Хроника

Хашко тужилаштво тражи 27 година затвора за хрватског генерала Готовину

Штампа
уторак, 03. август 2010.

Тужилаштво Трибунала у Хагу је затражило од судија да хрватског генерала Анту Готовину прогласе кривим за прогон Срба из Книнске крајине током операције Олуја у августу 1995. и изрекну му казну од 27 година затвора, објавио је данас тај суд.

У завршном поднеску тужилац Алан Тигер је предложио да другооптужени генерал Иван Чермак буде кажњен са 17 година затвора, а трећеоптужени генерал Младен Маркач са 23 године затвора.

Генерал Готовина (53), оптужен је, као индивидуално и командно одговоран, заједно са генералима Иваном Чермаком (59) и Младеном Маркачем (53), за прогон; присилно премештање и депортацију; пљачкање јавне и приватне имовине; безобзирно разарање насеља; убиства и нехумана дела и окрутно поступање према српским цивилима у Книнској крајини од почеткка августа до краја септембра 1995.

Та дела квалификована су као злочини против човечности и кршење закона и обичаја ратовања.

У данас објављеном завршном поднеску, тужилаштво тврди да је током суђења доказало да су сви оптужени били учесници у заједничком злочиначком подухвату чији је циљ било протеривање српског становништва из Книнске крајине. На челу тог подухвата био је тадашњи председник Хрватске Фрањо Туђман.

Током и после операције Олуја, 4. и 5. августа 1995, "почињени су насилни злочини укључујући убиства; спроведена је систематска пљачка и безобзирно разарање имовине Срба; близу 90.000 Срба је насилно расељено с јасном намером да се више никада не врате; предузети су смишљени кораци да се обезбеди да то расељавање буде трајно, а у истом циљу била је обманута и међународна заједница. Ниједан од оптужених није показао никакво кајање", пише у поднеску тужилаштва.

Готовина, Чермак и Маркач "играли су активну и суштинску улогу у протеривању српског становништва из Крајине" и "делили су заједничку злочиначку намеру, те допринели њеном спровођењу", при чему је током Олује протерано "приближно 90.000 Срба, а убијене су најмање 324 особе", док се број уништених кућа процењивао на 60 до 90 одсто.

Оптужница против Чермака и Маркача подигнута је 2004. и они су се одмах добровољно предали Трибуналу, а затим су били пуштени на привремену слободу до почетка суђења. Генерал Чермак је неколико пута пуштан на привремену слободу и током процеса.

Сва тројица су у првом појављивању пред судијом изјавили да нису криви за злочине за које су оптужени.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]