Речи и мисли

Речи и мисли 60

Штампа
Александар Лазић   
недеља, 24. фебруар 2008.

Соба као ћелија

"Независношћу се награђују они који су, на почетку 21. века, у Европи, створили српске гетое опасане бодљикавом жицом, окружене топовским цевима и до зуба наоружаним војницима. Награда стиже онима који су учествовали у сегрегацији Срба и онима који им онемогућавају права на слободу кретања, који их терају да живе у мраку и сталном страху за своје животе." (Борис Тадић, председник Србије, у Савету безбедности, 18. фебруар 2008, "Б92")

"Данас поподне стојим пред вама као један поносан Европљанин и као један постиђени Европљанин." (Вук Јеремић, министар спољних послова Србије, пред Спољнополитичким комитетом Европског парламента‚ 21. фебруар 2008, "Политика")

&

"Србија има своју собу у породици Европске уније." (Хавијер Солана, високи представник ЕУ, 22. фебруар 2008, "Б92")

"Једнострано проглашење отцепљења Косова је добра вест и велики успех за Косово, али није пораз за Србију јер представља почетак уласка Србије у ЕУ." (Бернар Кушнер, министар иностраних послова Француске, 18. фебруар 2008, "Танјуг")

Америка, земља далека

"Српски народ може да буде сигуран да у Америци има пријатеља." (Џорџ Буш, председник САД, у Танзанији, 17. фебруар 2008, ТВ "Пинк")

"Сједињене Државе ће ову прилику искористити да потврди пријатељство са Србијом, савезником током оба светска рата. Позивамо српске вође да раде заједно са Сједињеним Државама и нашим партнерима ка ко би постигли заједничке циљеве, као што су одбрана права, безбедност, култура и издржавање српске заједнице на Косову." (Кондолиза Рајс, државни секретар САД, признајући независност Косова, 18. фебруар 2008, "Б92")

"Признањем Косова, САД су пред целим светом показале насилничко лице политике сирове силе." (Војислав Коштуница, председник Владе, у Скупштини Србије, 18. фебруар 2008, "Бета")

"Американци и онај њихов Солана, што је бомбардовао и наш Чачак, мора да знају да се нећемо смирити док се Косово и Метохија не врате у уставни поредак Србије." (Велимир Илић, председник Нове Србије, 22. фебруар 2008, "Бета")

Руски (не)пробојни штит

"Они који признају независност Косова, ослањајући се искључиво на своју снагу и потчињавајући својој вољи своје сателите, не рачунају какви ће бити резултати тога што раде. У коначном резултату, то је батина са два краја, а други крај ће их једном ударити по глави." (Владимир Путин, председник Русије, за руску државну телевизију, 23. фебруар 2008, "Танјуг")

&

Дмитриј Рогозин, стални представник Русије при НАТО-у:

"Ако Европска унија формулише јединствен став, или НАТО изађе из оквира свог мандата на Косову, онда ће те две организације ући у сукоб са УН, а тада ћемо ми поћи од тога да треба да применимо грубу силу која се зове оружана, како би нас уважавали." (током телемоста између Брисела и Москве, 22. фебруар 2008, "Танјуг")

"Русија има довољно моралног и политичког ауторитета, између осталог на Балкану и свету, да би штитила своју позицију мирним, невојним средствима. Саветовао бих господину Бернсу [помоћнику секретара америчког Стејт департмента САД] убудуће за припрему својих коментара користи поузданије изворе информација и да не шири ноторне лажи [у вези с мојим иступањем током телемоста Брисел-Москва]." (за Итар-Тас, 23. фебруар 2008, РТС)

"Чиста лаж је изјава Ричарда Холбрука да Русија има везе с нередима када је запаљена америчка амбасада у Београду. Москви је тако могуће приписати одговорност за урагане у америчким државама или за пад америчког сателита на Пољску." (22. фебруар 2008, РТС)

Поздрав из европске земље Сафари

Хашим Тачи, премијер Косова:

"Имамо предлоге симбола сличне афричким, али градимо државу која неће бити по афричким стандардима." (18. фебруар 2008, "Курир")

"Косово је сада и званично део велике светске цивилизације и европске фамилије." (18. фебруар 2008, "Бета")

Бесцаринска зона

"Од власти у Црној Гори може се, буквално, свашта очекивати и то све најгоре. Ево, овде смо сведоци да на приштинским улицама славе исти они Албанци из дијаспоре који су лане увезени у Црну Гору да, мимо закона, гласају за независност." (Андрија Мандић, лидер Српске листе Црне Горе, 18. фебруар 2008, "Вечерње новости")

На крају би реч

На митингу "Косово је Србија":

"Ако признамо да нисмо Срби, обећавају да ће нам, као народу без памћења и без порекла, бити боље. [...] Реч је дата! И њу је чуо читав свет! А сви знају колика је српска дата реч. Косово је Србија!" (Војислав Коштуница, 21. фебруар 2008, "Политика")

"Ја вам обећавам, тако ми Бога, нећу се смирити док Косово и Метохија не буде под контролом Србије. Није могао Хитлер да га узме неће ни ови данашњи." (Томислав Николић, 21. фебруар 2008, "Политика")

"Косово јесте јединствени случај, али је јединствен по ономе што раде са њим моћници овог света на почетку 21. века." (Амфилохије, митрополит црногорско-приморски, 21. фебруар 2008, "Б92")

"Где су вечерас домаћи мишеви који лажу за плату да смо нико и ништа и који за мале паре тврде да наше вредности нису у темељу цивилизације. Где су они који се ругају косовском миту и претпостављају му холивудски?" (Емир Кустурица, 21. фебруар 2008, "Б92")

&

"Коштуница је [на митингу 'Косово је Србија'] шиштао, глумео, подврискивао о неправди, а његово страшило, новопечени Србин, Емир Кустурица, подсмевао се нама потурицама, подсмевао се страху нас који за мале паре продајемо српство. Ми смо постали лоши Срби за мале паре, а он велики Србин за велике. Њему наравно није до српства, него је бесан зато што није успео у Холивуду и зато синоћ косовском миту супротставља холивудски. Сви се питамо куда води ово што је синоћ почело. Шта у ствари хоће Коштуница: концентрациону владу, ванредно стање или је прошао све те фазе и сада је просто само жедан крви. Да ли је на његовом олтару довољна жртва оно угљенисано тело из америчке амбасаде?" (Светлана Лукић, у најави емисије, 22. фебруар 2008, "Пешчаник" Радија "Б92")

Да је БИА (макар) ЦИА!

Емир Кустурица, режисер, 14. фебруар 2008, "Курир":

"Сећам се како су Грци реаговали на Македонију, милиони људи су шетали по Атини протестујући. А Срби су, несрећни, показали да једино ЦИА може да их организује. Требало је, као онда кад је био 5. октобар, позвати ЦИА да организује протестну шетњу од милион људи, барем да покажемо солидарност."

"Знам да је Клинтон Митерану рекао да ће послати Турке да нас бомбардују за време рата у Босни, а да је Митеран одговорио да, док је он жив, неће дозволити бомбардовање. Чим је Митеран умро, они су нас бомбардовали. Француска је са Саркозијем постала део блока у коме је нова дефиниција НАТО пакта, која сеже од Ролингстонса који увек иду тамо где НАТО стиже. Постоји један нови свет где све, од модне ревије до фудбала, постаје функција везана за НАТО."

Застакљивање демократије

О нередима нетом после проглашења независности Косова:

"Не ваља то што ми ломимо по градовима, али истовремено морам да кажем да то потпуно разумем. Грађани осећају да држава није у стању да било шта учини. [...] Шта се ломи, поломљено је 15 стакала на америчкој амбасади, неколико излога на Мекдоналдс ресторанима – шта се то ломи?! Превише медији о томе причају, а ми смо једног дана остали без 100 хиљада кућа на Косову. Да ли је неко очекивао да ће Србија да седи код куће?" (Томислав Николић, заменик председника СРС-а, 19. фебруар 2008, "Упитник" РТС-а)

"Нису само хулигани, има међу њима и хулигана, као што међу политичарима и новинарима има оних који подржавају независност Косова, који су такође хулигани." (Ивица Дачић, председник СПС-а, 18. фебруар 2008, "Бета")

"Они су нама разбили државу, а ми њима неколико прозора. То морају и очекивати, да науче шта је демократија. Разбијање прозора је такође демократија." (Велимир Илић, министар за инфраструктуру, 20. фебруар 2008, "Б92")

&

"За насиље нема оправдања, нико не сме да оправдава оно што се догодило [после митинга 'Косово је Србија']. То није била Србија, таква Србија неће ни бити." (Борис Тадић, 22. фебруар 2008, "Бета")

Паклене карикатуре

"Коштуница наставља са својим пакленим наумом уништења Србије. Његово обраћање на митингу у Београду био је директан позив на све што се после тога догодило. Уколико је тачна информација да је у запаљеној згради америчке амбасаде пронађено угљенисано тело, то ће значити да Коштуница од синоћ има и крв на рукама – Војислав Коштуница је и директно убица, а не само неко ко наводи друге да убијају." (Ненад Чанак, председник ЛСВ-а, 22. фебруар 2008, "Бета")

"Ненад Чанак подсећа на карикатуру Мусолинија – у изјавама показује мржњу према сопственом народу и подаништво према сваком странцу који наноси зло Србији." (Андреја Младеновић, портпарол ДСС-а, 22. фебруар 2008, "Бета")

Лепота је као легитимност

"Акција Срба на два контролна пункта на административним прелазима Јариње и Брњак није била иницирана из Београда, али је она у складу са политиком Владе Србије о преузимању царинске политике. То је директна реакција становништва северно од Ибра које не признаје једнострано проглашену независност Косова. Мислим да је то легитмно. Можда није лепо, али јесте легитимно." (Слободан Самарџић, министар за Косово и Метохију, 19. фебруар 2008, "Б92")

Морбидни цинизам (с Марса)

"После проглашења независности велики број државника из земаља које су признале отцепљење контактирао са Владом Србије с речима да се не ради о непријатељском чину и да је Србији место у ЕУ. Наравно, можемо да реагујемо стомаком, да кажемо да је то лицемерство, да је то врхунац цинизма... И ја сам човек, као и сви грађани наше земље. Сигурно је да је права одлука она коју ће наложити разум и која ће обезбедити, на средњи и дуги рок, да се појача капацитет наше земље да брани Косово и Метохију у Србији, а то не можемо урадити ако нисмо присутни у свим међународним форумима, где је то могуће; тако ћемо блокирати Косово и Метохију." (Божидар Ђелић, потпредседник Владе Србије, 20. фебруар 2008, ТВ "Б92")

"Чуо сам потпредседника Владе Ђелића који је отрчао рано ујутро на државну телевизију да, после седнице [Скупштине], исправи утисак и каже како смо постигли консензус око Косова, а да нам сада треба консензус око испуњавања европских услова. То делује тако цинично и морбидно..." (Томислав Николић, 19. фебруар 2008, "Упитник" РТС-а)

"ЕУ се у процесу приближавања Србије руководи утврђеним формално-правним разлозима, као што су слободна трговина, развој демократије, јачање администрације и сарадња с Хагом у процесу приближавања Србије ЕУ. Што се тиче Косова, не видим проблем ни са наше, ни са њихове стране." (Жељко Ивањи, члан Председништва Г17 Плус, 20. фебруар 2008, "Прес")

"Не може нас нико више да условљава! И не морамо ми нигде да идемо! Па, пола Европе није у ЕУ. Не кажем да Србија уопште неће у ЕУ, али кажем да то сада није на дневном реду. [...] Можемо ми и на Марс да идемо! Молим вас, па у Швајцарској људи лепо живе, а нису у ЕУ. У Норвешкој исто. Знам да није у Србији стандард као у Швајцарској, али ни Швајцарцима не узимају територију као Србима." (Драган Шормаз, посланик ДСС-а, 20. фебруар 2008, "Прес")

Црта подвучена, нема ништа за сабирање

"Београд је стално давао изјаве 'да ће Србија бранити Космет искључиво мирним и дипломатским средствима и без насиља'. Прво правило добре дипломатије јесте да се противнику никада не говори шта ћеш да урадиш, а још мање шта нећеш да урадиш! Свет из 2008. године није свет из 1999. године. Милошевића нема и Србија је демократска земља. САД и НАТО до гуше су уплетени у ратове у Авганистану и Ираку, војници им недостају дневно. У Москви је Владимир Путин, а не Борис Јељцин. Србију 2008. године нико не би опет бомбардовао због Космета. Ово је тотални крах српске дипломатије и српске стратегије. Време је да се коначно подвуче црта." (Мирослав Лазански, војно-политички коментатор, 21. фебруар 2008, "НИН")

Легализација дивље градње

"Нема ниједне разлике између јучерашњих излагања Коштунице и Тадића и политике СПС из 90-тих година. Захвалан сам Коштуници на дирљивим речима о НАТО бомбардовању 1999. године." (Ивица Дачић, 18. фебруар 2008, "Бета")

"Принципијелна политика СПС-а из последње деценије 20. века доживела је у овим тешким данима пун легитимитет свих релевантних политичких фактора у Србији, доказујући да се, без обзира шта су неки раније мислили, држава може одбранити једино на тај начин" (Бранко Ружић, председник ИО СПС-а, 22. фебруар 2008, "Танјуг" )

&

"Немам замерке на понашање председника и премијера." (Срђан Ђоковић, отац тенисера Новака Ђоковића, на питање о реакцији државног руководства на самопроглашену независност Косова, 19. фебруар 2008, "Курир")

Врло природно и потпуно (не)нормално

"Наташа Кандић, директорка Фонда за хуманитарно право: Нисам добила никакав званични позив [за свечану седницу косовске Скупштине], него су ме бројни пријатељи звали. Познајем велики број људи, велики број жртава. Знам шта се догодило на свим тим местима масовних злочина, знам шта се догађало пре јуна 1999, после јуна 1999, тако да ми се чинило врло природно и потпуно нормално да у том тренутку будем на Косову. Што се тиче независности Косова, делим оно мишљење које деле, чини ми се, нормални људи, да је Косово постало независно од Србије у јулу 1999. године. Ово формално признање за мене је то била једна свечаност. Чини ми се да је моје присуство тамо заправо било у складу са оним што ја мислим.

Новинар: Д а ли ваш одлазак тамо може да се тумачи као подршка независности Косова? Наташа Кандић: Право да кажем, да. Ја сам мислила тад, у јуну 1999. године, после свега што сам видела током та три месеца, да ту нема више никакве заједнице. Јер, кад неко почини такав злочин као што су српске формације починиле, онда држати некога у страху да ће се поново догодити неки злочин, то не може да траје. Према томе, да ли ја признајем независност Косова? Наравно, од јуна, од тих злочина. И ово што је Косово данас посебна држава, то је резултат Милошевићеве политике, то је резултат те једне злочиначке политике.

Новинар: Ноћас је пребијена старица од 86 година.

Наташа Кандић: Не знам који су ваши извори.

Новинар: Било је на свим вестима.

Наташа Кандић: Па на вестима сам ја чула и другу информацију, да су неки лопови ушли у њену кућу и да су је одгурнули, али нити да је претучена, нити нешто друго, нити да је то етнички мотивисан инцидент.

Новинар: Претходно вече каменоване су и српске куће поред Клине.

Наташа Кандић: А нисте чули за спаљивање царинских пунктова?" ( 21. фебруар 2008, "НИН")

Мешање у спољшање ствари

"Управо ти навијачи, опијени либералним обећањима, испраћали су на онај свет марионету запада, Зорана Ђинђића – човека који је уништио легендарну српску војску и безбедносне службе, човека који је Хагу предао хероје српског отпора у замену за апстрактну економску помоћ и који је за то добио заслужени метак. Та је Србија гласала за Тадића, који на дан националне жалости није нашао ништа паметније да ради него да отпутује у Румунију. На крају крајева, могуће је смислити хиљаду оправдања зашто се ништа не предузима, али је, у ствари, све веома једноставно или се супротстављаш или се потчињаваш, ћутиш и смирујеш." (Константин Сјомин, коментатор руске државне телевизије, 22. фебруар 2008, РТС)

Сто година (хетеросексуалне) самоће

"Албанци су чекали непуних сто година да се Косово њима врати." (Србијанка Турајлић, професор Универзитета у Београду, 21. фебруар 2008, "Реците народу" ТВ "Fox")

"Једнострано проглашење независности Косова негативно ће утицати на положај хомосексуалне популације у Србији." (Бобан Стојановић, председник Квирије, 19. фебруар 2008, "Б92")

"Мислим да ће независност Косова позитивно утицати на побољшање права ЛГБТ особа. Прва ствар се већ десила – предлог за нови Устав Републике Косово садржи забрану дискриминације на основу сексуалне оријентације." (Горан Милетић, из Шведског хелсиншког одбора, 19. фебруар 2008, "Б92")

Немањићке

Девојке са снимка "Косово за патике":

"Шокиране смо коментарима и увредама на сајту Yоутубе. Биле смо ради митинга, да бранимо Косово, наравно да нисмо ишле да пљачкамо, крадемо, разбијамо – али када је 300 хиљада људи кренуло, кренули смо и ми. Нисмо крале зато што имамо, крале смо зато што немамо. А где су деца оних који имају, зашто они нису дошли да краду? Јер имају!" (Маја, 22. фебруар 2008, ТВ "Б92")

"Да смо имале у циљу да украдемо, нас две би саме отишле и разбиле локал и украле би саме. Ето, једноставно – 300 хиљада људи је крало, ми смо се придружиле томе. Заиста је ригорозно издата потерница за нама, као да смо убиле човека. Наша држава је тотално расуло." (Јована, 22. фебруар 2008, ТВ "Б92")

Кутак за социјално-политички тренутак

"У односу на БДП буџет није економски оптималан, али јесте са становништа социјалног политичког тренутка." (Мирко Цветковић, министар финансија, 22. фебруар 2008, " Магазин Бизнис")

Беба (која) неће да се игра

"Гласам за Бебу [Поповића] јер он не разговара са мачкама, са совама и са осталима." (гледалац "Утиска недеље", 17. фебруар 2008, ТВ "Б92")

ВРЕМЕПЛОВ

Наташа Кандић:

"Ја се слободно шетам Косовом, причам српски и нико ме не дира." (јун 2003, ТВ "Б92")

"Нећу да гласам за Устав јер он подразумева територијалну претензију Србије према другима. Ту пре свега мислим на Косово." (октобар 2006, "НИН")

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]