Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Surovost s knjižicom broj 1393

Huan Hesus Asnarez   
ponedeljak, 18. maj 2009.

Nemačko tužilaštvo DŽona Demjanjuka ne okrivljuje da je bio Ivan Grozni iz Treblinke, ali da jeste bio čuvar u Sobiboru. Procenjuje se da je oko milion Jevreja umoreno u gasnim komorama po okupiranoj Poljskoj. Bilo je oko 5 hiljada Ukrajinaca kao što je DŽon Demjanjuk.

 
Savremeni svet

Rasplet ukrajinske političke krize na jesen?

Dragan Petrović   
nedelja, 17. maj 2009.

Za mesto predsednika republike veliki favoriti su Julija Timošenko i Viktor Janukovič, a treći kandidat bi mogao biti po snazi Arsen Jacenjuk, koji bi imao najsličniju politiku predsedniku Juščenku i verovatno bio američki favorit (idealan kandidat) za ove izbore.

 
Savremeni svet

Desno – i pogrešno

DŽejkob Hejlbrun   
petak, 15. maj 2009.

Čejni je ukazao da, kada bi se on sam nalazio u političkoj stupci, pored sebe ne bi želeo Pauela, sa kim se godinama prepirao jer je previše blago branio američke nacionalne interese. Umesto njega, preferirao bi Raša Limbaua. Nema sumnje da Raš bolje razmišlja i da je razboritiji od Pauela.

 
Savremeni svet

Cev mira nema

Anton Ključkin   
četvrtak, 14. maj 2009.

U Pragu, u okviru samita „Južni koridor – novi put svile“, potpisana je deklaracija koja se tiče izgradnje gasovoda „Nabuko“, koji će pomoći da se ostvare isporuke goriva iz kaspijskog regiona za Evropu, zaobilazeći Rusiju. Međutim, Brisel neće imati prilike da u iskusi zadovoljstvo zbog dobro okončanog posla.

 
Savremeni svet

Odelo – poklon ili mito

Fernando Peinado Alkaraz   
sreda, 13. maj 2009.

Primiti neki poklon od nekih prijatelja, može da znači kraj političke karijere. U Španiji je u toku sudski proces zbog navodne korpucije predsednika pokrajine Valensija, jer je prema optužbi više puta uzeo odela a da ih nije platio.

 
Savremeni svet

Etnički separatizam i kriza evropske državnosti

Jurij Aleksejevič Balašov   
utorak, 12. maj 2009.

Belgija i Španija su pokušale da konflikte regulišu pomoću povišenja statusnih položaja manjina i decentralizacijom sistema upravljanja. Pod takvim uslovima, raspad država Zapadne Evrope po etničkim principu i destabilizacija EU izgledaju realni.

 
Savremeni svet

Kušner, Total i Burma

petak, 08. maj 2009.

Napravljen u tri dana ispitivanja, a da u njemu nema konsultacija sa opozicionarima vojnom režimu niti bilo koje druge od brojnih asocijacija za demokratiju i poštovanje ljudskih prava u Burmi, Kušnerov izveštaj pokušao je da opravda prisustvo francuske firme u toj zemlji.

 
Savremeni svet

Avganistanska feministička revolucija

Naomi Volf   
petak, 08. maj 2009.

Okružene ruljom pobesnelih muškaraca koji su ih nazivali “kurvama” i drugim epitetima, žene su marširale tri kilometra pod pljuskom uvreda, da bi odgovornima predale peticiju protiv novousvojenog zakona, kojim bi se ženama nametnuo čitav niz ograničenja. 

 
Savremeni svet

Ekonomska pometnja i lov na Cigane

Nikolas Kulis   
četvrtak, 07. maj 2009.

Stručnjaci za romska pitanja govore o sve agresivnijem okruženju prema Ciganima u Mađarskoj i drugim zemljama u Centralnoj i Istočnoj Evropi, čiji lideri koriste stare stereotipe o Ciganima kao o sitnim delikventima i parazitima socijalnog sistema.

 
Savremeni svet

Odnosi Rusije i država Srednje Azije

Dragomir Anđelković   
sreda, 29. april 2009.

Do sada nastala i učvršćena simbioza ruske kulture i štita sa naftom i gasom Srednje Azije, predstavljaće jedno od utemeljenja ruske moći u 21. veku! Nafta donosi novac, a naftovod politički uticaj, i možemo biti sigurni da će u budućnosti Rusija dominirati regionom.

 
Politički život

Dokusurivanje države

Slavko Živanov   
utorak, 30. mart 2010.

Važno je da se na neki način kanališe nezadovoljstvo koje ključa u takoreći svakom građaninu ponaosob. Vlast ili radi za interes naroda, ili je treba smeniti. U ovom trenutku nemogućno je popraviti sve što je ona pokvarila, ali joj treba onemogućiti da stvara veću štetu.

 
Politički život

Hrvatska je napravila ogromnu grešku priznanjem nezavisnog Kosova

Domagoj Margetić   
subota, 27. mart 2010.

Bitna je priča sudjelovanja Kosovara u ratu u Hrvatskoj na strani Hrvatske. Agim Čeku je general Hrvatske vojske, kao i mnogi drugi koji su bili vojnici HV-a, preko Hrvatske su naoružavani i financirani.

 
Politički život

Đokovići, politika, sport i ostale igre

Milan Purić   
petak, 26. mart 2010.

U saopštenju kojim konačno potvrđuju da neće graditi teniske terene u Kragujevcu Đokovići navode da su na to primorani političkim pritiscima. Tu opet dolazimo na teren koji je zbog budućnosti sporta i dece trebalo izbeći.

 
Politički život

Nacrt deklaracije o Srebrenici

Poslanici vladajuće koalicije   
petak, 26. mart 2010.

Skupština Srbije poziva sve nekadašnje sukobljene strane u Bosni i Hercegovini, kao i drugim državama bivše Jugoslavije, da nastave proces pomirenja i jačanja uslova za zajednički život zasnovan na ravnopravnosti nacija...

 
Politički život

Preprodaja patriotizma

Aleksandar Kostić   
sreda, 24. mart 2010.

U ponovo probuđenom patriotskom zanosu, malo ko se pita koliko su "Novosti" zaista srpske i narodne, kakva je uloga nemačkog VAC-a u zakulisnim radnjama, ko trenutno kontroliše i ko je pravi vlasnik  "Novosti". S obzirom da je bitka za "Novosti" na početku, verovatno je da će na videlo izaći još prljavog veša.

 
Politički život

Učešće Srbije i Kosova na regionalnim skupovima

Đorđe Vukadinović, Dušan Janjić   
ponedeljak, 22. mart 2010.

Vukadinović: Snovi o regionalnom liderstvu ne idu preko pristanka na ponižavajući tretman u regionalnim susretima.

Janjić: Politika o Kosovu se mora izvući iz uskog kruga ljudi koji zemlju tragično vode.

 
Politički život

Ne može se na dve stolice

Petar Iskenderov   
sreda, 17. mart 2010.

Lideri EU treba da odgovore na pitanje, šta je za njih važnije: punovredna saradnja sa Srbijom kao vodećom balkanskom državom, ili beskonačno udovoljavanje zahtevima kosovskih Albanaca? Sve do sada je EU očigledno davala prednost Prištini, ali postaje sve teže sedeti na dve stolice

 
Politički život

P(r)ozivanje naroda – Vuk Jeremić i/ili opozicija

Nikola Malbaški   
sreda, 17. mart 2010.

Izgleda da su „prva Srbija“ i „druga Srbija“ u mnogo čemu sličnije nego što je to bilo ko ikada mogao da zamisli, a što postaje jasno tek u njihovom suočavanju sa, kako stvari stoje, izgleda najbrojnijom „trećom Srbijom“ – koju uglavnom čini većina njenog naroda.

 
Politički život

Još jedna pogrešna procena

Stefan Karganović   
ponedeljak, 15. mart 2010.

Pravdanje napada na nenaoružanu kolonu JNA 1992. i ubijanje njenih pripadnika, fatalno podriva tezu da je masovno ubijanje nenaoružanih pripadnika bošnjačkih formacija u julu 1995. predstavljalo „genocid“ ili zločin planetarnih dimenzija.

 
Politički život

Zarobljena država

Mladen Đorđević   
nedelja, 14. mart 2010.

U protekloj deceniji prljavi novac je preplavio Srbiju uz prećutnu dozvolu države, koja je lošim zakonodavstvom omogućila njegov ulazak u legalne tokove. Srbija se našla u opasnosti da postane tzv. „zarobljena država“, u kojoj kriminal podriva i kontroliše institucije.

 
<< Prva < Prethodna 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 Sledeća > Poslednja >>

Strana 393 od 434

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner