Коментар дана

Зашто је малим и неутралним земљама, попут Србије, потребна јака армија

Штампа
Владимир Јевтић   
уторак, 03. јануар 2017.

У медијима много пута понављана набавка руског наоружања и војне опреме знатно ће ојачати одбрамбене капацитете Србије. Као прво набавиће се модернизовани авиони Миг-29 који ће штитити наше небо у наредних четрнаест година. Затим набавиће се системи противваздушне одбране Бук-М2 и Тунгуска. Осим тога Руси нам поклањају још и 30 тенкова типа Т-72 и тридесет борбено-извиђачких возила БРДМ. Тенкови ће бити, такође, модернизовани на стандард да могу да носе тзв. активно-реактивни оклоп што је веома важна ствар јер од производње тенка М-84 он није имао ниједну модернизацију осим мањих предвиђених за Кувајт.

Када је реч о квалитету наоружања и војне опреме која ће бити набављена о томе не може бити спора. Наиме, авиони Миг-29 ће модернизацијом бити доведени на стандард сваког савременог авиона које поседују земље чланице НАТО пакта. У региону ми ћемо бити међу првим ваздухопловствима који поседују авионе са радаром од чак 120 км! Наравно уз такав радар иду и одговарајуће ракете дугог домета типа „Амрамски“ које су и више него одговарајући пандан америчком ракетном система „Амрам“. Поред тога што ће наши модернизовани Мигови моћи да воде борбу против удаљених циљева они су у блиској маневарској борби далеко супериорнији од било ког ловца четврте генерације на Западу.

Што се тиче система ПВО, систем Бук-М2 апсолутно задовољава наше потребе за одбраном ваздушног простора. Овај „мини“ С-300 систем биће сасвим довољан да заштити наше небо јер му је домет до 45 км, а вероватноћа уништења једном ракетом чак 70%! Пошто сви савремени ратови почињу прво нападом из ваздушног простора, ми ћемо бити спремни да одбранимо наше небо.

Србија је неутрална земља и не припада ни једном блоку и зато је важно да се наш глас чује у међународној политици, а да би се наш глас чуо потребно је да има потпору. Потпору у јакој армији. Само земље које имају јаку војску представљају значајне играче на међународној политичкој сцени. У свету влада принцип силе и држава која не може себе да одбрани брзо ће нестати. Земље које имају јаку и респектабилну армију су поштоване у међународним односима и њихов глас се чује. Оне могу лакше заштитити сопствене националне интересе и могу одбранити свој суверенитет.

Да би сада Србија остала војно неутрална земља власт ће прихватити и донације са Запада. Говори се о донацији још 30 „Хамер“ возила из Сједињених Америчких Држава а држава ће сарађивати са концерном „Ербас“ око набавке нових хеликоптера за војску и полицију. Још једна позитивна ствар у чињеници да набављамо нове авионе биће та да ће наши авиони да нам чувају небо. Наиме, у Европи важи принцип тзв. аир полисинга, што значи заправо да земља која нема сопствену ловачку авијацију мора да плаћа другим земљама да им чувају небо. Што се тиче нашег региона Словенија је већ дубоко зашла у аир полисинг јер услед тога што нема сопствену ловачку авијацију њено небо чувају чланице НАТО пакта. Мађарска се определила за авион ловац типа „Грипен“. Хрвати су у Украјини извршили ремонт својих Мигова- 21, али је питање колико су ти авиони у летном стању, зато се Хрвати труде да од Американаца добију донацију у виду авиона Ф-16. Румуни ће купити португалске авионе типа Ф-16 и они ће их модернизовати. Што се Бугара тиче они траже решење у виду набавке неког Западног модела авиона, али су за сада у Русији урадили ремонт мотора за своје Мигове -29.

Све у свему ми смо се овом набавком обезбедили за наредних 14 година. 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]