недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Дејтонски споразум као "друштвени уговор" и демократија у 21. веку

Kоментари (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 07 новембар 2015 12:53
управо тако
Истовремено, у мери у којој се Дејтонски споразум поштује као друштвени уговор суверено једнаких страна, то је уговор који има потенцијал да буде основа за решавање проблематичних питања, док, са друге стране, његово грубо кршење логички измешта место политичког процеса.



Браво Богдана.
Препоруке:
33
0
2 субота, 07 новембар 2015 13:02
Цвико
"Дејстонски споразум" је један неприродан однос. Они који су нам наметнули овај споразум, претходно су разбили једну заједницу која је имала шансу да преживи "тренутне проблеме". Зашто народи нису хтели да превазиђу "тренутне проблеме" и да ојачају заједницу? Зашто им је требало да им други уређује живот? Зашто су допустили да им други разбијају огњиште? Зашто народи немају снаге да суде онима који су нас бомбардовали, који су нас под маскама хуманости и демократије убијали? Зашто је народ допуштао да нас други заваде а онда мире? Рат, братоубилачки, није растерао већину људи, они опет живе заједно или једни с другима у близини. И шта се ту променило на боље? Квалитативно ништа, уствари још горе. Квантитативно има промена. Сви који су се разишли по белом свету и они који су пострадали не могу да уживају у тековинама "Дејтона" и осталих "вредности". За њих све ово нема смисла. То виде и ови који су остали. "Дејтон" је тиха вода, јача од брега.
Препоруке:
14
15
3 субота, 07 новембар 2015 14:57
?
Lično smatram da je "Dejtonski irovni sporazum" nužno zlo i nametnuto od strane Zapada, kada su procjeinili da su se "suprostavljene strane dovoljno posvađale i zakrvile" a da bi se o bilo čemu "bez arbitraže (čitaj naređivanja) trećeg iz međunarodne zajednice" mogli dogovoriti.Politički je naivno očekivati da će se OHR , Visoki predstavnik i drugi eksponenti "međunarodne zajednice" (čitaj Zapada) tako olako "povući iz BiH" kada je "Dejtonski sporazum" naštiman radi njih a ne radi naroda u BiH.Narod u BiH i politike nisu dobile ništa što je bio njihov konačan cilj u ratnom naporu, a nisu ni završili ratni napor svojom voljom, već pritiskom sa strane "međunarodne zajednice2, čitaj Zapada (jer Hrvatima i muslimanima se 1995.godine najviše ratovalo i jako im je teško bilo što su morali prestati?) a i srbi su 1995.godine spremali opštu mobilicaciju i istočno od Drine, ako talas izbjeglica krene preko Drine?Znači Djeton je koncipiran samo radi stranaca.
Препоруке:
7
8
4 субота, 07 новембар 2015 15:03
?
a i srbi su 1995.godine ... Djeton je koncipiran samo radi stranaca.


Srbi velikim slovom (greškom napisano malim).
Zapad je to maestralno odradio uzevši u obzir da imaju suverenu vlast kroz instituaciju OHR-a a i kroz "infuziju na kojoj se održava BiH i entiteti" u vidu "međunarodnih finansijskih donacija i kredita" (čitaj sa Zapada), teritorijalni rasporad samih entiteta, da niko ne može teritorijalno da funkcioniše samostalno i dr.
Препоруке:
8
7
5 субота, 07 новембар 2015 15:26
Stanić Milan
Dejtonskom mirovnom sporazumu o miru prethodio je Vašingtonski sporazum sklopljen između Hrvata i Muslimana koji su bili u ratu 1994.radi postizanja formalno - pravnog konsenzusa radi agresije na RSK i RS što je formalizovano Splitskim ugovorom između Hrvatske i MUslimana,što je praktično realizovano 1995.
Dejtonski sporazum o miru je vrlo komplikovan pravni akt,koji je dao akterima( ali i međunarodnoj zajednici) da ga tumače onako, kako im u pojedinom trenutku odgovara.
Osnovna njegova vrednost je u činjenici, da je prekinuo građanski rat u BiH i vaspostavio,kakav- takav, mir,međutim kasnijim preinakama voljom Visokih predstavinka kao "Spiritus agensa"ozbiljno je narušena njegova arhitektura prenosom nadležnosti na tzv. "centralnu vlast" u čemu je bilo dosta "domaćih babica."Danas, jedan od "najgrlatiji" gosp. Čavić je potpisao zarad ostanka na funkciji da je npr. u Srebrenici stradalo 8.500 MUslimana,a svi znamo da je to bila notorna laž,koja je kasnije iskorištena protiv Srba.
Препоруке:
26
1
6 субота, 07 новембар 2015 15:27
Teško to ide
Богдана Кољевић:
Надолазећи референдум у Републици Српској - ... има, дакле, најмање четири битна циља:1) да подсети да је референдум par excellence политички израз праве демократије;


Politički naivno? Uzevši "BiH i jugoslovensko iskustvo" kako su se "poštuju referendumi i plebisciti"? U pravilu nakon "referenduma i plebiscita" slijdi "vatanje ga gušu"?

2) Богдана Кољевић:
да политички артикулише да је институција Високог представника злоупотребљена и да није дала никакав доприност процесу постизања дугорочне регионалне стабилности;
3) да укаже да се одрживо решење може пронаћи у Дејтонском споразуму као друштвеном уговору;


Politički naivno? Ne može se pronaći u "Dejtonu" bez "Visokog predstavnika" jer je "Dejton" u osnovi samo radi "Visokog" i Zapad će prije pustiti "da se vrtlog rata zakovitla" nego ispustiti vlast i suverenitet koji drži u BiH kroz "Visokog i OHR".
Препоруке:
9
9
7 субота, 07 новембар 2015 17:07
Stanić Milan 2
Još jednom se vraćam Dejtonskom ugovoru o miru u BiH.
Glavni arhitekta Dejtonskog sporazuma bile su SAD,koje u to vreme realno predstavljaju jedinu velesilu u svetu. Zašto je do njega došlo?Ovo retoričko pitanje postavljam - ne bez razloga.Opšte je poznata činjenica da je građanski rat u ex YU uvezen sa strane,gde je ino faktor balansirao,kontrabalansirao, dozirao njegovo trajanje i intezitet i na koncu promenio unutrašnje granice republika,koje postaju spoljne,a sankcionisane odlukama SB UN.Jedan od razloga(mislim da je glavni)je priliv većeg broja islamskih boraca u BiH,te veliku utjecaj Irana i straha Evrope od "bele" Al Kaide,stvaranja "zelene transverzale"i njene penetracije preeko Hrvatske i Austrije u Evropu.Padom RSK ino faktor za srpski korpus traži teritorijalno - politički okvir, R. Srpsku radi interpolacije na KiM,što je agresijom NATO alijanse 1999.potvrđeno kao tačno.Ovim činom RS je na neki način trebala biti kompenzacija za izgubljeno.
Препоруке:
10
1
8 субота, 07 новембар 2015 17:11
Šta kaže CIA-e?
Perspektiva za BiH izgleda dosta tmurno, čak i ako se Srbija i Hrvatska dogovore. Obavještajni podaci pokazuju da su i Slobodan Milošević i Franjo Tuđman spremni za priključenje dijelova BiH njihovim teritorijima. Štoviše, izvještaji pokazuju da su njih dvojica cijelo vrijeme u kontaktu usprkos sukobima. Ljetos je Tuđman njemačkim političarima rekao da je BiH apsurdno prevelika i da ju je on spreman podijeliti - navodi CIA.

Zanimljiva je njihova tvrdnja da se Alija Izetbegović, kojeg su 1991. zvali "umjerenim muslimanom", 1995. zalagao za islamsku državu u BiH i da nije bio voljan da prihvati kompliciranu multietničku BiH u kojoj bi sve strane morale međusobno dijeliti moć.

Procijenili su da Slobodan Milošević neće braniti Banjaluku ako bi ona pala u ruke hrvatsko-muslimanskih snaga, kako je napisano u dokumentu od 21. rujna 1995. godine.

Kako je navedeno, bili su iznenađeni nedostatkom reakcije Beograda na akciju hrvatske vojske "Oluja".
Препоруке:
12
2
9 субота, 07 новембар 2015 17:20
"Dejton" nikog nije usrećio
Zanimljiva je njihova tvrdnja da se Alija Izetbegović, kojeg su 1991. zvali "umjerenim muslimanom", 1995. zalagao za islamsku državu u BiH i da nije bio voljan da prihvati kompliciranu multietničku BiH u kojoj bi sve strane morale međusobno dijeliti moć.


Ova tvrdnja je istinita, jer ni muslimani 1995.godine nisu bili za "Dejtonski sporazum" (natjerani su ko i pravoslavni Srbi na potpis).Niko tada nije želio "Dejton" i svima je "Dejton" nametnut.Muslimni su se 1995.godine borili za samostalnu muslimansku državu a što se drugačije govorilo Zapadu, to je da ne bi i Zapad napao, kada bi znali pravu istinu, a Zapad je znao ionako, a što potvrđuju i izvještaji CIA-e.
Препоруке:
11
1
10 субота, 07 новембар 2015 17:23
"Dejton" nikog nije usrećio
Ova tvrdnja je istinita, jer ni muslimani 1995.godine nisu bili za "Dejtonski sporazum" (natjerani su ko i pravoslavni Srbi na potpis).Niko tada nije želio "Dejton" i svima je "Dejton" nametnut.Muslimni su se 1995.godine borili za samostalnu muslimansku državu a što se drugačije govorilo Zapadu, to je da ne bi i Zapad napao, kada bi znali pravu istinu, a Zapad je znao ionako, a što potvrđuju i izvještaji CIA-e.


Cilj im je 1995.godine bio 44% teritorije koliko su prema popisu stanovništva učestovali.
Препоруке:
8
0
11 субота, 07 новембар 2015 17:34
"Dejton" nikog nije usrećio
Cilj im je 1995.godine bio 44% teritorije koliko su prema popisu stanovništva učestovali.


Veliki problem je što se u staretški cilj ubrajao i neum, to jest izlaz na more? A do Neuma je bilo daleko?
Препоруке:
4
2
12 субота, 07 новембар 2015 17:58
.
Da je bilo pameti kao što je nije bilo moglo se dogovoriti na relaciji Karadžić-Izetbegović o ostanku u Jugoslaviji ili ako već "mora" neko manje više pravedno "razgraničenje" u odnosu 40% muslimani, 50% pravoslavni Srbi, 10% Hrvati.
Препоруке:
10
2
13 недеља, 08 новембар 2015 02:14
Србин обични
У свакој ситуацију постоји неколико стварних или привидних излаза при чему су излази који не нуде бољитак и квалитетно рјешење - привидни излази. Тако је и у случају Републике Српске и њеног положаја у БиХ. Да би се нашли стварни и квалитетни излази мора се разумјети суштина проблема и предвидјети главни могући правци развоја ситуације. Наравно и савезници и противници, њихова снага и слабости.

У БиХ је евидентно да су главни српски опоненти БХ-муслимани; они су сада најбројнији и подржани су и од Ислама и Запада (привидно). У таквој ситуацији муслимани максимално фурају, као и увијек у прошлости, генетски усађену политику "Нека ми се да да сам Главни ја!". Тако је било у Турској, Аустроугарској и Југославији од 1991.

Колико год било пожељно тешко је за очекивати да ће међу муслиманима побједити струја склона погодби са Србима, која је малобројнија у односу на струју која у Хрватима види главне савезнике у борби против Срба. И због једних и због других Срби морају бити ОПРЕЗНИ!
Препоруке:
4
0
14 недеља, 08 новембар 2015 12:31
Dvojica bi se i dogovorila ali trojica nikako?
...Србин обични
Колико год било пожељно тешко је за очекивати да ће међу муслиманима побједити струја склона погодби са Србима...


Što bi se dvojica i dogovorila, treći uvijek dogovore kvari?Možda se neko sjeća kada je 1991.godine Alija Izetbegović rekao nešto ovako, parafraziram:"Ovo nije naš rat", misleći na rat Srba i Hrvata u hrvatskoj i RSK 1991.godine? Koliko su galame na tu rečenicu digli politički Hrvati?
Препоруке:
3
1
15 недеља, 08 новембар 2015 16:44
U utorak glasanje u SB UN: EUFOR odlazi iz BiH?!
Savjet bezbjednosti UN u utorak će glasati o produžetku mandata misiji EUFOR-a u BiH, a uoči te rasprave sve više informacija ukazuje na mogućnost da Rusija uloži veto!

http://pressrs.ba/info/vijesti/u-utorak-glasanje-u-sb-un-eufor-odlazi-iz-bih-07-11-2015


Odlična prilika da se konačno poništi "Dejton".
Препоруке:
2
3
16 недеља, 08 новембар 2015 16:51
Milan Paroški: Srbi iz RS ubuduće treba da glasaju na izborima u Srbiji!
Zalažete se da se Srbima iz RS omogući da glasaju na izborima u Srbiji?
- Naravno. Hrvati iz Sombora, Subotice i zapadne Hercegovine prošle godine su izabrali lijepu Kolindu za predsjednicu Hrvatske. Red je da Srbi iz Gacka, Bijeljine i Banjaluke biraju predsjednika Srbije. Ili su možda Hrvati iz Hercegovine više zadužili Hrvatsku nego Srbi iz BiH Srbiju?

Kako bi na to reagovao Zapad?
- Ne bi uopšte reagovao. To je dopušteno Dejtonskim sporazumom, a u skladu je sa Sporazumom o specijalnim vezama. Dosta je tih izgovora na Zapad. Oni gledaju svoje interese, ali nam ne brane da i mi gledamo svoje.

http://pressrs.ba/info/vijesti/milan-paroski-srbi-iz-rs-ubuduce-treba-da-glasaju-na-izborima-u-srbiji-07-11-2015
Препоруке:
10
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер