понедељак, 20. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

И то је Босна

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 14 јул 2009 17:29
The Tao of Groove
Srbi, ako su pametni, ce povucice svoje predstavnike iz Sarajeva pa da vidimo ko ce imati koristi od ovog cirkusa. Ali nema od toga nista dok R Srpskom upravlja Dodik i njegovi saradnici koji glume patriote za glasove.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 14 јул 2009 17:38
Гокси
А зашто све то нема,рецимо префикс,херцеговачки.
Препоруке:
0
0
3 уторак, 14 јул 2009 18:15
Дане
Где су остали српски префикси? Да ли уклањањем "српски" из назива градова и места нису такођер угрожени витални интереси српског народа господа бошњаци?
Препоруке:
0
0
4 уторак, 14 јул 2009 18:58
Теодор
Ко данас извршно влдада Босном и Херцеговином? "Високи" представници ЕУ. На светлим традицијама бивших аустроугарских окупатора и они фаворизују само један народ у БиХ, онај који им најбоље служи. Услов за улазак БиХ у ЕУ је централизација. Услов за улазак Србије у ЕУ је регионализација (читај - са правом сваког региона на самоопредељење до одцепљења). Да ли су неоколонизатори ових простора у последње две деценије успели у свему што су хтели? Наравно. Па хоће ли успети у намери да Републику Српску избришу са политичке карте Балкана? Наравно. Какве ће, по српски народ у целини, бити последице централизације БиХ и регионалазације Србије? Страшне. Кога је то уопште брига, поготово са белим шенгеном у џепу.
Стих једне наше народне песме, чини ми се баш из Босне, гласи: " Жари, пали удбински диздару, и твојој ће кули ред да дође..." Овај стих је, пре више од једног века, оним окупаторима у скупштини БиХ пророчки и пркосно довикнуо српски посланик Васиљ Грђић. И дошао ред, није да није. Дакле, ипак да сачекамо.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 14 јул 2009 20:06
Shooter_64
Radojičić pripada stranci koja postoji samo zbog sebe. Zato je njegovo mišljenje nebitno.

SNSD-ovi "čelnici" po opštinama u RS se ponašaju kao bogovi, narod je za njih samo nužno zlo koje je dobro samo onda kada se glasa.

Ni u vrijeme Tita nije bilo ovako.

Nema potrebe prenositi "mišljenje" g. Radojičića, svi znaju ko vodi "politiku" u RS.

Mnogo interesantnije bi bilo predstavljanje "mišljenja" g. Dodika.
Препоруке:
0
0
6 среда, 15 јул 2009 00:01
Lobos
Izraz "Bosanski" u imenu grada u RS se vise nece koristiti. To je R. Srpska i ako gradovi treba da imaju nacionalni prefiks to svakako treba da bude Srpski a ne bosanski. Sta tu ima da bude cudno? To je logicno. O potpredsjedniku Srpske i koliko je postuje - ne treba ni govoriti.On radi da je razgradi. Najbitnije je sta mi zelimo a to je da Bosnu vise NE zelimo.
Препоруке:
0
0
7 среда, 15 јул 2009 14:52
Харалампије
Све, без изузетка, бошњачке партије имају исту особину, политику схватају као драгстор-"ово хоћу, ово нећу". Када им нешто одговара, "не гаде" се предратне државе, другом приликом, наравно, када им одговара, "БиХ је држава", па опет .. . Делују по "принципу", више навици "и јаре и паре". Други би требало да глуме "икебану", када им је у интересу да се, например, представе као европејци, већи су и од њих самих. Када им пресуши каса, наравно, најбоља је заједничка. Када су им стизале "донације", камионима, само су они "жртве", сви имају обавезу да им помажу. Када је питање запошљавања у РС, "према попису из 91.", у ФБиХ, то не вреди!
Када славе ЗАВНОБиХ, забораве АВНОЈ, забораве на Одлуку истога "да се створи федеративна Југославија заснована на праву на самоопредељење југословенских народа: Срба, Хрвата, Словенаца, Македонаца и Црногораца. (тачка).
Када говоре о историји Босне, забораве Херцеговину, а најчешће о прошлости говоре са позиције жеља. Некако "не воле" чињенице, као да их "нервирају".
Например, Брод се помиње од 1691. као Турски Брод, од 1878. као "Врата Босне", Босански Брод, како су га Аустроугари назвали, десетак година после него што су у њега доселили мухаџири, муслиманске избеглице из Србије (највише из Београда, Ваљева, Шапца и Ужица).
Костајница се први пут помиње 1258. године, и током дуге и бурне историје, често је мењала господаре.
Потомака староседелаца је и данас највише, и ваљда имају право да своје место назову именом којим хоће, иако је значајно старије и од БиХ. Као и у Брод и у Костајницу, у Републици Српској и БиХ, су истих година доселили мухаџири из Србије, највише из Ужица, по коме се и зове део града.
Можда је сувишно подсећање на болне успомене староседелаца, Срба, из Другог светског рата када су муслиманско-хрватске усташе побиле 2600 цивила у Зечеву, а 1848 их је скончало у Јасеновцу и Земуну. Погинулих бораца НОП имали су 460. Све њих и њихове потомке не представљају странке из Клуба Бошњака у НС РС.
Препоруке:
0
0
8 недеља, 19 јул 2009 15:27
Сања
Па наравно да треба укинути све префиксе босански, поздрављам одлуку Уставног дуда. Све ретроградне одлуке из оних времена када је постојала потреба да се све потитоизује и побосанчи, зарад стварања неког шеснаестог идентитета, треба вратити на прави пут. Ово је моја земља, ја сам Српкиња, само то и ништа друго!
Препоруке:
0
0
9 среда, 22 јул 2009 15:05
BOSANAC
Bosna je i moja zemlja i nista vise.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер