уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зорана Михајловић: Тражићу повећање износа рудне ренте у Србији
Хроника

Зорана Михајловић: Тражићу повећање износа рудне ренте у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. јануар 2021.

 БЕОГРАД - Министарка за рударство и енергетику Зорана Михајловић најавила је  да ће тражити повећање износа рудне ренте у Србији.

Она објашњава да је висина рудне ренте дефинисана Законом о утврђивању накнада за коришћење јавних добара, за коју је надлежно Министарство финансија.

„Тренутно радимо детаљне анализе и ускоро ћемо се обратити Министарству финансија, како би покренули процедуру измена“, истиче Михајловић.

Проценти рудне ренте већ дуго се у Србији нису мењали. Овај приход од сваког инвеститора који експлоатише рудна богатства Србије, у висини од 60 одсто припада буџету Републике Србије, а 40 одсто јединицама локалне самоуправе на чијој територији је експлоатација.

Најнижи износ плаћа се за експолатацију соли – један одсто. За коришћење других ресурса и резерви минералних сировина, као што су угаљ и уљни шкриљци, нафта и гас, радиоактивне сировине, металичне сировине, техногене и нематаличне сировине, подземне воде из којих се добијају корисне минералне сировине или гасове који се са њима јављају накнада износи од три до седам одсто прихода.

Приходи од рударства у Србији износе око два одсто БДП, а накнаде за коришћење рудних богатстава у Србији су међу најнижим у Европи. У Хрватској су 10 одсто, у Мађарској и Румунији, 12, а у Словенији 18 процената. Највишу рудну ренту има Руска федерација, 22 одсто прихода

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер