Коментар дана

Дан мрмота доктора Кона

Штампа
Данило Тврдишић   
уторак, 27. јул 2010.

Предраг Кон саопштава да нам од 1. септембра следи нови талас вакцинације против свињског грипа! Није неслана шала, није ни чаршијски трач. Пре неки дан у ударним вестима на телевизији могли сте видети доктора Кона како опет започиње кампању за нову-стару вакцинацију против вечито новог грипа.

Гледали сте филм „Дан мрмота“? У том филму главни јунак се свако јутро буди  на исти датум тј. стално му се понавља један те исти досадан зимски дан, када је послат од стране медијске куће у неко мало место да направи исто тако досадну репортажу о томе да ли ће мрмот видети сопствену сенку.

Доктор Кон, човек који скупа са министром здравља, Томицом Милосављевићем, стоји иза прошлогодишње бламаже са „делта“ вакцинама, одлучно и без скрупула режира српску верзију Дана мрмота. Прво је овај „чудовишни“ грип представљен јавности као да је реч о осмом путнику из истоименог филмског серијала. То је било неопходно како би нас уверили (наравно и заплашили) да не кажем натерали да „схватимо” да нам је велика опасност пред вратима. Присетимо се пар чињеница од прошле године. За потребе овог сценарија „мало” је надуван број оболелих. Десило се у најмању руку чудно проглашавање пандемије од стране Светске здравствене Организације и наше епидимиолошке радне групе иако за то нису били испуњени апсолутно никакви услови. Фонд за здравствено осигурање олакшан је за пар милиона евра сада већ чувеном набавком спорних вакцина. Иако су многи  стручњаци указивали на неистражене врло озбиљне и далекосежне негативне последице деловања ових вакцина на људско здравље, под утицајем јаког фармацеутског лобија светских размера настављена је кампања за „превенцију од грипа” као да се ради о опстанку угроженог живота на земљи. На крају сазнајемо да је овај грип над грипама чак пет пута слабији(!) од обичног сезонског грипа. Ником ништа, било па прошло. У овом српском Дану мрмота свиће ново јутро и нови-стари сценарио. Овог пута Сер Жиле (у тумачењу др Кона) испија кафу са аждајом (фармацеутским кућама и ко зна ким још) и очекује да на питање: Једну дозу (вакцина) или две?, упућено окупљеном народу испред пећине сви у глас повичемо Боље две, боље две! Сер Жиле (односно доктор Кон) нам сада поново прича исту холивудску научно фантастичну причу на којој би му и сам Артур Кларк позавидео. Сазнајемо да се грипозно чудовиште, у ствари, само примирило и сада је спремно да нападне нову ризичну групу-труднице и гојазне! Подржаће га поново и витезови округлог стола Министарства здравља са још 400 милиона динара...

После свега, зар је могуће а да се не запитамо, како је неко у стању да читав тај театар апсурда са истим сценаријом и истим глумцима у главним улогама понови? То је заиста потпуно потцењивање и вређање интелекта сваког имало мислећег грађанина Србије.

Да смо тих тричавих 400 милиона динара (и оних пар милиона евра од прошле године) инвестирали на пример у развој Торлака, института за имунологију и вирусологију (који се бави производњом вакцина и серума, а који је једна од најстаријих институција овог типа у свету и чији је оснивач Република Србија), онда бисмо могли да посао препустимо стручњацима и правим експертима у овој области. Али тада не бисмо постављали питање постојања одговорне државе у којој би трговци у белим мантилима и још по неки остали кратких рукава. А тада би и опасни грип толико непредвидив (или боље рећи невидљив) постојао само у главама оних који су на целој овој представи остварили врло предвидив профит.

Много тога је исто тако нелогично, апсурдно, тужно, понижавајуће, безобразно, бескрупулозно... И докле тако? Све док се овај наш српски Дан мрмота већ једном не оконча – за почетак оставком ресорног министра Томице Милосављевића и доктора Кона.

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]