петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Између шамара и пацке

Kоментари (26) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 08 јун 2009 18:35
jovana
Predlog radikalima za slogan. Samo glas za radikale je glas za promene.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 08 јун 2009 19:25
Милош
Стандардно одлична анализа са једном допуном. Питање легитимитета је једно од кључних питања демократских друштава и свако урушавање легитимитета је опасно за све политичке актере. Они који нису гласали јасно су рекли да им се постојеће стање не свиђа (јер да им се свиђа гласали би) и да је политичка понуда проблематична у свом квалитету и квантитету.
После ових избора могућа су свакаква изненађења и вероватно се покушај стварања партијских олигопола новим законима о политичким странкама може обити о главу управо предлагачима (владајућим странкама) и тихим помагачима (опозицији).
Ови локални избори у Земуну и Вождовцу у суштини су пораз политичке елите (и владајуће и опозиције) коју чекају тешка искушења од нових играча којима се пружа лепа шанса да оне који нису изашли на следећим изборима (ма где и на ма ком нивоу били) добро продрмају ако не и избаце из седла.
Пажљиво треба погледати политичку понуду и видети који су састојци тешки за варење код оних који нису изашли. А проблематичних састојака је поприлично.
Простора за нову политичку понуду има порука је ових избора. Србији су потребна нова лица, нове идеје, нов наступ. У Србији је време за промене на свим нивоима. Догорело је до ноктију и то је права порука протеклих превремених локаних избора. Много је разлога за забринутост код свих учесника. У суштини нико није победио сви из политичке елите Србије су много изгубили јер су грађанима јасно рекли да је неизлазак јака и јасна порука.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 08 јун 2009 19:31
Марко
Књига је спала на једно слово ... СРС као једина права опозиција.
Није победила СНС, већ идеологија е.у. и натоа.
Док се у Европи шири талас евроскептицизма, у Србији је евро-оптимизам никад јачи. Као и увек Србија касни за светским токовима и опет ћемо скупо платити цену.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 08 јун 2009 19:34
Веља
Не разумем зашто ниједан иѕвештај, тј коментар протеклих избора не помиње чињеницу да је народњачка коалиција готово победила у Косијерићу. ДСС-НС имају једнако као и ДС и упола више него СНС.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 08 јун 2009 19:49
The Tao
Treba biti naivan pa verovati u neku promenu ovim lokalnim pa cak i, ako se desi, republickim pobedama naprednjaka. Ja mislim da su oni rezervna varijanta B. Tadica koja ce im omoguciti vecnu slavu. SPS-ov kadar, osim Ivice, Marice i nekih koji prelaze u DS, ide u penziju. Na vlast u Srbiji dolaze Nikolic i Tadic. To je cela zamisao umnistenja SRS-a i medijskih simpatija prema antiustavnim kreiranjem jedne parlamentarne partije.
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 08 јун 2009 20:43
Dragan
Iako je uspeh SPS-a vredan pažnje, mislim da ga ipak ne treba precenjivati. Za koalciju SPS-PUPS-JS, najveci procenat ljudi glasa iz nekog uskog interesa, a program i ideologija su u potpunom zapecku, sto je na duzi rok neodrzivo. Tako za Palmu glasaju jer misle da ce da im prenese rezultate iz Jagodine(u obilazak je vodio po 5000 vozdovcana i zemunaca),za PUPS jer misle da ce da dobiju neku socijalnu pomoc i poseban dodatak penziji, i mislim da je paradoks da najmanje glasova toj koaliciji donodi upravo SPS!
Gubitnici SRS, LDP i DS, pravi pobednici SNS i donekle koalcija oko SPSa
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 08 јун 2009 21:19
Dragan
U komentaru o interesnom glasanju kod koalicije oko SPS-a, ispustio sam da napisem veliku ulogu Mrkonjica u obilasku odredjnih gradilista i pustanje u saobracaj lokalnih puteva, koji su na lokalnom nivou vazan faktor odlucivanja(Na primeru Kosjerica se to najbolje vidi, ko poznaje situaciju zna da sps tu nikada nije dobro prolazio a sada je osvojio 12%)
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 08 јун 2009 22:00
Небојша Малић
Мада је политички дијапазон између Тадића и Николића нешто већи него онај између Тадића и Чеде, то ем није тешко, ем не нуди ништа ново или суштински другачије земљи која је већ сатрвена што експериментом самоуправног социјализма и уравниловке, што блокадом, бомбама и испирањем мозга (које још траје). Неку алтернативу не представљају ни ДСС-НС "народњаци," али ни Радикали. Сви дувају у исту тикву и очекују да то другачије звучи. Ако је народ схватио да је гласање јалов посао и да тако само охрабрују хорду скакаваца која свакодневно изједа оно мало што се створи, тим боље.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 09 јун 2009 00:16
м. -ић
Та чудна ми чуда. Некакву већину нема нико, а већ коалиције ће се правити како ће се правити, и на крају неће бити ком је писано већ коме је суђено. Уосталом, општинске власти и немају неку власт, сем да замајавају грађане. Но на мало дуже стазе, варају се сви, па може бити чак и аутор овог текста, да ће оних правих, важних избора, на којима се нешто одлучује, бити скоро. Неће и то још дуго дуго. Садашња номенклатура никако неће ризиковати да испусти власт из руку, а нарочито неће прихватити да јој из руку измакне право да троши туђе паре. Измислиће се разлози, те криза, те нема потребе да се мења тим који добија (а шта је то добио да нам је знати?), те нису се стекли демократски услови, ванредно стање, нешто ће се измислити. Не би ме чудило ни да жртвују једну своју важну и истакнуту личност, као што су већ жртвовали једнога раније, па да, наводно привремено, укину устав док се ситуација не среди. Знају они већ како се то ради, ако не знају има ко да им објасни, а по прилици и одради. Једина могућност да буде избора, оних правих, демократских, је да ови други, што су у немилости оних који имају паре, дођу у њихову милост, и то тако што ће понудити исте услуге а за мање цене. Јесте цинично, али то је тржишна економија. А народ и тако нико не пита. Ни народ и тако ни самога себе не пита, па зашто неко други да га пита?
Препоруке:
0
0
10 уторак, 09 јун 2009 00:18
Hasan Dabic
Tragicna realnost je da u Srbiji nema politicke opcije koja je za Srbiju. Sve je to velika predstava, a jedini nacin da se nesto promeni je onaj koji u ovim komentarima ne sme da se pominje. Jer topli brat slusa i provetrava.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 09 јун 2009 00:56
Мики
@м.-ић
Мож да бидне али не мора да значи.
По критеријумима Милоша Обреновића народ се много ућутао а то је знак за узбуну. Значи стратегија треба да буде попуштај, и то одмах.
Нажалост простора за попуштање је мало јер нема ко да схвати те просте чињенице а и ресурси су потрошени.
У ствари питање је дана када ће се људи тргнути из апатије. То неће бити пријатно али ће бити отрежњујуће.
Стицајем околности карте се ређају да отрежњење коматизованог грађанства буде у повеликом броју земаља и то скоро истовремено.
Потребан је догађај окидач а као што знате сламу може да запали и једна искра.
Пред нама су политички пожари и бурна времена и то глобално.
Неће нам бити досадно.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 09 јун 2009 02:52
roadrunner
Prvi put ozbiljna greska u logici zakljucivanja kod gospodina Vukadinovica.

Pre nekih 6-7 meseci je za SNS lepo, kratko i jasno - ako ne mozes da ih pobedis, pridruzi im se (pose toga su ga ganjali po "Pravdi" nedeljama).

Medjutim, sta se to tako naglo promenilo u vasoj logici gospodine Vukadinovicu? Prosto receno, sveli ste se na tipicnu "logiku" tj samoopravdavanje i pricu za narod bivsih radikala, a sadasnjih SNS-ovaca - Promene su nam nepohodne, ali posto jednino SNS ima sanse da smeni "zute", glasajmo sa SNS pa ce oni "kroz sistem" da uticu na bolje i izvedu Srbiju na pravi put...

Ok, ali kako mislite da stranka koju otvoreno finansiraju tajkuni, tj zavisi od njih, moze bilo sta da promeni..tj da se bori protiv istih tih tajkuna, korupcije, monopola, plackaske privatizacije...tj ovi im sad daju pare da bih ih Toma posle ganjao? Ma dajte...Pa tajkunima odgovara status qvo, ..naravno nista i od Kosova, dizanje prasine i neka ozbiljna akcija oko toga znaci potencijalnu nestabilnost, a to automatski ugorazava velekapitaliste...

Mislim, gde je tu logika, molicu lepo? Mozda postoji, ali objasnite.
Препоруке:
0
0
13 уторак, 09 јун 2009 06:28
D.Kovacevic
Fenomenalna analiza,uostalom kao i uvijek.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 09 јун 2009 08:45
Александар-Зрењанин
Лоша анализа. С' обзиром колико је медијиског простора дато челницима СНС-а и СПС-а лоше су прошли. Колико је било емисија са гостима из ДСС-а и СРС-а? Покушај да се медијски униште и минимизирају ове две једине опозиционе странке ипак није донео Тадићу жељене резултате.Будимо реални Београду је и Милошевић био добар а "кука и мотика" долази из унутрашњости где је истинска снага и стварна елита државе Србије. Београде добро јутро Србија је уништена!
Препоруке:
0
0
15 уторак, 09 јун 2009 09:55
Родољуб
Ево, читам новине одјутрос и не могу да верујем колико су избори СЈАЈАН лакмус-папир за доказивање покваренштине:

LDP: Zemun nije pogodan za nas

BEOGRAD - Predsednik Gradskog odbora LDP-a u Beogradu Dejan Ranđić rekao je za Press da ta stranka „nije nezadovoljna" rezultatima nedeljnih lokalnih izbora.

- LDP je smatrao da ne bi bilo pošteno prema našim biračima da odstupimo od političkih vrednosti koje inače zastupamo. Mi se zalažemo za zaštitu javnog interesa i nismo mogli da umesto toga vodimo kampanju usmerenu na lokalna komunalna pitanja. Građanima je jasno da su uticaji opštinske vlasti vrlo limitirani i da ne mogu bitno da utiču na njihove živote. Generalno, nismo nezadovoljni rezultatima i smatramo da je ovo bilo samo prolazno merenje vremena - rekao je Ranđić.

Na konstataciju da LDP neće imati odbornike u Zemunu, on kaže da je „očigledno da ta opština nije pogodna za promociju onih vrednosti od kojih LDP nije želeo da odstupi".


Значи, народ у Земуну је стока грдна и не допушта ЛДП-у да се покаже у правом светлу! Скоро ме неко овако није увредио!!!

Сјајно је да су кренули са спуштањем/падањем испод цензуса, а и да је просечан грађанин Србије почео да препознаје са ким има посла.

Но, сумњам да ће се ЛДП-у (који сада и пацови напуштају) ишта ружно десити. Наставиће да буде "туморно ткиво" преко разгранате мреже сарадника у свим институцијама ове државе.
Препоруке:
0
0
16 уторак, 09 јун 2009 10:27
Ненад
@Родољуб, док CIA буде имала интереса на ЛДП постоји на политичкој сцени Србије, до тада ћемо их виђати на ТВу. Очито да сада и НАТО мора да припрети, како би неке партије у Србији прошле цензус.

Главни разлог смањења броја гласова за ДС видим у томе што овога пута Солана није послао ”поруку”, обично претећу, за кога би гласачи у Србији требало да гласају. Поред тога, изостала је и изјава Америчког амбасадора и његова порука гласачима на Вождовцу и Земуну.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 09 јун 2009 13:20
Dragoslav Đ.
Uspeh naprednjaka je tim veći zbog velike i neviđene medijske blokade na lokalnom nivou, što je slučaj i sa ostalim opozicionim strankama. Dobar deo štampanih medija i 36 sati nakon završetka izbora objavljuje netačne podatke da će npr. najviše mandata za Voždovac osvojiti koalicija oko DS-a. Ali očigledno ni to ne pomaže. Dobitak DS na ovim izborima je otrežnjujuće saznanje da, iako zbog vlasti na svim nivoima sve drže pod svojom kontrolom, ni jedne naredne izbore neće lagano dobiti, jer osim njihovog demagoškog sistema upravljanja izbore odlučuje i njegova malenkost običan građanin na koga su svi zaboravili...
Препоруке:
0
0
18 уторак, 09 јун 2009 13:20
Бранко С.
Морам признати да сам по први пут разочаран текстом г-дина Вукадиновића. Било би потребно много простора за потпуну анализу протеклих избора, али ево бар неколико основних параметара.
Зашто су се ови избори одржавали ?
Једноставно, они који су "освојили власт" више нису имали "стабилну већину". А зашто није опстала та већина, требало је да више интересује г-дина Вукадиновића.

Мислим да је непоштовање изборне воље грађана, и прављење пост-изборних коалиција, основни разлог таквих сукоба, а увођење маргиналних партија, зарад некакве тренутне користи, генератор перманентне кризе. Дакле, треба мењати изборни закон, тако да мој (и ваш) глас нешто одлучују, а не да се "уметност бављења политиком" сведе на пуко пабирчење мандата.

Немајући бољу идеју, Демократе су дозволиле да Онај са жирафом одведе 10.000 људи у свој пашалук, да им покаже музеј воштаних фигура, (ја сам набројао 41 музеј у Београду), зоо врт (Калемегдан је још увек на месту), и наравно - водени парк (јер Ада-Циганлија не може да прими више од 300.000 посетилаца)...Вероватно уз причу да са све телевизијом, местом градоначелника и републичког посланика, никада и никако није, нити ће бити у сукобу интереса...Напротив. Једино није стигао да их одведе у општинско рачуноводство, и да им покаже стотине милиона које је добио из (или иза) буџета...Наравно, љубав је давно изашла из моде...

Посебно се чудим констатацији г-дина Вукадиновића да су Напредњаци "...дословно гладни власти. И спремни су да иду на све - и преко свега - да би се власти докопали". Не смем ни да поменем на шта ми то личи...Истовремено, без икаквог коментара прошла је срамна одлука о поништавању избора (само збо тога што је пар старих и неписмених уместо потписа ставило крстић...и то пред комисијом...на Духове).

Чудим се и констатацији да Радикали "...још увек нису и дефинитивно политички ликвидирани" !?! Можда то јесте нечија, али свакако не идеја Напредњака.
И на крају, зар само свођење на две странке значи укрупњавање ?
Препоруке:
0
0
19 уторак, 09 јун 2009 13:31
Прва Србија
Резултати од недеље нису баш били предвиђени истраживањем јавног мнења "независних" аналитичара и агенција. Међутим ја све ове изборе, медијску присутност, ја-теби-сердаре-ти-мени-војводо однос (онај давно познати о омиљеном опозиционару, сада преуређен на "јединог који има снаге да ме победи" овако лепог и паметног какав јесам) ми личи на припрему за председничке изборе. У самом ДС је крш од међусобних (да не кажем, далеко било, међуљудских) односа и Тадићев наследник се, бар у тој странци, не види. Николић од постанка СНС говори о укрупњавању политичке сцене, њеној извесној поларизацији и прижељкује "брак слонова". У том браку он би, лако је претпоставити, заменио Тадића на месту председника Србије, а пут ка ничим изазваним евроатлантидским интеграцијама би био и даље у рукама тзв. проевропских странака.

У тој власти не би било места за ЛДП који ту и није да би у њој био, већ да дода које дрвце на ватру када се учини да ће жар евроатлантиде да згасне. Тада се европејци узбуде, додају гас и ватра се разгори. Наравно, оданде где треба пошаљу захвалност свима- и онима који укажу на помањкање еврофанатизма и онима који активно реагују на то. То су, између осталог, те толико прокламоване европске вредности. Овај евентуални будући владајући с(л)ој- СНС и ДС- би био идеалан: имали би и национално, традиционално, конзервативно, као и модерно, брзо, спретно... Допуштам да се свим овим придевима дода префикс квази.
Како ствари стоје "брак слонова" нас очекује. А када слонови воде љубав све около страда.
Препоруке:
0
0
20 уторак, 09 јун 2009 14:04
Душан Вучковић
Анализа је, као и обично, зналачка и занимљива у исто време. што се тиче напредњачког слогана, мислим да он заправо значи да ће неку будућу владу правити демократе и напредњаци. У том слогану, нема чини ми се ничег увредљивог према жутима, и ја сам ту оригиналност схватио као поруку да напредњаци једино у ДС виде противника, али достојног противника, ма колико то Вучић демантовао. Такође, не знам да ли је ико реаговао на, суботњи, чини и се, интервју градоначелника ђиласа студиу Б. Драстично кршење предизборне ћутње.
Вукадиновић је у праву са својом дијагнозом слабог одзива - није то никаква незаинтересованост, него огорченост.
што се тиче дебакла ЛДП, и њихове рационализације истог, свако ко макар мало познаје психологију, видеће да је у питању класичан механизам одбране и извртање теза - пртварање мане у врлину. Испада да народ мора да се промени да би њима дао гласове, а не да они мењају народ, како то обично прижељкују.
Историја се увек на неки начин понавља. Тако ми се чини да је овај период Тадићеве власти његова метастаза. Оно што су 1998. и 99. били СПС, ЈУЛ и СРС, данас су, тим редом ДС, Г17 и СПС. А оно што је тада био ДС, данас је СНС.
Другим речима, наше невоље су у томе што су промењене странке на власти, али није укинута она институција која је Милошевићеву власт чинила рђавом - политички монопол једног човека и једне странке. А све док то буде тако, бојим се да ће изласност, самим тим и легитимитет бити слабији, и да ће избори бити само илузија промене
Препоруке:
0
0
21 уторак, 09 јун 2009 16:31
Горан Станковић
После избора у мају 2008 верујем да ће на изборе излазити чланови странака и евентуално њихова фамилија. Нека се подигне цензус успешности избора на 51% излазности од уписаних, и то би била најбоља провера мојој тези.Смешно је фингирање Вождовца зарад Земуна.И гле чуда, Земун освајају баш ОНИ који су требало да дигну куку и мотику у одбрану резултата на нивоу Београда, у мају 2008 год.А они тада ( видимо сада ) стрпљиво сачекаше рокове које им одреди Панчевац и би европски Београд. Сада баштинимо плодове рушења принципа зарад спасилачких договора ... Шта је добро у свему? Пропустио сам кампање, добио силно слободно време ... Само сам проверио податак о излазности, да видим да ли сам добро проценио...?
Препоруке:
0
0
22 уторак, 09 јун 2009 16:49
Нимбус
Баш брига ЛДП за `цензус` у некој општини, док се њихова политика дословце спроводи у Србији...?!
Препоруке:
0
0
23 уторак, 09 јун 2009 21:03
Dambo
I meni se čini da nas u budućnosti čeka koalicija DS i SNS, s tim što to nožda i nije toliko loša opcija, odnosno sve druge mogu imati gore posledice. Na kraju krajeva, ako je moguće da Srbija hoće saradnju i sa istokom i sa zapadom, odnosno ako je to moguće onda je moguća i vlada demokrata i naprednjaka. Ako su sposobni da sede na dve stolice, super. Bolje i to nego ovo sad.
Препоруке:
0
0
24 среда, 10 јун 2009 07:34
Dragan Jovanovic Troglavski
Jedno je sigurno: sledecu vladu nece sastavljati engleski i americki ambasador!

Pravo vrijeme da Toma i Voja pocnu da ljujaju je septembar, jer ce tada da izdusi 'T-bond bubble'
u USA. Sada duvaju 'baiout bubble' tj 'bubble of all bubbles' a poslije ...

Nema tih pluca koja ista vise moze da naduva ..

I nema oporavka - sve promjene su permanentne. Kapitalizam radi ko sat - samo mu nisu potrebni zapadni radnici.
Препоруке:
0
0
25 среда, 10 јун 2009 09:45
Дејан С.
Што се тиче смањене излазности да се лако објаснити да је народу доста политичких превртљиваца који не силазе са екрана обећавајући бољи живот који само што није а никако да дође.Од процента оних који су гласали 80% њих је гласао из разлога што лично има непосредну корист од странке за коју гласа у смислу да га је странка запослила или му на неки други начин омогућила какву корист.Што се тиче слогана једино ми можемо да победимо ДС,донекле има смисла али ће бити кратког даха јер се врло лако може претворити у ми можемо и са ДС.Моје је мишљење ,можда и погрешно,да су једина права опозиција у овом тренутку радикали и народњаци,али бих додао да су безопаснији него икад.
Препоруке:
0
0
26 среда, 17 јун 2009 02:26
Војвођанин
На основу остварених резултата на поменутим изборима, Николићу се мора признати изузетна политичка виспреност или доказати евентуална наивност збуњеног радикалског бирачког тела које се, сасвим евидентно и принуђено последњих година везивало рекао бих више визуелно (с обзиром да идеја не постоји) за њета и Вучића. Један пријатељ ми рече: "Ето видиш и на издаји се могу добити гласови"!. Некадашња политичка елита СРС-а а сада стожер СНС-а, побегавши из сопствених стереотипних оквира у чисти политички, умишљени елитизам је пливање кроз политичке воде довела на ниво хипокризије!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер