субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Од радне етике до радохолизма

Kоментари (7) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 05 август 2009 16:52
Небојша Малић
Калвинистичка фетишизација рада ме умногоме подсећа на стаљинистичку. Живећи у Америци годинама, сведок сам да се управо та "радна етика" користи како би се из људи исцедио и последњи атом енергије. После се ти људи одбаце и унајме нови радници, и тако унедоглед, машински. Јаке ли "етике," сви српски тајкуни је се држе.
Препоруке:
0
0
2 среда, 05 август 2009 17:30
Даг
Тај Калвин изгледа да никада није прочитао Свето писмо. Рад је Божија воља… Зар је Адам у рају нешто радио? Рад је настао изван раја као последица човекове воље за знањем и за изменом Божије творевине. Предодређеност и неизмењивост човекове судбине је потпуно паганска и незнабожачка идеја. Шта онда радимо читавог живота, ако непрестано не мењамо коначни исход свог овоземаљског живљења? Успех на послу као лично спасење! Да, али спас од материјалног сиромаштва, а не спасење као вечни живот у Царству Божијем.
Ако су ово заиста идејне премисе капитализма није ни чудо што њиме стижемо до потпуне пропасти. Рад треба посматрати одвојено од запослења и материјалног успеха. Ако би радом требало задовољити само основне потребе, без стварања вишка вредности, не би било капитализма. Суштина капитализма је усисавање вишка вредности створеног непрекидним људским радом, непрекидно стварање и наметање нових људских потреба да би се човек натерао на непрекидан рад, и најзад, усисисавање слободног времена кроз потрошњу да радни човек не би случајно застао и упитао се о чему се ту ради и шта му се заиста дешава.
Једна заиста демонска идеја!
Препоруке:
0
0
3 среда, 05 август 2009 17:34
текс
Главни проблем чланка је дефиниција рада коју подразумева, о она је сведена на радно место. Жене у које остају код куће да подижу децу, чисте, перу, кувају сигурно не 'раде'. Чињеница да многе жене иду на посао јер је то генерално много лакше од скоро ропског посла подизања деце и генерално 'држања куће'. То исто важи и за мушкарце, само је мање видљиво јер од њих се ни не очекује пуно по кући, а имања су давно напуштена на наком далеком селу јер се није 'исплатило'.
А то 'не исплати се' никако да разумем. На страну паре, уз родитеље сам као дете научио да радим, да сналазим са оним што има, стално нешто да 'цуњам'. И по башти , и на њиви, мало о воћкама, помало око животиња и ко зна шта још. Они никад нису радили на велико, нека пара је увек капљала, никад превише, углавном је то све било за нас и јефтиније него у продавници.
Недавно ми један овдашњи пријатељ рече: "Кад немам шта да радим на одржавању ја себи нађем нешто, ако ништа узмем метлу па чистим иако то није мој посао. Американац, он ради свој посао и ништа га друго не занима, ако пише у приручнику да поправка траје сат он ће је толико и поправљати, а машина поред њега може се и запалити њега то не интересује." Па кад би Амер био само на послу такав а кад дође кући да буде жива ватра можда бих и сматрао да је мој пријатељ мимо света. Каже даље, дошао му мајстор да поправља кров на кући, $6000. "Ма иди с милим богом, имам и ја чекић, купим материјал на грађари, пола више, пар дана и прођем скупа са мање од $1500. После ме и онај Чокалија питао кад је видео, па сам и њему поправио, није ми узело ни пола времена. И баш сам се фино осећао."
Па колика је вредност тог губљења времена мојих родитеља? Па за већину вероватно ништа, за мене неизмерна.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 06 август 2009 03:41
Srboljub Savic
Ocigledno je da mnogi od nas, nismo ni svesni dejstva Kalvinovog ucenja i ucinka protestantizma.
Rad i uspeh (lako pretvoren u novcanu meru)- temelj
kapitalizma, gde je "cedjenje do poslednje kapi krvi" (eksploatacija) radnika i "bogougodno delo".
Samo je svest britanskih kapitalista o potrebi
ocuvanaja radne sposobnosti "robova" ( a i potrosaca) dovelo do postepenog ogranicenja radnog vremena, penzija i skolovanja.
Da bi samo malo "zavirili" u "plodove" protestantske ideje, pogledajmo koje su drzave
danas privredno najjace, koje su zapocinjale sve
ratove i jos ih vode. Pogledjmo stanje drustava-
razlicitih religija u svetu i jos vaznije- u drzavama sa prisutnim raznim religijama.
Latinska Amerika - prevashodno katolicka.
SAD - protestantska (ex Englezi, Nemci, Skandinavci), katolicka ( ex Irci,Italijani, Poljaci, Latino-amerikanci, ...), jevrejska, ...
Nemacka, Holandija, Svedska, Svajcarska, -
Nije na odmet "zaviriti" u Japan (njima svojstven
amalgam budizma i shinto religije praotaca) i njihov odnos prema radu.
U SAD, radnici su odavno prinudjeni da mnogo rade.
Jedni prodaju misice na lokalnoj "pijaci" (kao
kod Vukovog spomenikau BGD)-daj sta das.
Drugi-zaposleni moraju da demonstriraju da su naj,
na poslu koji rade i da posle redovnog radnog vremena rade jos 2-3 dodatna redovna posla.
Podrazumeva se da se poslovi po kuci i oko kuce i kola radi "amaterski", pa zato svaka kuca ima alata i opreme za osrednju radionicu. Zato i udate zene (uglavnom nezaposlene) uzimaju alat u ruke. Medjutim, oni nisu "radoholicari". Kako se ne zna sta ce biti sutra, danas se mora obezbediti, ovog meseca za sledeci, ...Nije sala, kad je granica
zivota i smrti jos pre 20 godina bila 800$ mesecno.
Sadasnja "prica" je pokusaj krupnih kompanija i drzava da smire radni narod i ubede ga da treba da prihvati manja primanaja (placa se samo rad) jer sistem nije u stanju da obezbedi vecu zaposlenost. Ne brinu oni ni za zdravlje-fizicko i mentalno "radoholicara". S. Savic
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 06 август 2009 11:34
коментатор бг
Протестантизам је мутација хришћанства која у први план ставља појединца и његов рад. (Што се никако не поклапа са правим хришћанством које промовише љубав, жртву и веру у спасење). Протестантизам је створио капитализам и модерно друштво које је устоличило ново глобално прихваћено божанство - новац. Сваком размишљајућем човеку је јасно да такво стање води у пропаст, и сигурно је да до промене ускоро мора доћи.
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 06 август 2009 21:00
Mиленко С. Стојнић
РАД - НЕМИР ИЛИ КОНТРОЛИСАНО КРЕТАЊЕ? Велика заслуга протестантизма је извлачење појединца из хришћанског тоталитаризма. Велики пораз је у жртвовању појединца индустријском тоталитаризму. Тоталитаризам је изгубио битку да би добио рат. Ипак, кретања и промена друштва не би било да није било рада - појединачног немира. Такође, друштво би завршило у анархизму да није појединачне намере и радове ставило под контролу. Нема друштва, бројних асоцијација од породице до планетарног села, без рада тј. кретаивног немира који покреће сваког појединца да дела и на тај начин испуњава себе. Али, када рад постане контролисано кретање од ''траке'' или ''закона'' престаје свака креативност и прераста у ринтачење. Рад руку и ногу, рад мисли и тежњи - све је то креативни немир уколико није подређено ''врховном арбитру'' који егзистира на плодовима рада. Распад рода и породице почиње тамо где не постоје заједнички циљеви и рад. Брачне кризе почињу у ''потрошачкој креацији'' коју не испуњава заједничко стремљење(и радни смисао). Коначно, распад државе и слабљење суверенитета почињу тамо где смисао рада одређује ''врховни арбитар'' а не воља већине у држави. Калвинисти су одлично схватили улогу рада у претварању човека од мајмуна у људско биће, али нису под тим мислили на јудејско испољавање него на такмичење појединаца у креативном немиру. Уосталом, протестантизам је реакција на хришћанско пасивно чекање на појаву Господа Бога и црквену бирократију која је кочила светску трговину, занатство и кретање људи. Државе у кризи (као Србија) морају под хитно да пронађу заједничке циљеве и да стреме ка њима. То могу постићи једино радом. Отуда се и садашња криза мора посматрати у светлу НСП да прикивањем малих и несуверених држава и региона за нерад оставе исте везане за достигнућа мултинационалних корпорација. Ове су пак пред достигнућем свог максимума а тиме пред обесмишљавањем, тоталитаризмом који нема разлога да се такмичи или да се мења. (М.С.Стојнић)
Препоруке:
0
0
7 уторак, 11 август 2009 14:24
Марисав
Видим да сте се препали рада. Како мислите да напредујете ако не радите?

Зар вам се не чини да је живљење без рада експлоатација и да је нерадник најобичнији експлоататор???
А да ли је хришћански експлоатисати другога??
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер