субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Зашто су земље без мора сиромашније?

Kоментари (53) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 09 октобар 2015 13:35
Branko
Pa opet, Austrija i Svajcarska su kontinentalne zemlje, a bogate, dok s druge strane Albanija i npr. Somalija izlaze na more a siromasne su, tako da to ipak pre svega zavisi od stanovnistva i njegovog zalaganja.
Препоруке:
71
8
2 петак, 09 октобар 2015 13:43
ob4cl
Sa vedrije strane gledano, i dalje imamo znacajne brojke na CG Primorju. Na stranu nasilno crnogorcenje, lako ce to sve za desetak godina biti u sastavu zajednice sa Srbijom nekom novom Podgorickom skupstinom.

Zato raduje cinjenica da su najvatreniji Srbi u Novom i Grblju (tamo se neguje legenda o poreklu Lazara Hrebeljanovica), a ne zaboravimo ni ogromna ocila u Boki koju je Milova policija morala da skida sa kojekakvih gudura.

Srbi blize luke od Bara nemaju.Niti svetije planine od Lovcena.
Препоруке:
71
11
3 петак, 09 октобар 2015 14:08
ob4cl
Autoru teksta nemojmo nikad zaboraviti da je kod Olje Beckovic 'premijerno' 2011. godine izjavio da je % Srba u Crnoj Gori porastao.

Secam se i one obrade podataka u trajanju od oko mesec dana, jer su drevni Dokleji morali da koriguju popisne rezultate i da 'stesu' Srbe na 29%.
Препоруке:
32
2
4 петак, 09 октобар 2015 14:15
steva
I sta je pesnik hteo da kaze? Da moja baba ima m... bila bi mi deda. Gomila proizvoljnih zakljucaka i nepovezanih podataka.
Препоруке:
40
12
5 петак, 09 октобар 2015 15:02
Moja Srbijo
Закључци и импликације за Србију


Ej moja Srbijo pusti ti Crnu Goru da ode iz državne zajednice, pustila si i bih da ode iz državne zajednice, makar 4 kilometra izlaza na more u Neumu, i 4 kilometra su izlaz, ovako ništa.
Препоруке:
23
8
6 петак, 09 октобар 2015 15:25
Бојан, Приштина
Земље са излазом на море нису нужно богатије али је земља без излаза на море јадна. Прво јер су могућности у спољној трговини неупоредиво веће. Друго јер је безбедност земље значајнијаа могућност преживљавања у условима санкција и блокада неупоредиво већа. Страх од инвазије не стоји, јер су копнене инвазије многоо опаснија ствар, посебно у нашем случају где нам је земља на сред пута и то јединог природног проходног пута који спаја европу и азију, док је пролаз с мора на копно готово немогућ због сурових планинских венаца.
Даље, с излазом на топломоре којем ми гравитирамо добила би се значана привредна грана- туризам. А имати морнарицу је на неки начин и ствар престижа исто као ибити на најлепшим обалама Медитерана и света.
Препоруке:
45
3
7 петак, 09 октобар 2015 15:33
Бојан, Приштина
2

Е сад, уз све набројано велико је филозофско питање зашто смо ми као народ одлучили данам престоница буде Београд, у којем је до ослобођења живело пар хиљада Срба док данас у његовом окружењу гравитира око 3 милиона Срба, који су се ту населили и запустили многе крајеве ?

Замислимо да је за престоницу одабран Призрен, који је био престоница када смо као народ досегли највише историјске домете. И да у његовој околини гравитира 3 милиона Срба ??

За многе који не знају, Призрен је ваздушном линијом 70 км од Јадранског мора, тако да би са три милиона Срба у његовој околини Србија сигурно имала значајан комад најлепше обале јужног Јадрана са најлепшим плажама.

Данас други народ који ту живи, са аутопутем који су изградили до мора из Призрена стижу за 45мин а из Приштине за сат ипо.
Препоруке:
50
4
8 петак, 09 октобар 2015 15:41
Бојан, Приштина
3
Београд је пак на прелепом месту на ушћу две прелепе реке, али на најопаснијем на којем сваки освајач настоји да прође са својом армадоми и успут нам поубија пола народа.

Физичка заклоњеност државе је услов да она постане јака и сачувана сталних ратова.
1. Америку штити то што је окејанима одвојена и заштићена.
2.Русију штити зима која је спасила од Наполеона и Хитлера
3.Кина то нема ал је изградила кинески зид.
4.Италија је одозго заклоњена Апенинима а са других страна морем.
Итд. само смо се ми луди Срби нацртали на сред пута ту направили свој највећи и најлепши град и померили са Медитерана и своје историјске колевке са свих страна заклоњене неприступачним Копаоником, Проклетијама и Шар планином, која из све то и није на сред пута тј на коридору 10.

Па нису сви Немањићи били луди...
Препоруке:
51
5
9 петак, 09 октобар 2015 16:50
boban
Autor obozava statisticke grafikone I velike brojeve ,ali ja se vecinom ne slazem sa njegovom logikom.
More=uspeh=Crna Gora=Argentina=Venecuela=Meksiko
bez mora=beda=Svajcarska=Austrija=Ceska
Oakvih primera ima mnogo.
Препоруке:
27
7
10 петак, 09 октобар 2015 16:50
небитан
Проблем изласка Србије на море одувек је ИСКЉУЧИВО посматран у контексту могућности да се Србија повеже са Русијом. Пошто по међународним конвенцијама међународне воде могу слободно да се користе, Русија би преко српских лука увек могла да пробије економску или војну блокаду и тиме обесмисли санкције према Србији. Ово је јасно демонстрирано током деведесетих када је Србија била закључана од стране НАТО злочинаца (на страну то што у том тренутку Русија није ни покушавала да нам помогне, ствар је у томе што није имала ни теоријску могућност да допре до нас). На данашњем примеру Сирије може се видети шта значи кад Русија може да допре својим бродовима до угрожене земље. У сирији се преко ноћи обрело на десетине авиона и стотине па и хиљаде руских војника. Остаје нам само да маштамо шта би било да је Србија имала луку Бар 1999. године и да су Руси могли да довезу С-300 системе (напомена: пошто је режим ђукановића тада већ увелико радио против Србије, Бар 1999. фактички није био наш).
Препоруке:
29
11
11 петак, 09 октобар 2015 17:02
Бране, Италија
За време Немањића Београд је био у Угарској, дакле није чак ни био у Србији. У модерној Србији пак он се природно наметнуо као престоница. Истина он је на периферији чак и Шумадије и крајње удањен од Косова и Старе Србије, али је зато близу и граничи са Војводином, а Шумадија и Војводина су заправо били језгра наше обновљене државе. Нови Сад је дуго био и већи и значајнији од Београда једино што је био у Аустрији. Са друге стране на приморју се такође развијала једна друга српска држава - Црна Гора. Природно је било да се она постара за српски излаз на море и да се онда једном ујединимо. И заиста то се и десило. Према томе, наши преци нису ту много погрешили, али наравно они не могу предвидети баш све. ЦГ је сада ван Србије, али то је била и толико векова па се опет ујединила са нама. Београду колико видимо периферни положај није сметао да завлада рецимо Скопљем мада је вероватно удаљеност утицала на одлазак јужне Србије из састава Србије... наставак
Препоруке:
25
8
12 петак, 09 октобар 2015 18:12
Neša (Glodur)
Iz "zaključaka i implikacija za Srbiju" primetno je nezadovoljstvo što je Crna Gora odvojena od Srbije jer ne može sav trgovinski (biznis) transport da se obavlja Dunavom. Dakle, interesne grupe će Srbiju i Crnu Goru povezati trgovinski iz čistog profita a u javnosti će se to već nekako predstaviti. Jedan od načina, onako "slučajno" je zajednički ulazak u NATO. Inače, odavno postoji plan da se Zapadni Balkan tj. Regija "u paketu" primi u EU/NATO jer se nema više vremena pošto puca po šavovima. Jednom udaren mur na članstvo teško se poništava. Zato sve sve radi munjevitom brzinom i najednom je svako svakom "prijatelj".
Препоруке:
4
16
13 петак, 09 октобар 2015 18:46
Бране, Италија
...са друге стране, да је престоница била рецимо Крушевац ми би можда сачували Македонију и Косово, али питање је да ли би успели да узмемо Војводину, а свако паметан би пре узео Војводину него Македонију које су приближно исте величине, а Војводина је ипак излаз у Централну Европу, плодна равница са Дунавом и налазиштима нафте и гаса, са лепим средњеевропским градовима, док је Македонија Балкански буџак где је и Господ рекао лаку ноћ ! Сад би шта би. Можда се опет створи нека унија ЦГ и Србије. Србија би добила излаз на море, а ЦГ улазак у ипак једну колико толико већу и значајнију државу. Што се тиче туризма, ја се сећам да је град Беч увек тукао цео наш Јадран по приходима од туризма, значи море као море не гарантује 100% просперитет, а Аустија га ни нема. Ни Швајцарска ! Углавном, свега овога не би било да су Пашић и Александар обновили Србију 1918 па онда ушли у Југославију. Сада би смо имали и Дубровник и Корчулу и државу од бар 15 милиона становника...
Препоруке:
41
12
14 петак, 09 октобар 2015 19:24
Живорад
Португалија је, по овом наслову, богатија од Швајцарске
Препоруке:
20
3
15 петак, 09 октобар 2015 20:45
Ništa čudno
Ljudi,

zašto se čudimo što Srbija ne izlazi na more? Pa mi smo ljubavnu pesmu ratnika "Tamo daleko" proglasili za geostratešku pesmu! Daleko nam je i limun žut i more, a onda i ojađenu Moravu 'oćemo u kanal da pretvaramo. I većina za tu i takvu pamet i glasa! E, kad sve to znamo, nemojmo se čuditi što se dobrovoljno odričemo Boke (O Dubrovniku i delu Dalmacije ovom prilikom ne bih, nemam vremena).
Препоруке:
10
12
16 петак, 09 октобар 2015 22:25
Rašo
Zato smo mi tako nemilisrdno tukli Dubrovnik a Rašo govorio nismo mogli ni sanjati da će ovo biti naše.
Препоруке:
9
23
17 петак, 09 октобар 2015 22:32
Сељак Беземљаш
За излаз на море животно је заинтересовано друштво кога покреће мотив профита заснованог на разлици на цени.
Било је уобичајено та друштва називати националним државама.Из националног никло је грађанско.
Пролетер је нешто друго, он живи у граду,(још од старог Рима)али по дефиницији није грађанин.

Наши пролетери су у договору са туђим црвеним клерикалцима 9 новембра 1944 одлучили да су границе Србије од Београда до Врања.
Тако је извршена ревизија резултата Првог светског рата. Поништене су између осталог одлуке Подгоричке скупштине од 28 новембра 1918.(на радост западних сила)
Не важе одлуке Подгоричке скупштине,јер је "стигла нова власт" обраложиће то Милован Ђилас.(правник по образовању)
Црна Гора је први пут изашла на море 1878 године.
Препоруке:
18
5
18 петак, 09 октобар 2015 23:13
а Милутин?
Где се деде онај што стално цитира "Књигу о Милутину"? Па зар не рече Милутин: "Ми смо Срби народ сувоземан"? И шта се сад буните?
Препоруке:
18
3
19 субота, 10 октобар 2015 00:18
?
Ozbiljno-neozbiljan odgovor .
Препоруке:
5
0
20 субота, 10 октобар 2015 06:04
сизиф
@Бране, Италија
Ко где живи за вас је изгледа потпуно ирелевантно.

Немачка мапа, Југославија - стање 1940.
http://www.sotirovic.eu/wp-content/uploads/2014/01/2.-YUG-map-Nazi-1940.jpg

Југословенски фанатици, који народ а нарочито српски третирају као стоку, у децембру 1914. су донели Нишку декларацију па 1915. одбили понуду за сепаратни мир и више од милион Срба отерали у смрт.

Ово се, макар увијено, може наћи и код Ћоровића.
... nemačka vlada je, sporazumno sa austro-ugarskom, bila rešila da obezbedi i raščisti kopneni put za Carigrad. Na tom putu trebalo je slomiti srpski otpor, milom ili silom. Kad izvesne sugestije za separatni mir nisu uspele rešilo se na borbu. Za savez protiv Srba pridobili su i Bugarsku, iako su joj Rusija i ostale saveznice jamčile, da će, u slučaju lojalne neutralnosti, dobiti jedan deo srpske Maćedonije.
http://rastko.rs/rastko-bl/istorija/corovic/istorija/7_23_l.html
Препоруке:
8
1
21 субота, 10 октобар 2015 08:01
сизиф
@а Милутин?
Где се деде онај што стално цитира "Књигу о Милутину"? Па зар не рече Милутин: "Ми смо Срби народ сувоземан"?

Па то и јесте углавном тачно.

С друге стране Милутин није могао да зна где све живи исти такав српски сељак.

То и јесте био кључни српски проблем што је сазнање једних српских сељака о другима било посредовано Београдом, који су још пре више од век и по запосели југословенски расисти за које су Хрвати и Црногорци одувек виша раса.
Препоруке:
11
5
22 субота, 10 октобар 2015 09:12
Marko Gay
Zar je svima promakla najvaznija misao u tekstu:

Da Rusija nije u stanju da projektuje svoju moc na Balkanu, bar ne u dovoljnoj meri da moze da zastiti Srbiju.
Препоруке:
13
3
23 субота, 10 октобар 2015 10:24
Огњеслав Костовић
Добар текст који отвара питање српског излаза на море. То ради опрезно и академски ослањајући се на налазе светских научника, извештаје и одлуке међународних организација у сличним ситуацијама.
Понудио је читав арсенал аргумената нашој дипломатији и струци која мора упорно да одбија преседане када се ради о српском питању на Балкану и да га упорно ставља у контекст међународног права и решења која Уједињене Нације и друге организације нуде у сличним случајевима. И други наши научници хладне главе у својим областима доприносе томе да се српско питање отвори и пониште последице вишедеценијског насиља.
Одбити све расистичке концепте када смо ми у питању. Дуг је то и мукотрпан посао.Наравно да би те неко саслушао мораш осим аргумената да имаш и мало тврде снаге и мало подршке неког још моћнијег.
Друга је ствар што наше власти раде све супротно.
Препоруке:
7
2
24 субота, 10 октобар 2015 10:58
@сизиф
С друге стране Милутин није могао да зна где све живи исти такав српски сељак.

То и јесте био кључни српски проблем што је сазнање једних српских сељака о другима било посредовано Београдом
Па, ако ћемо искрено, не само тај и такав Београд. За то је делом крива и оваква литература. "Књига о Милутину" није тек један лични став. Њом неко намеће један варијетет Српства као једини исправан. Не знам каква је била ауторова намера али знам да је много људи на том роману изградило анимозитет према прекодринским Србима (и било којим "другим"). А то је само један мали роман. Колико још има узрока и манифестација наше неслоге? Да ли такви ставови воде стварању јаке националне државе за какву се углавном залажу они који Поповића радо цитирају?
И да се разумемо, није то лоше штиво, уопште. Само је тешко злоупотребљавано.
Препоруке:
8
8
25 субота, 10 октобар 2015 11:09
Огњеслав Костовић
Нажалост доста коментатора текст није прочитало и износи неке своје увијене логике или измишља неке геополитичке више математике и не познаје историју.

Каже се и поткрепљује бројкама да је предност ако имаш море а дал ћеш је искористити зависи од много фактора а највише од тебе самог. А и ако је користиш то не значи да је нећеш протраћити на други начин.

Рецимо Хрватској падне са неба нека милијарда од јадранског туризма. Али ако се то протраћи на евро и нато интеграције завршиће у бриселским џеповима. Или ако уграбе домаћи тајкуни завршиће на швајцарскојком рачунима и развијати ту земљу па је дотична зато и богата и без мора.

Каже се у чланку и нешто још злокобније: да су без мора шансе за развој лоше и будућност неизвесна.

Можемо дискутовати о ауторовим ставовима и закључцима, рецимо о улози Русије што примети Марко. Али не и о историјским и привредним чињеницама.

Аутор је лепо научно систематизовао оно што већина нас зна или бар осећа и поткрепио то бројкама.
Препоруке:
8
1
26 субота, 10 октобар 2015 11:18
dragan
Ah taj turizam i eh to more. Hrvatska kaze ima 8 milijardi evra zaradu od turizma. Spinovanje i laganje kao i Beograd na vodi ili nas privredni rast. Nema. LJuba Jurcic vodeci ekonomista Hrvatske kaze da je taj prihod upola manji a da cifru od 8 milijardi evra dobiju tako sto promet u trovini u kojoj prodaju uvoznu robu tokom sezone knjize kao prihod od turizma. Stvar marketinga i spina ali svakako ne realnost.

Dalje nema zemlje koja dobro zivi od turizma jer on nije generator razvoja niti moze biti. Spanija, Grcka, Hrvatska koje su u teskim krizmama svedoce o tome.

Industrija i znanje su pokretac ekonomije. Sto se prirodnih resursa tice plodna zemlja i hidroenerteski potenicjali su vazniji od mora. PItajte nekoga u Hrvatskoj koliko placa cenu uvozne struje. Tri puta vise nego mi.
Turizam ako o njemu pricamo vise nije stvar mora postoji planinski banjski, verski manifestacioni, kongresni turizam..

Imamo zemlju kojom se mozemo ponositi i volimo je sa ili bez mora.
Препоруке:
18
1
27 субота, 10 октобар 2015 11:33
сизиф
@@сизиф
"Књига о Милутину" није тек један лични став. Њом неко намеће један варијетет Српства као једини исправан. Не знам каква је била ауторова намера али знам да је много људи на том роману изградило анимозитет према прекодринским Србима (и било којим "другим").

Не знам за те многе људе, могуће.

Не сећам се свих детаља, али се добро сећам да сам у Милутину у основи препознао сељака из мог села. А ја сам Крајишник.

А ви мало погледајте шта су Милутину Југословени урадили 1914. и поготово 1915.

Па погледајте како је он могао да гледа на 1944. и све што је уследило. Свуда су били прекодрински Срби као експонент тога зла.
Откуд је он могао да зна да су југословенски расисти из Београда браћи Хрватима припремали терен за то више од 100 година.

Поготово што су то "по дефиницији" његови, а "Књига о Милутину", колико се сећам, управо то релативизује.
Препоруке:
6
4
28 субота, 10 октобар 2015 11:43
Бране, Италија
Погледајте нпр питање Бугарске. Бугарска има излаз на море и они су све живо учинили да поред излаза на Црно Море добију излаз и на Бело (Егејско) море. Зато су се додворавали и Русима и Западу. Међутим Руси су направили невиђену глупост са Санстафанском Бугарском и на тај начин је ставили на црну листу запада. На Западу су оценили да се нипошто не сме створити велика Бугарска и то: са Македонијом још и некако, али са излазом на Егеј то никако ! Запад је био у праву. Јер иако су некад Кобурзи владали Бугарском врло брзо се Бугари окрену ка Русима. Тако је рецимо Русија тј СССР (свеједно) могла за време хладног рата да има излаз на Егеј и потпуно да пресече Грчку и Турску. Прави бол Руса и Бугара није Македонија већ Егеј. Да су Руси имали Егеј, Јадран им уопште не би ни требао. Ево овде се види како је Бугарска изгубила излаз на Егеј https://www.youtube.com/watch?v=Lsp0S79f1ko . Могли смо и ми тражити који град на име окупације.
Препоруке:
9
1
29 субота, 10 октобар 2015 12:54
sokrat
@ sizif

Schizoprenija!
Препоруке:
4
1
30 субота, 10 октобар 2015 13:25
Огњеслав Костовић
@Живорад
Прочитајте мало више од наслова па коментаришите.

За оне који вам дају плусеве да мало појаснимо: да баш је тако. Одвајкада Пор. је богатија од Шв. У 16 и 17 веку је друга земља запада по богатству и трећа по моћи, а у Европи за 1 односно 2 места лошија због Русије и Пољске. У 18 веку пада за још место два због Енглеске и Холандије. У 19 веку заостаје јер због трговачког и колонијалног богатства није развила индустрију него увози.

Са друге стране Шв је независна јер има љуте ратнике па нико не траћи војску и средства да освоји њихове сиромашне планинчине. У 16 и 17 в зарађују као најамници топовско месо на ратиштима Европе. У 19 в богате Русија и Србија су пуне слугу из сиромашне Швајцарске. 20 век и њено банкарство је само трептај ока у целој историји.

Њујоршки банкари покушавају да униште то последње независно швајцарско банкарство. Ако успеју, а швајцарска индустрија је већ у рукама мултинационалки, Швајцарска ће се вратити где је и била на зачеље Европе.
Препоруке:
12
3
31 субота, 10 октобар 2015 13:54
Огњеслав Костовић
@boban

Аргентина је после 1 св рата била шеста економија света. Била је као и САД баш због мора ратни профитер за разлику од нпр Парагваја.

Мексико:Уништена богата аутохтона цивилизација баш зато јер није развијала поморство и остала изолована. После пљачкан као колонија вековима. После под притиском моћнијег северног суседа а европска метропола му опала. Његово време тек долази.

Венецуела: од доласка Чавеза стално напредује. Пре тога море у ствари и није имала. Нафтне платформе, поморство и риболов је био у рукама странаца. Итд...

Иначе све је у складу са ауторовом логиком. Најсиромашнији су Парагвај и Боливија без мора. Богатији су Бразил и Аргентина него Перу Чиле Еквадор јер имају мањи океан, ближи им је наспрамни континент него овима Азија и Аустралија.

Богатија је Северна Америка од њих јер јој је наспрамна развијена Европа а овима неразвијена Африка. Што квалитетније можеш да користиш море богатији си.
Препоруке:
8
2
32 субота, 10 октобар 2015 14:06
Паштро
Највећа грешка краља Александра и његовог окружења је што после побједе у рату није припојио територију Боке Србији. Умјесто тога, Бока је припојена Краљевини СХС, односно Зетској бановини, да би је титоисти, декретом црногорског комунисте Пека Дапчевића, по први пут у историји начинили саставним дијелом Црне Горе. Једино и право црногорско приморје је потез од Сутомора до албанске границе, запамтите то!
Препоруке:
10
5
33 субота, 10 октобар 2015 14:44
Dingo
Po navodima Gorana Komara, poznatog bokeljskog publiciste I istoricara, analize statistickih podataka pokazuju da na svakim izborima u Crnoj Gori za tzv. srpsku opciju tradicionalno glasa stanovnistvo koje zivi tacno na teritorijama nekadasnje nemanjicke drzave, odnosno na podrucju Boke Kotorske i koje se hrabro deklarise kao srpsko. Srbija je na korak do izlaska na more ali nikada ne iskoristi istorijske prilike da taj korak konacno izvede.
Препоруке:
6
2
34 субота, 10 октобар 2015 14:44
Površna analiza sa akcentom na tkzv. "realnost"
A zamislite samo da je Srbija postigla zadovoljavajući stepen nacionalne, verske i kulturne homogenosti sa jedne, i ekonomske razvijenosti sa druge strane. I da je Rusija ponovo respektabilna i ekonomska supersila,što je još verovatniji scenario za budućnost. Izlaz na more bi bio garant povezivanja dve države i naroda, kao i mogućnost širih integracija. Srbi su postali fatalisti bez duha i hrabrosti. Takvi nas sigurno nisu oslobodili od Hitlera. Realnost u politici ne postoji kao trajna kategorija!!! Sve je to privremeno i sve može da postigne onaj ko je hrabar, obrazovan i ima jasan cilj uz pravu motivaciju!
Препоруке:
4
4
35 субота, 10 октобар 2015 14:59
nostromo
Prvo, ako savez plemena s vodjom nije drzava, onda Nemacka i Italija nisu postale drzave do 19 veka. Norveska mozda ni do 20. Onda vecina arapskog sveta nema ni dan danji drzavu. Onda vecina bivse sovjetske i britanske srednje azije nema drzave.

Drugo, Austriju ne treba racunati u posebnu drzavu. To je Nemacka, samo sto se racuna odvojeno. Sticaj okolnosti.

Trece: Svajcarci? Posto su prvi pozurili da priznaju NDH i sloveniju, pa su primili nato trupe za okupaciju Bosne, u njihovu neutralnost vise niko neveruje. Mozda samo srpski glasac. Posto se trenutno svetsko bogatstvo seli, bojim se da ce Svajcarska nekako biti zaobidjena. Ma da, Svajcarska nije u EU, a u EU je haos, pa jos mogu da racunaju da ce se tudje pare sliti do njih.
Препоруке:
5
0
36 субота, 10 октобар 2015 15:11
сизиф
@sokrat
Schizoprenija!

"У Југославији је пред нама и пре комунизма стајао тежак конструктиван посао. После комунизма тај ће посао бити још тежи."

Слободан Јовановић
http://akademskikrug.rs/slobodan-jovanovic-vecni-sjaj-zvezde-vodilje
Препоруке:
4
1
37 субота, 10 октобар 2015 15:17
nostromo
Cetvrto: Kad je pao Napoleon, Srbi dubrovcani su mogli da se stave pod zastitu ruske mornarice. Nisu, smrdeli im pravoslavni, ma da je vecina Konavla bilo pravoslavno. Dok se vijorio sv. Vlaho, Dubrovnik je bio zlatna zvezda sredozemlja. A danas, trt. Pa, nekako isto je i sa crnom gorom.

Peto: Zemlje na moru nisu bogate zbog bogatstva mora.
Zemlje na moru su bogate jer mogu da kupuju i da prodaju sta zele, niko ne moze da im tovare pregleda i odobrava. Zemlje na moru su bogate jer mogu da racunaju na pomoc prijatelja. Sirija je na moru, pa ruska mornarica moze doci. Srbija nije.

Izlaz na otvoreno, svetsko, more je kljucna strateska stavka. Nemojte se zavaravati. Zasto su komunisti dali onih par km obale Bosni u okviru SFRJ? Znali su oni da pripremaju drzavu za raspad. Zasto se slovenija spori s hrvatskom oko par km pucine. To je kljucni prolaz na svetsko more za sloveniju. Zasto je za svet kljucno pitanje da li je Kaspijsko jezero ili more?
Препоруке:
9
2
38 субота, 10 октобар 2015 15:33
nostromo
Kaspijsko jezero je tek povrsina, koja se podeli nekim zamisljenim linijama izmedju obalskih zemalja. Cela povrsina jezera je teritorija obalskih drzava.

Kaspijsko more je deo svetskog mora. Na svetskom moru, mora se omoguciti pristup svim brodovima. Ruska mornarica plovi kroz turski Bosfor. Turska mornarica plovi kroz grcki Egej. Tako bi Rusija morala da dopusti pristup Kaspijskom moru preko Dona, Volge i svojih recnih kanala. Kazahstan, Turkmenistan, Azerbejdzan na kaspijskom moru mogu da pozovu americku mornaricu u svoje luke, i Rusija mora da dopusti americkoj mornarici da plovi po Donu i Volgi. Takav je zakon mora.

