петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Пановић: Ови парламентарни избори биће кампања за неке будуће; У Србији се власт потврђује или мења на председничким изборима и опозиција ће морати да пронађе "свог Коштуницу"
Хроника

Зоран Пановић: Ови парламентарни избори биће кампања за неке будуће; У Србији се власт потврђује или мења на председничким изборима и опозиција ће морати да пронађе "свог Коштуницу"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. мај 2020.

 Новинар Зоран Пановић оценио је у Новом дану да су ови парламентарни избори кампања за неке будуће, који ће доћи после и додаје да у Србији постоји стара навика да се власт потврђује или мења на председничким изборима. Каже да би било логично да противкандидат Александру Вучићу на председничким изборима буде водећи лидер опозиције, али да је питање ко је то у Србији и додаје да ће опозиција морати да нађе "свог Коштуницу".

 "Мислим да ови избори немају дилему ко ће победити, али је питање како ће бити после. Интересантније је питање консолидације опозиције и њена артикулација да ли ће моћи да изазове наредне парламентарне изборе и да ли ће они бити повезани са председничким или ћемо имати само председничке. Исто је питање ко ће из опозиције ићи на изборе против Александра Вучића", казао је Пановић.

Он објашњава да је логично да кандидат опозиције на председничким изборима буде водећи лидер водеће опозиционе партије, али да је у Србији питање која је опозициона партија водећа.

Уколико подела на оне који излазе на изобре и оне који их бојкотују остане као што је сада, добар део бирача неће бити заступљен у Скупштини Србије, што према Пановићевој оцени може бити капитал за неке будуће изборе уколико опозиција пронађе, како каже, свог Коштуницу.

Савез за Србију је нека врста малог тријумвирата у коме су Драган Ђилас, Вук Јеремић и Бошко Обрадовић

Гост Новог дана каже да политичка конкуренција постоји, а да је Савез за Србију нека врста малог тријумвирата у коме су Драган Ђилас, Вук Јеремић и Бошко Обрадовић. Ту је и демократска странка с Драганом Лутовцем на челу, за коју Пановић каже да је "јако битна јер показује елементе да је странка".

"Сваки тријумвират има тенденцију да неко у једном тренутку постане главни. У овом тренутку је у првом плану Бошко Обрадовић", напомиње Пановић.

Говорећи о Обрадовићевом штрајку глађу, он каже да је питање колико је лидер Двери био искрен у агресији и неагресији. Додаје да је свој штрајк глађу представо као "неку врсту катарзе коју је доживео и сада крећемо из почетка".

"У политици људи често мешају ствари. Нека врста држања за реч поништава једну врсту политичког прагматизма. А политички прагматизам је категорија која је битна за политичаре. У складу са неким околностима су потребне неке промене политике", рекао је Пановић и додао да "етика делања треба да има етику одговорности".

Он указује да Бошко Обрадовић као и Александар Вучић потенцира на својој усамљеној позицији и на основу тога тражи подршку.

"Он је интересантан по томе што придаје значај одређеним идеолошким вредностима, говори да је Србији потребна једна конзервативна демократска опција. Ту је добро неке ствари уочио, да некада када кажете грађанска опција то су били неки антикомунистички, прозападни људи који славе славу. Временом грађанска Србија је постала од остатака неких комунистичких елита које су прешле у неке либералне опције. Неки делови те старе грађанске Србије су отишли у неки радикализам. Често сводимо Србију на те две мале енклаве - славски појас и круг двојке, али то су све минимизације. Мислим да се често та грађанска Србија поистовећује и меша с другом Србијом, групом интелектуалаца која је настала на антиратној политици. Грађанска Србија не треба да буде анационална Србија, а јесте зато што се идеолошки искривљује", објашњава Пановић Обрадовићеву тезу да је Србији потребна конзервативна грађанска демохришћанска опција.

Грађанска Србија не треба да буде анационална Србија, а јесте зато што се идеолошки искривљује

Говорећи о тенденцији стварања култа лидера у Србији, гост Новог дана каже да је Србија такво друштво, а да је Вучић то ојачао и на томе плива.

"Када је био штрајк глађу испред Скупштине, посланици СНС су такође бранили Устав, а прусталице СНС су донеле слику Вучића и Си Ђинпинга. Зашто слика Си Ђинпинга тамо где се брани Устав, а зашто не застава са звездицама Европске уније", пита Пановић.

Када су у питању писма пензионерима са потписом председника, Пановић каже да се Вучић бави маркетингом, а ПР и изборни штаб раде, те да ту нема одмора. Додаје да пријављивање грађана за 100 евра не треба посматрати као референдум за или против Вучића, јер бројка од четири милиона пријављених грађана говори да се нису пријавили само они који подржавају ову власт.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер