среда, 15. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Mеђународна финансијска тржишта – анализа неких узрока кризе

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 28 јул 2009 18:16
stojan nenadović
Nadam se da će svetska finansjska kriza biti rešena na jedini mogući način, koji će sprečiti da se ponovo pojavljuju slične krize i tako potvrđuju tobožnje ekonomske zakonitosti. Za ceo svet i za svaku zemlju posebno, nije potrebno da dolar bude svetska valuta, niti je dobro da se pojavljuje više različitih valuta. Potrebna je jedna jedina, celom svetu zajednička valuta, koja ne podleže inflaciji, nego svakome garantuje nepromenjivu vrednost novca. Takva celom svetu zajednička valuta je nekreditni novac, tj. novac koji nije dug nego se u opticaj pušta kao poklon. Tako emitovan novac zamenjuje poreze, jer predstavlja prihod države, a ne ulazi u troškove, jer nije dug koji treba vratiti sa kamatom.
Cene će za potrošače (kupce) biti mnogo manje, a i tako male cene donosiće proizvođačima (prodavcima) mnogo veće profiti jer će biti bez nekih poreza, dugova i kamata. Nekreditni novac kao poklon je potrebna dodatna količina novca u opticaju (dM) kao procenat (k) od postojeće količine novca u opticaju (M). dM = kM ;
k = (ponuda - tražnja)/tražnja ; Ako se novac emituje po toj stopi, inflacija nije moguća. Nije moguća ni deflacija, ni privredna kriza. Ja predlažem da se novac poklanja za penzije i dečije dodatke i da se gleda šta će dalje biti. Stvari će se polako dovoditi u red. Treba samo da se shvati da novwc po definiciji nije dug nego poklon. Svet se oslobađa. Prestaje vlast vladara iz senke koji svetom vladaju putem kredita.
Препоруке:
0
0
2 среда, 29 јул 2009 13:41
Nektarije Banja Luka
U ovom tekstu, bojim se, da se nije ušlo u srž uzroke krize, već je više objašnjen način funkcionisanja i posljedice toga. Mada tekst daje i neke korisne informacije.
Preporučio bih svima, koje interesuje sadašnja ekonomska kriza i njeni uzroci, sjajnu knjigu njemačkog profesora ekonomije dr Max Otte "SLOM DOLAZI". Profesor Otte je knjigu napisao prije izbijanja velike krize.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 30 јул 2009 02:56
Dimitrije
Tekst je donekle promasen. Kada bi svet funkcionisao po principu ekonomske logike, lako bi se napravio finansijski sistem u kojem kriza vise nikada ne bi bila moguca. Ne treba izmisljati ono sto je vec izmisljeno, zlato je perfektan novac. Dok je postojao sistem u kome je novac morao imati svoju zlatnu podrsku, sve je funkcionisalo normalno ali je problem u tome sto takav sistem nije pogodan za manipulacije. Svetska sila (pobednica u ratu) uvek tezi da “oporezuje ostatak sveta” a zlato bas i nije pogodno za tako nesto. Lako je reci da se “namece potreba izgradnje novog multivalutnog svetskog monetarnog sistema u kojem ce svaka nacionalna valuta ucestvovati u skladu sa svojom ekonomskom snagom” ali je problem u tome sto je nemoguce izracunati tu “ekonomsku snagu” ako ne postoji univerzalni novac, a onda se resenje ne moze traziti u “multivalutnom sistemu” vec se vratiti univerzalnom novcu, tj. zlatnoj podlozi. Ukoliko bas zelimo da se odreknemo zlata onda mozemo primeniti i modifikovani model koji je svojevremeno predlagao Kejnz, a on se sastoji u tome sto bi novcana masa univerzalnog novca zavisila od korpe od 30 strateskih proizvoda (metali, energenti, poljoprivredni proizvodi itd.). Ta korpa se moze povecati i na 100 ili vise proizvoda ali je jako bitno da se UVEK mora raditi o konkretnim proizvodima. Novcana masa mora zavisiti od rasta-pada te proizvodnje a ostala proizvodnja, usluge, trgovina itd. moraju zavisiti od preraspodele novca. Lako je napraviti efikasan finansijski sistem ali je problem u tome sto to sadasnjim monopolistima ne odgovara. Isto tako, i danasnje drzave u usponu (pre svega Kina) polako dolaze na ideju da svoju ekonomsku snagu iskoriste na slican nacin kao i SAD, tj. da ubiraju “emisionu marzu”. Procene kazu da su SAD samo od emisione marze (dolar kao svetski novac) godisnje zaradjivale oko 1.5 hiljada milijardi dolara! To je otprlike 12% od njihovog GDP-a. Previse je to veliki novac da bi se neko odrekao toga u ime neke pravednosti.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 30 јул 2009 17:48
stojan nenadović
Svet mora funkcionisati po principu ekonomske logike ili će propasti. Dosta je bilo ovako. Zlato ako postoji kao zlatni novac, takođe je podložno inflaciji ili deflaciji, doduše u mnogo manjoj meri, ali očekuje se takav rast svetske trgovine da će zlata svakako biti nedovoljno. Zato postoji formula nekreditnog novca, po kojoj se potrebna količina novca dodaje u opticaj kao poklon. Od kada postoji civilizovani svet, koji trguje, razmena se odvija po toj formuli. Ta formula pokazuje koliko je u opticaju potrebno da postoji realnog novca. Taj novac sam ja nazvao nekreditni novac da bi podvukao da to nije kredit, koji sam nazvao kreditni novac. Zarlenga i Kuk, koji zastupaju nekreditni novac u SAD
nazivaju novac koi se poklanja jednostavno novac, a novac koji se daje kao kredit, zajam ili dug ne nazivaju novcem jer to nije pravi novac, nego nešto drugo, a to je zajam ili kredit, koji se tretira kao dug ali to nije novac po definiciji. Novac po definiciji je novac koji se poklanja. Kad se bude poklanjao, to će biti božiji novac koji popravlja ljude, za razliku od sadašnjeg novca koji kvari ljude i koji je zaista đavolov novac.
Препоруке:
0
0
5 субота, 01 август 2009 17:17
Vladimir
Ekonomska logika ne postoji. Postoji sebicna logika, koja koristi neegzaktnu kvazinauku nazvanu ekonomija.

Na kraju ekonomije, pocetkom ove krize, potvrdjeno je da je ekonomija isprazba vestina, "vise umetnost nego nauka", ali ipak znacajno utice na nase kratke zivote i postojanje na planeti.

Ekonomija je zasla u cudnu sumu, onog trenutka kada je zanemarila proizvodnju (kojim slucajem u Srbiji je najizrazeniji bas taj eksperiment), i prebacila se na kalkulacione i manipulativne vestine proizvodnje novca u specificnom periodu vremena, popularno nazvanog, bolesnog, zarazenog... neprihvatljivog.

Vrednost je u resursima, vrednost je u proizvodu, a ne u papirima.

Kriza ce trajati, dok se god svetske elite ne odreknu vrednosnih papira kao bozanstva, i shvate sta je sustina tzv ekonomije.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 02 август 2009 12:55
stojan nenadović
Ekonomska logika postoji i ona stvara ralan novac. Tako je oduvek bilo. Ova sebična logika stvara samo lažan novac, koji se naziva nominalna količina novca. To je nešto što niko ne zna koliko to stvarno vredi. Tako ekonomska nauka vara nas ali i samu sebe. I dok to ide tako, najveći bankari, Rotšildi, Rokfeleri i drugi vladaju svetom. Finansiraju Hitlera i Lenjina, i finansiraju one koji su pobedili i fašizam i komunizam, i koji su sada u dužničkom ropstvu onih koji su im dali kredite. Ali, možemo se nadati da će tome uskoro doći kraj, jer se, putem Interneta, istina širi putem planete, a i razvijaju se nove sile kao Kina, Indija i Brazil koje nisu pod takvim uticajem Rotšilda, masona i ostalih koji su ostvarili prevlast nad Zapadnom civilizacijom, i sada mogu još najviše da štete upravo njoj. Ali ostatak planete, okrenuće se nekreditnom novcu, odnosno, shvatiće da sam sebi može da pravi novac onoliko koliko mu treba, ondnosno da ne mora da se zadužuje na Zapadu. Tada će se i Zapad okrenuti nekreditnom novcu.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер