Савремени свет

Зашто 50 000 војника НАТО алијансе вежба на Арктику?

Штампа
Игор Павловски   
петак, 26. октобар 2018.

25. октобра почеле су у арктичком региону највеће вежбе у новијој историји НАТО-а Trident Juncture 2018. Вежбе ће се одржати на територији Норвешке, на акваторијама Норвешког, Северног и Балтичког мора, и у ваздушном простору изнад свих наведених акваторија, као и Норвешке, Шведске и Финске. У вежбама учествује више од 53 000 војника из свих земаља НАТО-а, као и из земаља које нису у НАТО-у.

Руковођење Trident Juncture-ом поверено је команданту заједничких снага НАТО-а Џејмсу Фогоу и његовом заменику генералу Кристијану Жиноу из Канаде. Центар из којег се воде маневри налази се у граду Ставангеру.

Иако је руководилац вежби генерал Фого 9. октобра на конференцији за медије изјавио, да вежбе Trident Juncture нису усмерене против било које конкретне земље, у америчкој штампи нису били тако алегорични – Sky News је без дипломатских резерви објавио, да се „на маневрима разиграва сценарио током којег противник – командни састав подразумева Русију – напада на земљу из НАТО-а“.

Након окончања оперативне фазе вежби, она треба да се заврши 7. новембра, одвијаће се командно-штабне вежбе.

Изузетност ових вежби садржи се не само у броју снага и средстава (више од 50 000 војника, око 70 бродова, 130 авиона, више од 10 000 комада технике), већ и у учешћу авионосне групе САД на челу са носачем авиона „Хари Труман“. Како примећују аналитичари из НАТО-а, авионосна група је кренула за Норвешку, прекинувши сертификацијске вежбе пред одлазак групе у Персијски залив. Узимајући у обзир да сви носачи авиона САД-а дејствују у Атлантику строго по плану, његово кршење говори о томе да команда америчке ратне морнарице разрађује сценарио реаговања у кризној ситуацији.

Штавише, осим авионосне групе, у вежбама узима учешће и експедициона ударна група од неколико десантних бродова са око 2000 маринаца. На европском војишту, сличне концентрације снага није било од окончања Хладног рата. Уз то, како примећују у Telegram-каналу, који има везе са сарадницима главног штаба у Бриселу, инструкције Алијансе налажу сукцесивна дејства група – на почетку дејствује авионосна група, потом експедициона. Задаци који се разигравају на вежбама представљају етапе нападне операције, али не тактичке већ стратегијске.

Осим вођења маневара, америчке оружане снаге разрађују пребацивање преко северне маршруте основних ударних формација. Пребацивање толиког броја трупа по територији Норвешке није тривијалан задатак. Погледајмо шта се дешава при његовој реализацији. Већ у припремној етапи догодио се читав низ непредвиђених ситуација, укључујући уништење у бази белгијског ваздухопловства авиона F-16 услед случајног опаљивања механике авиона. Такође, услед саобраћајне незгоде у којој су суделовала и борбена возила у Норвешкој су страдала четворица војника. Истине ради, треба приметити, да су на великим вежбама могуће различите непредвиђене ситуације, укључујући и наше оружане снаге. Али, вежбе Trident Juncture тек су кренуле, а инциденти су почели пре њих.

Учесници маневара поделиће се на „снаге Севера“ и „снаге Југа“ . Једни ће да представљају непријатеља који је напао Норвешку, а други одбрамбене снаге НАТО-а. Затим ће да замене места.

Наш „пријатељски“ сусед Финска којa није члан НАТО-а, активно учествује на вежбама.

Финска ће ангажовати 15 авиона F/А-18, као и 150 војника. Такође, финска ваздухопловна база Рованиеми прихватиће белгијске ловце F-16, америчке F-15, и авион за допуну горивом KC-135 Stratotanker.

Такође, у оквиру вежби Trident Juncture, одвијаће се поморске вежбе Northern Coast којим ће руководити Финска. За то ће Финци да одвоје два авиона F/А-18 и авион за везу РС-12 Pilatus.

Све те активности руководиоци НАТО-а оправдавају јачањем руске војне групације на Арктику, изградњом руских арктичких база, и нараслом активношћу РМ и РВ Русије у региону. Треба приметити да Русија ојачава своје границе на властитој територији за разлику од америчких маринаца који су распоређени у Норвешкој на „привременој основи“, којима ће се још придружити и британски војници.

Руска војска на Арктику испуњава задатке не само одбране северних граница земље, већ заједно са министарством за ванредне ситуације осигурава безбедност пловидбе по Северном морском путу и спроводи хидрографска истраживања мореуза и морских простора Арктика.

Не треба да се заборави, да база Северне флоте на полуострву Кола обезбеђује руској флоти једини стварно слободан излаз на светски океан и наравно, наше базе морају бити поуздано обезбеђене од могућих покушаја напада на нашу територију.

Вежбе Trident Juncture показују да су задаци јачања одбране северних граница које је зацртало руководство земље били на време постављени и благовремено реализовани. Није баш јасно, како ми можемо да претимо својим суседима утврђујући властиту границу.

Као један од аргумената у прилог спровођења тако масовних вежби, Американци наводе вежбе „Восток 2018“ са стотинама хиљада учесника. Ми свакако не можемо да забранимо Алијанси да спроводи вежбе на територији својих чланица, али то, наравно, не помаже дијалогу о мирном арктичком региону, какав је он још увек.

Наши посматрачи су позвани на маневре Trident Juncture, и наравно, вежбе ће да опсервирају и наше РМ и РВ, чију су пажњу ка вежбама представници НАТО-а већ покушали да назову провокацијом. Сви наши бродови и авиони се налазе у међународним водама и не крше међународно право, али морају бити спремни за било какав развој ситуације.

Још једна напомена – НАТО се припрема за војне операције у арктичкој зони, али саме вежбе се одвијају у октобру и температура у Ставангеру током вежби неће пасти испод нуле. Команда НАТО-а може себе да умирује око спремности за дејство у арктичком региону, али нека та убеђеност буде само за унутрашњу употребу, без помисли да се они стварно спремају да започну војна дејства на Северу преко територије Норвешке. Стварност се може показати нешто другачијом од тренинга по лепом времену.

Превео са руског: Небојша Вуковић

Извор: https://regnum.ru/news/society/2507800.html

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]