субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Шта сада?

Kоментари (5) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 20 април 2009 19:54
Jovan G
Prenošenje nadležnosti sa države na 1/4 države nema mnogo veze sa decentralizacijom. To je samo stvaranje konkurentne države, što je uostalom i bio cilj hrvatskih i slovenačkih zločinaca.

Broj administrativnih oblasti država EU: Švedska 21, Finska 6, Španija 17, Slovenija 8, Slovačka 8, Rumunija 41, Portugalija 18, Poljska 16, Holandija 12, Litvanija 10, Latvija 26, Estonija 15, Italija 20, Irska 26, Mađarska 19, Grčka 13, Nemačka 16, Francuska 26, Danska 5, Češka 13, Bugarska 28 i Austrija 9. Izostavljene su višenacionalne : Velika Britanija, Belgija, Kipar i mini-države: Malta i Luksemburg. (Izvor: Wikipedia)

Malo o dve zemlje sa ekstremno malim brojem oblasti. U Danskoj je 2007. tradicionalna podela na 13 oblasti zamenjena novom na 5, ali sa značajno smanjenim ovlašćenjima oblasti. Dve partije sa oko 25% glasova (2007.) imaju u programu ukidanje oblasti. U Finskoj je 1997. stara podela na 12 oblasti zamnjena novom na 6 koja više ne prati jezičke i kulturne granice, a za 2010. je predviđeno ukidanje oblasti. Može se zaključiti da je u oba slučaja smanjenje broja oblasti deo procesa ukidanja srednjeg nivoa vlasti. Uporedi: titoistički mit o regionalizaciji kao europskom procesu.

Inače, ono ruglo na Dedinju još uvek stoji.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 20 април 2009 23:39
Милош
Регионализација је згодан инструмент манипулације. Када погледамо понуђена решења видећемо да она имају за циљ атомизацију Србије на рачун ефикасности већих система непримереним решењима.
Статут Војводине вероватно неће проћи али ће зато Закон о регионалном развоју проћи који је још опаснији за даљи развој Србије и који ће по свему судећи подастаћи неравномерност регионалног развоја јер њиме се подстиче стварање нових политичких и администратвних структура које објективно сада немају шта да раде а у условиме СЕК-е биће додатни терет на привреду.
Мислим да ће Динкић оних 500 радника МЕРР-а које ће отпустити запослити у новим регионалним администратвним структурама, плус још 500.
Нормално све то по партијском кључу јер су планови да Г17плус преузме комплетну контролу над полугама развоја (и засада им добро иде а партнери у власти нису ни свесни шта се дешава а опозиција ћути и чека да се јави неким саопштењем када буде касно.).
Уместо да идемо на фунционалне регионе које одређује ефикасност и ефективност успостављених административних структура (проблеми диктирају како ће се регион конституисати а не политичке структуре) ми формирамо административне регионе за све и свашта и нормално имаћемо скупу и неефикасну државу.
Функционални региони се обично не поклапају са административним (у смислу политичких) регионима већ имају своју логику да олакшавају и чине рационалнијим решавање проблема у неким областима (образовање, транспорт, туризам, пољопривреда, водпривреда, итд).
Функционалне регионе диктира проблем и ситуација на терену уз концентрацију капацитета појединих локалних самоуправа које саме не могу да реше неки проблем или групу проблема.
У суштини ми имамо инструменте за регионалне пројекте (функционалне регионе) али их једноставно не користимо из разних разлога (неспособност политичара да се договоре, непостојање критичне масе обучених пројект и програм менаџера, итд.).
Препоруке:
0
0
3 уторак, 21 април 2009 14:09
коментатор бг
Браво за Милошев коментар! Закон о регионалном развоју који ће створити некакво ново тело за регионални развој, на чијем ће челу бити Динкић и остали министри из Г17, а чија ће овлашћења бити скоро једнака владиним, је изузетно штетан. С обзиром да је било много текстова на НСПМ о статуту Војводине, који за сад није прошао, позивам редакцију да се позабави и овим још опаснијим Динкићевим законом. Квалитетан предлог неопходне регионализације (макар то били постојећи окрузи са већим овлашћењима) би такође био значајан допринос борби за стварање јаче државе.

Указао бих на још једну ствар. У оквиру мера штедње, републичка влада је значајно смањила срадства која даје локалној управи. Међутим, средства која држава даје покрајинској администрацији Војводине нису смањена уопште. Тако су сада давања свим општинама укупно око 20 милијарди динара, и готово су једнака средствима која иду Пајтићевој администрацији (чије су надлежности тренутно иначе мизерне у поређењу са општинама, о броју запослених да не говорим). Тако да иако статут тренутно није прошао, паре намењене Пајтићу јесу. Наше паре, нас који плаћамо порезе.
Препоруке:
0
0
4 среда, 22 април 2009 09:26
Federalizacija
Statut je pokušaj da se Srbiji navuće federalistička omča na vrat a posle da nam je Bog na pomoći što se tiće budućnosti države.Naravno ne treba biti veliki pravnik te uoćiti da se radi o protivustavnom aktu ali je interesantno da vojvođanski separatisti(uglavnom srpski karijeristi i recidivi komunističko-boljevičke bulumente) permanentnom zamenom teza pokušavaju pod geslom evropeizacija,demokratizacija i druge floskule žele da na mala vrata uvedu Srbiju u crnogorski separatistički scenario,statut je prelazno rešenje do države.Srbiji zaista treba decentralizacija i to funkcionalna,dakle primenom evropske povelje o lokalnoj samoupravi gde je jasno definisano(prošireno) pravo i obaveze lokalne samouprave a zašto ne i regiona ako se postigne konsenzus u Srbiji.Asimetrićnost koja je prisutna sa sadašjnjim statusom Vojvodine nema nikakvog opravdanja za ovakvu teritorijalnu organizaciju države.Vojvođanski separatisti(postoje identifikovani centri separatizma) sofističkim tumaćenjem decentralizacije i demokratizacije žele da dovrše atomizaciju srpskog nacionalnog korpusa a onda i disoluciju tog dela Srbije.Pitam eminentne pravnike i intelektualce da li je istina da će pokrenuti krivično gonjenje autore statuta(elemenata za to ima na pretek) a što bi svaki patriota pozdravio,vreme je za akciju.Pozdrav gospodi Vukadinoviću,Antoniću i ostalim koji su prozreli namere separatista!
Препоруке:
0
0
5 среда, 22 април 2009 20:26
zoran
Po meni Federalizacija je jedini put za Srbiju.Jer je nelogično da građani Vojvodine imaju svoje predstavnike u srpskom i vojvođanskom Parlamentu,a građani opet takozvane uže Srbije samo predstavnoke u srpskom Parlamentu gde ima i predstavnika Vojvodine.Da se odmah razumemo ja nemam ništa protiv vojvođana iako na RTV1 često se čuje od njihovih političara -kupujmo domaće-vojvođansko.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер