субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Милановић: Нон пејпер о мењању граница на Балкану је „велико сра…“; Што се мене тиче, нема говора о „разлазу БиХ“, Хрватима вратити темељна уставна права из Дејтона
Хроника

Зоран Милановић: Нон пејпер о мењању граница на Балкану је „велико сра…“; Што се мене тиче, нема говора о „разлазу БиХ“, Хрватима вратити темељна уставна права из Дејтона

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. април 2021.

Хрватски председник Зоран Милановић изјавио да је наводни документ о мењању граница на Балкану "велико сра...", надајући се да није дошао из Словеније.

Последњих дана у фокусу регионалне јавности је наводни нон пејпер о промени граница балканских држава и њиховом преустројстрву према етничким линијама, а медији као ауторе помињу највише словеначке званичнике, што су они демантовали.

„Кад је у питању мирни разлаз у БиХ, то је толико неозбиљна и опасна тема да је не треба стављати чак ни на нон пејпер па ко год то направио“, рекао је новинарима хрватски председник.

„Било какво мирољубиво разилажење, Хрватска до Дрине, Београд до Уне – то не долази у обзир. И у том смислу тај папир је big shit (велико сра…)“, рекао је Милановић

Словеначки председник Борут Пахор у петак је на конференцији за новинаре рекао да је привржен целовитости БиХ, да се противи мењању граница на Балкану и заузима за убрзање укључења у Европску унију свих држава у региону.

Премијер Јанез Јанша негирао је да је било какав нон пејпер о томе послао у Брисел, а њему блиски медији наводе да су те оптужбе покушај домаће опозиције да компромитује премијера пре него што Словенија почетком јула преузме председавање ЕУ.

„Прсте даље од БиХ“

Милановић каже да се нада да незванични дипломатски документ није дошао из Љубљане јер „објективно ја њих доста респектујем и мислим да нису баш так залупани“, каже председник.

„Је ли ово долази од њега (Јанше) или не, то немам појма, али бих рекао ономе ко је аутор тога да прсте даље од Босне и Херцеговине“, истакао је Милановић.

За Јаншу каже да „зна бити врло enfant terrible и нешто друго уз то“. „Тај Јанша је уствари према Хрватској био, нећу рећи благонаклон, али видело се да иза њега стоји нека подршка која је континуирана у словеначкој политици и управо зато ме каткад знао изненадити неким својим конструктивним ставовима без обзира што зна причати доста тога“, рекао је Милановић.

Одбацио је могућност разлаза БиХ и затражио да се Хрватима врате темељна уставна права из Дејтона. „Што се мене тиче нема говора о разлазу БиХ, оно што има говора је давање темељних уставних права из Дејтона која хрватском народу припадају, а која су им ускраћена чак и украдена“, поручио је Милановић.

Истакао је да је „чињеница да од разлаза БиХ нема ништа“ и додао да се то неће допасти председнику Председништва БиХ Милораду Додику, али верује да је и он тога свестан.

Комбинаторика која надилази најбоље београдске крими серије

Исто тако не верује да би српски председник Александар Вучић стајао иза идеје уједињења Косова и Албаније. „Дакле, прво признања Косова, што је већ пуно и онда још уједињења Косова и Албаније“, рекао је Милановић.

Да би та идеја долазила из Београда, „то је нека комбинаторика која надилази машту и сценариста најбољих београдских крими серија, као што су Тајкун, Мочвара, Беса и сличне. Погледајте“, рекао је хрватски председник.

Словеначки портал „Нецензурирано“ објавио је садржај нон пејпера без заглавља и потписа и писаног на енглеском, а пренели су га и многи други медији у Словенији, уз ограду да га нису потврдили ни Европски савет нити Европска комисија.

Ради се о незваничном дипломатском документу о комадању БиХ, прикључењу Републике Српске Србији и уједињењу Косова с Албанијом и има наслов „Западни Балкан – пут напред“, тврди портал.

(Хина)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер