петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зорана Михајловић: Заустављењем пројекта "Јадар" Србија изгубила шансу да међу првима у Европи добије комплетан ланац производње - рудник литијума, фабрику батерија и фабрику електричних возила
Хроника

Зорана Михајловић: Заустављењем пројекта "Јадар" Србија изгубила шансу да међу првима у Европи добије комплетан ланац производње - рудник литијума, фабрику батерија и фабрику електричних возила

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. јануар 2022.

 Министарка рударства и енергетике, Зорана Михајловић, рекла је да је литијум, уз бакар и злато, критична минерална сировина у свету и да је заустављењем пројекта "Јадар" Србија изгубила шансу да међу првима у Европи добије комплетан ланац производње.

Она је, гостујући на ТВ Хепи, рекла да је укидањем Уредбе о просторном плану, практично заустављен пројекат „Јадар“, „али да не смемо да дозволимо да се заустави рударство у Србији, јер ми јесмо рударска земља“.

„Литијум, бакар и злато су критичне минералне сировине у свету, а Србија је богата тим сировинама. Потпуно је несхватљиво говорити да треба да се заустави рударство у нашој земљи, јер није истина да је Србија само пољопривредна земља, а да нема потребе да развијамо индустрију, рударство“, рекла је Михајловић.

Додала је да "ако хоћемо да задржимо људе овде и да направимо услове да се они који су отишли врате, не смемо да станемо, јер то значи да идемо уназад, а онда ће људи и даље да одлазе из Србије".

Михајловић је рекла да је "идеја била да имамо рудник литијума, фабрику батерија и фабрику ;електричних возила, чиме би Србија повећала раст бруто домаћег производа (БДП) за још 15 милијарди евра".

"Рударство је будућност, не будемо ли то развијати, опет ћемо остати са стране", рекјла је Михајловић.

Истакла је да је Србија међу првим земљама започела истраживање и није погрешно што је тадашња власт дала дозволе.

"На крају ћемо бити последњи у експлоатацији литијума. Друге државе су већ почеле са експлоатацијом, а ми смо одустали", рекла је Михајловић.

Она, како је рекла, жали "што нисмо добили резултате студија о утицају на животну средину, онда би сви који су били против, из разних разлога, видели да се ради о новој технологији".

"То би био подземни рудник, потпуно дигитализован са са најновијим технологијама, високо софистицираном опремом, са високо плаћеним пословима. Не би било испарења сумпорне киселине, нема пржења јадарита на хиљаду степени, нема течног отпада, нема ничега чиме су месецима плашили грађане", рекла је Михајловић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер