петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Театар апсурда

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 13 јул 2009 19:11
mali mix
Odlican tekst iz koga se vidi koliko je zdravstvo postalo razorena sluzba pod stranckom kontrolom. A najcudnije je da oni isti koji su doneli stetne zakone iz zdravstva 2005.godine sada kao hoce da ih menjaju.
Kao nesto su sada naucili, pa hoce da nastave da rukovode i pametuju?!
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 13 јул 2009 20:36
Sremac
Kada je novembra meseca 2002.godine počelo da se javno govori o Zakonima iz zdravstva, ni na kraj pameti nisu bile mogućnosti ovakvih nakaradnih rešenja, o kojima govori autor teksta.
Svaka javna rasprava praćena je kritikama, ali i predlozima kako bi sve trebalo da izgleda.
Nedavno je Ministar zdravlja, negde, izjavio da je o Zakonima bila rasprava i da su donešeni na demokratski način.
Odgovorno tvrdim, da je sve što je autor teksta pomenuo, bilo na javnim raspravama i odbijeno kao neprihvatljivo od učesnika u raspravama( SLD, udruženja privatnika i dr), ali se sve, ipak našlo, po pogodbenom sistemu, u Skupštinskoj proceduri.
Albanija privatizovala primarnu zdravstvenu zaštitu, a naši privatni lekari i stomatolozi su u ovoj kapitalističkoj zemlji, neprijatelji.
Građani su dovedeni u situaciju običnih (ili tragičnih ) posmatrača, i to za svoj lični dinar.
Zapažanje da se sve protura u vreme godišnjih odmora, je manir u oblasti zdravstva.
Predlažem da se na ovu temu i dalje piše na ovakav, otvoren i argumentovan način.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 13 јул 2009 20:55
Vladimir
Da mi za pocetak ozbiljno satanizujemo, evo, neinformisanog gospodina Obamu, da ne prica ovakve demagogije.

Kao sto smo to, sa nase gore listom, prof. Kostunicom uradili.

Kome trebaju jake institucije, kad je najvaznije da imamo jake pojedince, a ako su pripadnici odredjene stranke, mogu da budu ministi i nekoliko mandata.

Kome je ovaj tekst upucen?
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 13 јул 2009 21:06
drfeelgood
Najbolji nacin kako "veciti" Ministar zdravlja razmislja i o cemu je:
Proglasena je pandemija Meksickog gripa dr Tomica se setio da krene u nabavku 2 miliona doza od renomirane farmacetske kuce.Za to vreme u zemlji koja se zove Srbija svske godine se otkrije 25.000 novootkrivenih slucjeva raka.Ali resornog ministra vise od prevencije tog opakog oboljenja zanima EFIKASNIJA i SVRSISHODNIJA nabavka ovih 2 miliona doza protiv OPAKE bolesti "svinjski grip"
Jasno je sta je profitabilnije.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 13 јул 2009 23:20
Срећко Беспарица
# Vladimir
Што је још чудније, Обама је из Демократске странке. Ако му се посрећи да нађе неколико добрих pr-ova, схватиће и он значај кадрова. Ако хоћеш да уђеш у "све поре друштва" (и да тамо останеш), онда је све у дуговима кадровима. Какве институције, то је за обичне грађане! Ал` је неинформисан?! Па и G17 то зна!
Препоруке:
0
0
6 уторак, 14 јул 2009 03:12
usa
Нисам баш разумео аутора за шта се залаже али ми се чини да је то приватизација, та чаробна формула која се досад Србији толико исплатила. Треба разбуцати тај највећи монопол звани здравство, од кога има само штете. Могу рећи, а живим неколико година у потпуно приватном систему, да текст нема баш пуно појма за животом. Сигурно да постоји потреба за бољим здравством у Србији али погледајмо како то може да изгледа, од случаја до случаја.
Држава не може да наплати осигурање и сама је неплатиша. То су приче, држава има апсолутну власт и да хоће то би и урадила, експресно. Видећемо да ли ће и новинари имати такав попуст кад се донесе нови закон.
Аутор каже да закон прописује ко може да се бави здравством. истина, али закон неће направити добре лекаре, ни постојећи приватни лекари неће истренирати замену за себе. Јер то је трошак, а приватник мора смањивати трошкове. Још ће горе бити кад све те мале лекаре покупују велике здравствене организације (то аутору није пало на памет као могућност, а видимо како пролазе сељаци са великим ланцима). Хоће ли њима бити у интересу здравље или болест становништва?
Аутор подржава приватна осигурања. Али зашто би тек њима било у интересу да плаћају лечење икога ко има озбиљан проблем. Узимаће осигурање до су људи здрави, а кад цена лечења буде већа од будућих премија (добити) једноставно ће одбити да плаћају. Аутор ће одговорити да ће то бити регулисано законом. Јел' од оне државе што немож' да наплати премије и која нас упућује на судове који трају доживотно? А на кога ће онда пасти трошкови лечења?
Аутор има високоморалан став да је 'преко реда' чиста корупција. Слажем се само да је то неопходно зло у овој ситуацији, али шта је боље? Код приватника се то неће звати корупција, јер се нико неће ни усудити да пита ко је ушао преко реда и зашто.
Могло би се о овом тексту који је сам за себе театар апсурда писати до сутра. Али нема потребе, чаробног штапа нема и неће га бити, треба гледати шта се да поправити.
Препоруке:
0
0
7 уторак, 14 јул 2009 11:35
Raša
Sublimacija stvarnosti na koju će većina slegnuti ramenima, odmahnuti glavom,a potom nastaviti da plaća monopol od doprinosa i kešira za magnet, laboratoriju, specijalističke preglede na ultrazvuku i sl. Zdravstvo je, nažalost, tema gde se može samo malo zagrebati, a da neprijatni mirisi štipaju za oči..
Препоруке:
0
0
8 уторак, 14 јул 2009 14:42
Ivana
Autor je odlicno snimio stanje u zdravstvu, a poruka je - hajde vec jednom, kao i u drugim delatnostima, da sve stavimo pod ekonomsku lupu. Drzavni monopol je sve i svja u zdravstvu, sto bi ga menjali, stalno nas plase kako je sve drugo gore, pa daj da vidimo kako je. I sloba nas je ubedjivao da bolje od njegovog sistema nema. Kako izgleda monopol, vidimo po tome sto sve placamo dva puta! Pa dajte nam da biramo, za nase pare, snacicemo se vec, ne brinite. .
Препоруке:
0
0
9 уторак, 14 јул 2009 19:57
Sremac
Jedan od gornjih komentara,( USA ), naivno i krajnje neobavešteno govori o temama koje je pokrenuo autor.
Država sa monopolom u zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti uzima i daje sebi koliko hoće, bez mogućnosti građana da odlučuju. Fore sa dugovanjima su, kao " u levom džepu imam i neću ili hoću da prebacim u desni".
Monopol je, u kapitalizmu, nedopustiv. Stavi sve na tržište, i šta valja će opstati.
Nepoznavanje funkcionisanja osiguranja je veliko, kao kada smo o osiguranjima razmišljali polovinom prošlog veka.
Ovako se, o nama novim, u svetu običnim stvarima, razmišlja samo pod stalnim uticajem grupe ljudi, koji bi da uzimaju iz zdravstva onoliko koliko im treba. Zato su im u opticaju teorije o mogućem pljačkanju fonda od strane privatnih lekara, propasti zdravstva ako idete kod lekara u koga verujete i td.
Vidimo da ovo danas ne valja.
Promenimo, pa ćemo tek tada znati šta je bolje.
Препоруке:
0
0
10 среда, 15 јул 2009 17:17
pero - za sremca
Molim da mi poblize objasnite kako je USA naivan?
Kako ce privatnim doktorima biti vaznije moje zdravlje od profita koji prave na meni, pogotovo sto ce vecina doktora i u privatno sistemu biti samo zaposleni (ovog puta ne drzave vec velikih korporacija)?
Kako ce osiguravajuce kuce imati razloga da osiguraju stare ljude kad premije sigurno nece pokrivati troskove? Ili je verovatnije da ce premije za njih biti tolike da nece moci ni da ih plate?
Kako ce se bilo kakav spor pojedinca za velikim kompanijama, bilo osiguravajucim ili zdravstvenim, resiti bilo kako u sudskom sistemu kakav imamo? Ili mozda podrazumevate da ce sudsvo biti bolje zato sto je zdravstvo privatizovano? Doduse, mozemo se zaliti Strazburu (a i upravi vodovoda).
Raduje me Vas entizijazam za kaptalizam i "monopole kojih tamo ne sme biti", i necu Vas zvati naivnim, jer toliko naivan nije niko.
Препоруке:
0
0
11 среда, 15 јул 2009 21:31
Peri- Sremac
Upravo sam govorio da je činjenica da smo u kapitalizmu, ali da i dalje razmišljamo socijalistički.
Poštovani, da ne govorimo o nivoima zdravstvene zaštite, reći ću samo da privatni lekari treba da žive od svoga rada ali, i taj rad, da naplaćuju od osiguranja, a ne od Vas lično.
Znači, da Vaš novac uplaćen u fond zdravstvenog osiguranja, možete koristiti kako i gde Vi hoćete.
Novac MORA PRATITI Vas, gde god da se lečili.
Ako bi postojalo više osiguranja ( kao u Slovačkoj, na primer ), mogli bi birati i obim i vrstu obaveznog osiguranja, podrazumeva se da možete ići kod lekara koji Vam odgovara.
Osiguranja kontrolišu lekare, ne inspekcije i država ( koja je sa svojim zdravstvom i kontrolom privatnog zdravstva, u sukobu interesa ), i ona su, za novac koji daju za Vaše lečenje, daleko strožija prema lekarima.
Siromašan RFZO je rezultat dalje, ali i bliže prošlosti i sadašnjosti, odnosno potpune neuređenosti, neefikasnosti i rasipništva zdravstvenog sistema.
Ipak, uvek će imati dovoljno novca za obavezan vid zdravstvene zaštite po principu solidarnosti, samo treba doneti nove Zakone u oblasti osiguranja i uvesti privatna sa mnogo većim ponudama dopunskog.
E, sada zavisi od Vašeg materijalnog stanja, da li ćete ležati i lečiti se u trokrevetnoj sobi ili u apartmanu ( samo primer).
Sve ovo o čemu autor priča, već godinama je na stranicama štampe, ali građani su potpuno nezainteresovani i neobavešteni, kao da se ne radi o njihovim osnovnim pravima i interesima.
Препоруке:
0
0
12 среда, 15 јул 2009 23:14
pero sremcu
Hvala na odgovoru Sremac;
E, sada zavisi od Vašeg materijalnog stanja, da li ćete ležati i lečiti se u trokrevetnoj sobi ili u apartmanu ( samo primer).

Ali zaboravili ste i trecu varijantu: da ne dobijete nikakvu zdravstvenu uslugu ako vam je materijalno stanje takvo. Jer ne mogu se uzimati tudje pare za icije lecenje, tamo neka solidarnost. Mozda bi se mogla prodati kuca ili kakva druga nekretnina, ali i tome ima kraj kad neko dobije rak, ili mu se nedaj boze dete razboli (samo primer).
Takodje ste preskocili da objasnite koji je interes osiguravajucih kompanija? One kontrolisu doktore, ali u koju svrhu? Da vama obezbede bolju uslugu? Sa drzavom se nekako i izadje na kraj, u krajnoj liniji postoje i izbori pa je ulog za vlast mnogo veci nego zdravstvo. Kakav je uticaj naroda na osiguravajuce kuce?
Niste mi odgovorili kako ce se resiti slucaj ako osiguranje jednostavno odbije da plati troskove pod laznim izgovorima. Hocemo li se tuziti sa njima? Sta ako se oni neformalno udruze, pa pocnu da stimuju cene, hocemo li ih opet tuziti? Naravno, oni ce sigurno tvrditi da cene moraju da budu bas takve.
Nas narod kaze "Bolje spreciti nego leciti", ali ko ce ulagati u preventivu u privatnom sistemu? Drzava ovako ulaze koliko toliko, jer ona ipak placa racun. Hoce li i osiguranja to raditi? U koju svrhu, da smanje svoj profit?
A mozda je bolje da mi i ne odgovarate. Sta mi mozete reci se idealizovanih prica kako se to nece desavati, kako ce sve biti idealno samo kad se sve rasproda, ili kako se to u Slovackoj, ili gde vec, savrseno radi.
Pre nego se ospe drvlje i kamenje na zdravstveni sistem treba reci koliko se tacno "tih nasih para" izdvaja i koliko se usluga za te pare moze dobiti, recimo u Americi. To nije nerealno poredjenje, jer cene mnogo cega su prilicno izjednacene sa svetskim. Tada bi se dobila malo bolja slika kakav je ovaj "rasipnicki" sistem, koliko realno dajemo i koliko realno dobijamo.
Препоруке:
0
0
13 четвртак, 16 јул 2009 14:51
Za Peru
Kaze Pera: Nas narod kaze "Bolje spreciti nego leciti", ali ko ce ulagati u preventivu u privatnom sistemu?

Pero,
Ovde pricamo o abecedi organizovanja zdravstva!
Pa preventivne usluge se placaju privatnom sektoru svuda u svetu i on to radi i ekonomicnije bolje nego u socijalistickom modelu zdravstva sa Domom zdravlja.
Pogledajte samo duzinu zivotnog veka u na pr. Nemackoj prema onom u bivsim komunistickim zemljama.
Zbilja, treba prestati sa tim ideoloskim zabludama koje uporno vuku koren iz etatizovanog zdravstva.
Препоруке:
0
0
14 петак, 17 јул 2009 18:22
tatjana
Svaka Vam cast. Apsolutno se slazem da smo najjadniji u “ regionu”. To doduse nije za cudjenje. Iz mog odeljenja odlikasi su otisli na tehnicke fakultete, medicinu, a na pravo I ekonomiju oni koji nisu bili odlikasi. Pa nek se vidi ko pise zakone. A mi zivimo po njihovim pravilima. A, Tomica, gastroskop iz klinickog na rame pa u srednju Srbiju, sto bi stari rekli “ trbuhom za kruhom”!
Препоруке:
0
0
15 уторак, 21 јул 2009 00:52
Braća Grim
U bajke koje ministar i njegova svita pricaju punih osam, sad vec skoro deveta godina, vise niko ne veruje. Placamo lečenje sve vise, a sve smo bolesniji, visoka dostignuća medicine, kojima se hvalimo, običnim ljudima, sve su nedostupnija - to je rezultat Tomicinih reformi. Samo su dzepovi DRZAVNIH doktora koji u privatne svrhe koriste NASE resurse, sve puniji. Ali, vreme jednako prolazi za sve, ni oni koji imaju najvise para ne mogu ga kupiti. Uskoro ce izbori......
Препоруке:
0
0
16 петак, 24 јул 2009 15:37
pero
Ах, ево Радован нам рече што аутор и Сремац прескочише, да Србија издваја 6% свог бруто националног производа (БНП) за здравство, и то за становништво коме је просечна старост 47 година, који је прошао ратове и санкције, осиромашени уранијум и ко зна шта још, где је злоупотреба алкохола и цигара на сваком кораку. Тај проценат је у земљама на којих се ово двоје позива око 10% од њиховог БНП, а у Америци не знам тачно али се често спомиње да они троше двапут више од осталих развијених земаља.
Па сигуран сам да би и ми имали много бољу негу кад би за здравство одвајали 10-20% нашег БНП, о њиховом да и не говорим. Онда кардиохирург који је цео живит уложио у своја знања не би морао да тезгари и слуша паметовања 'бизнисмена' којима је медицина била сувише тешка да би се студирала.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 28 јул 2009 01:24
ana
mislim da osnovnu premisu u svim ovim komentarskim prepucavanjima zaboravljate, a to je da su svi lekari položili Hipokratovu zakletvu. Doduše, do svačije je savesti koliko i kako je u mogućnosti da je se pridržava, jer mu pravila i ograničenja matične kuće u kojoj radi to različitim propisima i zakonskim odredbama onemogućavaju, a delimično je uzrok tome i nedovoljno informisanje o novim saznanjima i tokovima u zdravstvu. Ne želim baš da ističem, ali sam se zgrozila kada su mi u državnoj ustanovi u kojoj je ležao moj otac dijabetičar lekari izjavili da mu drže povišen nivo šećera da bi se mozak bolje hranio /pri čemu je čovek bio u komi/, a pošto mi fiziološki mehanizmi nisu nepoznati, bilo mi je strašno da kažem lekaru da se mozak bez insulina ne može hraniti jer se ne može prebaciti u ćeliju, ostatak konverzacije ne bi da prepričavam/. Možda bi naše zdravstvo bilo i bolje da lekar koji vas leči može uvek i u svakom trenutku da vam prepiše najbolji lek, kao i kada bi vam sve mogućnosti dijagnostike i lečenja bile dostupne. Činjenica jeste da se za zdravstvo izdvaja malo, ali čak i u USA nemaju svi mogućnost komplentne zdravstvene zaštite /odnosno imaju onoliko koliko sebi mogu da priušte/, a takođe je činjenica da je stanje po pitanju zdravstva u drugim zemljama iz našeg regiona, koje su ekonomski čak i na nižem stepenu razvoja od nas, mnogo bolje, jer su rešenja prikladnija i mnogo kompromisnija. Nemojte polaziti od činjenice da vas lekari gledaju kao novac, jer razlike u tome nema između državnog i privatnog sektora. Pogledajte samo šta vam se sve knjiži preko fonda u državnim ustanovama i koliko je to skuplje nego ako se uradi privatno /naravno u svakom žitu ima i kukolja/, neki put vam samo izgleda drugačije. A kada je u pitanju reforma zdravstva u Slovačkoj, pitaću vas samo jednu stvar. Zašto kod nas skladištenje matičnih ćelija košta oko 2000 eura, a u Slovačkoj 200-300 eura. Nešto negde ipak ne valja?
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер