Početna strana > Reči i misli > Reči i misli 89
Reči i misli

Reči i misli 89

PDF Štampa El. pošta
Aleksandar Lazić   
nedelja, 05. oktobar 2008.

Ravno do NATO-a

O potpisanom Sporazumu o bezbednosti informacija sa NATO-om:

"Srbija se sve više približava NATO." (Karmen Romero, šef odeljenja za medije u Odseku za javnu diplomatiju NATO, 29. septembar 2008, "Studio B")

"Čak i Rusija ima sa NATO-om potpisan sličan akt." (Dragan Šutanovac, ministar odbrane, 02. oktobar 2008, "Pres")

"Američki ambasador u NATO-u Kurt Volker izjavio je da je za Amerikance veoma važno da Kosovo što pre postane član NATO-a. Najmanje što bi svaka ozbiljna država trebalo da učini u trenutku kada joj se dovode u pitanje teritorijalni integritet i suverenitet jeste da odloži potpisivanje sporazuma i time pokaže da neće odustati od borbe za očuvanje svojih državnih i nacionalnih interesa." (Andreja Mladenović, portparol DSS-a, 02. oktobar 2008, "Pres")

(Samo)ubistvo misijom koju poštujemo

"Dobili smo uveravanja ministra inostranih poslova Vuka Jeremića, koji se sastao sa Kondolizom Rajs i sa mnom, da će omogućiti da Euleks bude na celoj teritoriji Kosova. I držimo ga za reč." (Kameron Manter, ambasador SAD u Beogradu, 03. oktobar 2008, "B92")

"Stav Vlade je nepromenjen – misije UNMIK-a i KFOR-a mogu biti zamenjene samo odlukom Saveta bezbednosti UN koji ih je i postavio. Sve drugo je nelegalno. Misiju šalje Evropska unija koju mi poštujemo i koja je naš cilj, ali ona nema pravo niti ovlašćenje da jednostrano promeni sastav međunarodne misije na Kosovu." (Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za KiM, 04. oktobar 2008, "B92")

"Premijer Cvetković još u avgustu izjavio da vlada treba da sarađuje u sporovođenju Euleksa i već tada je bilo jasno da postoje kontakti Vlade sa SAD ili nekim drugim međunarodnim faktorima. Zbog toga oni izbegavaju da u rezoluciju stave Euleks kao temu. Izbegavaju, zato što se uključuju u tu akciju i to je samoubistveni potez države da sama sebi oduzima teritoriju." (Slobodan Samardžić, bivši ministar za KiM, 04. oktobar 2008, "B92")

Milo će nam oprostiti što je priznao Kosovo (ako budemo za najbolje odnose)

Milo Đukanović, premijer Crne Gore, u parlamentu:

"Tragično... tragikomično je ponavljati 'Kosovo je Srbija' u situaciji u kojoj predsednik Srbije ne može da stane na tle Kosova. Ta priča šta ko od nas nosi u duši – nosim i ja u duši mnoge delove svijeta, ali mi ne pada na pamet da su to delovi Crne Gore. Nemojte da odavde uvijek prema Srbiji upućujemo najretrogradnije pokliče. Ima tamo već dovoljno retrogradnog nacionalizma." (04. oktobar 2008, "Tanjug/Vijesti")

"Nema nikakvih obaveza [da se prizna Kosovo], ni mojih lično ni državnih, a navodne pritiske iz EU bih nazvao legitimnim očekivanjima da sledimo njihova politička opredeljenja. Ako je bilo otvorenog pritiska na Crnu Goru, to je od predsednika Srbije, ali ja ga ipak doživljavam kao pokušaj političkog partnera i prijatelja da dobije podršku za nešto što su njegovi politički interesi. Ja to nikada ni od koga ne bih tražio i ozbiljan državnik nema na to pravo." (04. oktobar 2008, "Večernje novosti")

&

"Srbija i ja kao predsednik imamo političku volju za najbolje odnose sa Crnom Gorom. Srbija je strateški faktor na Balkanu i naša obaveza je doprinos stabilnost." (Boris Tadić, predsednik Srbije, u Berlinu, odbijajući da detaljnije govori o "aktivnostima Crne Gore vezanim za priznanje Kosova", 04. oktobar 2008, "Tanjug")

Gorski Internet (iz doba Hitlera)

U parlamentu Crne Gore, 04. oktobar 2008, "Vijesti":

"Nezavisnost Kosova podržavaju najjače države koje čine 60 odsto svjetskog GDP [bruto društvenog dohotka]." (Milan Roćen, ministar inostranih poslova Crne Gore)

"Vlast odustaje od principa kojih su se držali njihovi preci, koji nijesu znali za GDP, ali su čuvali čast. Kada je većina zemalja koje su tada imale najveći GDP smatrala da je Crna Gora samo Otomanski vilajet, naši preci su odlučili da to ne prihvate. Oni nijesu znali za Internet, ali su imali principe. Da su se držali GDP ko zna kako bismo se mi sad zvali." (Dragan Šoć, poslanik Narodne stranke Crne Gore)

&

"Vrijeme je da se citira 'Gorski vijenac': Kada su nekog čovjeka pitali, ko mu izvadi oko, reče da mu je brat to učinio, pa je zato rana tako duboka... Njegoš nas gleda i čudi se šta mu čine Crnogorci i to zbog čega." (Ranko Kadić, predsednik Demokratske srpske stranke)

"Kolege iz opozicije pričom o Kosovu zasnivaju program na emocijama, a ne argumentima. Kada su Adolfa Hitlera pitali kako je osvojio vlast u Njemačkoj, rekao je da je program zasnovao na emocijama. Nikad činjenice nijesu pobijedile program emocija." (Miodrag Vuković, šef poslaničkog kluba DPS-a Crne Gore)

Čast bez česti

Jusuf Kalamperović, ministar policije Crne Gore, 30. septembar 2008, "Pres":

"Dragan DŽajić je legenda jugoslovenskog fudbala, čovek kome se cela nekadašnja država divila i nama je čast što je on zatražio državljanstvo Crne Gore i što smo mu ga dali. Imali smo u vidu da on od 1985. godine ima kuću u Miločeru, da je bitan deo svog vremena provodio u Crnoj Gori, kao i da je njegova supruga Branka Crnogorka. Sigurni smo da će davanje državljanstva DŽajiću doprineti afirmaciji naše Crne Gore."

"Ne verujem da će se to dogoditi. Neće Dragan nigde. Tu je on, u Beogradu." (na pitanje "kako će država Crna Gora reagovati u slučaju da se DŽajić ne odazove pozivu suda u Srbiji i da za njim bude raspisana poternica")

Šta nisam hteo da kažem

Boris Tadić:

"Spreman sam da razmišljam i o toj opciji [podele Kosova], ako prethodno iscrpemo sve opcije. Ako iscrpemo sve opcije, a ima ih dosta i možemo da pronađemo rešenje unutar pojma suštinske autonomije, onda možemo da pređemo i na tu opciju. Ja se nadam da ćemo pronaći rešenje unutar ovih prvih opcija suštinske autonomije." (29. septembar 2008, "Intervju" RTS-a)

"Nijednog trenutka ne predlažem druga rešenja, niti predlažem pitanje podele Kosova. To pitanje diskutuju intelektualci u Srbiji i u međunarodnoj javnosti, i to jeste jedna od opcija koja je svih ovih godina bila naglašavana kada je u pitanju budući status Kosova." (01. oktobar 2008, "B92")

Viza po glavi

"Da Možda Ne", 01. oktobar 2008, RTS-a:

"Što da ne idu [kosovski Srbi] u Prištinu po vize, šta je problem? [...] Treba i da pohvalimo ako se popravlja stanje, makar minimalno – ako su rekli da idu u Prištinu po vize, što je do skora bilo nezamislivo, znači stanje se popravlja..." (Vesna Pešić, predsednica Političkog saveta LDP-a)

"Znate kako idu? Žrtvuju glavu!" (Dušan Proroković, bivši državni sekretar u Ministarstvu za KiM)

Pretvaranje tajkuna u preduzetnike (i obratno)

Vojislav Koštunica, predsednik DSS-a, konferencija za novinare, 30. septembar 2008, "Pres":

"Sadašnja vladajuća koalicija formirana je uz posredovanje tajkuna i stranih ambasada, što je mešanje u unutrašnje stvari Srbije neviđeno u novijoj srpskoj istoriji. Kao premijer bio sam u kontaktu s privrednicima, a po odlasku s tog mesta nisam stavio tačku na te kontakte. Ali, ne bih dopustio da na formiranje vlade utiče neko ko nije pozvan da to čini."

"Dug je spisak i zaludno je da vam navodim imena, jer se ne radi ni o čemu neregularnom, a ovo je potpuno neregularno da se novcem i uz posredovanje ambasada formira vlada." (na insistiranje novinara da direktno odgovori da li se viđao sa Miroslavom Miškovićem ili Milanom Bekom)

Nemoj lažnu aferu da mi daš

Mlađan Dinkić, potpredsednik Vlade i ministar ekonomije, za "Status", 01. oktobar 2008, "Pres":

"S političke scene me neće oterati fabrikovane afere. Otići ću kada to sam budem hteo. Fabrikovanjem lažnih afera pokušavaju da mi naude, da me oteraju iz politike, ali, u suštini, nemoćni su, ne mogu mi ništa, sve ovo ću napustiti onda kad ja to budem hteo."

"Najviše su me napadali takozvani prijatelji, a onda su radikali samo reciklirali njihove napade. Svesno ili nesvesno, glavni kreator mog blaćenja bio je Božidar Đelić. Meni je strašno žao zbog toga, ali pregrmeo sam to odavno, idemo dalje. Sada imam korektnu saradnju sa Đelićem, ali se ne družimo."

"Koštunici se nije dopala ideja da bude kandidat za predsednika države. Više puta smo išli da ga bukvalno molimo. To je išlo dotle da je nedelju dana pred zvanično isticanje kandidature Zoran meni poslao izaslanika s porukom: 'U slučaju da Koštunica ne prihvati, ti ćeš morati da se kandiduješ.' Nisam imao nikakve dileme: bio sam gotovo nepoznat, mlad, bez ikakvih šansi da uopšte ulazim u takvu trku. Počeo sam još žešće da lobiram za Koštunicu." (o septembarskim izborima 2000. godine)

Poslanička kutija

Tomislav Nikolić, šef poslaničkog kluba "Napred Srbijo":

"Jedan poslanik mi kaže: 'Sad je mnogo dobro šefe. Ranije, dok sam prodavao na kutijama, kad dođem kući, žena ujutru kaže deci: Lupajte vratima da ide da prodaje što ranije. Sad kao poslanik kad legnem da spavam, žena kaže: Tišina, tata poslanik spava.' [To je poslanik SRS-a] Sulejman Spaho." (30. septembar 2008, "Kurir")

"Ja sam za pet dana postajem član nove stranke, dok njih kroz pet dana više neće biti." (04. oktobar 2008, "Blic")

"Postoje problemi u komunikaciji s njihove strane. Uputio sam poziv na razgovor Vojislavu Koštunici, a sa Velimirom Ilićem sam pričao. Verovatno čekaju da vide da li smo engleski špijuni." (04. oktobar 2008, "Blic")

&

"Tadić se nadao da će Nikolić biti kamenčić u cipeli Srpske radikalne stranke. Kamenčić ima da poraste i da udavi Borisa Tadića." (Zoran Krasić, poslanik SRS-a, 28. septembar 2008, "Beta")

Urokljivo slušanje

U Skupštini Srbije:

Tomislav Nikolić: "Ti, Gordana, više nećeš imati na čijem ramenu da plačeš zbog izneverenih – kada te pritisnu izneverene ljubavnice ili one koje to nisu ni postale." (Gordani Pop-Lazić)

Nataša Jovanović, sa mesta potpredsednika Skupštine: "Sram te bilo, žena udovica, đubre jedno!" (Tomislavu Nikoliću)

Tomislav Nikolić: "Nisam mislio da Gordana ima ljubavnice, nego – nečije ljubavnice."

Gordana Pop Lazić: "Nemam ljubavnike, udovica sam i svom mužu sam bila verna 30 godina. Gospodine Nikoliću, ja neću da pričam koliko ste puta vi na mom ramenu plakali zbog mnogih problema koje ste imali sa svojim ljubavnicama i zbog svoje supruge."

Tomislav Nikolić: "Da jednu stvar raščistimo: vi ste veoma školovana žena, gospođo Pop Lazić. Nisam uopšte rekao to na šta ste vi reagovali: Molim vas pazite vi šta slušate. Dakle, ja sam veoma jasno rekao - da vam je veoma teško što će vam sad komandovati nečije ljubavnice ili ostvarene ili neostvarene." (30. septembar 2008, "Glas javnosti")

&

"U zgradi Narodne skupštine rodilo se nešto. To je rezultat političke perverzije, u toj ljubavi pojavi se NAPRD i NAPRDNjAČKA grupacija." (Zoran Krasić, 29. septembar 2008, RTS)

Noćna tema kao dnevni red

"Upitnik", 30. septembar 2008, RTS:

Dragan Todorović, šef poslaničkog kluba SRS-a: Pitanje za gospođu Kolundžiju – da li ona misli i na sednicu kada je biran Tomislav Nikolić za predsednika parlamenta?"

Nada Kolundžija: "Naravno da mislim. Jedna je stvar kada poslanici traže prostora da govore i o temama koje nisu na dnevnom redu..."

Dragan Todorović: "Recimo – o hulahopkama?"

Nada Kolundžija: "To je bilo na temu."

Dragan Todorović: "Hulahopke – na temu?!"

Ludilo od slabosti

"Najveći problem za vlast u ovom trenutku je slaba opozicija – koja zbog slabosti blokira rad Skupštine." (Mlađan Dinkić, kao predsednik G17+, 04. oktobar 2008, "B92")

"Možda bi sada trebalo pribeći i drugim načinima kažnjavanja koje omogućuje Poslovnik jer sednice se pretvaraju u jako ružnu farsu i nije čudo što građani već pričaju da u parlamentu sede ludaci." (Suzana Grubješić, šef poslaničkog kluba G17+, 03. oktobar 2008, "Tanjug")

&

"Moram da kažem da parlament u Srbiji polako dobija ono mesto koje zaslužuje." (Vlajko Senić, zamenik šefa poslaničkog kluba G17, "Upitnik", 30. septembar 2008, RTS)

S penzionerima u 31. vek

"Vanredno povećanje penzija od 10 odsto, kao ni usklađivanje penzija na 70 odsto od prosečne zarade u Srbiji, najavljeno za iduću godinu, neće ugroziti makroekonomsku stabilnost zemlje." (Jovan Krkobabić, potpredsednik Vlade, 02. oktobar 2008, "Kurir")

"Povećanje plata prosvetnih radnika mora biti u skladu s realnim ekonomskim mogućnostima države. Zbog projekata koji su za državu fantastično važni kao što su infrastrukturni projekti, projekat Fijata i povećanje penzija, mi smo dužni da vodimo računa o svakom dinaru." (Žarko Obradović, ministar prosvete, 30. septembar 2008, "Beta")

Kampanja oko sveta za 11 dana

"Mi smo na predsedničke izbore išli sopstvenim sredstvima (u poslednjoj kampanji prešao sam sopstvenim automobilom 63.000 kilometara za 11 dana, i plaćao sam gorivo, piće, hranu)... Znate kako, ja sam sabirao troškove u kampanjama od 1995. pa na ovamo. I mogu da kažem da je privatnih donacija kod nas bilo negde oko sadašnjih stotinak hiljada evra. Za sve ove godine. Sve sam sabirao i – nikome ne dugujem ništa." (Velimir Ilić, kao predsednik NS-a, 30. septembar 2008, "Politika")

Ljuljaj ih grubo

"Politiku konačno imamo i ne ljulja nam se politika. A dnevni list 'Politika'..." (Boris Tadić, 29. septembar 2008, "Intervju" RTS-a)

"Ja ne mislim da je ovo lična stvar gospođe Sonje Liht [predsednice UO Politike]. Ja mislim da je ovo politika Vlade predsednika Demokratske stranke." (Ljiljana Smajlović, smenjena glavna urednica "Politike", 02. oktobar 2008, "BBC")

&

"U Nemačkoj dobijam nagradu, ne znam za šta je nagrada – iskren da budem, nisam do kraja pročitao za šta je dobijam, verovatno za posao koji obavljam." (Boris Tadić, o nagradi "Kvadriga", 29. septembar 2008, "Intervju" RTS-a)

"To što me je Slobodan Milošević odlikovao ne znači da bih i ja njega." (Zdravko Ponoš, načelnik Generalštaba, 28. septembar 2008, "Pres")

VREMEPLOV

Mlađan Dinkić:

"Čak i ako sam govorio 'da bih ga tukao', to je kao ono kad majka detetu kaže 'tukla bih te', jer mi je toliko žao zbog onoga što se događa... Nikad nisam ni pomislio da bih mu ikada fizički naudio. Ali, jesam svojoj supruzi rekao da mi dođe da ga istučem zbog stvari koje radi, ali to je više izraz neke moje nemoći i žaljenja zbog svega što se dogodilo. Kad sam Đelića pozivao telefonom, nisam mu pretio, a ako je on to shvatio kao pretnju – žao mi je." (kao odlazeći guverner, jul 2003, "NIN")

"Ne mogu ja da budem Duško Dugouško iz crtanog filma, koji u isto vreme svira gitaru i bubanj i trubu. Ne mogu da rešim sve probleme u Srbiji. Moj problem jeste to što se trudim da kad nešto počnem da radim, to izguram do kraja, jer sam jako uporan." (kao ministar finansija, mart 2005, "Kurir")