уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Да ли је требало издржати "још мало"?

Kоментари (58) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 12 април 2009 14:01
Сремица, Сремица
У Политикином тексту "Шта да се ради са Ахтисаријем?" Дејвид Бајндер између осталог каже:

«Према једном од директних сведока, Ахтисаријева дипломатска техника достигла је врхунац једним насилним гестом. Зграбио је столњак на којем су стајале шољице с кафом и чајем за преговараче и стргнуо га са стола, а шољице, тацне, лончићи и кашике су полетели на под. „Ово ће се догодити са Србијом, ако не прихватите!”, викао је Милошевићу и осталим Србима. И то после 70 дана бомби и пројектила НАТО-а.

Трећег јуна 1999. Милошевић је прихватио услове овог изасланика. Ваздушни напади НАТО-а престали су шест дана касније. Ахтисари никада није поменуо свој испад са столњаком, али јесте рекао да је Милошевић можда пристао због тога што је Черномирдин увијено наговестио могућност руског војног присуства на Космету после сукоба.»
Препоруке:
0
0
2 недеља, 12 април 2009 15:56
Теа
..."какве шансе има Војска Југославије, састављена од регрута и резервиста, и опхрвана капитулантским и дефетистичким расположењем из цивилног окружења, против 200.000 НАТО професионалаца?"
Да је до копнене интервенције дошло не верујем да би понашање цивилног становништва било такво.
Да је Милошевић издржао дуже вероватно би (они вољни, САД,ВБ и Турска) покушали неки продор из Албаније а како би се провели ратујући на домаћој територији војске против које се боре...питање је?! Сигурно не без великих жртава и губитака. Да ли би онда њихова јавност на те губитке пристајала?
Идеје о наводном "тепих бомбардовању" које нас је чекало су гласине које су Милошевићеви људи пуштали да би тиме оправдали своју капитулацију. Али сигурно би цела земља остала без електричне енергије, воде и инфраструктуре.
Даља борба би нас сигурно одвела у много веће жртве, већа разарања али и могућност боље погодбе. Овај транзициони мир који освојисмо није нека награда.
Препоруке:
0
0
3 недеља, 12 април 2009 19:03
tva
gos. Antonicu,
Pomenuli ste stav Vuka. Gradjani Srbije treba da znaju kako su se ponasali i koje stavove su imali pre, tokom i nakon rata i druge javne licnosti kao i sadasnji politicari. Mnogi su se radovali i prizivali bombardovanje Srbije a za to vreme su uzivali van Srbije! Da li cete nas obradovati i takvim tekstom?
Препоруке:
0
0
4 недеља, 12 април 2009 23:00
М. Панонац
Похвале госп. Антонићу због тога што се прихватио, макар и у форми краћег текста, анализе ове тешке дилеме...Лично, сматрам да је учињена грешка што се није наставило са отпором НАТО-у. И након Кумановског споразума, у тзв. миру, изгубили смо преко хиљаду Срба и других неалбанаца на КиМ-у, дакле веома велики људски губици без икакве стратешке компензације...другим речима, казна, можда од Бога, што нисмо били издржљивији...
Суштински проблем је у томе што је од свих сегмената друштва, само војска била припремљена за рат, а то није довољно...Рецимо, да смо одлучили да идемо до краја, да прихватимо јаче ваздушне нападе и копнену инвазију морало се претходно учинити низ мера у цивилном сектору...
1)Жене, деца свих узраста, стари и болесни морали би бити евакуисани из великих урбаних средина, по селима у унутрашњости (то бар није проблем, пола Србије је пусто, на десетине хиљада стамбених јединица неискоришћено) да би се избегле масовне цивилне жртве и оскудица у води и патња због разорене инфраструктуре
2) Све службе, систем снабдевања би морао бити рационалисан, по принципу довољни минимум за све
3) Општа мобилизација (радна и војна)...
Не бих се сложио да су нашу војску чинили само неискусни регрути и резервисти..управо супротно, многи наши људи су прошли ратиште, за разлику од војника из већине држава НАТО-а, стога је велико питање ко би борби на копну, са мањих дистанци, када се улога авијације знатно смањује, извукао "дебљи крај".
Примери из Авганистана говоре да НАТО уопште није тако ефикасан како се често мисли...Проблем је у томе што смо ми једна уморна цивилизација на заласку, где је неприхватљива било каква велика жртва због било чега, стога је велика већина становништва одахнула када је склопљен тако неповољан мир...Земље које су на нижем технолошком и образовном ступњу имају становништво које је издржљивије, отпорније, са јачом толеранцијом на жртве и разарања, и оне с временом постижу оно што хоће..а нама, још дуго, дуго, остаће Американци у Бондстилу
Препоруке:
0
0
5 недеља, 12 април 2009 23:10
ucesnik
Kao ucesnik u PVO dejstvima protiv NATO moram da priznam da jedini put kada sam pomislio da je Milosevic ucinio nesto dobro je kada je potpisao nazovimo kako god hocete taj prekid neprijateljstava. To smatram jer od pocetka juna NATO je poceo da leti sve nize i nize a samim tim bili su u mnogo vecoj opasnosti od nase PVO pa su dejstva im bila sve neselektivnija tj. zrtve su im bile sve vise civili i sve su vise poceli da bacaju kasetne bombe. Jer ocigledno su postajali sve nervozniji i bio sam uveren da ce uskoro krenuti sa masovnim neselektovanim bombardovanjem jer nam ocigledno malo sta su mogli. Tome je najvise doprineo izvanredan moral i duh boraca koji su uglavnom bili iz mobilizacijskog kadra a redovna vojska, VJ, je odricno sprovela logisticke i fortifikacijske pripreme tako da je bilo malo vise discipline, manje bespotrebnog junacenja ali i srece gubici bi bili daleko manji i od navedenih. Kopnenog rata se niko nije plasio a ja kao i mnogi u junu to smo i prizeljkivali jer smo zeleli da se taj rat sa nevidljivim protivnikom svede na borbu u kojoj su nam sanse bile neuporedivo vece. Mislim da kopneni rat nije zeleo Milosevic jer bi pod jedan NATO prvo sproveo politiku sprzene zemlje gde bi civilne zrtve bile ogromne, zatim doslo bi do naoruzavanja ogromnog broja nasih ljudi sa potpuno nepredvidivim posledicama po Milosevica u toku i posle takvog rata, odnosno kontrolisanja tih iskusnih borbenih jedinica po prestanku rata. Sa druge strane NATO je gajio izuzetan strah od okrsaja sa nasim borcima jer ne zaboravite Srpska 3. armija je bez problema kontrolisala citavo Kosovo u neprijateljskom domicilnom okruzenju izlozena neprekidnim vazdusnim napadima. A iz primera Kosara i mnogih drugih gde su znacajne siptarske gerilske snage lako likvidirane kod njih je razvio izuzetan respekt prema nasim borcima. To se videlo 25.juna kada su englezi nadiruci pokusali da preseku kolonu kraljevacke brigade na raskrsnici Pristina-Kosovo Polje i kada su naterani u beg.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 12 април 2009 23:36
ucesnik - nastavak
Znaci nasi borci iz rezervnog sastava vec mesecima u ratu i dalje su imali izvanredan moral i nisu se nimalo plasili vec cak nisu ni hteli da pregovaraju o propustanju engleske kolone vec su ih pod pretnjom oruzja naterali u beg. Natu je isto tako odgovaralo da ne pristupi politici sprzene zemlje jer pitanje je kako bi se on kretao u takvoj okupiranoj zemlji (Irak,Afganistan..) a i sire, pitanje kakve bi to konsekvence izazvalo i van srpskih granica. U sustini njima je najvise odgovaralo ovo sto danas imamo. Kontrola zemlje uz nikakve gubitke a postavljanjem vlade koja ce izvrsavati zadate naloge a sve pod parolom demokratije, boljeg zivota i ulaska u Evropu kao u zemlju dembeliju gde radis malo a imas puno. A Milosevic iz gore navedenog mislim da nije prerano potpisao jer je imao informacije, mislim istinite da se spremaju zaista velika bombardovanja i mislim da je time spasio mnoge zivote a sa druge strane,sto je i imalo rezona ipak je i dalje ostao u politickoj igri koju je pokusao da igra do kraja. Kako je prosao, videli smo a da vi kao analiticari i mi kao narod ne saznamo mnogo vise toga postarali su osobe koje su vidjene s nim jednog 28.juna.
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 13 април 2009 00:14
Peter RV
Antonic je izabrao jedno pitanje koje je mnoge mucilo, prije deset godina kao i sad. Od misljenja sam uvijek bio da je bila greska ne izdrzat vise, ali za to ne prebacujem Milosevicu. Milosevic, prvo,nije razumjeo Anglo-Amerikance, iako je zivio medju njima godinu-dvije dana. Kao titov nasljednik, on je mislio da je ugled marsala i SFRJ , poslje drugog svjetskog rata i raskida sa kominformom bio toliko veliki, da ce sve ovo anglo-americko neprijateljstvo prema Srbima izaci kao neka svadja izmedju ljubavnika i da ce se sve na kraju smiriti. To su bile misli jednoga romanticara kojih je titov rezim proizvodio "na buljuke". On nikad nije uvidjeo da je njegova drzava prezivjela njenu koristnost anglo-amerikancima (za ove imam i jedan precizniji naziv- anatema za NSPM-moderatore)i da se on nalazi u sukobu sa jednom najbrutalnijom silom koja ne pregovara sa slabim, vec zahtjeva predaju. Vrlo je vjerovatno da Milosevic do kraja nije vjerovao da je usamljen
(sve dok mu Cernomidin nije povukao tepih ispod stopala). Ovo ga je vjerovatno toliko zaprepastilo da nije mogao da shvati da je jedini spas bio -ne pokazati da si slab. Mislim da je to bilo moguce.
Da pocnu rat po zemlji vidjelo se odmah da od toga nema nista (Pavkovic i Lazarevic su znali da im to predstave neprivlacnim)i pojavila su se misljenja da se Nato ne usudjuje- i da treba da se pregovara, da se sjase sa toga konja 'visokog i oholog morala'.
Nato je vec poceo da se raspada, kao sto Antonic navodi. Pocele su bile dnevne demonstracije pred Nato-bazom u Avijanu (Italija) odakle se bombardovala Yugoslavija.Ove su imale odjeka Spanski piloti su poceli da protestuju. Po Grckoj su bile sve vise violentne demonstracije i najvaznije- Rusi (narod)su poceli da se bune. Cernomidin u sluzbi Nato je- spasio Nato.
Vjerovatno da je Milosevic bio impresioniran brutalnoscu bombardovanja, ali to mu nasi drugo-srbijanci nikad nece priznat, on mora da ostane kao olicenje zla- Hitler- bas onako kako Danijel
Goldhagen to rece
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 13 април 2009 01:27
Miroslav Svircevic, trenutno u Londonu
Na jednoj konfernciji za studente doktorante 2004. u Solunu cuo sam od jednog uglednog Grka da bi sigurno izbio rat izmedju Grcke i Turske da je bombardovanje potrajalo samo nekoliko dana duze. Kada sam ga zamolio da malo to pojasni, odlucno je odbio. Rekao je samo da je granica izmedju rata i mira bila veoma krhka i da je Klinton posle snaznog diplomatskog pritiska uspeo da "pacifikuje" obe zemlje.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 13 април 2009 05:15
Dika Toronto
"Moje zadnje pisanje" nijesam razumeo..mada je tekst jasan kao i obicno.Moj Profesor na U of Toronto..mi kaze da dizem ruke od Srbije.
Sve je objasnio.Ministar za useljenje u Kanadu je javno pohvalio Kardinala Stepinca kao heroja 20 veka.Ima njegovu sliku na stolu.
Bio sam kod kanadske opozicije da reklamiram kanadski princip multi-etnicnosti..i on je rekao:" Srbi ..nemate politicku moc iako ste brojni..Pokusajte sa jevrejima..ali to kosta.Nemate ambasadora..Nemate volju a znam da niste genocidni narod.Steta sto Nato nije okupirao celu Srbiju..Ovakvih jadnih prituzbi ne bi imali.
Zali te se vasem Predsedniku...Kako se zove..Vuk..Babic..".
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 13 април 2009 06:25
Небојша Малић
НАТО апсолутно није био спреман за копнени напад; сјећам се да су неке британске новине, да ли Телеграф да ли Гардијан, кукале како су британски тенкови у јуну ушли на Космет без иједне гранате, пошто им никад није стигла муниција. ”Апачи” никад нису полетели.

Да је Милошевић сачекао, можда би бомбардовање стварно постало још зверскије. Можда би на крају НАТО ипак окупирао целу Србију, по цену многих живота. Овако, животи су сачувани - али је Србија убрзо окупирана на други начин. Прави пораз у рату са НАТО није био 10 јун, већ 5. октобар.
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 13 април 2009 09:08
dragoslav pavkov
Možda bi pravi naslov članka trebao biti "Dali je trebalo uopšte i počinjati,ako nismo spremni da idemo do kraja?"
Po meni je tek napad NATO zapečatio političku karijeru Slobodana Miloševića.Sve šetnje i opozicione tribine kod većine birača (onih koji izlaze na izbore) su izazivale revolt i sprdnju.Veštim manipulisanjem medijima režim je uspeo da postigne da većina birača u Srbiji misli da je za male plate,prazne rafove u trgovinama i uopšte nizak standard stanovništva kriva opozicija jer šeta umesto da ide na njive i u fabrike da radi.Naravno ni ti birači nisu u to baš iskreno verovali,ali im je bilo draže da prihvate ponuđenog krivca nego da preuzmu svoj deo odgovornosti za pogrešno glasanje na izborima.Podsećam da od '90-te do 2000-te nisu bili sporni rezultati izbora u smislu dali će SPS biti vladajuća stranka,već jedino koliki deo vlasti će pripasti opoziciji.
Sa ovakvim premisama Milošević je prihvatio bombardovanje 24.marta '99.Da su bili mogući izbori sutradan-verovatno bi bio izabran za "predsednika bez ograničenja trajanja mandata" jer bi i mnogi njegovi politički protivnici glasali za njega,a protiv NATO-a.Ta partizansko-penzionerska glasačka mašina je počela da se lomi tek kad su njihovi unuci i sinovi počeli da odlaze u ratne jedinice VJ.Mislim da je pogrešno razmišljanje koje vodi tome da je Milošević prihvatio prekid vatre zbog straha od većih žrtava i razaranja.Njemu je bilo bitno jedino da ostane na vlasti.Da su Černomirdin i Ahtisari tražili da on preda vlast-mislim da bismo se još i danas ćerali po šumama i gorama.A i on bi još bio među nama...
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 13 април 2009 09:08
Jasna Simonovica
Da, Peter RV, iz mog ugla mislim da je baš tako bilo kako opisujete...Ne razumem vaše reči u zagradi "za ove imam i jedan precizniji naziv- anatema za NSPM-moderatore", možete li objasniti više?
Takodje mislim da nije samo Milošević bio impresioniran brutalnošću bombardovanja. Svi su bili impresionirani, i za vreme bombarodvanja svi su disali kao jedan...Vlast, opozicija, narod...Zato prebacivanje krivice samo na Miloševića mislim da je nevidjeni greh naroda, koje god nacije bio!
Nemoguće je znati da li bi bilo bolje da smo izdržali još malo, ili da nismo izdržali toliko...Bilo je tako kako je bilo...Tema je dobra za trening mozga i profesija koje se time bavi...
Glavna tema je medjutim individualno preispitivanje svakoga od nas šta je uradio da se to ne dogodi, a mnogih od nas zašto nastavljaju sve po starom? Evidentan je pad morala nakon NATO bombardovanja, čak i ako je pre toga on bio, uslovno rečeno, lažan!
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 13 април 2009 10:42
Харолд Пинтер и Срби
Харолд Пинтер је својевремено изазвао прави политички и културни шок кад је ставио потпис на петицију за пуштање Слободана Милошевића из затвора. Откуд се аутор светски афирмисаних драма, књижевник изузетног профила и редитељ, борац за људска права и заштитник прогоњених Курда – нашао на страни „агресора и окрутног тлачитеља” – питала се тада британска штампа. Пинтеров потпис за Милошевића, ипак није био посве неочекиван.

Још од 1999.године, односно од почетка агресије НАТО-а на СРЈ, Пинтер није крио симпатије према Србима. Агресију НАТО-а јавно је назвао „бандитском акцијом”, а недуго затим изјавио: „ Срамота ме је што сам Британац. Блер, Кук и Робертсон упустили су се у окрутна убиства”. Још више је подигао температуру Енглезима када је на телевизији изјавио да је „ једини циљ ове акције успостава америчке доминације у Европи и претварање Косова у америчку колонију”.

Револитиран оним што се тада догађало над небом Југославије, Харолд Пинтер је, не марећи баш превише за добар речник, дефинисао америчку спољну политику реченицом: „Љуби ме у д..., или ћу те ударити у главу. Милошевић је одбио да пољуби америчку стражњицу и Клинтон је ударио српски народ у главу, с катастрофалним последицама за Косово ”.

Реагујући на учестале критике, Пинтер је у време НАТО агресије на СРЈ написао у лондонском „Гардијану”: „ Агресија НАТО-а је лоше смишљена, погрешна и катастрофална. Она је такође тотално илегална и вероватно означава последњи ексер на мртвачком сандуку Уједињених нација”.

Пинтер се није либио да јавно искаже и своје политичке ставове, па је свој наступ на конгресу аналитичких психолога претворио у својеврсну тираду. На том скупу Харолд Пинтер је рекао: „Тврдим да бомбардовање српских цивила није нимало случајно, већ намерно терорисање невиног народа. Велике количине експлозива бачене на Србију нанеле су огромне штете ненадокнадивој културној баштини. То је психотички вандализам”... (из "Политикине" архиве)
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 13 април 2009 11:54
Branko
Nakon deset godina, ipak, imamo malo više pameti, zar ne? Gospodin Antonić je napisao članak, i pokušao da izrazi svoj stav o tome kako se o tako delikatnom pitanju odlučivalo u realnom vremenu.I da ne zaboravimo, samu odluku je donela naša Skupština.
Lično sam bio za opciju "da izdržimo još malo", i "da im pokažemo" (ili dokažemo)...
Srećom, mene nisu pitali, a sve što se nakon toga dešavalo,uverilo me je koliko sam bio u zabludi. Nažalost, mi sami smo tome doprineli, uz malu pomoć "prijatelja", i ostalih "čimbenika" svetske političke scene. Jednostavno, mnogo je bilo onih koji su imali svoj parcijalni interes.I imaju ga i danas.I od njega jako dobro žive. Žrtva ima svoj smisao samo kada se njom postiže neki viši cilj.U protivnom, to je samo autogol... Potrebno je još vremena da se cela priča iznese na svetlo dana, i da goli interesi sami daju odgovore o tom scenariju, koji nikada nije bio onakav kako smo ga mi doživeli. A priznanja vojsci meni nisu potrebna.I ja sam, kao i desetine hiljada, bio njen mali deo.I bio bih opet, ali bojim se bez tih desetina hiljada...odnosno, sa desetinama,ali bez hiljada...A svi znaju gde su nam generali, a znaju i gde su nam generali bili pre poslednjeg odredišta...Uostalom, sve se zna. Vreme je da se više ne pravimo naivni...Mi to zaista jesmo...
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 13 април 2009 14:29
vlx
Pravo pitanje je da li smo uopste trebali da ratujemo jer pobediti nismo mogli. Ne mislim da nasi vojnici ne bi dugo odolevali i ratovali zajedno sa narodom vec da pobeda bez i jednog saveznika a protiv 20 drzava nije moguca.
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 13 април 2009 14:41
Сремица, Сремица
@Peter RV: Прави романтичар је био Краљ Ујединитељ! Данашња Србија је последица трагичног уједињења с прагматичном, неромантичном "браћом". Словенац А. Корошец је тада изјавио: "Узјахали смо доброг коња, а вратићемо им рагу!"

А Џон Ален, бивши службеник обавештајног одсека Стејт департмента, наводи да "рађање шест република није крај, него почетак нове балканске приче".

После 70–80 година стрпљивог рада на остваривању подлих планова о разбијању југословенске државе и српских простора, не може се оптужити један човек за оно што нам се догодило 1999. Његов највећи "грех" је уједињење Србије, то јест промена Устава из 1974. Да се то није десило, и Војводина би по Бадентеровом плану одавно била независна, а још вероватније разбијена и придодата заинтересованим суседним државама. Доказ су данашње "перипетије" око покрајинског статута и довршавање Брозовог тестамента.

Ја никако да разумем како многи олако прелазе преко полувековне сатрапске владавине Јосипа Броза, праштајућу му за "оставштину" због које смо се поклали, и српску историју рачунају само од појаве Слободана Милошевића.

Уопште узев, ми смо један "забораван весео народ" који због тога има и "веселу" историју!
Препоруке:
0
0
17 понедељак, 13 април 2009 14:42
Сремица, Сремица
Додајем и коментар једног "Политикиног" читаоца:

"Да ли се ико сећа 9. марта 1991. године? Да ли се некад запитате ѕашто се он НИЈЕ догодио у, рецимо, Хрватској? Тај, сада већ помало депласирано избледели датум, почетак је агоније која се надвила над овим народом. Сасвим охлађене главе, моја маленкост тврди да је то био покушај државног удара после седамдесет дана од првих демократских избора у Србији (пре свих ратова, ибарских магистрала, санкција, бомбардовања, Хагова и сл.). Тадашњи вођа опозиције, а садашњи МИП (Vuk Drašković - moja naznaka) позива војску и официре да се придруже устаницима. Е па, браћо, то се у било којој од братских нам држава бивше СФРЈ није могло догодити иако су били у сличним политичко-економским окружењима. Неколико месеци касније исти лик честита данашњем почасном подгоричанину разбијање државе у којој се већ знало да ће се баш Срби наћи у процепима који се и данас проширују. Зашто браћа Хрвати не скочише на лаке ноге да сруше једноумни режим Ф. Туђмана? Ко зна одговор на ово питање, јасни су му сви чанци, чеде, соње, надежде и оливере..."
Препоруке:
0
0
18 понедељак, 13 април 2009 15:53
вук, онај прави
1.Беспризорни медијски притисак на српски народ у корист евроатлантских интеграција, са нагласком на атлантске, захтева адекватне одговоре малобројне интелектуалне елите која се још противи том завршном чину коначног разбијања Србије, као и колективном испирању мозга српском народу, још незабележеном у људској историји, чија се чудовишност огледа у квантитету, квалитету и дужини трајања. Мислим, морамо да проговоримо о томе неби ли спасли још оно мало идентитета што нам је преостало...макар нас једног дана и насилно интегрисали. Антонића веома ценим, један је од ретких барјактара слободоумности у српском медијском простору. Текст је као полазиште за расправу бриљантан, поштено и одлучно написан, са доиста смелим закључивањем, које просто вуче у полемику обзиром да припада оној врсти историјске фантастике у коју нас обично увлачи друга Србија, дакле, причамо о томе „шта би било, кад би било“! Одмах ћу рећи да се не слажем са закључивањем господина Антонића. Сигурно ће историчари рећи своју реч, али ја не могу да се сетим одговарајућег примера у свету да се нека држава предала усред ратних дејстава, а да јој је војска истовремено остала нетакнута и да непријатељски војник није ни крочио на њену територију? У таквој ситуацији, нема ни говора о дилеми да ли је Милошевић добро поступио или не јер, једноставно, те дилеме није ни било!
Препоруке:
0
0
19 понедељак, 13 април 2009 15:53
Peter RV
@dragoslav pavkov :
"Možda bi pravi naslov članka trebao biti "Dali je trebalo uopšte i počinjati,ako nismo spremni da idemo do kraja?"
Pocinjati sto? Dragoslav se trebao prvo pitat kako je "pocelo" sve ovo, pa onda zakljucit dali je trebalo ici "do kraja", ili ne. Ne znam kako je neko mogao i da zamisli da je Milosevic upravljao sa dogadjajima, umjesto da je naprosto reagirao (cesto nevjesto) na strateske pokrete nametnute od Nato-U.S.A.
Dali je mozda Milosevic izplanirao sve, pocevsi od Rambuje-a pa nije bio "spreman da ide do kraja"?
Ako se jos ne vidi da se Nato vec prije Rambuje-a i "etnickog ciscenja Kosova" odlucio na rat, onda je diskusija oko ovoga- gubljenje vremena.
Препоруке:
0
0
20 понедељак, 13 април 2009 16:09
вук, онај прави
2.Зашто би се предавао, када му његови генерали са ратишта поручују да војска није ни начета и да још дуго може да издржи? Када су сваки дан пристизале вести о раздору међу НАТО савезницима? Када је било јасно да у копнени напад могу кренути само три чланице, Енглеска, Турска и Америка, али са великом резервом за америчку војску, коју Клинтон није био рад да ангажује јер се плашио, не за могуће њихове или наше жртве, него за сопствену председничку кожу? Уосталом, поред медијских вести или оних које су пристизале преко слободоумних интелектуалаца из целог света, наша војска је имала и много проверљивије информације од, како се касније испоставило, чак високих официра из НАТО редова. Знало се да НАТО пре зиме мора да се одлучи на акцију јер би „хуманитарна катастрофа“ то заиста и постала у зимско доба, а да би у случају великих жртава и неуспеха копнене офанзиве то било равно катастрофи за многе политичке и војне главешине. Ризик једне такве акције је био огроман и последице су могле бити катастрофалне, пре свега за избеглице, али и земље региона, па чак и сам опстанак највеће војне алијансе свих времена. Због великог улога и неизвесног исхода није било лако донети једну такву одлуку и о томе се доста зна. Иако је тачно да се радило о обостраном ризику, српска војска је свакако ризиковала мање јер је бранила своју територију од вишеструко јачег непријатеља, у необјављеном и неодобреном рату и, у сваком случају, у рату који се водио противно свим постојећим међународним законима и нормама! Евентуалне велике жртве међу цивилним становништвом више неби могле бити подведене под "колатералну штету", а велике жртве међу њиховим војницима би заљуљале, то се и онда знало, политичке и војне врхове целе НАТО структуре.
Препоруке:
0
0
21 понедељак, 13 април 2009 16:25
Peter RV
Nebojsa Malic je rekao golu istinu :"Прави пораз у рату са НАТО није био 10 јун, већ 5. октобар", koji je bio- dodao bih- pocetak od , 'de facto' okupacije Srbije.
Zato je Antonicevo pitanje jos interesantnije, mozda je bilo moguce preuzeti inicijativu.
Sto se tice "nespremnosti" Engleza za kopneni rat protiv Srba, ovo se moze isto tako tumacit kao jedan izgovor of Her Majesty's Armed Forces, kojima se nije bas islo na 'prsa-u-prsa' sa onim divljim 'Serb-humans -kako nas to nazva London Spectator.
Препоруке:
0
0
22 понедељак, 13 април 2009 16:30
вук, онај прави
3.Тачно је да су "преговарачи" Русију искористили као средство притиска на Милошевића, јер су се на њега и сконцентрисали, знајући да нашој војсци НАТО није много наудио! А он је, највероватније, одустао од даље борбе спасавајући своју јадну политичку кожу. Знао је он добро да му се у обе могуће ситуације не пише добро, нити у случају НАТО победе и окупације Србије, нити у случају неког нашег, макар и делимичног војног успеха, када би исувише много Срба перманентно остало под оружјем на јако дуг рок. А како „НАТО преговарачи“ нису имали услов да он оде са функције, одлука му је била не олакшана, него практично, кроз Черномидинова уста, и сугерисана! Тако смо ми „победили“ и напустили Косово, упркос сјајној војничкој тактици и држању и упркос томе да војска не да није била поражена, већ није била ни начета. Зато не могу да се сложим са Антонићевом оценом да је Милошевић добро поступио, нарочито када имамо у виду све оно што се потом десило, даље растакање српске државе (Црна Гора, сада Војводина), марионетска влада (предвиђам да ће се у првој следећој влади наћи и неки страни амбасадори као министри), добровољно напуштање и оних минималних уступака које је Милошевић избоксовао око Косова (неби ли он, заједно са камарилом, још мало пливао на таласима „величанствене победе“ и исте такве „обнове“), итд., да не набрајам, боли. Мислим, у том тренутку је он добро поступио само и искључиво за себе и двор, не обазирући се много на Србију и народ, а наша је велика (не)срећа да се годину дана касније преварио и одважио на изборе. У сваком случају, може се много тога претпостављати и вагати у овој игри "шта би било кад би било", али остаје чињеница да је Косово предато без праве борбе и да је српска војска имала услове да се бори и под борбом држи и много веће снаге од оних које су НАТО генерали успели да обеѕбеде.
Препоруке:
0
0
23 понедељак, 13 април 2009 17:32
Бојан
Недавно сам показивао једном Украјинцу (у ствари Јевреју) српски ћирилични текст из "Политике" и тестирао његову способност да разумије српски језик. Тест је успјешно прошао, добро се снашао а српска ћирилица га је инспирисала да ми постави питање у вези са нашим латиничним словима, ј и сл.
Тако сам почео да му објашњавам или боље рећи да се правдам како је до тога дошло (Милослав Самарџић: "Тајне Вукове реформе").

Након краћег појашњавања реформе ћирилице, латинице и сл.. пита он мене: "А добро, на који је начин вама Аустроугарска наметнула то писмо, како су тако нешто извели?" Застадох пар секунди, и стварно, све гадости које су нам се десиле направили смо сами себи. Аустроугарска је смислила садашњу ћирилицу и латиницу, али су Срби били ти који су се међусобно борили око реформе језика и на крају је и протурили. Срби комунисти су убијали Србе четнике и тако редом, до Срба 5-октобараца и Срба-Црногораца који су се одцијепили, до Срба из Војводине који праве нове статуте-уставе и сл. Ови са стране раде само свој посао и иду по својим интересима, мало потпомажу и финансирају али на крају крајева Срби су ти извршиоци. Сами смо себи криви.

Тако и око овог чланка. Српска војска је по ко зна који пут свој посао урадила професионално и одбила надмоћног непријатеља, али, као и у Републици Српској, политичари су направили грешку. Вјерујем да данашња, пост-петооктобарска Србија у пракси није пуно другачија од оне Србије коју су НАТО стратези замислили прије бомбардовања. Мањи дио су остварили војним средствима, већи дио политичким, уз помоћ Срба. Суштински избор је био да ли ћемо да се наше друштво трансформише транзиционим, мирним путем на граници прага толеранције, или насилним, војничким средствима. Прошли смо као жаба када је кувају у лонцу: загријава се полако тако да жаба не искочи а ипак се на крају скува. Формално одсуство страних трупа уопште не значи да нисмо окупирана земља.
Препоруке:
0
0
24 понедељак, 13 април 2009 18:34
Горан Цветић
Када се размишља о томе зашто је Слободан Милошевић донео одлуку какву је донео не треба испустити из вида следеће: Ахтисари је заједно са Виктором Черномирдином допутовао у Београд и том приликом је 2. и 3. јуна 1999. године скован споразум Ахтисари-Черномирдин-Милошевић. По том споразуму Косово остаје део Србије, на њега долазе међународне мировне снаге, а бомбардовање престаје. Нема дилеме да се Ахтисаријев потпис налази на овом документу који је затим 10. јуна исте године преточен у Резолуцију СБ УН 1244. Дакле, врло вероватно да је Милошевић одлучио како је одлучио баш због тога што по наведеном споразуму Косово остаје део Србије.

Након тога, исти тај Ахтисари постаје изасланик УН и сачињава план у коме Косову даје атрибуте независне државе! Оваква “акробација” на тако високом нивоу је вероватно незабележена у историји дипломатије. То је превара.

По резолуцији 1244 Косово је дакле део Србије, а то што нас светски сејачи дезинформација убеђују да је косовска независност могућа упркос тој резолуцији која ИЗРИЧИТО позива све чланице УН да поштују интегритет СРЈ, тј. Србије у складу са Хелсиншким завршним актом који гарантује неповредивост граница, то је ништа друго до слика њиховог "морала", "правдољубивости" и жеље за "поштовањем постигнутих споразума"! Стара латинска максима гласи "Pacta sunt sevanda" (Уговор је странкама закон).

Када сваки споразум или резолуција постану толико "растегљиви" да се могу тумачити како се коме прохте упркос очигледном значењу, онда је заиста тешко кривити за то било кога из Србије. Сем оне који би данас рекли да у резолуцији 1244 не пише то што пише и да се она може тумачити и овако и онако...А хајде да видимо шта ће Међународни суд правде рећи о косовској нелегалној независности...Надам се да неће бити "растегљивих" тумачења, имајући у виду да нема територије на свету где су, између осталог, људска права (Срба) толико непостојећа као на Косову.
Препоруке:
0
0
25 понедељак, 13 април 2009 18:59
Vuk pucista - @ Sremica Sremica
Potpuno ste u pravu, Sremice! Pocetak srpskog stradanja i nesloge bio je 9.mart 1991.godine, kad je Vuk Draskovic pokusao izvesti drzavni udar "после седамдесет дана од првих демократских избора у Србији (пре свих ратова, ибарских магистрала, санкција, бомбардовања, Хагова и сл.)", kako Vi precizirate. Draskovic nije pristao na rezultate izbora po kojima je Milosevic odneo pobedu, nego je angazovao onu hajducku i zlomislecu Srbiju da mu pomogne u ostvarivanju "napoleonskih" ambicija. Da je uspeo, Srbiji bi se navalili na grbacu Dana i slavoohlepni Vuk, kog su podrzavali zapadnjaci, jer je bio spreman da sve uradi po njihovom scenariju. No, i ovako je obavio ogroman posao za njih, time sto je raspolutio Srbiju! Dok su svi drugi zbijali redove, Srbi su glavnu bitku vodili zapravo izmedju sebe, na ulicama Beograda ponajvise, u tzv. "setnjama" - kakav neverovatan i odvratan naziv za bezumnu "demokratiju" u vreme rata protiv Srbije! Gde su takve ili slicne akcije u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini? Da bi slika bila do kraja objektivna, valja kazati da je Vuk Draskovic svoju karijeru zapoceo kao iskreni nacionalista - ali usijane glave! Naime, on - a ne Milosevic - bio je za "veliku" Srbiju, ali pod jednim uslovom: da on, Vuk, vodi takvu Srbiju! Kako to nije islo, Vuk se okrenuo i protiv Milosevica i protiv Srbije, stavljajuci se u sluzbu Zapada! Sremice, u pravu ste potpuno - delovanje Vuka Draskovica jos 1991.godine otvorilo je ogromnu pukotinu u opravdanoj politickoj bnorbi Srba za svoje ciljeve, i ta se pukotina kasnije samo sirila, ulaskom djindjivaca, "nevladinih" organizacija itd. Vuk Draskovic je svojim pucistickim ambicijama raspolutio Srbiju i preveo na svoju stranu sve neodgovorne, Srbiji i srpstvu nesklone. Bez njegove podrivacke aktivnosti - pozicija Srbije bila bi neuporedivo bolja u periodu 1991-1999.godine, u to ne treba ni najmanje sumnjati. A Vuk Draskovic i dalje se sepuri po Srbiji!
Препоруке:
0
0
26 понедељак, 13 април 2009 19:23
Vladimir, ucesnik 2
Odlicna je analiza gospodina Antonica, sa specificne vremenske distance, nedovoljno za istoriju, ali ipak dovoljno za razmisljanje hladne glave.

Kao speifican ucesnik, i poznajuci, parcijalno, situaciju na terenu, jako mi se cini da je kraj dosao malo prebrzo, dok su svi bili u naponu sukoba, ali takodje mi se cini, i u pravom trenutku, kada su svi dospeli u corsokak. Narocito NATO.

Otprilike je i Stratfor slicno zakljucio. NATO je potrosio municiju isteklog resursa Pete Flote, pokrenuli su fals propagandu kopnenog napada, imali komplikacije sa naletima, promenili taktiku, i zeleli su da privedu problem kraju.

Mi, odavde, ustalili smo odbranu(mada su napadi bili ciklicni, sporadicni, odustalo se od mnogih ciljeva), na specifican(da ne kazem nepravi) nacin spremali kopnenu odbranu(kopanjem rovova, sto je diskutabilna aktivnost), ali sa jakom voljom i odlucnoscu da pruzimo zilav otpor. Svesni gubitaka.

Takodje, postojala je opasnost velikog izbeglickog talasa, prema Evropi, postojala je opasnost parcijalnog ulaska NATO u Vojvodinu(Kosovo je bilo prevruc krompir), sto bi izazvalo mogucu rovovsku borbu, na distanci, a tolika sila ne bi lako napustila polozaje.

Bilo je nastaviti godinama, ili stati...a nesreca je ipak na nasem terenu.
Препоруке:
0
0
27 понедељак, 13 април 2009 19:29
Peter RV
@Vuk,onaj pravi
"неби ли он (Milosevic), заједно са камарилом, још мало пливао на таласима „величанствене победе“ и исте такве „обнове“), итд., да не набрајам, боли. Мислим, у том тренутку је он добро поступио само и искључиво за себе и двор, не обазирући се много на Србију и народ, а наша је велика (не)срећа да се годину дана касније преварио и одважио на изборе."
Odlicna opaska- i recito izlozena. Mene je ista misao prolazila mnogo puta kroz glavu u konkurenciji sa jednom drugom. Milosevic se pokazao vrlo borben pred Nato-inkvizicijom u Hagu, pod okolnostima mnogo drugacijim (i tezim),i to se treba uzet u obzir ako se hoce da se covjek ocijeni u celini. Branio je Srbiju do poslednjega daha i platio je glavom zbog toga. Ovo se mora cijenit. Moze li se zamislit ovakvo ponasanje od
nasih sadasnjih 'rukovodioca'(ovdje ne ukljucujem americkog ambasadora)- pod slicnim okolnostima?Vuka Draskovica?
Vjerujem da je Milosevic imao izbora za svoju licnu sudbinu, pocevsi, od uzimanja nekog masnog mita od Cia da se ukloni sa pozornice do samo-ubistva (kako su zavrsili njegovi roditelji -obadvoje). Izabrao je, na kraju, borbu za srpski narod. U tamnici se nekiput vidi svjetlost.
Srbi ne trebaju da ga mrze.
Препоруке:
0
0
28 понедељак, 13 април 2009 21:12
Johnny@gmail.com
@ Vuk , onaj pravi; u potpunosti se slazem sa pasusem :
У сваком случају, може се много тога претпостављати и вагати у овој игри "шта би било кад би било", али остаје чињеница да је Косово предато без праве борбе и да је српска војска имала услове да се бори и под борбом држи и много веће снаге од оних које су НАТО генерали успели да обеѕбеде.
Vratimo se 610 godina unazad..koliko je (u procentima ) cestiti Knez Lazar izgubio vojske tog Vidovdana 1389g ? Ili malo drugacije kada je Srpstvo zvanicno palo, tj koje godine pade Smederevo?
Koliki su (cast i slava svim zrtvama Srpskim ) u ovom ratu totalni gubici poredjeno sa dalekom 1389g ? Svaki je zivot bez cene ..pa ipak za slobodu, za drzavu, za naciju za pravdu,Srpstvo je na oltar moglo da prinese jos 2-5-10-30 hiljada zivota.Strasna,uzasna,grozzna cifra,u drugu ruku da li bi nasi krvnici smeli/mogli da zakasaju tako duboko,kolike bi njihove zrtve bile ? Milosevic mozda nije bio kukavica ,ali je sigurno bio strasljivac i takve je odluke i donosio.U drugu ruku gde su bili ti diverzanti /patriote i rodoljubi koji su mogli da bace koju "petardu" pred vrata Aviana, Vicenzze, Bergama.. ili negde u Albanskim garnizonima i da odbrambeni rat prenesu na teritoriju zlikovaca.
Rat bi se besumnje odvijao drugacije,ali bili su (politicari) angazovani oko sverca duvana,para,oruzja,a ne i odbrane nacije.
Cinjenica ostaje,a o njoj niko(gotovo)niko ne pise ,pa cak ni izuzetno cenjeni Gospodin Antonic, da leta Gospodnjeg 2009 Srpsko nacionalno pitanje i dalje nije reseno, ili je reseno u korist svih drugih !
Препоруке:
0
0
29 понедељак, 13 април 2009 21:26
Горан Цветић
Имам снажан утисак да г. Антонић жели да буде први савременик који жели да укаже српском друштву и српској историји да Слободан Милошевић и није био толико у криву. Надам се да не вређам г. Антонића, али бити први у нечем што је очигледно не може бити увреда. Ево зашто ово кажем:

Постоје државници и постоје политиканти. Синоћ на емисији "Утисак недеље" био сам шокиран наступом председника Тадића који је гласао за предлог по коме: дечко који је завршио медицинску школу и медицински факултет у Крагујевцу не може да нађе посао, из чисте дешперације, одлучује да се поново упише на медицинску школу не би ли добио посао и то у иностранству. Фали му предмет "нега болесника" и он одлучно иде на то да поново заврши средњу школу. Председник Тадић то изабира као свој утисак недеље, наводећи да је то "позитивност за поштовање кад се ради о потрази за послом"!? Ало, да ли ово значи да сви треба да се вратимо у средњу школу да би добили посао у иностранству!? Ја не знам ко саветује предедника Тадића, али ово синоћ 12. априла 2009. је био незабележен испад једног председника државе. Цела нација је то видела, верујем да ће о томе још бити речи.

А Слободан Милошевић? Сахрањен испод једног дрвета у својој кући у Пожаревцу, а Борис га дотерао путничким авионом из Хага са коферима, дечјим колицима и скијама. Дан данас не могу да заборавим тужну слику професора Правног факултета у Београду Бранка Ракића како аеродромском пистом тумара са папирима не би ли преузео "карго". Тужно. А Слободан је обезбедио 1244 по којој је Косово део Србије. Тадић се позива на ту резолуцију и каже нам: "Косово је део Србије. Добри сте ви, идите у средњу школу опет, ја ћу вам рећи шта је добро за вас." Хвала господине председниче, само нас немојте све заједно више бламирати! Ваши саветници из "Идола" су изгубили компас, а мени се одувек више свиђао "Електрични оргазам"!
Препоруке:
0
0
30 понедељак, 13 април 2009 21:38
владани
Када се неки догађај важе, мора се добро промислити шта се ставља на кантар. Оно што аутор пропушта да стави на кантар су стотине побијених и несталих после окупације Косова, стотине хиљада избеглих, директну вредност Косова за нас (инфраструктуру, природна богатства итд), духовну вредност и самопоштовање, утицај Шиптарског Косова над дугорочну безбедност Србије (Поморавље ће скоро сигурно кад тад крвљу платити да се одбрани), и још којешта. Право да се земља брани оружјем је крваво плаћено задњих 200+ година, а сад је углавном изгубљено, и лако је могуће да ће само будуће жртве моћи да нам га врате. Можда невезано за ово, паде ми на памет како је Милош већао после првог дана битке на Љубићу да побију жене и децу да их Турци не продају у ропство, па да се онда туку до краја (Вук Караџић, Животи Српских Војвода). Овде је одлучено да наша генерација препусти такво једно већање будућој генерацији Срба у много горим околностима.
Зато је рано за одговор на питање да ли требало још издржати бомбардовање, а можда ће одговор бити да је требало више издржати у Босни и Крајини.
Препоруке:
0
0
31 понедељак, 13 април 2009 22:48
Сремица, Сремица
@Peter RV: "Vjerujem da je Milosevic imao izbora za svoju licnu sudbinu, pocevsi, od uzimanja nekog masnog mita od Cia da se ukloni sa pozornice..." Од поуздане особе сам сазнала да је, још почетком деведесетих, као емисар долазила Хелен Делић-Бентли, наше горе лист, и у име Американаца нудила Милошевићу пет милиона долара да "абдицира". После те понуде, он јој је само показао врата.
Препоруке:
0
0
32 понедељак, 13 април 2009 23:58
Peter RV
@Vladimir, ucesnik 2
Trazim jednu informaciju koju niko dosad nije mogao da mi da. Vi, kao "ucesnik" -mozda?
Dali je nasa vojska raspolagala sa raketama koje su imale domet od oko dvjesta pedeset kilometara? Pitam ovo jer je to odprilike razdaljina Bar(Crna Gora)-Bari(Italija).
Nadao sam se (prazno) da ih je imala i, opet prazno, ocekivao da ce poceti da gadjaju italijansku odbalu. Preciznost ne bi bila nimalo vazna ali psiholoski efekat je mogao bit presudan.
Mnogi Italijani su vec bili bijesni sto se Italija prikljucila Nato-ratu i eksplodiranje raketa po njihovim plazama bi im dao podstrek da montiraju jedan monumentalni anti-Nato skandal.
Ako ih je VJ imala, onda je napravljena jedna fatalna strategijska greska od strane Milosevica, da demonstrira volju Srba da se brane.
Препоруке:
0
0
33 уторак, 14 април 2009 11:28
вук, онај прави @Peter RV
1.Нема сумње да се (не)дело Слободана Милошевића може (про)ценити само укупним сагледавањем његовог деловања у српској политици, почев од 87. па све до његове окрутне и срамне ликвидације у хашком казамату. Имао је историјску улогу у нашем народу стицањем различитих околности, којима је и он сам допринео политичком ликвидацијом сопственог кума, када је из малог и сасвим обичног комунистичког апаратчика израстао државник, за ове просторе и оно време, великог формата. Чинило се да му је судбина ненадано указала историјску шансу да буде национални лидер у смутним временима и да ју је он чврсто зграбио. Изгледало је да има поштене намере да служи свом народу у тешким околностима, мада се лична, необуздана амбиција дала приметити већ приликом првих већих јавних наступа (поза „а ла Дуче“, набуситост, језгровит и запаљив, популистички начин говора, обећања која су уносила велике, а тако лажне наде у брзе и велике промене и томе сл.). Нема сумње да је он учинио много! Како доброг, тако и лошег, највише по нас Србе. Враћање покрајина у састав Србије је његов велики и немерљив историјски допринос, шта год да се сада сваљује на његова леђа, рекао бих са правом. Милошевић је сахранио(!) Брозов устав из 74. и то, о ироније, уз здушну помоћ осталих републичких олигархија. Било је то још 89., хеј! Тим више је то велико дело јер се назирао скори распад Југославије. Ево, аутономаши и сада муку муче да ишчупају макар делић Брозове државности, а Косово још увек није права независна држава, упркос свему што се од тада одиграло... И све то захваљујући његовој помало коцкарској ароганцији, коју апаратчици из других република, па ни они на западу, нису одмах препознали на прави начин, а коју је српски народ, нажалост, видео као аутентичну снагу и храброст правог српског вожда. О како су и једни и други грдно погрешили!
Препоруке:
0
0
34 уторак, 14 април 2009 11:39
вук, онај прави
2.Даље, признавали то они или не, данашњи српски политичари су се махом сви испилили испод Слобиног шињела! Он је поново увео демократију у Србију(!), додуше нерадо и не баш на време, као и „правило легитимитета“ за вођу, расписујући прве праве демократске изборе. Не би било Републике Српске без њега, његове одлучности и спремности на многобројне тугаљиве компромисе. У Дејтону су сви играли неку игру и мора се признати да је он своју одиграо мајсторски, чак и према домаћину. Том приликом није обратио довољно пажње на једну „ситницу“ која ће га касније коштати живота, формирање Хашког суда. Било је тих добрих потеза још, наравно, али овде наводим оне кључне, бар за нека моја премишљања. Са друге стране, искључиви је кривац за пад и трагичан крај Српске Крајине, коју је осудио на пропаст много пре стварног њеног пада, својим трулим компромисима и договорима које је направио са Туђманом, као и федералним и српским остацима некадашње Брозове олигархије. Крив је за стварање полицијске државе чудовишних размера која, ево, и дан данас траје. Он је тај који је широм отворио врата мафији, која је, као и полиција, опстала до наших дана. Једна од највећих његових кривица је та што није схватио да падом берлинског зида свет постаје униполаран и да је социјализму дефинитивно одзвонило. Да је тада одреаговао слично Кучану, Србија је могла да прва изађе из Југославије, као неоштећена и демократска држава, са добрим шансама да се касније, као и Русија, избори за Србе изван Србије. Могуће да је он то све и схватао и сагледавао, макар инстиктивно, али је исто тако голим инстиктом осетио да ту нема баш много места за њега и да би се, уствари, он изборио за неког другог народног вођу, праве демократске и, наравно, капиталистичке провинијенције.
Препоруке:
0
0
35 уторак, 14 април 2009 11:49
вук, онај прави
3.Крив је што никада није схватио шта заправо значи економски заостатак за светом и да Србија без развијене економије нема нити најмање шансе да преживи у борби са „братским“ и западним аждајама. Доказ је Словенија која је за нас мислена именица у погледу економске развијености и материјалног просперитета. Једна безначајна Словенија...А највећа његова кривица је управо ова о којој расправљамо поводом Антонићевог текста, што „није издржао још мало“, по цену губитка драгоцене фотеље и дворских привилегија. Наравно, њему су све добре ствари које је урадио заборављене или су, чак, проглашене за лоше. Лоше ствари по Србе и Србију које је урадио му понеки западни и овдашњи другосрбијански аналитичари броје у некаква добра дела, по њиховом тумачењу. Треба рећи и то да су њему пришивена „недела“ са којима нема благе везе, која му нису доказана на суду и због чега је нељудски и сурово уморен! Њему наши другосрбијански „мудраци“ приписују апсолутну кривицу за све балканске ратове, иако је он једини искрено био за очување, од запада на смрт осуђене Југославије. Такође му приписују злочине за које није ни знао, а на леђа му товаре и такве бесмислице које немају везе са разумом, као нпр. опсаду Вуковара, а у циљу натурања колективне кривице српском народу за ратове и злочине за које кривицу сносе сви други учесници, непосредни или посредни, много пре него Срби. И на крају, не мислим да је он на хашком суду онако добро и храбро бранио Србе и Србију због нас, већ да је, нажалост, правио себи место у историји, хранећи тако до самог краја своје самољубље и велику и неутаживу сујету...Било како било, његова одбрана и смрт заслужују пажњу српског народа и одређено место у новијој српској историји. Поразио је интелектуално и морално менторе крвавог распада и због тога морао да умре. Иако је умро усправно и достојанствено, бранећи Србију и српски народ, многи од нас ће га и даље мрзети, као за живота, због оних лоших ствари које нам је урадио.
Препоруке:
0
0
36 уторак, 14 април 2009 13:42
uzgred
E da nam je umesto Milosevica bio Vuk Draskovic, gde bi nam danas bio kraj! Bili bi u Natou, svi zaposleni, dobre plate, imali bi vize i putovali.
Препоруке:
0
0
37 уторак, 14 април 2009 14:18
Iz "Ponoćnog dnevnika" Borisa Jeljcina
Na dan NATO bombardovanja, 24. marta, Bil Klinton me je pozvao da razgovaramo o situaciji na Kosovu. Rekao je da Milošević nastavlja svoju ofanzivu, dovodeći još trupa i ubijajući totalno nedužan narod, kao i da pali cela sela.
Klinton je nastavio da požuruje, govoreći da od mene zavisi da li ćemo pustiti Miloševića da uništi naše veze i sve što smo uz naporan rad izgradili tokom poslednjih šest godina.
Rekao sam Bilu: "Ubeđen sam da ćemo, ako nastavimo da radimo zajedno, nekako omekšati Miloševića."

Pošto se naš razgovor završio, Širak je neočekivano izjavio da ja moram da budem načisto da li sam za ili protiv Miloševića. Rusija ima dva puta, Širak mi je manje ili više jasno poručio – da ostane po strani i postane marginalna, ili da uđe u moderni svet pod mojim vođstvom. Rusija je zato morala da afirmiše univerzalne demokratske principe.

Nacrt predloga da Jugoslavija uđe u Uniju Rusije i Belorusije takođe je ovde odigrao ulogu. Naša Duma je aktivno diskutovala o ovoj ideji, mada je ona bila apsolutno politikantska, agresivna i nerealna. Bilo kako bilo, dopustio sam da ova ideja o ulasku Jugoslavije u našu uniju bude prisutna tokom pregovora, sa namerom da malo zbunim Miloševića.

Zapravo, glavni zadatak Černomirdina bio je da pokuša da izvrši pritisak na Miloševića da pristane na mirovne pregovore sa Zapadom. On ga je teško pritiskao, Miloševiću stavljajući do zanja da ne može da očekuje vojnu podršku, a da je politička podrška njemu već iscrpljena.
Препоруке:
0
0
38 уторак, 14 април 2009 17:11
Peter RV
@Sremica,Sremica.
Hvala na informaciji.
Ne cudi me da je Helen Delic-Bentley bila agent koja je ponudila Milosevicu pare da se ukloni sa scene. Doznao sam, vec u Americi, da je Helen postala "dvorska (......) Srpkinja" republikanske partije (Nikson- Rejgan). Sluzila im je dobro za neke glasove Srba po Ohaju, Ilinoisu i Kaliforniji.
Ali, govoreci o nasoj diaspori u Americi, tesko je oteti se zelji da se ovdje nesto doda.
Helen je jedna od onih nasih koji se svakog jutra gledaju u ogledalo, uvijeni americkom zastavom i pjevaju americke patriotske govore.( Drugi od nasih blistavih amerikanaca, je bio Ron Blagojevic).
Niko od nasih "uspjesnih" doseljenika, ne samo da nije mrdnuo prstom da protestuje bombardovanje njihovog rodnog kraja, nego, naprotiv, nasao je odmah neki zajednicki ideal i front, sa Olbrajtovom,Klintonom, Dzejmi Sejom i Solanom, protiv -Milosevica i, naravno za- "demokratiju". One bombe su im bile samo neprijatnost, koje kao neka 'kolateralna steta' su pominjani, samo da bi se napravio neki "balanced statement".
Treba isto pomenut nasega "princa" Aleksandra, (o)tuznoga potomka 'besmrtnoga Karadjordja',sa njegovim intrervjuom na BBC ( Hard Talk,Tim Sebastian).
Kogod ga je vidjeo, prestao je za uvijek da bude monarhista.
Препоруке:
0
0
39 уторак, 14 април 2009 18:52
вук, онај прави
@ Ова адреса ел.поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели : Било је диверзаната, добровољаца, чак и пилота „камиказа“, сви спремни да положе живот за отаџбину, а зашто нису употребљени, то је посебна тема. Неко је питао за ракете. Да, војска их је поседовала! Уништене су тек недавно. Ни то наоружање није употребљено, као што остаје чињеница да наша војска, у војничком смислу, није била ни начета. Копнени рат би био дуг и врло крвав, а обзиром на расположиве снаге НАТО пакта и веома неизвестан, ако се зна да у ситуацији великих фронталних наступања нападач мора да располаже макар, минимално, са двоструким бројем војника. Понављам, минимално...А којих није било ни на видику...
Препоруке:
0
0
40 уторак, 14 април 2009 20:22
Горан Цветић
За Вука, оног правог:

Ви се упуштате у дубоку анализу Слободана Милошевића која захтева, по Вама, хиљаде речи.
Али, схватите: 1244 је јасна: Косово је део Србије, све земље чланице УН то морају поштовати и то је то.

Синоћ је на ТВ Авала у емисији “Ћирилица” гост био академик Михајло Марковић. Јесте ли приметили како је он са мало речи рекао толико више од Вас? Тај човек је филозофирао, резоновао и мудровао са Маркузеом, Фромом, Жан Пол Сартром, Чомским и жива је легенда друштвеног живота Србије пошто се мало ко може похвалити да је срео, а камоли причао са тим људима. А све то је академик Марковић. Ви сигурно не можете бити изнад тога ма колико се трудили.

Између осталог, било је речи и о теми о којој се овде ради. На питање водитеља Миломира Марића зашто је Слободан “попустио” Ахтисарију, академик Марковић је изјавио да не зна, али можда је то било
зато што је “Мира хистерисала за време бомбардовања”. Ја пак мислим, са свим поштовањем академика Марковића, да је то било зато што је Слободану понуђен територијални интегритет Србије. При томе, у дну екрана је ишла анкета: јел било боље под Слобом (93%) или сада (7%). Садашња власт није могла доживети гори пораз, пораз неповерења, а не оданости Слоби.

Вуче, трошите много речи. Држите се права и суштине. А када се то Слободан Милошевић бавио Вашим животом као Ви његовим? Сем тога када схватите да је идеолог СПС-а Михајло Марковић филозофирао, резоновао и дискутовао са свим људима које сам поменуо, биће то за Вас откровљење! Питаћете се: да ли је то могуће? Јесте. Зна то г. Антонић.
Препоруке:
0
0
41 уторак, 14 април 2009 22:40
@ вук, онај прави
Pošto toliko znate o vojsci i ratnoj strategiji, da li ste vi možda oficir?
Препоруке:
0
0
42 уторак, 14 април 2009 22:42
hiperborejac
ponavljamo se .. ja sam skrenuo u autizam cim se citiram ali je istina tu negde
Ipak sama dilema kazuje da je bilo sanse da se uradi drugacije ...u ime neke buducnosti
**********************************************
četvrtak, 02 april 2009 14:47
hiperborejac

Sklop okolnosti

Niko normalan nije hteo da gine pod vodjstvom Miloshevica koji je prethodno izmrcvario Srbiju.
1991 i `95 smo jos imali kakvu-takvu obavezu da poginemo i.. pokushali smo.
Narod je sumanuto drzao Miloshevica na vlasti tih godina i nije bilo smisla ginuti sa onakvim vodjstvom
Da je bilo nekog normalnog i chovechnog na vlasti.. izginuli bi smo .. bar mi stariji ( 1950... 1960)
Decu je trebalo sacuvati ..njihove bitke tek dolaze .
Imali bi smo otvorenu istorijsku opciju da nismo potpisali kapitulaciju u Kumanovu.. da je Kosovo klasicno okupirano ( nema sumnje da ga ne bi smo odbranili ) .
Ovako mi stariji smo " sklonili zadnjicu u ustranu " i ostavili deci da ginu u njihovo vreme .. tipichno srpski.. " da sacuvam sebe a za njih .. kako im Bog da" . Optet ce kad-tad morati da "oslobadjaju" Srbiju.. koju smo mi procerdali od Kralja Ujedinitelja do Miloshevica.. pa i danas , dobrim delom.
Imali bi smo kao nacija buducnost.
Ovako je kriticno .. mislim ta nasha buducnost
Clanak je korektan , bas korektan
Препоруке:
0
0
43 среда, 15 април 2009 02:07
ucesnik
Cini mi se malo da ovi komentari imaju sve veci emocionalni naboj, sto je i normalno, ali kad im vrijeme nije. Sta bi bilo da je bilo, je izreka, a za pametne nauk za buduca vremena. Vidim da su mnogi zeleli da tada jos izdrze i to je bilo realno ali moje misljenje je da je pitanje koliko bi sada nas komuniciralo ovako, ne samo zbog naseg fizickog opstanka vec zbog mnogih drugih stvari, kao sto je struja,voda,hrana,lekovi...internet, da se je rat produzio.
SR Jugoslavija ili ti Srbija, je tih dana bila napadnuta od najsnaznije alijanse u istoriji covecanstva. Vodja te alijanse bila je zemlja - Amerika, koja je kako se sada vidi, bila na vrhuncu svoje istorijske moci po svakom pitanju. Jedan od ciljeva agresije je bio otkidanje dela tadasnje SR Jugoslavije i nametanje bespogovorne i vazalske poslusnosti rezima SRJ. Iskoristivsi Milosevica u Bosni i Hrvatskoj da se kontrolisu desavanja tokom rata a kasnije nametanjem ustupaka koje je on forsirao, donesu resenja nepovoljnija po srpski narod na tim teritorijama, odbacili su ga kao krpu i postavljanjima ultimatuma oko Kosova naterali ga da nema izbor i da se bori za opstanak u svakom smislu. Kad su nas napali mi, narod, vojska smo se branili, kako smo izdrzavali i koliko smo jos mogli, ne znam i nije mi jasno. Verovatno ni Nato-u. Jedino to mogu da objasnim genima. Gledajuci neke ljude kako funkcionisu u ratnim uslovima mislio sam da imaju dvadesetak godina ratnog iskustva ili neke Legije stranaca, a kad ih vidite danas u gradu mislite da su trapavi konobari, brljivi elektricari, nedisciplinovani vozaci...Jednom recju nesreca za civilno drustvo. E sa nama takvima oni 78 dana pa su tek razmisljali dal da udju cizmom. U Iraku deset puta vecem srusise Sadamu spomenik 25-ti dan. Jednostavno mi smo branili zemlju a ne Milosevica. Ali to je osokolilo Milosevica i dalo mu snagu da moze da pregovara i to je omogucilo kakav takav mir.
Препоруке:
0
0
44 среда, 15 април 2009 02:07
ucesnik - nastavak
S jedne strane bio je u pitanju kredibilitet Nato-a i najmocnije zemlje sveta a s druge strane nasi zivoti. Ako takva jedna sila ne moze da slomi otpor jedne male zemlje, cemu onda novac stotina miliona poreskih obveznika zapadnoga sveta, cemu ta organizacija, cemu hiljade dobro placenih radnih mesta, vojna industrija itd. I tu kompromisa nije bilo. Krajem maja nase vojne inzenjerijske jedinice vec su radile na pripremi terena u blizini velikih gradova za slucaj smestaja civilnog stanovnistva zahvacenog dejstvima po gradu i projektovalo se ciframa za vise hiljada. Zamislite sada srusene delove grada, a na periferijama ili po okolnim brdima i sumama hiljade u nekim satorima, pod najlonima i sve sto ide uz to. Da li bi vi voleli da ste medju njima? Ako mislite da je to nerealno, evo vrlo svezeg primera: Izrael - Gaza. Da li je imalo Izrael zazirao da raspali po civilnim delovima grada znajuci za civilne zrtve. Konsekvenci nema. Ili da ste bili u onom vozu u Grdelici ili u onim kucama u Nisu zasutim kasetnim bombama, da li bi mislili da je rat davno trebao da se zavrsi. A tek onda pravo pitanje. Cak i u slucaju da smo jos izdrzali, a mogli smo i nijedna generacija srpske vojske u direktnom sukobu duze nije, i da je time necija ruka iza broja zrtava dopisala jos nekoliko nula, da li bi sve te tekovine zasta bi se mi izborili oni posle 5. oktobra sacuvali? E tu je catch.
Moje misljenje je da je ova generacija Srba dostojanstveno i na dobrano iznenadjenje neprijatelja a posebno domacih, jer oni i nisu bili tada s nama, uspela da se odupre, ostane na svojoj teritoriji i ne kapitulira odnosno ne prihvati strane trupe na svojoj teritoriji cak ni kao prijateljske. Znate, nije mala stvar izaci na megdan najacem na svetu i ne biti nokautiran, biti casno porazen i ostaviti dobar utisak. Na Kosovo je Nato morao doci i to je bio njihov strategijski cilj, a dosovska vlast je bombardovanje Srbije dozivljavala kao nesporazum a ne kao agresiju, pa cemu onda izdrzavanje jos malo?
Препоруке:
0
0
45 среда, 15 април 2009 11:38
вук, онај прави за Горана Цветића
Да видим да ли сам Вас добро разумео? Исправите ме, молим Вас, ако грешим, иначе сам нешто конфузан. Ви сматрате, под 1.да дубоке анализе комплексних историјских личности захтевају мало речи, под 2.да сам се ја трудио да будем изнад академика Марковића, али нисам успео јер трошим много речи, под 3.да Вас чак ни одговор академика Марковића, зашто је Слоба попустио Ахтисарију („...јер је Мира хистерисала за време бомбардовања...”) није баш нешто задовољио, под 4.да ја немам права да се бавим Слободановим животом, јер се ни он није бавио мојим и под 5.да је анкета у дну екрана пораз за садашњу власт у којој је и СПС, чији идеолог има друштвени живот вредан откровења! Чак и за Антонића, не само за мене. Је ли тако? Па, рећи ћу Вам, нисте у праву! Елем, Слоба се итекако бавио мојим животом, животима свих нас заправо и зато сви ми имамо право да проговоримо о њему и да му тако дамо одговарајуће место у историји. О академику-идеологу све најлепше, далеко сам ја од његовог друштвеног живота! Но, да послушам Ваш савет и не трошим више речи. Јер, ни Анкета не може да промени чињеницу да је 1244 заслуга Русије! Што нимало не умањује величину Вашег вољеног Вође. Ја сам причао о предаји Косова, Крајине и неким другим стварима и не слажем се са аутором овог текста, академиком-идеологом, Миром, па чак ни са Вама. Ето!
Препоруке:
0
0
46 среда, 15 април 2009 12:30
вук, онај прави за учесника
Ваши коментари делују врло разложно, отприлике како се и очекује са ове историјске дистанце од једног учесника, али ипак не излазе из оквира „шта би било, кад би било?“, чак и са овако мањим емотивним набојем. Ја, пак, размишљам нешто другачије од вас. И мислим да нису у питању емоције, него управо наметнути оквир у ком се сви ми крећемо илити „шта би било, кад би било?“ дискурс. Квака није у нашим жртвама! Него у њиховим. Ми који смо били доле јако добро знамо да се не би помакли ни по коју цену, јер цене за нас није било! А то значи да би жртава међу њиховим војницима било на хиљаде, да се не лажемо. Колика год била разлика у условима ратног издржавања наше и њихове јавности, јер наша је била под бомбама, а њихова под медијском пропагандом, зима би открила следеће чињенице: 1.да они, ипак, нису ушли, бар не довољно дубоко, 2.да имају страховите жртве, 3.да је, уместо медијске лаже, наступила права хуманитарна катастрофа за шиптарске избеглице и околне државе. Ставимо све то на кантар! Са једне стране страховите жртве међу нама, нарочито цивилима, као и хуманитарна катастрофа великих размера јер, како кажете, чак би нам и интернет зафалио и са друге стране ово што сам ја побројао. Где би се тада сви ми заједно нашли, рачунајући и НАТО војску и избеглице, и какви би услови за престанак рата тада били? Да вас потсетим, на крају бомбардовања западна алијанса је потрошила не само предвиђене залихе муниције и ракета, већ су остали и без оне минималне резерве за „евентуалију“! Замислимо сада, сви заједно, пад неких влада у земљама алијансе и „повампирење“ неких руских или кинеских „дисидената“ (говоримо, хипотетично, о зими 99.). И запитајмо се какви би услови за престанак рата тада били? Још нешто. Нашим генералима се може замерати којешта, почев од идеологије, али ко је био тамо зна колико су они познавали терен, буквално сваки камен или дрво, сваку и најмању стазицу, а о личној храбрости и да не говорим. Роптали смо, али и знали ко нас води.
Препоруке:
0
0
47 среда, 15 април 2009 12:45
вук, онај прави
Само да додам, војска није поражена! Ја не познајем нити једног учесника који ће рећи да смо ми тамо доживели пораз, макар и са оградом частан. Јер, просто нисмо! Милошевић је, са војног становишта, донео неразумну и погрешну одлуку, а зашто, то ће рећи историја. И ви знате, као и ја, да је са наше стране све било конципирано да се издржи до зиме! Ако нешто замерам нашим генералима, то је што Милошевића нису ухватили за уши и довукли доле да му покажу право стање ствари. Да схвати у шта се упустио и да мора да настави рат до повољније ситуације за нас, која би наступила са њиховим првим жртвама...Да се не расплињавам више, поздрав.
Препоруке:
0
0
48 среда, 15 април 2009 16:37
Johnny
14 април 2009 18:52 вук,
Dobri covece Hvala Vam na obracanju i objasnjenjima, dakle kako napisaste nisu korisceni diverzanti,dobrovoljci,"kamikaze", rakete...druga je to tema.U redu, samo skromno,dozvolite mi, za te odluke neko je apsolutno morao pred Vojni sud. Tacka.
Препоруке:
0
0
49 среда, 15 април 2009 18:27
Peter RV
@Ucesnik -je dobro izlozio kako su stvari stajale i posledice Nato-ve agresije. Ipak, ne razumijem njegov zakljucak, narocito- ne, njegovo zadnje pitanje :
"Na Kosovo je Nato morao doci i to je bio njihov strategijski cilj, a dosovska vlast je bombardovanje Srbije dozivljavala kao nesporazum a ne kao agresiju, pa cemu onda izdrzavanje jos malo?"
Pa zar nije Antonicevo pitanje "dali je trebalo da se izdrzi jos malo", nije bas bilo oko mogucnosti da se smrsi strategijski cilj Nata u Kosovu i da se eventualno izbjegne Dosovska vlast. Dos se instalirao kao posljedica demoralizacije. Nije li moguce da bi nam jedan duzi otpor izgalvanizirao jednu nacionalnu svijest
(iscezlu pod komunizmom)koja ne bi dozvolila sadasnju bezsramnu de facto okupaciju?
Ucesnikov zakljucak je fatalisticki, sto na kraju krajeva znaci da je nasa buducnost- zapecacena. Ne zavisi od nasih odluka. Sve je u rukama Alaha-kazu Muslimani. Onda su i sve diskusije izlisne. Oportunizam druge-Srbije bi bilo jedino sto ostaje na dnevnom redu, i-tacka.
Izvinite -Ne razumijem vas.
Препоруке:
0
0
50 среда, 15 април 2009 20:26
@ вук, онај прави
Čestitam na odgovoru! Kao i vaš, i moj Voljeni Vođa je Vuk Drašković!
Препоруке:
0
0
51 среда, 15 април 2009 23:51
Bojan Todorović
Antonić sve otvorenije i direktnije pokušava da na mala vrata uvede neku vrstu revizije
katastrofalne politike s kraja prošlog veka. Gotovo neskriveno divljenje „velikom državniku“ saosećanje sa njegovim teretom deluju, najblaže rečeno – groteskno! Zaprška je konstatacija da je 1999 bila „herojska i strašna“ ??!! Pa Vaša kvalifikacija nije herojska. Samo je strašna! Dilema koju apsolvirate u tekstu „da li je trebalo da izdržimo još malo ili ne“ uopšte ne rezmatra suštinski problem : kako i zašto smo dozvolili sebi da se nađemo u tako ponižavajućem i bezizlaznom položaju. To neminovno nameće zaključak da je za Vas sasvim u redu što smo dodirnuli dno dna. Pitanje je koliko treba da se u mulju zadržimo, tj, da li smo mogli da izdržimo JOŠ i kakve bi koristi ( ?) mogla Država imati ako bi joj građani još koji mesec služili kao topovska hrana za testiranje kojekakvog oružja, a njihovo stradanje duševna hrana za bolesnu sujetu mahnitog bračnog para ??!! Zapanjujuća je Vaša procena da „prekid rata možda i nije bila velika greška“ ?! „Rata“ u kome smo bili glineni golubovi? Šta Vam je bila opcija? Da još malo Srba ubiju i poruše? Ali ( sva sreća ) ne treba – ostvarili smo planiranu pogibelj ? Ili da se ratna sreća preokrene pa da ih sravnimo sa zemljom? Meni ovo liči samo na licitaciju ljudskim žrtvama zarad lečenja bolesnih političkih ambicija i nezajažljive sujete i inata diktatora koji je izgubio tlo pod nogama i kontakt sa realnošću. Ne zvuči li Vama morbidno i nečovečno da davljenika koji se dokopao obale i spasao agonije pitate "a možda si mogao da izdržiš još neko vreme... znaš.... bio bi veći heroj u našim očima..."
Препоруке:
0
0
52 четвртак, 16 април 2009 10:25
Internet veze (Moldavija)
Sve cesci komentari advokata Druge Srbije i ponavljanje izandjalih fraza u koje vise niko ne veruje dokazuju samo dve stvari: Da je zaista dogorelo do nokata, i da Internet veze iz Moldavije dobro funkcionisu.
Препоруке:
0
0
53 четвртак, 16 април 2009 15:23
dragoslav pavkov
@Peter RV i Goran Cvetić.
Imao sam ja Slobinu sliku na zidu pored sv.Nikolaja pre vas dvojice jer sam mislio da se konačno rodio Srbin koji nije politički korektna ameba i koji će svima reći šta im sleduje.Na svoju žalost,brzo sam shvatio da nisam u pravu.Milošević se ubrzo pokazao u pravom svetlu,kao aparatčik koji je na sve spreman da bi ostao na bilo kakvoj vlasti.U skladu s tim i slika je otišla gde joj je mesto.Nije me sramota da priznam svoju zabludu.Iako se nisam slagao ni sa čim što vladajuća krevetska koalicija radi ipak sam postupio po dužnosti i učestvovao u ratnim naporima Srbije onoliko koliko su mi kvalifikacije dopuštale.Kao satisfakciju dobio sam kao i uostalom cela zemlja demagoške parole da je pravi patriota onaj ko je dezertirao,a onima koji su imali neke zasluge u ratu umesto odlikovanja deljene su prevremene penzije.Tako da sada imamo penzionere od 50-tak godina starosti koji mogu konju rep iščupati i koji ljudima uzimaju radna mesta jer rade za manju platu,pošto gazde za njih ne plaćaju obaveze.Takva pravila ponašanja u naše društvo je uveo pomenuti vožd i ja mu zbog toga što je od ovog nesrećnog naroda napravio budale želim sve naj gore i na onom svetu.A moje mišljenje o temi koju komentarišemo pročitajte kod Vuka,onog pravog-ali pažljivo!
Препоруке:
0
0
54 четвртак, 16 април 2009 17:21
Горан Цветић@Вук, онај прави
Ви се не слажете са мном, аутором овог текста et al. (“Ето!”), а најбоље коментаре је дао човек по именом “учесник”. Тотално јасан човек!

Ако желите да правите дубоке анализе комплексних историјских личности, можете сами написати текст. Ту можете да се бавите нечијим животом колико год хоћете, овде се ради о конкретној теми.

Ваша теза да је 1244 заслуга Русије је нетачна. То је заслуга свих нас који смо издржали НАТО камарилу, а тиме и Слободана. Ја сам само рекао да је Слободан вероватно пристао на прекид непријатељстава пошто 1244 гарантује територијални интегритет Србије. Ахтисаријева накнадна превара, или покушај преваре – то је нешто друго. Зашто допустити наставак бомбардовања и наставити рат када Косово по 1244 остаје део Србије? Логично, зар не?

Академика Марковића сам поменуо у погледу чињенице да се са мало речи може рећи толико тога и да, академик Марковић је изјавио да је било хистерисања, а моје мишљење да то није имало одлучујући утицај на Слободана је – моје. Поред тога, академик Марковић је рекао и да је било копнених упада из Албаније, па молим “учесника” да нам каже мало више о томе!

Моје помињање г. Антонића нисте схватили. Ја сам само рекао да сам сигуран да он зна са ким је све академик Марковић резоновао, ако Ви то случајно не знате. А анкета на дну екрана је била таква каква је била, шта ја ту могу. Нико није савршен па ни Слободан, али нисам нешто стекао утисак да се он играо са мојим животом. Вама и Драгославу Павкову кажем да Слободан није “мој омињени вођа”, нити сам имао његову слику на зиду, нити сам икада био члан и једне партије. Покушавам да будем реалан и избегнем замку десперадоса којима је за све у животу, па и то што их је жена преварила, крив Слободан. Иначе, ја слушам Bob Marley-a. Мудар човек.

Нити Слоба нити и један политичар може имати тако велики утицај на Ваш живот уколико Ви то нећете. Рецимо да сте откупили стан за 100 марака. Није лоше. Али, приватна срећа и задовољство се гради мимо политичког живота!
Препоруке:
0
0
55 четвртак, 16 април 2009 18:03
Peter RV
Bojanu Todorovicu je lako odgovoriti na njegovu propagandu.

“ ... suštinski problem : kako i zašto smo dozvolili sebi da se nađemo u tako ponižavajućem i bezizlaznom položaju."
- ljudi ce zavrsiti pitajuci se isto pitanje- a to je bas sustina propagande. Treba zaboravit svaku ideju da 'nas' (ako smo iste narodnosti?) je mozga neko drugi stavio u ovu situaciju. Bojan prelazi (lakrimoniozno) u licni napad :
"To neminovno nameće zaključak da je za Vas sasvim u redu što smo dodirnuli dno dna. Pitanje je koliko treba da se u mulju zadržimo,..",
triumfalna optuzba zluradom Antonicu, ali ko kaze da smo taknuli dno dna?, grobari Srpstvaa i dalje kopaju na 'dnu dna'. Ali, slusajmo ga jos malo dalje:

" tj, da li smo mogli da izdržimo JOŠ i kakve bi koristi ( ?) mogla Država imati..."

Nikakvoga, Bojane -ako smatrate kao Drzavu vasu drugoSrbiju. Malo je vjerovatno da bi jedna uspjesna odbrana od agresije dopustila Dos-u da postanu beogradske spahije. Da zavrsimm :

"...ako bi joj građani još koji mesec služili kao topovska hrana za testiranje kojekakvog oružja, a njihovo stradanje duševna hrana za bolesnu sujetu mahnitog bračnog para ??!!"

'Gradjani kao topovska hrana' je klasicni slogan pacifista koji se upotrebljava kad je rat imperijalisticki. Dali je 'mahniti bracni par' bio krenuo da pokori Ameriku? A to'testiranje' (ovdje Bojanu nedostaje srpski) 'kojekakvoga oruzja'?Nije jasno dali treba ovdje zakljcit da je "mahniti bracni par" pravio to " testiranje"?
Dosadno je odgovarat osobama kao Bojanu jer se ima utisak da se pokusava komunikacja sa nekom gramofonskom plocom. 'Dno dna',zar ne?
Ali- takva su vremena.
Препоруке:
0
0
56 четвртак, 16 април 2009 18:25
Горан Цветић@Бојан Тодоровић
У Вашем коментару Бојане Ви помињете неки "помахнитали брачни пар". Сигуран сам да мислите на брачни пар Клинтон. Јел тако? Колико ја знам, они лажу како зину. Ево Бил на пример. Он никада не лаже. Он никада није имао секс са Моником Левински, закунуо се човек на Библију.
Препоруке:
0
0
57 четвртак, 16 април 2009 23:05
вук, онај прави
@Горан Цветић: Када боље анализирам шта сте Ви уствари мислили, видим и ја сам да нисам у праву. Стварно нисам тражио Вашу дозволу да анализирам комплексну историјску личност и ту сам погрешио. А ни теме домаћег се нисам држао. И још када се томе придода да 1244 није договорила Русија, него смо је ми сви заслужили, онда моја грешка прелази у неопростиву! Јер, опште је познато да се наша реч слуша у СБ, иначе следи вето. Наш! А могли смо ми НАТО силама и неке друге резолуције да помрсимо, па су морали да пристану на транге-франге са нама. Што се тиче мог јадног живота, како је Слоба могао да утиче на њега? Стварно сам пролупао! Надам се да ћете ми опростити и занемарити моје коментаре. Држите се Ви мудрог Боба, идеолога са развијеним друштвеним животом и учесника чија истина више одговара Вашим схватањима заслуга за народ. И отаџбину. Уосталом, вашом заједничком заслугом је сачуван интернет! Него, будите Ви мени поздрављени. Мислим, да не потрошим исувише речи. А ионако сам нешто конфузан. И још ми ни анкета не иде у прилог...
Препоруке:
0
0
58 петак, 17 април 2009 12:25
@Горан Цветић
Nemojte, molim vas, da nam dirate omiljenog vođu Vuka Draškovića!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер