петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Светлости и сенке Нобелових награда

Kоментари (32) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 18 октобар 2015 00:44
kuvar
Hvala, super tekst
Препоруке:
55
54
2 недеља, 18 октобар 2015 01:07
micky
Ceo truli zapad sve sto ga prozima gleda kroz prizmu politike. Takav je i "Nobel". Sto bi on pa bio izuzetak. Gebels je cvrsto utkan u sve niti zapadnog nacina razmisljanja, postojanja i delovanja. Danas na zapadu nema nista, apsolutno nista sto ima iole neku moralnu podlogu. Smrde do neba. More i mimo nebu... Nije vise Nobel ono sto je bio..
Препоруке:
52
52
3 недеља, 18 октобар 2015 01:59
Causa Spectandum
Sto se tice Nobelove nagrade za mir, ja vidim samo dva zasluzna laureata, teoeticra rata i strategije Sun Cua i Mahatmu Gandija. Mislim da je i svrsishodno - po jedna svakih nekoliko milenijuma.
Препоруке:
27
42
4 недеља, 18 октобар 2015 05:39
Super tekst
kao i predhodni.Ono sto je muka je to, sto su neki od navedenih naucnika prebegli na zapad, kao i mnogi nenavedeni (npr. tvorac ideje da se aerodinamikom moze smanjiti radarski odraz aviona, dakle ideje "stelta", Pjotr Ufimcev je otisao devedesetih).Ako se npr. ukuca "Fields medal"(Nobelova nagrada za matematiku) na Vikipediji, izaci ce i imena mnogih drugih nagrada iz fizike,hemije i matematike, manje poznatih, ali ne i manje znacajnih od Nobelove i moci ce se naci gomila ruskih imena, ali, avaj, svi su na zapadnim univerzitetima.
Препоруке:
18
33
5 недеља, 18 октобар 2015 07:57
Istoricar
Nobelova nagrada ne postoji zbog nauke nego da bi se promovisala zapadna nauka, kultura i civilizacija. To se zove marketing i niko ne brani drugim zemljama da naprave nesto slicno i da promovisu njihovu nauku i kulturu. Ja sam imao prilike da slusam i pratim neke ruske naucnike na zapadu. Meni oni deluju mnogo jadno i zaista kad ih uporedim sa ovim zapadnim kolegama, mogu samo zakljuciti da su ruski naucnici iskompleksirani i neprilagodjeni savremenom svetu. Na primer, neko ko dolazi iz Rusije i direktor je nekog instituta, trebalo bi da zna kako da promovise svoj institut. Naprotiv, oni se ponasaju arogantno i deluju mnogo glupo i naivno. Drugo, ako je ruska nauka i kultura tako razvijena recite mi sta ste procitali od ruske moderne literature ili recite mi za neko interesantno otkrice iz fizike, astronomije ili nauke uopste koje dolazi iz Rusije, Kine i Indije. Mozete da spomenete i neke nove tehnologije ili bilo sta.
Препоруке:
20
35
6 недеља, 18 октобар 2015 08:00
П. Матија
Решење је чини ми се врло једноставно. Алфреду Нобелу хвала на визионарској идеји, али та установљена награда није Богом дана нити је због нечега неприкосновена. По мом мишљењу,три награде исте по намени треба да оснује Русија, Кина и савез Латинско Америчких земаља ако за то добију дозволу.
Препоруке:
14
9
7 недеља, 18 октобар 2015 08:23
Istoricar
Moje je misljenje da su slovenski narodi dosta sposobni i da imaju potencijal da preteknu Amerikance i Nemce u skoro svim domenima. Medjutim, sokantno je kako nisu u stanju da se prilagode savremenom marketingu. Pa samo slabici placu i zale se zbog nepravde. Da bi bio popularan i postovan moras i nesto novo da pokazes. Osim Putina, nista ne dolazi iz Rusije. Mada, vidim da su Englezi provalli i Putina. Kad Putin proceni slabost protivnika, onda se on ukljucuje. To znaci, kad je Putin procenio slabost zapada da resi problem u Siriji, jer za dve godine bombardovanja nista nisu uradili, onda se on ukljicuje i resava probleme. To znaci Putin je majstor da koristi slabost protivnika. Da li ce zapad uvek biti i ostati slab, to cemo videti. Zapad ce sve dozvoliti Rusiji ali nikad nece dozvoliti da se promovise njihova kultura, napredak i tehnoloski razvoj (ako uopste to imaju!). Informacije za sire mase (iz ekonomije, nauke, kulture, umetnosti i tehnologija) nikad nece dolaziti iz Rusije.
Препоруке:
17
39
8 недеља, 18 октобар 2015 09:26
Bravo
i HVALA!
Препоруке:
20
5
9 недеља, 18 октобар 2015 10:24
Иоанн Дубињин
Да ли Нобелова награда суштински заслужује светски престиж који је прати – или не, ствар је за дискусију – али сигурно да захваљујући и успешном маркетингу она њега има – и тачка. Нико српским русофилима, а поготово постсовјетији која себе назива (поново!) Русијом не забрањује да оформе неку алтернативну сопствену награду за све дисциплине које има и Нобелова, и да покушају да је сопственим маркетингом и “феноменалном“ науком и уметношћу коју данас та Русија има, и њеним светским престижом уздигну бар до нивоа Нобелове –а и да је премаше. Уз све њихове врлине и способности – то ће очас посла успети, па ће зли Запад бити сатеран у мишју рупу. Што се ове нове добитнице из Белорусије тиче – прочитајте у јучерашњој “Полтици“ (“Култура...“) део о њој, па ако сматрате да је то глупост – алал вам ћуфте!
Препоруке:
18
21
10 недеља, 18 октобар 2015 11:11
Цвико
Зашто је Нобел одредио да се додељује његова награда. Зарад искупљења грехова? Ако занемаримо кинеска знања о експлозиву, исти је открио Нобел. Кад глупом дате нешто за хумане сврхе а он то злоупотреби, онда се код вас јавља грижа савести. Како да се искупите? Тако да дајете награду за све што је добро. Но зли и покварени људи настављају са злом. "Заузели" су награду и деле је у складу са својим интересима а не према Истини. Тиме је Нобелово искупљење обезвређено. Интересантан је случај превара нарочито жена, научница. Научница направи научни рад, преда га шефу Института у којем раде, као извештај о раду. Шеф погледа, стави свој потпис, покрене поступак и добија Нобелову награду. Због оваквих поступака један број научница, науку је заменио варјачом. И на крају овог кратког текста да закључим. Свет постаје све више похлепан, покварен а самим тим и награде за све што је добро постају све мање вредне.
Препоруке:
20
3
11 недеља, 18 октобар 2015 14:12
ел србињо
Двојица руских научника који су награђени су Николај Николајевич Семјонов, један од оснивача хемијске физике, који је1956. добио награду за теорију хемијских ланчаних реакција..

да је Стаљин поживео још коју годину не би је ни добио.
Препоруке:
14
5
12 недеља, 18 октобар 2015 15:17
Marko Gay
Jeste li se ikad zapitali u kojoj meri je jedna nedokazana teorija o doseljavanju Slovena na Balkan -- koju su generacije ucile u skoli i prihvatale zdravo za gotovo kao da je istina -- u stvari deo zapadne propagande usmerene na to da se Rusi i uopste Sloveni na Balkanu prikazu kao uljezi.

Jer genetika sada potvrdjuje ne tu, nego sasvim suprotnu teoriju: da su Srbi staosedelacko stanovnistvo na Balkanu.

Uostalom, otkud rimskom imperatoru Iovianusu --rodjenom u gradu koji se danas zove Beograd -- bas ime Jovan, ako Srbi vec nisu ziveli tu?
Препоруке:
26
36
13 понедељак, 19 октобар 2015 07:35
Mica Markovic
Svima je vec jasno da sve prljavstine ovog sveta u vezi Nobelovih nagrada dolaze iz USA kako je moguce da N nagradu za mir dobije Gorr a najprljavija zemlja sveta to aminuje i najzad N nagrada za mir kako bi tamo negde na Balkanu rekli CAMUGA
Препоруке:
12
27
14 понедељак, 19 октобар 2015 07:38
Mica Markovic
N nagradu za mir dodeljuje Norveska Akademila Nauka
Препоруке:
10
26
15 понедељак, 19 октобар 2015 10:16
sokrat
Njihova nagrada, njihove pare, daju kome oni odrede, kao i Oskara.
Препоруке:
15
25
16 понедељак, 19 октобар 2015 11:11
sokrat
Treba uvesti i novu nagradu za SNS botove.
Препоруке:
16
6
17 понедељак, 19 октобар 2015 11:16
Владимир НС
за ботове и западне скотове
Приликом општег ишчекивања надолазећег новог миленијума и уласка у 21. век Западна цивилизација је хтела да означи неки догађај или откриће у (сада већ) прошлом миленијуму које сматра најзначајнијим и најутицајнијим за развој човечанства. Као најзначајније означено је Гутенбергово откриће штампарске машине 1440. године.
И то је у реду.
Међутим, Кинези су владали том технологијом и користили је још у 9. веку.
Толико о западној генијалности.
Оно у чему је Запад бољи јесте маркетинг и ништа више.
Колику тежину данас има Нобелова награда говори чињеница да ју је добио Хусеина Обаме Барак и то за мир иако је поменути одговоран за покретање више ратова и убиство на стотине хиљада људи.

Љуби вас Мића Мегатренд

Ајд сад лупајте минусе да зарадите Нобелову награду... :)
Препоруке:
19
4
18 понедељак, 19 октобар 2015 12:36
Pogrešan naslov
Нема светлости. Нема чак ни сенке, само мрак.
Погелдајте добинике награде за мир:
Нациста Курт Валдхајм
Менахем Бегин
мати тереза, испливало је на видело ко је била заправо
Обама,
Ахтисари...

а у књижевности..Ова белоруска кандићка, Светлана.

Да не помињемо друштво чији члан мораш бити да би уопште ушао у комбинаицју.
Препоруке:
19
0
19 понедељак, 19 октобар 2015 13:18
Pogrešan naslov
А знате ли зашто нема награде за математичаре?
Неки професор математике био швалер Нобелове жене, и он искључио ту грану у знак освете.
Паметном доста.
Препоруке:
13
0
20 понедељак, 19 октобар 2015 13:21
@Marko Gay
Jeste li se ikad zapitali u kojoj meri je jedna nedokazana teorija o doseljavanju Slovena na Balkan - koju su generacije ucile u skoli i prihvatale zdravo za gotovo kao da je istina - u stvari deo zapadne propagande usmerene na to da se Rusi i uopste Sloveni na Balkanu prikazu kao uljezi.

Jer genetika sada potvrdjuje ne tu, nego sasvim suprotnu teoriju: da su Srbi staosedelacko stanovnistvo na Balkanu.

Uostalom, otkud rimskom imperatoru Iovianusu -rodjenom u gradu koji se danas zove Beograd - bas ime Jovan, ako Srbi vec nisu ziveli tu?


Извини, ко си ти? Ниси ти прави Marko Gay. Не би он ово написао. Он је на сасвим другој страни, за њега је писменији неки у западном пабу него сви наши преци.
Препоруке:
9
2
21 понедељак, 19 октобар 2015 15:55
Студент
Добар текст, али нажалост нису само Руси запостављени по том питању. Узмите било који научни часопис из области физике, и видећете да су већина аутора Кинези, а одмах иза њих Индијци. Где су њихове награде?

Од наших научника, Пупин, Тесла, Миланковић, а можда и Миомир Вукобратовић су свакако заслужили Нобела за физику. Што се књижевности тиче, поред Андрића заслужује је и Селимовић. Награда за мир је бескрајно исполитизована, али смешно је да је нико у Србији/Југославији није добио ни после Првог, ни после Другог светског рата. И Покрет Несврстаних је свакако требало да је добије. Остале награде нисам коментарисала јер се не разумем превише у те области, али претпостављам да и ту има заслужних људи.
Препоруке:
14
1
22 понедељак, 19 октобар 2015 20:57
калимеро
каже уважена колегиница како је свесно пренебрегавана руска литература, па истиче ту Толстоја, Чехова итд., па чекајте па доделе за књижевност почињу 1901, Толстој и Чехов су писци 19. века (иако умиру у првој декади 20. века), сва највећа дела су написали дотад!!! Како да им онда доделе тек установљену награду, кад ови нису ништа написали зашта би им могла бити додељена награда??? Будите мало опрезније у закључцима и оценама.
Препоруке:
2
5
23 понедељак, 19 октобар 2015 21:19
Цвико
@Владимир НС,
У праву сте али да није добио награду, било би много више ратова и мртвих.
Препоруке:
1
1
24 понедељак, 19 октобар 2015 21:41
Боб
Калимеро, не глупирај се. Толстој је умро 1910, и већ деценијама је био светски познат и превођен, ако он није требало да добије награду - нико није. Углавном, и није, јер дакле, у књижевности награду нису добили: Толстој, највећи романописац, Рилке, највећи песник, и Борхес, вероватно највећи приповедач. Нобел за књижевност, јасно видимо, не вреди 5 пара. Нема везе, нека норвешки педери ..... америчанима. Скандинавци су иначе највећи педерчићи света.
Препоруке:
8
1
25 понедељак, 19 октобар 2015 23:31
АНА
@Калимеро

Када нешто коментаришете, онда прво проверите податке о којима говорите.
Нобелова награда се не даје за дело написано у претходној години, него за ДОТАДАШЊЕ СТВАРАЛАШТВО.
Толстој је за живота могао добити осам пута Нобелову награду!!!
А Чехов, рекосте није писао у двадесетом веку ништа. Шта рећи, осим да стварно немате појма о ономе о чему пишете.
Своја драмска дела, ремек дела, која се и данас играју на готово свим позорницама које нешто значе у свету, је написао управо у 20. веку. То су ''ТРИ СЕСТРЕ'' (1900.) и ''ВИШЊЕВ ВРТ''(1903.)
Препоруке:
5
0
26 понедељак, 19 октобар 2015 23:34
kasijus
Bobe, mora da je lijepo živjeti u takvom neznanju kao što je tvoje...baš te briga, uživaš
Препоруке:
1
6
27 понедељак, 19 октобар 2015 23:44
Стражар
@ Студент

У праву сте када кажете да нису само Руси заобиђени када је у питању додељивање Нобелове награде, али овде је ауторка баш назначила да је:

''Ово је прича о руској науци и руским научницима, са освртом на ''принципијелност и непристрастност'' Комитета за доделу Нобелове награде из области науке''.
Препоруке:
5
0
28 уторак, 20 октобар 2015 17:57
АУ
О Светлани алексијевич
Јавља ми другар који живи у Женеви, да се културна јавност јасно дистанцирала од овакве одлуке Нобеловог комитета, када је књижевност у питању.
Једна угледна новинарка је забележила: ''данас је довољно да пљунете на Русију, па да добијете Нобелову награду'' ...
А то што пише ПОЛИТИКА, шта рећи сем да ни свака њена реч, а у последње време, и не баш монога, заслужује неку велику оцену. Некад беше.
Препоруке:
8
0
29 четвртак, 22 октобар 2015 22:40
ТОПОЉ
Поштована госпођо Тмушић-Степанов!!Као прво све честитке за изузетан текст.У последња три мјесеца бољи нисам прочитао.Као друго,у свијету(са изузетком руског свијета,јединог исправног)гдје је тероризам исправна идеологија,пожељна,па ако се убијају Руси,онда је и нешто савршено и без конкуренције,ту онда нема мјеста чуђењу.Алфред Нобел је за живота демократију дефинисао као власт шљама.Ни уснити није могао да ће његов,будући Нобелов комитет,бити састављен од највећег шљама а да ће се наградом коју је он установио окитити разбојници какве историја није запамтила.Да ли би се смијели кладити да се ИД(наравно постхумно јер је хвала Господу руска авијација и крстареће ракете исту сахранила)под плаштом "умјерене сиријске опозиције" неће окитити Нобеловом наградом?Ја се у ово не би кладио.Забога,па Русе је пожељно убијати.Против Русије је пожељно ратовати.Све што има призвук русофобије Нобелова награда је ту загарантована.У мом тефтеру тзв.западна цивилизација је прецртана.Све најбоље!!
Препоруке:
4
0
30 четвртак, 29 октобар 2015 22:35
zlatan
Kakvu vrijednost ima bilo koja nagrada, pa i ta Nobelova? Svi znamo koliku je vrijednost dosegla sovjetska znanost/nauka, nisu to samo svemirska dostignuća, već i sve što je ljudska vrsta ikada dosegla. Ja sam kao mlad čovjek patio od proljetne peludne alergije. Iz tadašnjeg SSSR-a, iz Ukrajine, iz Kijeva dobio sam lijek vilozen. Pomogao mi 100%. Meni je to važnije od bilo koje nagrade.
Zaboga miloga, svi znamo da i na nekom bezveznom festivalu nagradu dobije neka glupa pjesma, a neka druga bez nagrade ostane zapamćena. Tko pamti bezimene nobelovce koji su dobili nagradu za mir? Ja ih ne pamtim, ali simbol mira za mene je M.Gandhi.
Zato je Nobelova nagrada bezveze kao svaka nagrada, ali autorica teksta je zaboravila da je Nobelov komitet imao stav da nagradu ne daje komunistima i ljudima iz zemalja gdje vladaju komunisti.
I da, postoje i druge nagrade, ali kako živimo u Evropi govori se samo o Nob.nagradi, koliko čujem u Aziji nitko i ne mari za njeno postojanje.
Препоруке:
0
0
31 петак, 30 октобар 2015 18:49
@ zlatan

Колико сам разумео текст је прича о Нобеловој награди, коју медији уздижу на ниво највредније. Понављам: медији.
Делим Ваше мишљење о совјетској и руској науци, али Вас подсећам да није само комунизам био селективни фактор када су руски научници у питању. Лав Толстој, Чехов, Мендељејев нису живели у доба комунизма. Споменимо руске научнике који су отишли на запад (Гамов и ...), па опет се Нобелов комитет није определио за њих.
Значи, ипак, није реч само о комунизму...
Награда је обезвредила саму себе - то је тачно.
Препоруке:
1
0
32 недеља, 01 новембар 2015 15:13
zlatan
Gospon AY, dobro ste uočili, nije Nobelova nagrada bila samo restriktivna prema državama u kojima su vladali komunisti. Kada je pada mi na pamet, netko iz Indije dobio nagradu? U bilo kojoj nominaciji? Ja to ne pamtim. Ali istina je da komitet koji odlučuje o nagradi nije želio da nagrada dođe u ruke komunista ili onih koji su živjeli u tadašnjim socijalističkim zemljama, pa je autorica nabrojila koliko je malo nagrada otišlo u tadašnji SSSR.
Opet se držim one istine da nagrade nisu bitne nikada i nigdje, već djela koja izdrže probu vremena. To nikakva nagrada ne može poništiti.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер