петак, 10. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Пост-совјетски феномени „квази-држава“

Kоментари (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 23 јун 2009 19:39
Duško Kadić, Podgorica
Sreća je da je Rusija ustala na svoje noge nakog Borisa Jeljcina. Rusija je uvijek bila na strani pravde i najgore od svega je to što mnogi ljudi zaboravljaju da svi mi Srbi i ostali Evropljani dugujemo Ruskoj vojsci za njenu veličanstvenu ulogu u Drugom svjetskom ratu. Sjetimo se da je 27 milona Rusa izgubilo život u ratu i sva zasluge za pobjedu nad Hitlerom pripadaju Crvenoj armiji. Dok je Rusija jaka postojaćemo i mi ma kako se ona odnosila prema nama jer čitava zapadna civilizacija čeka kao čopor hijena da zaskoči Lava i da preuzme sibirske resurse a u tom slučaju bi mi bili pregaženi bez obzira na tzv. evropske vrijednosti, građanske slobode i ljudska prava.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 23 јун 2009 20:46
kx
dobar tekst , hvala autoru .
Препоруке:
0
0
3 уторак, 23 јун 2009 22:08
Планета
Аутору замерам што у овом тексту потпуно легитимише силу у међународним односима, и што би по његовој логици Србија, да би опстала у ствари требала да буде вазална држава Русије, а не Запада. Вазал је вазал, како год се звао господар. Разумљива је фрустрација због судбине Срба из Хрватске и БиХ и Косова, али ипак мислим да се до сада више пута показало да, када сила замени право у међународним односима, то увек ишло на штету Србије. Без обзира што се међународно право често показује као тешко лицемерје, мислим да га не треба негирати, јер је оно и створено због малих држава, као каква-таква заштита. Док га нека сила не сруши - али опет мале државе могу да се позивају на међународно право па да у повољном тренутку остваре заштиту својих интереса. Али боље и тад него никад.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 23 јун 2009 23:07
Davor (Osijek)
Svatko tko je čitao moje postove na ovom forumu zna da ja vrlo oštro branim srpske nacionalne interese, i to ne zato jer sam polu-Srbin već isključivo zbog osjećaja PRAVDE (znači li ta riječ išta Srbima i ostalima danas?). No ovdje ću kritizirati autora teksta Vladislava Sotirovića. Veli on da je: "Što se Srba tiče, njihova je najveća istorijska nesreća što nisu imali i još uvek nemaju zajedničku državnu granicu sa Rusijom. Da je imaju, „kvazi-države“ Republika Srpska Krajina i Republika Srpska bi odavno bile nezavisne i od Zagreba i od Sarajeva kao i od Brisela i Vašingtona dok bi se u carskom Prizrenu vijorio srpski barjak kao što se jermenski leprša u Nagorno Karabahu. " Mislite li vi g. Sotirovića zaista da je najveća nesreća Srba što "nemaju zajedničku državnu granicu sa Rusijom"? Kako jadno i NEZRELO! Ja bih rekao da je "najveća nesreća Srba" baš ona ISTA "najveća nesreća" i Hrvata i Bošnjaka i Albanaca i svih ostalih ovci za šišanje na brdovitom Balkanu a to je što nemaju ZRELE elite, a i sami narodi su politički NEZRELI. DJECA! Eto to su i Srbi i Hrvati i Albanci i svi ostali! MALA DJECA. Samo malo djete može misliti da mu mir sa susjedima može osigurati "zajednička granica" sa nekom velesilom. Kako nezrelo i kako KRATKOVIDNO! Mir sa susjedima NIGDJE i NIKADA nisu mogle i ne mogu osigurati sile sa strane. Samo sami narodi koji moraju ODRASTI i koji moraju roditi ZRELE političke elite mogu osigurati sreću i mir na spornim prostorima! Baš zato što će tipičan Hrvat , tipičan Srbin, tipičan Albanac misliti da im sreću i mir sa susjedima mogu osigurati Turska ili USA ili Rusija ili EU ili netko drugi zato ovi prostori i jesu vazda bili i ostali pod KOLONIJALNIM upravama. Samo su se gazde mijenjale ali su sluge ostale iste - NEZRELI Srbi, NEZRELI Hrvati, NEZRELI Albanci... ODRASTITE! Ipak dopuštam da su Srbi politički najzreliji narod na prostoru bivše Jugoslavije, ali samo ako se to uzme RELATIVNO u odnosu na ostale iz bivše zajdeničke države.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 23 јун 2009 23:29
Davor (Osijek) @Planeta
A sada nakon kritike na tekst evo i kritike na post čitatelja "Planeta" (utorak, 23 jun 2009 22:08) koji kritizira tekst Vladislava Sotirovića. Velite vi "međunarodno pravo"? Jadna Srbija pored onih koji misle da ih papir može zaštititi. Papir NIKAD nije štitio nikoga! NIKAD! Samo toljaga može pružiti zaštitu, što veća to bolja! I prošlost a bogami i sadašnjost to potvrđuje. Osjetili ste i vi Srbi to a osjetili su i mnogi drugi narodi prije i poslije vas. A čak i kad nemate toljagu a imate nekakav papir ("međunarodno pravo") taj vas papir štiti samo tako dugo dok postoje nekakav garant tog papira, dakle nekakva ravnoteža sila, nekakav balans najvećih, koji jedne druge drže na nišanu. A ako nema balansa badava vam i papir. Ja sam vrlo čvrsto uvjeren da Južni Slaveni (a i ostali Slaveni) danas postoje jedino zato jer POSTOJI jaka Rusija. Dakle uvjeren sam da zbog samog POSTOJANJA Rusije drugim silama ne pada na pamet da antagoniziraju druge Slavene (jer bogati treba negdje instalirati "antiraketne štitove" i "radare" uprene protiv Rusije). Da nema jake Rusije mislite li da bi Njemačka i Italija gledale na Čehe, Poljake, Hrvate i ostale ovako kako ih gledaju danas? Kao vuk ovce! Tako nas gledaju. A kad pregaze Slavene koji su im susjedni na red bi došli SVI ostali. Ako nas ne bi ubijali u koncentracijskim logorima siguran sam da bi to radili polagano (trujući nas svojim prehrambenim i farmaceutskim proizvodima koje uvozimo), ako to već i ne rade danas. I vi, koji sanjate o "međunarodnom pravu", ste u zabludi baš kao i g. Vladislav Sotirović koji pak sanja o "zajedničkim državnim granicama" kao rješenjima za probleme među zavađenim narodima. Trebaju nam ZRELOST, POŠTENJE, MUDROST i SLOGA. Ako toga ima sve se da riješiti. Ako toga nema nikava vas tzv. "demokracija" i biračke kutije ne mogu spasiti od propasti!
Препоруке:
0
0
6 уторак, 23 јун 2009 23:45
Планета
одговор Давору:
Разумем шта хоћеш да кажеш, него ми тојагу немамо, односно имали смо некад, ал нам у задње време није вредела. Наравно да немам илузија у погледу односа западних држава према Словенима,нити много илузија у погледу међунардног права, него сам хтео да кажем да је много лакше бранити интересе и Србије, и свих осталих малих народа инсистирањем на међународном праву - наравно уз покривитељство и подршку Русије и осталих јаких земаља којима међународно право баш и није папир који се брише и пише по потреби. Кад си сам онда си ништа, а кад имаш заштиту, онда твој глас може да се чује и уважава ако инсистираш на праву и понашаш се у складу с тим - у супротном, постајеш потрчко, слуга или вазал. То наравно важи за мале, велики ионако раде што им је воља. Е сад, једино ако се мали удруже, онда, је л те могу д апостану велики - али ко може да уједини Балканце и Словене, ја то стварно не знам.
Препоруке:
0
0
7 среда, 24 јун 2009 00:18
Davor (Osijek) @Planeta
Ne znam zašto se pitate o tome "ko može da ujedini Balkance i Slovene"? Ja sam vrlo, vrlo jasno govorio o "rješavanju problema među zavađenim narodima" a ne o nekakvom "ujedinjavanju Balkanaca i Slovena". No ono zašto zapravo reagiram je ovo "Balkance i Slovene". To me jako, jako zagolicalo. Pa nije valjda da mi želite reći da ja, polu-Hrvat-polu-Srbin, nisam Slaven?!? Nije valjda da želite reći da Srbi i Hrvati nisu Slaveni? Ili vas je možda zaboljelo ovo moje pozivanje na Rusiju, garanta fizičke opstojnosti Slavena, dakle i nas Hrvata, Srba, Slovenaca i ostalih bratskih slavenskih naroda koje je posvadila fašistička zapadna banda? E ako je to u pitanju onda mi je vrlo jasno s koje strane puše vaša priča. To je ona drugosrbijanska logika koja se i na ovom forumu infiltrira. Logika onih koji služe zapadnim osvajačima koji su i zavadili ove narode samo da bi nas lakše pojedinačno osvojili. Nisam bio ljubitelj S. Miloševića ali je bio 100% pravu kad je Srbima govorio da su Zapad i Amerika uništili Jugoslaviju te nas posvadili samo da bi nas lakše kolonizirali. Jedino je S. Milošević zaboravio reći što je to 80tih radio u američkoj ambasadi koju je često posjećivao dok je bio srpski bankar. Tko sa đavlom tikve sadi o glavu mu se razbijaju. I Sadam i Milošević su to prekasno saznali.
Препоруке:
0
0
8 среда, 24 јун 2009 02:02
Планета
Давор:
Био сам непрециѕан, а ви сте то истакли и искритиковали - хтео сам да кажем да не знам ко може да уједини становнике Балкана у рецимо неку балканску федерацију, или Словене, у које наравно убрајам и Србе и Хрвате и Словенце у неки рецимо свесловенкси савез, који би сваккао био брана свим освајачким тежњама. Нисам рекао да то не бих волео, него да не знам како је то изводљиво. Елем, с обзиром да то не знам, истичем важност поштовања међунардодног права, као какве такве заштите нас слабих.
Препоруке:
0
0
9 среда, 24 јун 2009 09:44
Владислав Б. Сотировић
Поштовани читаоци и коментатори, као прво да вам се захвалим на читању и конструктивном коментарисању текста. Као друго, покушаћу да одговорим на ваше коментаре упућене директно аутору. Циљ мог текста, као што се мислим јасно да видети, је да покаже и докаже да и данас као и у претходним повестима међународних односа важи неписано правило тољаге, тј. формуле да "сила Бога не моли" (то што Бог силу не воли је његова приватна ствар обзиром да се од стварања света не меша у овоземаљске послове - бар по И. Канту). Принцип "међународног права" је историјски уведен након Вестфалсог мира 1648. г. према формули Quius religio eius regio и то првенствено да би великим европским силама гарантовао пун суверенитет над признатим територијама што једноставно подразумева да дотична сила има право "живота и смрти" над својим суграђанима и земљама. Из новије европске повести да наведем само један пример како у пракси "међународно право" НЕ штити мале државе и нације је случај Чехословачке 1938. г. када су се у Минхену четири велике силе једноставно договориле да раскомадају Чехословачку. Није случајно што су баш Чеси прошле године направили документарац "Украдено Косово" са јасном поруком на самом крају филма да је случај КосМета након 1999. г. потпуно идентичан са случајем комадања Чехословачке 1938. г. Дакле, нова времена али стари принципи у међународним односима. Што се тиче стварања неке нове Југославије и обнављања братства и јединства сматрам да би се у том случају радило о чистом шарлатанству, утопизму па и садомазохизму бар што се тиче Срба. Што један хрватски емигрант након Другг светског рата рече у Аргентини: "Колико још треба да вас покољемо па да ви Срби коначно схватите да нам нисте браћа?".
Препоруке:
0
0
10 среда, 24 јун 2009 09:54
Владислав Б. Сотировић
Ево и једне оптимистичке прогнозе:

Барак Обама пита Господа шта ће се десити у скоријој будућности са светом.

Господ каже да ће бити Трећег светског рата и да ће управо Обама бити провокатор.

Обама затим пита ко ће да победи у том Трећем светском рату.

Господ каже да је то пословна тајна и да не може да да одговор на то питање јер нико са Земље није овлашћен да сазна ту тајну.

Онда Обама размишља како да добије одговор на то питање али посредним путем па пита Господа да ли ће се након Трећег светског рата моћи нормално у продавницама куповати кока-кола.

Господ одговара да хоће.

Обама затим пита колико ће да након рата кошта једна флаша Кока-коле.

Господ одговара: "12 рубаља".
Препоруке:
0
0
11 среда, 24 јун 2009 11:08
м. -ић
С аутором овог текста се углавном може сложити без уздржаности. Но, као у класичној импликацији, закључци су тачни, али у поставкама има неких непрецизности. Нпр. проблем граничења с Русијом. Јерменија је тражила и добила војне гаранције од Русије, и руски војници су нпр. распоређени дуж Јерменских граница. А Јерменија је окружена: Азербејџаном, с којим је у замрзнутом рату око Карабаха; Ираном, с којим није у рату, али је дуж границе зид као кинески, само од бетона и бодљикаве жице, још из совјетских времена; Турском, с којом није у рату, али Турци би да се онај покољ из 1915 заборави, а Јермени га не заборављају, као ни то да је турска покрајина Ван некада била чисто јерменска; и на крају Грузијом, с којом није у рату, али Грузија јесте у рату, назовимо то правим именом, с Русијом, а пријатељ мога непријатеља итд. дакле Јерменија не сме баш ни да се сасвим опусти дуж те, северне, границе. Све у свему, Јерменија нема границу с Русијом, окружена је или непријатељима, или примиреним непријатељима, па је опет успоставила чврсту војну сарадњу с Русијом. А и економску, да не заборавимо. Друго, Чеченија није ничија земља. У совјетска времена, све признате народности су имале некакве територијалне аутономије, била је чак и јеврејска република, и људи су имали личне исправе с уписаном територијом и народном припадношћу. Путин је сада ове територијално-народносне одреднице укинуо. Аутономија у оквиру Русије је административна, донекле и културна, али Русија више није тек лабави савез државица и области. С Чеченским муџахединима Руси ратују већ тристотинак година, тако да сва та гужва око Чеченије мање више обично стање ствари. Тј, тај сукоб је био од великог значаја док је Русија морала да моли за хлеб, након доласка демократије и слободног тржишта. Данас Русија никога ни за шта не моли. Уосталом велики део Чеченаца је у Москви, а велики део Чеченије су (словенски) Руси. Далке, Чеченија није ничија земља. Чеченија је део Русије!
Препоруке:
0
0
12 среда, 24 јун 2009 12:12
Владислав Б. Сотировић
Поштовани М-ић, моја импликација са "no man's land" се не односи на феномен правног статуса ове области, тј. земље, већ на изглед земље након рата из 1999. г. обзиром да је Чеченија добрим делом претворена у спржену земљу чије се становништво разбежало куд који мили моји. Жестина руског одговора на све покушаје америчких марионета у региону да и од Русије направе оно што су направили од СФРЈ је јасна како у случају Чеченије тако и у случају Грузије када је руска артиљерија прошле године узвратила жестоко, тачно и ефикасно. Што се тиче државне границе са Русијом као гаранта, слободе српског народа, територијалног интегритета Србије и српских земаља, па чак и њиховог уједињења, јасно је да је поседовање заједничке границе са главним заштитником у геополитичком и војном смислу много боља варијанта него бити од њега одвојен читавом једном Украјином (тј. Малом Русијом), Мађарском, Молдавијом и Румунијом. Наравно да руска војска може и у садашњим геополитичким условима да буде присутна у српским земљама (ако америчка може на КосМету може и руска за почетак поред Бањалуке, Мердара, Тутина итд.) али то пре свега зависи од самосвести етно-српских бирача на изборима за Председника и Народну скупштину. Међутим, на жалост, не би ме нимало изненадило да на предстојећем референдуму за улазак у НАТО већина етно-Срба из Србије (за мањине се зна за кога ће да гласају) изабере опцију копања своје сопствене гробнице.
Препоруке:
0
0
13 четвртак, 25 јун 2009 09:02
Kalasnikov
Optimisticna prognoza? Masta coveka koji nikad nije ziveo pod ruskom okupacijom i ne zna sta ona znaci. Jugoslovenski komunisti su takodje idealizovali Sovetski Savez pre drugog svetskog rata. Sad ovu ulogu idola ima Rusija.
Препоруке:
0
0
14 четвртак, 25 јун 2009 12:15
svjetska lada
Autor je mogao napisati i ovako:
Svi inostrani neutralni istrazivaci se slazu u jednom da su krupne politicke greske i sovinisticka politika od strane srpske vlade u Beogradu krucijalno uticale na podgrejavanje separatistickih tendencija u Sloveniji ,Hrvatskoj,BiH i Makedoniji a posle i u CG
Препоруке:
0
0
15 четвртак, 25 јун 2009 13:44
Владислав Б. Сотировић
Поштовани Свјетска лада, аутора текста су у основној школи у централној Шумадији учили да не лаже (илити по европски да свесно не говори неистину) па је то једини разлог зашто није написао онако како вас уче у Липој Вашој у оквиру озваничене знанствене лажи - Туђманологије.
Препоруке:
0
0
16 петак, 26 јун 2009 10:06
Губернатор
Једино се за Пољску и Чехословачку може рећи да ус биле под Совјетском "окупацијом". Што се тиче осталих, сви они су 1941. заједно са Хитлером напали СССР у жељи да откину неко парче за себе и при томе починили небројене злочине (укључујући геноцид) над народом окупираних подручја. И шта су након тога могли очекивати Мађари, Немци, Бугари, Румуни? Да им Руси кажу: "па добро, мало сте се занели у убијању, нема везе"!

Дакле, тих 50 година је мало, ако се упореди са зверствима учињеним Руском, Украјинском и Белоруском народу. Укупан број жртава током Совјетских интервенција у неким од тих држава није ни 0,2% побијених совјетских грађана. Погледајте слике где Мађари на улици муче и убијају заробљене совјетске војнике. То нису снимци из 40-их, већ из 50-их и то непосредно након почетка немира у Мађарској, а пре уласка снага Варшавског уговора. Мислите да би САД тако нешто толерисале? Па нико на свету не би, осим можда нашег актуелног режима.

Ово није одбрана система и режима у СССР (највише зла је нанео сопственом народу), већ просто реакција на антируску хистерију која се из западних медија прелива у главе овдашњих НВО-ЛДП активиста.

Треба мало и погледати и прочитати, пре него што се изваљују фразе о "окупацији" и сл.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер