Хроника

Литванија сачинила своју верзију преговарачког оквира за Србију, различиту од немачко-британске

Штампа
четвртак, 12. децембар 2013.

БРИСЕЛ - Литванија је сачинила своју верзију преговарачког оквира за Србију, која садржи знатно мање условљавања по питању Косова, него немачко-британски “нон-пејпер” о коме се раније расправљало, сазнајеТанјуг из бриселских дипломатских извора.

Немци и Британци су у “нон-пејперу” (неформалном документу) из септембра ове године тражили да се у преговарачкој платформи напредак Србије у европским интеграцијама формално веже са напретком у нормализацији односа Београда и Приштине.

Литвански предлог, у који је Танјуг имао увид, предвиђа много мање стриктне везе између напретка у преговорима и напретка у нормализацији.

“Србија пре учлањења у ЕУ треба да оствари свеобухватну нормализацију односа са Косовом”, пише у документу који је Литванија, као председавајућа ЕУ, дипломатским каналима ових дана проследила земљама чланицама.

То је по Србију много повољнија формулација од оне у немачко-британском нон-пејперу” у коме се тражи да нормализација буде “потпуна” и да има “правно-обавезујући карактер”.

Аналитичари у томе виде еуфемизам за пуно признање Косова од стране Србије, док је литвански контрапредлог знатно флексибилнији.

Друга, ништа мање значајна литванска иновација у односу на нон-пејпер односи се на улогу поглавља 35, које се односи на процес нормализације, у преговарачком процесу.

Немци и Британци траже да се ово поглавље, које ће бити отворено међу првима, а затворено међу последњима, хоризонтално увеже и за сва остала поглавља, тако да сваки корак у европским интеграцијама буде условљен корацима у нормализацији односа са Приштином.

Ово би, како је новинарима раније објаснила шефица преговарачког српског тима Тања Мишчевић довело до тога да Приштина де факто постане трећа страна у преговорима Београда и Брисела.

Литвански предлог, међутим, каже да ће питање нормализације бити разматрано “пре свега, мада не искључиво” у поглављу 35, што подразумева слабије везе косовског питања са другим поглављима.

Која ће од ове две варијанте превагнути зависи од шефова европских дипломатије који ће се почетком следеће недеље окупити у Бриселу на састанку Европског савета.

“Дебата још траје, и трајаће до последњег часа”, каже Танјугов дипломатски извор.

Иако је већина чланица склонија литванском предлогу, овај извор подсећа да се одлуке у Савету доносе консензусом свих 28 чланица.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]