петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Радојићић: Загађење је једна од најважнијих тема за градску власт, план је да се демотивише долазак аутомобилом у центар Београда како би се поправио квалитет ваздуха
Хроника

Зоран Радојићић: Загађење је једна од најважнијих тема за градску власт, план је да се демотивише долазак аутомобилом у центар Београда како би се поправио квалитет ваздуха

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. фебруар 2021.

Градоначелник Београда Зоран Радојићић рекао је данас да је загађење ваздуха једно од најважнијих тема за градску власт и да краткорочни циљ подразумева да се у централним деловима не фаворизује аутомобилски превоз, већ да се преусмерава у другим правцима.

"У овом тренутку је кроз акциони план пре свега идеја да то буду успорене зоне саобраћаја, ограничење од 30 километара у тим деловима града. Да се тако људи демотивишу. Да не иду у централне делове града", рекао је Радојичић за Радио телевизију Србије (РТС).

Како је навео, дугурочно је део плана да се на ободима тих зона направе гараже које ће омогућити људима да се ту паркирају да не иду према центру града.

Он је подсетио и да се ради на обилазницама око града, које ће доринети да ваздух боде бољи, као куповина нових возила за јавни градски превоз.

"Пола века смо имали индустријализацију какву смо имали, и бригу о животној средини какву смо имали", рекао је Радојичић говорећи о разлозима загађења ваздуха.

Оштрије мере Кризног штаба су оптимална опција која делује разумно

Градоначелник Београда Зоран Радојичић изјавио је данас да су оштрије мере Кризног штаба за борбу против корона вируса у овом тренутку оптимална опција која делује разумно.

"Концепт све или ништа, по систему или ћемо да затворимо 48 сати или нећемо ништа да радимо, није добар", рекао је Радојичић за Радио-телевизију Србије (РТС).

На опаску да је медицински део Кризног штаба тражио пет дана тоталног затварања, а да је премијерка Србије Ана Брнабић "пресудила" да то буде викенд и то од 14.00 сати и да ли је то "трули" компромис, он је навео да је од почетка био за компромис и "на страни премијерке".

"Потпуно разумем медицински део Кризног штаба, поготово здравствене раднике јер им је изузетно тешко. Али важно је да нађемо праву меру с обзиром да не знамо колико ће дуго трајати ова пандемија", рекао је Радојичић.

Према његовим речима, смањење броја сати у ресторанима и кафићима смањује циркулацију грађана и сигурно ће имати позитиван ефекат, и зависно од дешавања ће се и понашати даље.

"Тако да сам ја сам од почетка био за ту опцију компромиса и то сам тамо јасно рекао. То је био мој лични став, став градоначелника, наравно није став Београда", рекао је Радојичић.

Драгана Ђорђевић са Института за хемију: Решење је да се не увозе прљаве технологије - стиже нам загађење из Смедерева, Костолца, Дрмна па чак и из Бора

Према подацима са сајта Аир Висуал, ниво отровних честица у ваздуху у Србији је толики да угрожава здравље. И није реч о инциденту, већ је постало уобичајено, упозоравају у иницијативи "Не давимо Београд", која је тим поводом одржала конференцију испред Скупштине Београда. Придружили су им се и стручњаци који поручују да годинама причамо о овом проблему, нешто мора да се предузме.

И овог јутра, као и многих претходних, било је довољно да погледате кроз прозор како бисте проверили ниво аерозагађења, јер је ваздух био видљив голим оком.

Београдски је у 10 часова поново био на врху неславне листе „шампиона“ по нивоу отровних честица, одмах између загребачког и пекиншког.

Ништа боље није било ни сат касније испред градске скупштине.

 „Ево, овде где се ми налазимо, дакле Старом граду, ево која је вредност. Дакле, све време смо у овој љубичастој зони већ данима“, каже Радомир Лазовић из иницијативе „Не давимо Београд“.

Ако предуго гледате у ваздух око себе, требало би да се забринете и надате да нећете бити међу седам до дванаест хиљада људи који годишње умру због њега. У иницијативи „Не давимо Београд“ кажу – градски и државни врх то све зна, али проблем игноришу.

 „Дакле, ово је изјава Александра Вучића. Такође – „загађење у нашим градовима траје један дан или два“. „Ми не можемо да будемо загађени“. Дакле, ево, то је то“, доађе Лазовић.

Поред термоелектрана, индивидуалних ложишта, спалионице у Винчи и саобраћаја, тровачи ваздуха делују и на даљину, попут новоотворене ливнице у Баричу, објашњава Драгана Ђорђевић са Института за хемију.

„С једне стране када дувају западни ветрови стиже нам то загађење, а с друге стране када дувају југоисточни и источни ветрови стиже нам загађење из Смедерева, Костолца, Дрмна па чак и из Бора“, рекла је Ђорђевић.

Шта је онда решење, шта препоручујете као струка?

Ђорђевић: Решење је да се не увозе прљаве технологије.

(Бета, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер