Хроника

Зоран Гавриловић: Председник Управног одбора РТС нема факултет, треба да поднесе оставку

Штампа
среда, 22. септембар 2021.

Председник Управног одбора Радио телевизије Србије Бранко Кланшчек оптужио је портал Нова.рс за манипулисање чињеницама након што је објавио резултате мониторинга Бироа за друштвена истраживања о заступљености власти и опозиције у Дневнику РТС. Ови подаци показују да је опозиција за нешто више од пола месеца у главној информативној емисији јавног сервиса добила свега 106 секунди, док је председник Александар Вучић био заступљен укупно 26 минута и 47 секунди. Кланшчек ни у једном тренутку не спори тачност информација БИРОДИ, већ начин на који су представљене, а накнадно се сам кандидује за "мајстора манипулације" тврдњама да то што се налази на овој позицији без факултетске дипломе уопште није спорно.

Да подсетимо, Нова.рс је објавила текст под насловом „Целој опозицији 106 секунди на РТС за пола месеца, и то након отварања“, у којем се наводе резултати мониторинга БИРОДИ, који показују да је у периоду од 11. до 30. јуна у Дневнику Радио телевизије Србије председник Александар Вучић био заступљен укупно 26 минута и 47 секунди, док је целокупна опозиција добила минут и 46 секунди.

Кланшчек је ово оценио као манипулацију и образложио:

„Ако се упустимо у анализу изнетих чињеница и поделимо 26 минута и 47 секунди са 15 дана, колико је вршен мониторинг, лако и математички прецизно долазимо до закључка да је Александар Вучић, као председник државе, а не као председник своје странке, био заступљен у просеку са мање од два минута у Дневнику који траје тридесет минута“, навео је Кланшчек и додао:

„Било би добро да нам је БИРОДИ, који је радио овај мониторинг изнео и колико је од тих 26 минута и 47 секунди Александар Вучић говорио као председник СНС. Наравно, тај податак је изостављен, јер би износио нула“, каже Кланшчек.

Ово објашњење би можда и пило воду да председник Србије није истовремено и председник СНС, што је против Устава. И да председник Србије није носилац листе СНС на свим изборима, па и на оним за месне заједнице.

Расправу је Кланшчек пренео и на Твитер, па покушао да објасни извршном директору БИРОДИ Зорану Гавриловић како се ради мониторинг.

Као стручњак, који је недавно постављен на чело УО РТС. Стручњак, без факултетске дипломе, на шта је Гавриловић посебно указао.

 

 

Расправа је текла овако.

Гавриловић: „Пажљво сам читао конкурс и схватио да Ви имате проблем са испуњавањем услова да будете изабран за члана УО РТС у погледу члана 17. Како неко са средњом школом може да буде стручњак?“, упитао је Гавриловић.

Кланшчек: „Како се нисте бунили што је Тијанић био директор са средњом школом?

Гавриловић:“Кључно питање је да ли испуњавате услове за члана УО РТС по члану 17 Закона о јавном сервисима“.

Кланшчек: „Па испуњавам, нигде не пише да члан УО мора да има факултет“.

Гавриловић: „Не брукајте се поднесите оставку! Не може се постати стручњак са средњом школом. Са средњом школом можете да имате само занимање, а не професију, а свака професија има експертизу односно струку. Ви нисте стручњак!“.

Толико о манипулацијама.

(Нова)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]