субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Акциони план за чланство у НАТО алијанси - (не)премостива провалија пред БиХ и Додиком

Kоментари (14) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 10 децембар 2018 15:22
Plebiscit 1991/ referendum 1992-referendum za i protiv NATO
. Народна скупштина РС у октобру прошле године доносећи Резолуцију о војној неутралности, којом се предвиђа одржавање референдума у РС о евентуалном прикључењу било ком војном савезу

Mislim da će se istorija ponoviti kao i tokom jeseni 1991 i zime i ranog proljeća 1992 godine, kada je srpska nacionalna politika glasala na plebiscitu za ostanak u Jugoslaviji (zajednici sa Srbijom i Crnom Gorom) a hrvatska i muslimanska (bošnjačka) politika odgovorile referendumom o izlasku iz Jugoslavije. Mislim da neće biti većeg iskušenja za srpsku nacionalnu politiku od iskušenja sa ulaskom u NATO pakt na nivou iskušenja o ostanku u Jugoslaviji (sa Srbijom i Crnom Gorom). Kao što je Zapad priznao za važeći referendum o izlasku iz Jugoslavije, tako će će priznati eventualni referendum na nivou BiH o ulasku u NATO pakt a neće priznati srpski referendum o ne ulasku u NATO pakt, kao što nije ni srpski plebiscit o ostanku u Jugoslaviji 1991 godine. Velika iskušenja su na pomolu.
Препоруке:
21
3
2 понедељак, 10 децембар 2018 15:37
Crna Gora / BIH / NATO i Srbi
NATO pakt nije nažalost poštovao volju srpskog naroda ni u Crnoj Gori u pogledu ulaska Crne Gore u NATO pakt, čak nije dozvoljeno ni da se održi referendum o ulasku što je ranije bila standarda procedura. Crna Gora je jednostavno "usisana" u NATO pakt, a nažalost nema razloga da ne mislim da će identično primeru Crne Gore biti i sa BiH. U Crnoj Gori niko nije poštovao volju 35 odsto Srba, takođe neće poštovati ni volju 32 odsto Srba u BiH "NATO pakt će je usisati ko i Crnu Goru.Ukoliko baš i dođe do referenduma u Republici Srpskoj protiv NATO pakta, odgovoriti će referendumom za NATO pakt na nivou BiH i odnos će biti 68 naspram 32 odsto. Nažalost NATO pakt je pokazao na primjeru Gore, kako će raditi i u BiH. Hoće li biti rata nakon toga? Zbog preglasavanja Srba ko 1992 godine? Teško, Srbi na jednoj strani, NATO pakt i bošnjačka i hrvatska politika na drugoj strani? Jedini spas je Rusija i ruski vojni kišobran, približavanje Srpske Rusiji.
Препоруке:
25
3
3 понедељак, 10 децембар 2018 15:51
Auto moto Nato
Niti je Dodik nesto narocito protiv NATOa na cijim je tenkovima dosao na vlast niti su Izetbegovic i Dzaferovic narocito sretni da salju bosanske vojnike u Afganistan i druga muslimanska ratista i zbog toga gube godinama gradjena saveznistva. U Bosni nikad nista nije kako na prvu izgleda. U drzavnim organima skoro svi Nato ljudi (spijuni) su Srbi.
Препоруке:
14
8
4 понедељак, 10 децембар 2018 16:05
NATO pakt / Trojni pakt / paralele
Autor u članku navede"...Парламент БиХ 2005. године усвојио је Закон о одбрани, у чијем члану 84. се јасно и прецизно наводи: 'Парламентарна скупштина, Савет министара, Председништво, те сви субјекти одбране, у оквиру својих уставних и законских надлежности, спровешће потребне активности за пријем БиХ у чланство НАТО-а'. Такође, у јуну 2009. године тадашњи председавајући Председништва БиХ Небојша Радмановић у име Председништва поднео је генералном секретару НАТО-а захтев за пријем БиХ у МАП"...


Upravo ovo je najveća strateška greška srpske nacionalne politike, što je na ovo pristala, jer na ovaj način ostavljen je prostor da se samo "gura dalje" uz obrazloženje "da je srpska nacionalna politika pristala na ulazak u NATO pakt". I to baš da srpski član Predsedništva BiH podnese zahtev za ulazak u NATO pakt? To ko kad je bilo pristupanje "Trojnom paktu"?
Препоруке:
15
2
5 понедељак, 10 децембар 2018 16:43
NATO / Srbi / saveznici / sukob / Rusija / Beograd
Mislim da protivnici srpske nacionalne politike najviše priželjkuju nove političke turbulencije u vezi sa ulaskom BiH u NATO pakt, da eventualno srpsko protivljenje ulasku u NATO pakt iskoriste kao priliku za "novo deljenje teritorija". Da se prikažu kao NATO saveznici a da Srbe predstave kao "negativce" i protivnike NATO pakta. Srpskoj nacionalnoj politici će biti potrebno mnogo političke mudrosti da postigne da Srbi ne uđu u NATO pakt s sa druge strane da ne dovede Srbe u otvoreni (ne samo politički već i vojni) sukob sa NATO paktom i njegovim saveznicima "pešadijom" na terenu (hrvatska i bošnjačka nacionalna politika). Verujte puno će trebati političke mudrosti i jaka politička i vojna podrška "u leđa" Srbima od Rusije jer teško da se može šta očekivati od Beograda koji u strahu od NATO pakta ne sme vojskom ni na Kosovo i Metohiju a trebao bi jer je Kosovo i Metohija srpska nacionalna teritorija. Protivnici srpske nacionalne politike očekuju sukob zbog NATO pakta.Računaju na njega.
Препоруке:
9
4
6 понедељак, 10 децембар 2018 21:47
Игор
Прича о НАТО је пуста жеља сарајевске чаршије да добију неку врсту гаранта који би спречио самосталност РС и хрватских кантона, али од те жеље (улазак у НАТО) нема ништа, пошто је за улазак БиХ у НАТО поред разних институција у којима не може да се донесе одлука без Срба, неопходно и да Парламент БиХ донесе коначну одлуку, а ту посланици из РС имају право вета у Дому народа.
Препоруке:
12
1
7 понедељак, 10 децембар 2018 22:51
Republika Srpska / prisajedinjenje Srbiji
. Игор
Прича о НАТО је пуста жеља da


Bog te čuo brate da budeš u pravu ali tako se mislio i u Crnoj Gori, "puste želje" separatista, pa u vezi ulaska u NATO pakt, sve olako shvatanje.
Imali su Srbi i po Ustavu SR BiH 1991 i 1992 godine ustavne mehanizme za blokadu, ali nije pomoglo, izuzev posle rata "što je popravio neke stvari". Možda ponovo bude rata da popravi nasilno uvlačenje BiH u NATO pakt mimo volje Srba. Može da bude i na dobro po Srbe kao što se desilo sa stvaranjem Republike Srpske, možda nakon novog preglasavanja za ulazak u NATO pakt Srbi steknu potpunu nezavist od BiH i prisajedinjenje Srbiji. Ko će ga znati.
Препоруке:
11
2
8 понедељак, 10 децембар 2018 23:00
Ko noj s glavom u pesku
. понедељак, 10 децембар 2018 20:47 Игор
Прича о НАТО је пуста жеља сарајевске чаршије да добију неку врсту гаранта који би спречио самосталност РС и хрватских кантона, али од те жеље (улазак у НАТО) нема ништа, пошто је за улазак БиХ у НАТО поред разних институција у којима не може да се донесе одлука без Срба, неопходно и да Парламент БиХ донесе коначну одлуку, а ту посланици из РС имају право вета у Дому народа.


Tipično, nipodištavanje i bežanje od problema, po onom već poznatom "ma lako ćemo mi s njima". Ukoliko bolje poznaješ situaciju na terenu treba da znaš da hrvatska nacionalna politika zbog Hrvatske u NATO paktu i BIH i Hrvate u BiH rado želi uvuću u taj pakt.
Препоруке:
6
8
9 понедељак, 10 децембар 2018 23:07
Pravo bez zaštite
. Игор
Прича о НАТО је пуста жеља сарајевске чаршије да добију неку врсту гаранта који би спречио самосталност РС и хрватских кантона, али од те жеље (улазак у НАТО) нема ништа, пошто је за улазак БиХ у НАТО поред разних институција у којима не може да се донесе одлука без Срба, неопходно и да Парламент БиХ донесе коначну одлуку, а ту посланици из РС имају право вета у Дому народа.


Bog te čuo, da bude tako brate, ali zar zaista misliš da će NATO pakt poštovati sve to a da neće naći način da učini ko i sa Crom Gorom? Oni ako odluče da će nešto uraditi neće poštovati nikakvo pravno uređenje BiH, izmisliti će već nešto baš kao što nisu poštovali ni međunarodno pravo kada su 1995 godine bombardovali Republiku Srpsku a 1999 godine i Republiku Srbiju. I suviše su to veliki nasilnici i zločinci u NATO paktu da ih obavezuje bilo šta izuzev ako udari sila na njihovu silu.
Препоруке:
10
2
10 петак, 14 децембар 2018 11:19
Bumerang najavljuje sukob NATO-a i Rusije u BiH
У опширној анализи поводом покретања Акционог плана за чланство (МАП) БиХ у НАТО, америчка агенција Блумберг упозорава да би следећи сукоб НАТО са Русијом могао да се води на Балкану, наводећи да се Алијанса нада да ће примити још чланица са Балкана, где је „уплетена у борбу за утицај са Русијом”.
У том контексту, Блумберг указује да се већина Срба у БиХ, заједно са својим лидером Милорадом Додиком, оштро противи чланству те земље у НАТО, за разлику од муслимана и Хрвата који поздрављају ближе односе са НАТО.
Агенција истиче да је НАТО ове године већ једном потиснуо Русију у борби за утицај на некада комунистичком истоку Европе, а да се сада спрема за још једна обрачун „на месту највећег насиља на континенту од Другог светског рата”.
Како објашњава, након што је Алијанса примила Црну Гору у своје чланство, „бацила је око” на БиХ, земљу у којој је покренула своју прву борбену операцију 1995. године.

Politika Beograd
Препоруке:
1
0
11 петак, 14 децембар 2018 16:23
Da se ne ponovi 1995 / 1999 godina
Dodik mora dati neke odgovore za slučaj ako.
1.Ako dođe do preglasavanja i ako NATO uvuče BiH u NATO pakt, koji je njegov odgovor, hoće li ratovati protiv NATO pakta i njegove "pješadije" na terenu ( Hrvata i Bošnjaka), te ko će Srbima "čuvati leđa" u eventualnoj situaciju da ponovo moraju ratovati protiv NATO pakta? Da se ne bi desilo slično 1995 i 1999 godini? Ovo ne pišem radi provociranja, nego sasvim iz najboljih namjera, jer me brine takva mogu da Srbi ponovo kao i 1995 i 1999 godine ostanu sami protiv NATO pakta i njegove "pješadije" na terenu. Dodik mora osigurati čvrstu podršku Rusije , ukoliko kako da izbjegne ponavljanje 1995 i 1999 godine.
Препоруке:
0
0
12 петак, 21 децембар 2018 13:00
Sastanci bez Srba
Сарајево – Да је у БиХ свака прича о евентуалном уласку земље у НАТО бесмислена, уколико није утемељена на компромису конститутивних народа, доказ је и седница Комисије за НАТО интеграције БиХ, која је одржана јуче у Сарајеву.

На ту седницу нису дошли српски чланови, јер су желели и на тај начин потврдити приврженост Резолуцији о војној неутралности Републике Српске коју политичко Сарајево, судећи по потезима које вуче у последње време – игнорише.
Препоруке:
0
0
13 петак, 21 децембар 2018 13:24
Za i protiv NATO pakta
Ništa me ne bi začu "da se istorija ponovi" da bez obzira na protivljenja srpske nacionalne politike održe referendum o ulasku u NATO pakt, kao što su 1992 godine, bez obzira na prethodni srpski plebiscit o ostanku u Jugoslaviji, proveli referendum o nezavisnosti / izlasku iz Jugoslavije . Nema tamo političke pameti, nije je bilo 1992 godine, nema je ni danas a neće biti ni u budućnosti. Njima je cilj da Srbe predstave "negativcima" koji su protiv NATO pakta i da dovedu do neke vrste sukoba NATO pakta sa Srbima. Nije ni sporno da će ukoliko se nastavi s protivljenjem NATO pakta do neke vrste sukoba sa NATO-om doći, istorija se inače ponavlja, i ranije su bili sukobi, ali pravo pitanje za srpsku nacionalnu politiku je jeli i koliko je obezbedila podršku Rusije u eventualnoj konfliktnoj situaciji. Pitanje je kako će Rusija reagovati, samo deklarativno ili vojno kao što i NATO pakt svugde čini.Mislim da dolaze teška iskušenja na nivou iskušenja 1992 godine.
Препоруке:
0
0
14 петак, 21 децембар 2018 13:47
Rusi i NATO
U svoj ovoj aktivnosti oko NATO pakta sama "vojna neutralnost" neće pomoći bez čvrstih garancija Rusije da će stati u zaštitu Srba ukoliko NATO pakt nešto pokuša kao što je činio i ranije. Samo podrška Rusa. Znači što pre sa Rusima napraviti ugovor o vojno političkoj saradnji.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер