петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Радовановић: Реално је да код нас од коронавируса умире између, 120, 140, 150 људи дневно. Све време се то скривало. Неко из власти би морао да сноси одговорност
Хроника

Зоран Радовановић: Реално је да код нас од коронавируса умире између, 120, 140, 150 људи дневно. Све време се то скривало. Неко из власти би морао да сноси одговорност

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. октобар 2021.

 Епидемолог Зоран Радовановић изјавио је у емисији Н1 Студио Ливе да је тренутна епидемиолошка ситуација на "граници катастрофалне", као и да би за то неко из власти морао да сноси одговорност. "Реално је да код нас умире између, 120, 140, 150 људи дневно. Све време се то скривало", истакао је Радовановић.

„Данас више није време за епидемиолошке мере, него за плакање, за очај и за питање одговорности. Мере је требало осмислити и применити летос, када је тај талас кренуо узлазном линијом. Јасно је било да ће крајем лета и почетком јесени доћи до пораста броја оболелих, и да је потребно предузимати мере. Никог то није интересовало, посебно су здравствене власти биле пасивне. Изгледа да међу колегама у Кризном штабу не постоји разумевање, изгледа да они схватају да су само саветодавно тело“, рекао је он.

Додаје да се питање њиховог интегритета поставило тек пре десетак дана као и да пре тога нисмо имали никаве информације о дисхармонији и неслагању у том телу.

 

„Они су наступали јединствено и ми смо добијали информације да се одлуке доносе консензусом, ма шта то значило. Тако да се та мала нервоза међу лекарима јавила половином септембра, а тада смо ми поставили питање одговорности за овако трагичну ситуацију. За то неко мора да буде одговоран“, истакао је Радовановић.

Коментаришући коментаре Предрага Кона, он је рекао да су он и његове колеге могли да реагују много пута, али то нису урадили. Радовановић је рекао да су они директно одговорни за други талас коронавируса који је био прошлог лета.

„Да су били сложни, они су могли и морали да наступе“, рекао је он и додао да се побунила само група лекара која је углавном радила у црвеним зонама.

Подсећа да су неке земље са увођењем стриктних мера избегле нагла повећања броја оболелих, као и да су у бољој ситуацији него Србија.

Посебна срамота кривотворење података

„Постоје земље које су сто пута, хиљаду пута боље прошле од нас. И то што су они радили, то пише у уџбеницима. А ми нисмо. То су углавном земље далеког истока… Када примените оптималне противепидемијске мере, онда остатак популације мирно живи и ради. И нема разлога да економија страда. Тако да је та дилема здравље или економија лажна“, каже гост Н1.

Сматра да је „посебна срамота кривотворење података“.

„Јасно је да је прошле године преминуло 10.356 особа, а не 3.250 , то је трострука разлика. Како сада може да буде мање од 9.000? То је и потцењивање грађанства и здравог разума. То је оно што је многе моје колеге највише повредило… Реално је да код нас умире између, 120, 140, 150 људи дневно. Све време се то скривало“, казао је Радовановић.

Он је ту оцену илустровао позивима лекара из унутрашњости, који су му својевремено јављали да је само код њих преминуло пет особа, док су званични подаци били да је на територији целе Србије тог дана преминуло од последица коронавируса такође – пет особа?!

„Због тога је највећа одговорност Кризног штаба – не постоји земља где се толико крију подаци, где не можете ни основне информације да добијете“, истакао је Радовановић.

Он је додао да док је „цео Ниш знао да умире четири, пет пута више људи него што се званично тврдило“, то није важило за неколико званичника.

„Сасвим би био однос људи другачији (према Кризном штабу). Такође имате међу лекарима много оних који су апатични и летаргични, а неки су поднели оставке. А многи су узели папире да иду ван. Очајни су јер нису задовољни тим односом. Нису задовољни односом према истини, организацијом посла и поразним учинком пандемије“, закључио је Радовановић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер