истекао. До краја је још 57 секунди.

Петровић полаже лопту у кош на 18 секунди пре краја за предност Србије 62:61. Тајм-аут за Шпанију.

Шпанија има последњи напад… Још четири секунде до краја, Србија има још два ‘мала’ фаула. Још секунд до краја, фаул и два слободна бацања за Шпанију. Просто невероватно јер је утисак био да играчица Шпаније није уопште гледала ка кошу. Судије гледају снимак…

Ипак, два пенала за Шпанију. Још секунд и по до краја. Овиња постиже прво и промашује друго слободно бацање – продужеци 62:62!!!

Србија је у првом колу играла продужетак са Италијом и победила.

Белгија је у другом четвртфиналном мечу победила Русију 85:83 и чека бољег изу дуела Србија – Шпанија.

Брукс са пенала постиже прве поене у додатних пет минута, Србија води 64:62. Андерсон поентира за 66:62. Американка има 17 поена. До краја још два минута. Шпанија је без поена у продужетку.

Домаће смањују са пенала 66:64 на минут и 33 секунде пре краја.

На другој страни Петровић оба пута сигурна 68:64, минут и 21 секунде до краја.

Шпанија није реализовала напад, није ни Србија… До краја је још 37.3 секунди. Шпанија има напад. Фаул у нападу. Још 33 секунде, Србија има напад.

Јовановић погађа тројку за 71:64!!!

Србија је у полуфиналу Европског првенства.