Pa cela Albanija je izmisljena kao drzava da Srbija ne bi mogla izaci i na Jadran i na jonsko more. Zamislite kolika bi strateska sila bila Srbija da je ustrajala i opstala na obali Sredozemlja!

Sve u svemu, autor prilicno povrsno razmatra pitanje izlaza na more, koje je strateski sustinska stvar za svaku drzavu i narod.
Препоруке:
10
2
39 субота, 10 октобар 2015 16:22
Игор Вида
Решење за српски излаз на море је захтевање територијалне аутономије за Србе у Црној Гори.

Спајањем општина са српском већином (међу којима је и Херцег Нови, са приступом отвореном мору) у једну геостратешку целину са српским предзнаком би могло да се нађе решење за питање изласка на море.

Дакле, дугорочно: Спајење Србије, Републике Српске и делова ЦГ са декларисаном српском већином.
Препоруке:
11
3
40 субота, 10 октобар 2015 17:21
Ob4cl
Ovo su neke teme zbog kojoh zalim sto nspm.rs nema forum.


O ruskim i centralnoazijskim vodama se mogu knjige napisati. Posebno o toj ideji da se Amu Darja i Sir Darja povezu za Kaspijskim morem i Crnim.


Sto se teme tice....koliko bi samo Fiat 500l bio jeftiniji u inostranstvu da ne prelazi granicu sa Crnom Gorom. O drugim proizvodima da ne pricam..
Препоруке:
7
1
41 субота, 10 октобар 2015 18:46
sokrat
Ma Srbima nije trebala ni Srbij, koje su se odrekli zarad Jugoslavije, ne treba im ni more.
Препоруке:
10
1
42 субота, 10 октобар 2015 19:57
Zoran
Svajcarska nema more, a Somalija ima.
Препоруке:
4
5
43 субота, 10 октобар 2015 22:07
Сељак Беземљаш
Огњеслав Костовић
Јављајте се чешће.
Препоруке:
4
1
44 недеља, 11 октобар 2015 01:01
Милосав
Будите срећни што немамо море, никада га видели не би. Били би смо прва земља на свету. чији грађани летују у другој држави јер за своје море немају паре.
Препоруке:
1
8
45 недеља, 11 октобар 2015 09:48
Шумадија и брда
Боравио сам протеклог месеца на Будванској ривијери и пријатно сам изненађен јачином српства међу Паштровићевима (они су свакако лидери и тренутно најсрпскије племе у ЦГ), Маинама, Брајићима и Грбљанима. Да не знам да је то сада друга држава и да се користи евро као монета, мислио бих да сам у срцу Србије. Такође, све похвале заслушује и град Бар, где се и голим оком види рад националне заједнице. Народ је српскији него у Београду и морам да признам да сам се потпуно осећао као међу својима, за разлику од града у којем сам рођен. Другим речима, ако у првом и најјачем деветогодишњем налету нове државе, уз претходних седам, осма година отворене кампање расрбљавања тог народа то није успели, тешко да ће и у будућности. Ресурсу си све слабији, а ни Мило више није у пуној снази и моћи. Монтенегринчење није прошло и наредних година треба очекивати натавак јачања српства у Црној Гори.
Препоруке:
16
3
46 недеља, 11 октобар 2015 12:33
Slobodan
Crna Gora ce se kad tad isprazniti od Srba sto Milom sto silom DPS-a i ostalih ..Eto upravo donose zakon da SPC u Crnoj Gori uzmu imovinu...A Srbija ce kao i uvek gledati to sa strane i ignorisati ..Teza da svi Srbi zive u BG-u je donela opstu propast za Srpski narod u celini te je izlaz Srba na moru bez naseljavanja priobalja Crne Gore i cele Crne Gore izgubljena prica ..isto je sa Kosovom..I niko nam za to nije kriv..Problem izlaska na more je sto pored benefita i uzivanja..snosi i odredjene rizike sobzirom na globalno otopljavanje i povecanja nivoa mora koej se ocekuje.
Препоруке:
5
5
47 недеља, 11 октобар 2015 22:54
Betelgeuse
Само ово: благостање у некој земљи је у обрнутој пропорцији са степеном корупције, што значи - што мања корупицја тим веће благостање, и то нема везе ни са морем ни планинама ни долинама. Погледати већ споменуте Аустрију, Швајцарску, Луксембург. Када је корупција ниска или скоро непостојећа, то стимулише настанак ефикасних система управе, малу администрацију, уопште ефикасно друштво. Тиме се постиже најважнија а код нас никад споменута ствар - ПОВЕРЕЊЕ! Поверење грађанина према грађанину, грађанина према држави, институцијама система, здраво пословно окружење.
Не знам какве користи Исланд има од мора којим је окружен, ако изузмем риболов, али знам да је Исланд једна од најнекорумпиранијих земаља на свету, а у групи осталих Скандинавских земаља, Данске, Норвешке, Шведске, Финске.
Препоруке:
7
1
48 недеља, 11 октобар 2015 23:07
Србин црнац, атеиста
nostromo
Prvo, ako savez plemena s vodjom nije drzava, onda Nemacka i Italija nisu postale drzave do 19 veka. Norveska mozda ni do 20. Onda vecina arapskog sveta nema ni dan danji drzavu. Onda vecina bivse sovjetske i britanske srednje azije nema drzave.

Па наравно. Али ту расистичку идеју су нам донели попови који су увезли страну државну идеологију па настанак српске државе везују само за (номинално) православље владара (који то није урадио због религије већ због државе) па српска култура није постојала пре "примања православља", били смо ваљда људождери и највећи дивљаци па се зато ништа пре тога не рачуна. Та наводно српска идеологија из римског царства је антисрпска и расистичка јер негира постојање српске културе у српској држави па смо морали да је увозимо из "цивилизираног" по структури власти изопаченог Рима. Национална институција цврц.
Препоруке:
5
2
49 понедељак, 12 октобар 2015 14:38
Bob
Jedna od gluposti kojima su nas davili u školi: Srbija ima mnooogo dobar geografski i svaki drugi položaj...ono jes, kuća na sred puta, ali dobar položaj...itd. Zapravo, položaj je toliko loš da ga je nemoguće opisati. Albanija ima 100, a Portugalija 1000 puta bolji položaj od Srbije. Država bez mora i nije država, je li tako drugovi komunisti.
Препоруке:
7
0
50 уторак, 13 октобар 2015 16:17
сер јошка
кукате за морем а дивите се књизи "Верујем у Бога и српство" у којој аутор највише замера краљу АЛександру управо излазак на море у Далмацији - што је запосео "обалу коју не може да брани" ..
није само књига о Милутину ...

догод вам је југословенско највећи срБски проблем, боље ни не заслужујете ...
о срБском приступу најбоље је рекао Бојан - поосредно: "Данас други народ који ту живи, са аутопутем који су изградили до мора из Призрена стижу за 45мин а из Приштине за сат ипо." а још немају ни државу,

Хрватска је почела Далматину док је рат још трајао..

а ми ни за 80 година нисмо направили ЈЕДАН нормалан пут до неког од три блиска мора
Препоруке:
3
1
51 четвртак, 15 октобар 2015 21:40
сизиф
@сер јошка
догод вам је југословенско највећи срБски проблем, боље ни не заслужујете ...

Наравно да су расизам и расисти велики проблем.
Нарочито за "нижу расу".
Препоруке:
0
0
52 петак, 16 октобар 2015 10:43
Prečanin
Zoran
Svajcarska nema more, a Somalija ima.
Bliži primer: Luksemburg nema, Portugalija ima.
Препоруке:
0
0
53 уторак, 20 октобар 2015 20:42
morem plovi jedna mala barka
kakvih sve poredjenja ovde ima! dovoditi u taj kontekst austriju, koja je ostatak ostataka nekad najmocnije evropske carevine, koja je posotjala skoro 5 vekova, kao i svajcarsku - zemlju bankarskog raja, u najmanju ruku je smesno! dakle, nisu one bogate sto nemaju izlaz na more, vec zbog drugih faktora. o lihtenstajnu i ostalim luksmeburzima, zaista ne bih... primeri somalije i slicnih zemlja opet nisu adekvatni. nisu oni sirotinja jer imaju more, vec sto ne umeju ili ne mogu da koriste njegove resurse, kao i niska poslovna svest i losa ili slaba drzavna i administrativna uprava. cinjenica je da i nasa svest u tom pogledu nije na nivou drugih zemalja evrope, ali isto tako oni imaju visedecenijsko iskustvo u koriscenju mora, morskih voda, trgovinskih puteva... primeri belgije i holandije. uostalom, one su i tako male bile kolonijalne sile! naravoucenije, strateski cilj srbije - izlaz na more!! kraj price! bacili smo sve vojne uspehe i 20. vek, sto smo cekali vekovima..sad - jovo nanovo!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер