среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Прва, Друга и Трећа Србија

Kоментари (44) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 04 септембар 2009 22:14
Spetsnaz
Po svom opredeljenju licnom opredeljenju ne spadam i ni u " prvu" , pogotovo u "drugu" , a u "trecu" Srbiju nikako . Ne bih da budem bezobrazan a ni vulgaran al mi ceo ovaj tekst lici na " pranje " savesti uvazenog profesora . Ima covek pravo na svoje misljenje , ali nema pravo da nas deli . Po mnogima mene bi trebalo svrstati u " prvu " Srbiju .
Pa sad nek svako radi po svojoj savesti
Препоруке:
0
0
2 петак, 04 септембар 2009 23:59
Сима
Како смо кренули заиста ћемо завршити са Сједињеним Српским Државама, а ако ћемо по нашој сујети, биће их бар 52. Више него што имају Амери, јашта!
Што кажу последњи "трубадури" београдског асфалта и српске традиције, група 357: "Једна је Србија..."
Препоруке:
0
0
3 субота, 05 септембар 2009 00:17
Aleksandar
Vredan je paznje pokusaj da se uhvati sustina srpske dijaspore iako mozda naziv "Treca Srbija" ne sasvim srecan. Nazalost, ta "Treca Srbija" je mnogo raznolikija i raznorodnija od portreta koji je u ovom tekstu dobila tako da je tesko reci da se tu radi o "jednoj" ili u necemu "jedinstvenoj" stvari koja kao takva "deluje" na neki odredjeni nacin. Ali zato reakcija drosrbijanaca jeste dosta tipicna kad kod se neki "trecesrbijanac" pojavi u krugu dvojke. Obicno se moze cuti: "nemas pravo na svoje misljenje o srbiji, jer ne zivis ovde" to je kad su drogosrbijanci pristojni, a cesto se cuje i: "nemoj da se foliras, sta tebe briga za Srbiju, tebi je vazno da je dolar (ili evro) sto jaci da bi ti bilo sto jeftinije kad boravis u Srbiji".
Препоруке:
0
0
4 субота, 05 септембар 2009 00:27
Нишлија
Koja је поента овог чланка?
Препоруке:
0
0
5 субота, 05 септембар 2009 01:12
њујорк
Спетнатз је сигурно у праву да не треба делити прву и другу Србију. Они имају заједничку црту а то је немилосрдна борба за власт и личне интересе, у којој друга у задње време превагњује, првенствено због ослањања на страни фактор. Ту ће се они много лакше разумети једни с другима него са трећом Србијом, која је иако далеко образованија и са досад већ значајно већим и ширим радним и животним искуством, отишла и која по њима никаква права на Србију нема, сем да шаље паре. Прводруга Србија се понаша као да трећа не постоји и поред огромног броја: само из мог разреда од 18 ђака четворо је завршило у иностранству, од факултетских колега и више. Јасно је чему игноранција, гомила медиокритета се добро ухлебила на позицијма о којима је могла само сањати. Зато не чуди политичка изолованост и 'незаинтересованост' треће, ради се о процени како ствари стоје.
Препоруке:
0
0
6 субота, 05 септембар 2009 02:48
Nikola
Iako smatram da su teze o dve ili tri Srbije neodrzive, ipak je ovaj ovde opis "trece" Srbije, zapravo opis vecine ovde. Moze i Exit i Guca. Moze i Mladic u Hagu, a moze i protiv Haga. Moze i ovo i ono... Dakle, opet je rec o onoj Srbiji... Znate vec kojoj
Препоруке:
0
0
7 субота, 05 септембар 2009 02:53
ciha
Clanak je sasvim namijestu. Npr, ja sam porijeklom iz Hercegovine, u Beogradu sam zivio, studirao i radio 10 godina. Posljedje dvije godine zivim iradim u Svajcarskoj i moram da priznam da je za sada vise nego lijepo. Sa profesionalne strane treba da prodje jjos malo vremena da se "dokazem", ali uz malo srece doci ce i to na svoje. Ali ne porodje dan da ne mislim na svoju rodbinu, prijatelje i ljude koji zive u Srbiji (sve srpske zemlje). I mnogo bih toga uradio i naustrb svoga vremena i novca da pomognem koliko mogu, sto uostalom rade i mnogi koji su u dijaspori. A posto se dosta toga gleda kroz pare,(moram da kazem zbog ovih "sta tebe briga ti si tamo") dokaz za to su i devizne doznake iz inostranstva koje stizu u nasu zemlju. E sada to je beznacajno u odnosu na znanje koje bi mogo da se prenese nasim ljudima, kad bi bilo volje da se prihvati. O tome je rijec u clanku! Vrijeme u Srbiji se uglavnom trosi uludo, na apsolutne gluposti! Prosto volim svoju domovinu.
Препоруке:
0
0
8 субота, 05 септембар 2009 03:51
ДРАГАН
Чланак нас не дели само показује политичку поделу међу нама.Оно што треба да се дода је да СРБИМА у расејању је ближа она Прва Србија али за то зна добро и запад ,зато се тај запад побринуо да створи ту Другу Србију .Друга Србија делује као један зид који одваја културне и образоване СРБЕ Треће Србије од оне Прве Србије.Зато је запад годинама још за време ТИТА а вероватно и на његову препоруку СРБЕ(поготово ове у расејању)сматрао да се не уклапају у њихову политику.А СРБЕ из расејана да имају што мањи утицај у политички живот СРБИЈЕ или код првосрбијанаца. Запад (САД) се није никад потрудио да подржи СРБЕ из расејања зато што су једноставно превише национално опредењени али подршка и паре нису изостали када је у питању Друга Србија ,а за школовање кадрова се побринуо учитељ деда ЂУРА(СОРОШ)
Препоруке:
0
0
9 субота, 05 септембар 2009 08:44
Anonymous
Autor ovde uzdize samog sebe.... interesantno...
Препоруке:
0
0
10 субота, 05 септембар 2009 09:24
Jasna Simonovic
Uz duzno postovanje razmisljanja profesora, prefiks Treća ispred Srbija, sa najavom šest-sedam Srbija je nekako "maliciozan", a to je ružno...Ne znam ko je prvi uportrebio prefiks "Druga" za podelu ljudi koji imaju svoje ime i prezime u Srbiji...
Snažan osećaj dijaspore prema postojbini je poznat svakome ko ima rodbinu i prijatelje sa mestom prebivališta u svetu, i to je za poštovanje... Nažalost, počev od Milana Panića kao "preteče dijaspore" kada se naš "ekonomski balon" raspukao samo na onu obalu Atlantika...Pa moji pokušaji da dijasporu obavestim o KPMG Jugoslavija, pa AMCHAM "ružne neaktivnosti" u Beogradu..to treba da bude primarni fokus ozbiljnog članka o "dijaspori"....U tom smislu, želim Prof. Konečniju "brainstorming"
predavanje..
p.s. Neki studenti jednog Univerziteta u Oklahomi bili su fascinirani mojim predstavljanjem slučaja KPMG - Solvay - Farmest samo sa 4 dokumenta...Molim profesora da od Redakcije NSPM zatrazi moj mejl ako profesora "to" interesuje...
I ubuduće: Naša otadžbina se zove SERBIA!
Препоруке:
0
0
11 субота, 05 септембар 2009 10:00
LjiljanaNl.
Gospodin je previse fin da bi bio "ostrascen" pa je zato dosao do broja tri. Verujem da dobro misli Srbiji ali bez "primitivizma" Prve.Mi smo dijaspora(moji sinovi i ja), ratna i prisilna,zato smo Prvi a ne treci.Utuk na utuk a ne salonska prepucavanja u rukavicama:" ma znate dragi moj, vi niste u pravu jer...."
Препоруке:
0
0
12 субота, 05 септембар 2009 10:12
фин
Дакле, својевремена молба г. Антонићу да престане да промовише фиктивни пројекат "Друга Србија" је дефинитивно закаснела. ("И лош публицитет је публицитет" - већ је стереотип).
И ето ти сад: стиже и "Трећа Србија". Па је прва примитивна (али "добра у души"), друга полтронска (али би добар психоаналитичар могао да их, заблуделе, врати на прави пут), а трећа је, је ли, непризнато аристократска (али, иако несхваћена, спремна да помогне првим двема).
Па ипак, овде је, према заслузи, иронично, кренуо да филозофира аргумент ad libitum. Сада чекамо четврту, или што би рекао аутор, шесту, седму Србију.
Можда ће то мало обесхрабрити г. Антонића да напише још коју књигу посвећену фиктивном пројекту "Друга Србија".
Препоруке:
0
0
13 субота, 05 септембар 2009 11:37
паја патак
Разочаран сам преовлађујуће негативним коментарима написа проф. Конечног. Исто то могу да кажем и за оне који критикују г. Антонића и његов појам „Друга Србија“. Допадало се то – или не, обојица су у праву. Нема никакве сумње да постоји изразита дихотомија и поларизација у српском друштву која сигурно не иде у корист ни српском народу, ни његовој држави. Као припадник „Треће Србије“ (имам квалификације: отишао сам пре више од тридесет година), могу да кажем да је њен опис у чланку проф. Конечног врло добро дат. У уском кругу њених припадника у коме се крећем (без изузетка високообразовани људи, који се ни у почетку свог боравка у иностранству нису патили – осим можда услед носталгије, али и то је прошло), могу додати још само ово: не знам никога ко жели да се за стално врати у земљу, а ако је и постојала нека нада и ентузијазам у односу на обнову економског, политичког и друштвеног живота у Србији после пада комунизма у њој (мада нисам сасвим сигуран да је он заиста пао?), сада преовлађују сета и разочараност. Иначе, морам признати, „Прва Србија“ ми је (мада не у свим погледима) далеко ближа, а она „Друга“..... – из страха од супервизорових маказа не смем тачно да опишем каква осећања према њој гајим, али мислим да не заслужује ни назив „Србија“, па зато пишем само „Друга“.
Препоруке:
0
0
14 субота, 05 септембар 2009 15:07
u milosti cenzora
slazem se sa autorom, mi aristokrati se dobro razumemo :)
Препоруке:
0
0
15 субота, 05 септембар 2009 15:21
Нимбус
Невероватно је да `овде` постоји неразумевање поделе Срба на три Србије.
То је факат.
Док нисам прочитао коментаре, мислио сам да је напис сувишан из разлога што `елаборира` опште познате чињенице.
Оно што није разумљиво већини, је да постоји и ЧЕТВРТА СРБИЈА - то су људи који етички, карактером, припадају трећој Србији, али су се овде укопали, и спремни су на оно што долази.
Зато их је тешко кадкад разликовати од неких других, али, они припадају Србском народу, без остатка, до краја света.
Препоруке:
0
0
16 субота, 05 септембар 2009 16:23
Фин
Добродошла Четврта Србијо. Нека се јаве Пета и Шеста.
Препоруке:
0
0
17 субота, 05 септембар 2009 16:23
Peter RV
Pa, jasno, kad se izmislila "druga" zasto ne i treca, cetvrta itd -kad svako moze da definise svoju licnu "Srbiju". Mozda je vrijeme otkacit se od 'Srbije' potpuno, i posvjetit se 'Srpstvu' koji je ideoloski nedjeljiv pojam. Mi koji nijesmo Srbijanci bi trebali to da zahtjevamo. Njegos bi se slozio sa nama.
Препоруке:
0
0
18 субота, 05 септембар 2009 16:40
Guru
Siguran sam da ce kao i ja, vecina Srba u "rasejanju" da se slozi sa profesorom. "Treca Srbija" je ocigledno figurativan pojam ali stoji. Svaki put kad dodjem u Srbiju vidim koliko raste i produbljuje se jaz iamedju prve i druge. Treca je vec potpuno izgubljena, amputirana i beznadezna.
Препоруке:
0
0
19 субота, 05 септембар 2009 17:43
Aleksandar Skular
U drzavama razvijene politicke kulture i demokratije, interesi svakog pojedinca, a narocito brojnih interesnih grupa, smatraju se legitimnim i normalnim delom celokupnog politickog diskursa. Oni svoja uverenja i interese ispoljavaju ili zadovoljavaju kroz clanstvo ili simpatizerstvo brojnih kulturnih, ekonomskih, politickih ili verskih i drugih grupacija.
Ovakav oblik interesnog - drustvenog angazovanja uredjen je zakonom i demokratskim normama ponasanja, koje su tekovine civilizacijskog dostignuca ovih drustava.
Jos jedno od civilizacijskih dostignuca ovih drustava je i cinjenica da, bez obzira na dijametralno suprotne stavove i interese koje zastupaju, jedni druge ne smatraju "krvnim" neprijateljima koje treba istrebiti, vec kao sugradjane sa drugacijim uverenjima, interesima i pogledima na zivot.
Oni mogu biti na politickoj levici ili desnici, homo ili hetero seksualci, katolici, protestanti , muslimani, ili Srbi pravoslavci iz dijaspore, kojoj i sam pripadam, ali nikada jedni drugima ne dovode u pitanje patriotizam.
Podele na "prvu" i "drugu" Srbiju nisu nista drugo nego odraz neznanja, politickog neiskustva, politikantstva i nedostatka demokratske kulture.
Politicka "elita" Srbije, zarad pridobijanja jeftinih politickih poena, promovise ovakvu podelu, a nazalost, pojedini clanci koji se cesto pojavljuju u NSPM i njihovi autori, zvuce kao ideolozi podela.
Razumem potrebu profesora Konecnog, da definise novi, tihi sloj gradjana Srbije i nas koji zivimo u dijaspori, koji ovakve podele smatraju pogubnim za ostvarenje nacionalnih interesa Srbije i njenih gradjana.
Moguce je da je termin "treca" Srbija pomalo nesrecno izabran, imajuci u vidu negativnu konotaciju, vec kolokvijalnih, "prve" i "druge" Srbije. U isto vreme, ovaj tekst shvatam i podrzavam, kao poziv svima koji na to mogu da uticu, ukljucujici i urednistvo NSPM, da ovakva, po Srbiju pogubna, politicka praksa, prestane da dominira drustvenim tokovima Srbije.
Препоруке:
0
0
20 субота, 05 септембар 2009 18:04
brm
@ nimbus
постоји и ЧЕТВРТА СРБИЈА - то су људи који етички, карактером, припадају трећој Србији, али су се овде укопали, и спремни су на оно што долази.

taccno tako, samo ljudi koji su ovde ukopani okruzzeni su ljudima koji su indoktrinirani sistemom koji postoji od 1918, a kakav odavno ne postoji u civilizovanom svetu...kad takav emigrira, ma gde da emigrira dodje u sredinu gde preovladavaju normalni stavovi i gde ne mora da objassnjava dozzzivotno da je belo belo a da je more slano....i tako dobije energije i vremena da se bavi svojom strukom jer ne mora da je trossi na beskonaccna dokazivanja occiglednog..
sistem koji je ustanovljen 1918 je podaniccki a sistem koji vlada u celom svetu je demokratija i nacionalna drzzava....to je ono za ssta se borimo joss od 9. marta a sve smo dalje i sve nas je manje ovde
Препоруке:
0
0
21 субота, 05 септембар 2009 18:16
Јозеф К.
1.
@ДРАГАН
Слажем се са Вама, и чудим се да људи све мање читају како је написано.
Свака објективна политичка анализа сигурно би нас довела до другачијег резултата него што
то говори "анализа" у стилу неког стратешког маркетинга - каква је манихејска о (само) две
Србије. У политичкој подели, у смислу у коме о њој говоримо (дакле, не у територијалном) -
Србије има више од две, срећом! Зато, не жалимо ни за бројком један. Чак и стратешки
маркетеинзи ретко иступају тако помпезним резултатом - осим оног из Северне Кореје.
Ниједан политички аналитичар није открио поделу на две Србије нити је том тренду кумовао.
Не би требало да нас преваре они који се само тако представљају (па после чујемо ...) -
причамо о стуци, озбиљно! Једно је маркетинг - друго анализа. Сврсисходну поделу на (само)
две Србије, обзнанили су сами "хирурзи-лоботомичари". Дакле, није проблем што - у предметном
смислу - објективно постоји више Србија, него што ова Друга Србија намеће поделу на две, и што
бесомучно "оперише" трпајући нас у Прокрустову постељу своје пројекције. Будући да је подела
на две Србије толико испромовисана и општепозната, а сваки мислећи човек не види себе у њој,
он природно, своју позицију назива првом следећом - трећом. Нећемо због тога рећи да има више
Трећих Србија, већ да Србија има више (бар од три, а број им и не знамо, нити је битан).
У тексту је изложен један од могућих погледа који долази изван зачаране двојне поделе. Што их
има више, то боље. Тиме се груба подела релативизује, омекшавају јој се неприродне границе.
Препоруке:
0
0
22 субота, 05 септембар 2009 18:16
Јозеф К.
2.
Писање о Другој Србији, није обавезно исто што и слагати се са поделом на две Србије. Значи,
наметање такве поделе јесте тактика и стратегија уједно, за врховни циљ - власт.
Манихејска подела иде низ длаку људској склоности ка поједностављењу, где је све само црно
или бело, добро или зло. Кад поверујемо у ово, остаје им лакши део посла, да нас увере да
су они (и само они) на страни добра, јел` да? Па онда, њима и власт, наравно! Ко није за то
Да добро добије сва оруђа и оружја? Шта би тек тада могло бити? Ко зна, можда би претекли
поменуту Кореју јер би, најзад, и без неког стратешког маркетинга могли саопштити магични
резултат: Србија је једна!
Сачувај нас Боже!
Препоруке:
0
0
23 субота, 05 септембар 2009 19:13
ББ
Изгледа да је поента овог текста залагање да се појединци из дијаспоре активно укључе у живот матице – претпоставка је на високим позицијама. Многи од њих су то вероватно безуспешно покушали али не због „дегутантне завидљивости локалних медиокритета“ већ зато што „локално становништво“ то доживљава као тривијалну причу о покушају седења на две столице.
Препоруке:
0
0
24 субота, 05 септембар 2009 21:55
Прва Србија
Пуно Србија, а Срба све мање...
Препоруке:
0
0
25 субота, 05 септембар 2009 22:20
Rebeka
@Јозеф К.
Dopala mi se elaboracija teksta i komentara. Mislim da bi tu imalo materijala za jedan poseban, autorski tekst iz vaseg ugla. Rado bih to pročitala, a oni "bonusi" iz komentara Zarkovićevog teksta baš su me zasmejali.
Pozdrav
Препоруке:
0
0
26 недеља, 06 септембар 2009 09:13
Татијана
Да будем оригинална па да и ја попут Нишлије питам: која је поента овог текста и шта смо сазнали? Нешто ми стрпљење није главна одлика у последње време, па се извињавам ѕбог могућег неразумевања ауторовог текста или коментара, али по мени неће бити да је све баш тако. Аутор пише о Србији као о најгорем могућем месту где је човек могао да се роди; ако га није прогонио систем, прогањала га је жеља за лепшим животом, те је и у једном и у другом случају спас нашао негде другде, и сада тако искалупљен и ослобођен, гледа са пристојне удаљености своју земљу и сународнике стеченом благонаклоношћу "аристократе". Цврц. Па, нису само то разлози због којих човек из своје земље оде у туђу. Има ваљда и других мотива сем опште беженије у овом човечанству, и не може све да се објашњава са некаквог политичко-социјалног аспекта. У том смислу, није уопште потребно стварати трећу униформу, јер некима који више не живе у Србији тај крој није passen.
Препоруке:
0
0
27 недеља, 06 септембар 2009 10:36
трећи
Незнам колико Србија постоји, али знам да постоје читаве породице које у Брозово и Слобино време нису продавале душу. Те породице ни данас не прихватају да се због успеха на изборима може све, али ни да се због Европе и Америке мора све. Поготово су им неприхватљиве приче како ништа и нетреба продати, него у 100 еура замотати и учтиво поклонити.
Што се тиче конкретног чланка мислим да му недостаје јаснија анализа односа "Прве" и "Треће" Србије.
Препоруке:
0
0
28 недеља, 06 септембар 2009 19:51
Posmatrač
Прочитао сам коментаре неколико текстова објављених у последњих неколико недеља. Са свим коментарима се слажем и истичем да је публика која чита и пише коментаре народ који је тешко уверити у нешто што није утемељено.
Професор има племените намере али закључак из ових 27 коментара је: никад не може бити једнина у множини.
Шта ћеш, тешко је убедити нашег човека да је твој пиједистал виши од његовог. Навикло то на патријархализам. Кнез па ја.
Препоруке:
0
0
29 понедељак, 07 септембар 2009 02:20
Prva i jedina
Potpuno nepotrebna relativizacija...Opasno potcenjujete drugu...
Препоруке:
0
0
30 понедељак, 07 септембар 2009 14:05
Која ће на крају бити ?
Текст уз сво дужно поштовање аутора, само потврђује једну одвећ познату чињеницу:
Срби из дијаспоре су се већ толико удаљили од дешавања у матици да ни све информације преко интернета и медија или пак усмена обавештења пријатеља не могу довољно добро да им пренесу "ситуацију са терена".
Поздрављам потребу да помогну, али њихову помоћ треба организовати и строго каналистати. Да се разумемо увек је наш радник или ако хоћете прост сељак изгарао и проливао крв за своје добро и свог народа. Не видим да ће се то мењати и у будуће. А ево докле нас је тзв "интелигенција" и елита довела. Доста је стручњака са Харварда и светских универзизтета. Пре свега требамо поштене патријално васпитане хришћане, на челним позицијама, којима су национални итереси све ! Тек тада можемо да очекујемо праве промене...
Па ви сад размислите може ли тако нешто друга и трећа Србија да "изроди" ?
Препоруке:
0
0
31 понедељак, 07 септембар 2009 16:56
milica
Ako je svrha clanka bila da ukaze na duboke politicke i ideoloske podele u Srbiji, to je postignuto, ali to nije nista novo. Ako je svrha bila da prevazidje tu dihotomiju ukazujujuci da postoji i nesto van toga, "trece", tj. dijaspora--i to je postignuto; no ni to nije nista novo. Ovo poslednje nije nista novo jer ostaje u istoj ideoloskoj zamci kao i "prva" i "druga" samo je na suptilniji nacin prebacuje van granica, gde jos uvek, kao i u zemlji, bitku biju "komunjare" i "cetnici". Kad prevazidjemo tu podelu iz proslosti, i pocnemo da se bavimo sadasnjoscu i sta je ko od nas Srba, sto u zemlji sto u rasejanju, sa sobom postigao kao ljudsko bice, onda nam ne treba vise ovo prebrojavanje na prve, druge, trece itd. Mi jesmo pripadnici istog, srpskog naroda, ali smo i pojednacna ljudska bica i sva ta zaklanjanja iza "aristokratskog" porekla, ili ideoloskih opredeljenja, te zamagljivanja nase individualne odgovornosti toboz' za spas 'grupnog portreta' -- jalova su i neubedljiva. O njihovoj stetnosti da i ne govorim. Kad pisci i komentatori ovakvih clanaka osveste svoju motivaciju i ton koji prevladava u njima- ostrascenost, netrpeljivost i polovicno sagledavanje situacije-onda i prva i druga i treca i n-ta Srbija imaju sanse...
Препоруке:
0
0
32 понедељак, 07 септембар 2009 18:47
Miroslav Majkl Djordjevic
TRI SRBIJE

Mudri Kinez Sun Tzu je zakljucio nekih 2,500 godina pre nas “Tako je receno da ako znas svoje neprijatelje i samog sebe, ti neces biti u opasnosti u hiljadu bitaka; ako ne znas svoje neprijatelje ali znas samo sebe, ti ces da pobedis jedanput i izgubis drugiput; ako ne znas ni svoje neprijatelje ni sebe, ti ces biti ugrozen u svakoj pojedinancoj bitci.”

Mi nikako da se odlucimo i slozimo ko smo mi i ko su nasi neprijatelji; danas se na veliko objasnjvamo o identite – ko smo sta smo, gde idemo. U proslom veku koliko katastrofalnih bitki izgubismo i sudbonosnih gresaka ucinismo jer nismo znali sebe niti smo identifikovali nase neprijatlje pravilno? Jugoslavija, Tito, “bratstvo i jedinstvo,” Zapadni saveznici, majka Rusija, “prijateljske nesvrstane nacije” i na kraju Slobodan Milosevic su neki primeri.

Odbacili smo i jos uvek odbacujemo univerzalno nacelo i mudrost “po plodoviam ce te ih poznati.”

Danas neki Srbi desperatno zele u Evropsku Uniju; drugi, tkz. “mondalisti” se ponose i zele da budu “gradjani sveta” (?!!?); treci ceznu za zagrljaj “majke Rusije” dok cetvrti drze i veruju “use i u svoje kljuse.”

Kos mo? Sta smo? Gde idemo i kako da stignemo tamo? Cinjenica je da nemamo jasan i vecinski nacionalan konsesnsus po ovim egzistencionlanim pitanjima. I dalje lutamo i kao da zelimo da dokazemo istinu “kada se ne zna put, svi putevi su dobri” – ukljucujuci i one koji vode u jaruge, mocvare i zivi pesak, ili ponore.

Prirodno je da se delimo na kategorije u ovakvoj situaciji. Opisati ih i klasifikovati ih nije precizna nauka. Medjutim, ovo sto ovde uvazeni i ocigledno umni professor zeli da nam pomogne je da pocnemo da oznacavamo i krajnje ozbiljno da razmisljamo o nasoj opasnoj situaciji u kojoj smo kao narod i drzava. Sve tri Srbije, sa svim mogucim nijansama i varijacijama su vrlo dobar pocetak. Njihov prikaz nije perfektan (i ne moze da bude) ali je dobra polazna tacka i kompas. Ne treba traziti dlaku u jajetu.
Препоруке:
0
0
33 уторак, 08 септембар 2009 11:32
Мирослав Ђукић
Сјајан чланак, професор Конечни је у праву! Критичари његовог текста не увиђају непретенциозност тврдњи професора, као и корисност његовог метода. Класификација појма Срби и Србија и рашчлањивање на подгрупе, помаже нам да разумемо сам појам, у деловима и у целини, а није сама себи циљ и сврха. Да нема "Прве" и "Друге", са својим ушанченим и помало аутистичним позицијама, не би било ни "Треће Србије", која постоји тамо негде, на обзорју српских дешавања и све гледа са стране. Наравно, постоје и "четврта Србија" (тзв. "унутрашња емиграција", то су они који су остали у Србији, нису отишли у "бели свет",али су се изоловали, свесни да у садашљој свеопштој дреци њихов глас се не чује и нема сврху). Ту је и пета, шеста... Право питање данас је: како ставити "трећу" Србију у функцију целине, а затим: како обезбедити минимални национални консензус свих "Србија"?
Препоруке:
0
0
34 уторак, 08 септембар 2009 15:14
Jasna Simonović
Uz dužno poštovanje vaših saveta (ne i naslova komentara), kao i poštujući izreke mudrih Kineza i ostalih mudraca sveta zahvaljujući kojima je čovečanstvo opstalo, mislim da je krajnje staromodno i jednosmerno nastavljati sa “insinuacijama neprijatelja” bilo iz Srbije ili drugde, jer se one obično pretvore u poprište primitivnih vidova međuljudskih odnosa. Milsim da spoznaja prijatelja zahteva promtni primat na Planeti ....
Lepota naroda u Srbiji, koje god vere, religije, nacije, baš je ta raznolikost koju ste lepo opisali, posebno rečima: “po plodovioma ćete ih poznati”...Baš to je pravi epilog mudrosti iz jedne Poslanice Patrijarha Pavla: “Naše je da sejemo, a da li će da uspe to je Božja volja”! To je posebno poznato američkom narodu...
Preko “beogradskog dijaspornog centra” pokušala sam da i Vama lično uputim dopis o jednom velikom biznis farmaceutskom plodu izniklom na ovom delu zemlje, ali odgovora nije bilo...Po tom “plodu” (Farmest-Solvay-KPMG) poznaje se mnogo što šta, al nikako da se okrene na “positive direction”...Zato odlučih da “dam još jednom šansu”! (Izvinjavam se ako ste Vi neki drugi Majkl Djordjević on gospodina koji je ovde već poznat!)
U tom dopisu trasirala sam put na kome svi putevi koje pominjete i ne pominjete, iz močvare, Majke Rusije, živog peska, ponora, zamora, odsečenih prstiju i nebačenih bombi, iz kineskih mudraca i balkanskih preskakalica i evropskih klackalica dobijaju svoje putnike sa “putovnicom, pasošem ili ličnom kartom” dostojnom čoveka...
Da, Srbi, stanovnici Srbije, koje god nacije, vere, religije, žele svuda...I znaju i ko su i šta su...uglavnom...Moj prijatni saputnik noćas u vlaku reče: svi smo mi ispod kože isti...
Samo nam treba koža jer se odavno čovek obukao u odelo, a ono se odavno kupuje...
Ne postoje tri Srbije, gdine Djordjević...Postoji samo jedna (sem ako se sve teritorije sveta postepeno ne preobrate u red Srbija kad počne merak legalnog biznisa umesto “raka od nuklearnih elektrana, osiromašenog uranij
Препоруке:
0
0
35 уторак, 08 септембар 2009 15:19
Jasna Simonović
- nastavak za g Majkla Djoddjevića:
Ne postoje tri Srbije, Majkl...Postoji samo jedna (sem ako se sve teritorije sveta postepeno ne preobrate u red Srbija kad počne merak legalnog biznisa umesto “raka od nuklearnih elektrana, osiromašenog uranija i duhovnog posrnuća!...
Nije prirodno deliti se na kategorije...Prirodno je ne biojati se opasne situacije jer u svakoj opasnoj situaciji uvek i svuda postoji Božja ruka...Samo je treba videti...
Zahvaljujući jednoj običnoj gospodji radnici na autobuskoj stanici u Postojni, danas sam u mogućnosti da vam pišem ovaj tekst...Nadam se da ovoga puta neće ga pročitati samo sekretarica...
I svakako se slažem sa “dlakom u jajetu”...Ako je vidite u nekoj mojoj nespretnoj reči, jednostavno zanemarite...
Препоруке:
0
0
36 уторак, 08 септембар 2009 22:18
Aleksandar Skular
Ma... kakav Harvard, kakvi bakraci, u Srbiji je samo 1,600.000. nepismenih!
Препоруке:
0
0
37 среда, 09 септембар 2009 04:59
чиле
Не разумем баш ово о неписменима какве везе има са текстом, али у задње време стално наилазим, те 1,3 милиона те 1,6 милиона. Изгледа да се Србија значајно променила јер кад сам одлазио пре 15-так година нисам познавао ни једног јединог неписменог човека: да није могао да прочита новине или да напише писмо. Па ни кад сам долазио никад нисам срео неког таквог - нека Ти је вечна слава Вуче Караџићу.
Па чаму је сврха тих писанија и цифара? Или је то само део опште слике коју треба уградити у главу сваком Србину? А народ ко народ, пошто купио за тол'ко и продаје.
Препоруке:
0
0
38 среда, 09 септембар 2009 06:33
Сидарта
Докле више јадање припадника дијаспоре о Титу и бла-бла ужасном(?!) времену које је тада било....Колико пута ћемо то прочитати од Вас господине Пајо Патку,из Холандије?...
...Ма немојте,ево ја сам у Америци на колеџу тренутно, и могу посведочити да неке докторе наука које сам овде упознао не бих могао назвати ни полу-образованим("А зашто су Срби ратовали против нациста у ВВ2 ако сте после постали нацисти?" и сл)...
Тако да тираде о високом образовању које пева сваки свршени студент било ког "универзитета" ван граница земље,може да пева негде другде.
Ово наравно не значи да нема много њих који су завршили озбиљне школе(питање је да ли су ишта и научили у њима),али сад да ми продајете те "Трећа-"Србија"-аристократе-плава-крв приче,ма дааајте...Па нисмо ми сељаци толико глупи.
Препоруке:
0
0
39 среда, 09 септембар 2009 15:27
Ruzica Vujovic
Malicioznost pojedinih komentara na dobronamerni, veoma inteligentni i neostrasceni tekst profesora Konecnog koji nikome ne "soli pamet" je zastrasujuca, tim pre sto dolazi od onih koji se smatraju patriotama. Da li je moguce da je tekst koji analizira stravicne podele i zastranjenja koja zaista postoje u nasem narodu, i opisuje preovladjujuce poglede srpske dijaspore, shvacen kao pledoaje za podelu Srbije, ili se radi o najobicnijoj zavisti, onome "ti ces da mi kazes!"?

Neko je napisao da nam trebaju posteni i pravoslavno vaspitani hriscani koji ce se nesebicno boriti za nacionalne interese na celnim pozicijama - pa naravno! Zar ne shvatate da bez hriscanski i nacionalno mislece elite koja je globalno uspesna Srbija nece moci da odrzi (ispravnije bi bilo reci ponovo stvori) veci broj postenih i pravoslavno vaspitanih Srba u Srbiji?

Kamo lepe srece da ljudi kao sto je profesor Konecni imaju savetodavnu ulogu u srpskoj politici. Ali ne, njih treba "kanalisati", kako je napisao jedan komentator, drugim recima mi sve znamo bolje, potrebne su nam samo vase pare. Slazem se, sama cinjenica da je neko uspesan u inostranstvu nije dovolja, bilo bi vazno da se pre svega patriotski orijentisani i dobronamerni Srbi iz dijaspore, tim pre ako su na uticajnim pozicijama, ukljuce vise u politicki zivot Srbije.
Препоруке:
0
0
40 среда, 09 септембар 2009 16:54
Peter RV
@Сидарта, Moracu da se slozim sa vama.
Predavao sam vise od petnajest godina po americkim koledzima u univerzitetima i moje iskustvo sa mojim kolegama je prilicno negativno. Uporedjujuci ih sa evropljanima (ja sam francuski djak) izgledaju kao polu-obrazovani, kao neka intelektualna sirovina. Nijedan me nije impresionirao sa pokusajem da produbi svoje znanje dalje odkad je izisao sa univerziteta. Svi su bili, medjutim, vrlo uobrazeni sa svojim diplomama i doktoratima (insistiraju da ih se zove 'diktor' kad god im se neko obraca- tipicni mentalitet nekoga koji je nesiguran u svoje znanje i sposobnosti). Kad su im se iznesavale cinjenice koje nijesu bile u modi t.j. one koje NYTimes ne propagira, pocnjali su da se ponasaju neprijateljski.(zar ima istine sem one koju NYT i Washington Post odobravaju?). Kad god sam razgovarao sa njima ,uvijek sam imao utisak da govorim sa zvanicnim predstavnikom americke vlade.
Pod komunizmom smo bolje prosli u ovom smislu, jer smo znali da , sve sto se zvanicno tvrdi-bila je laz. Zaglupljenost americkog akademskog kadra je nesto sto treba izkusit, da bi se vjerovalo.Svaka istina o ovome,zvuci kao anti-americka propaganda.
Nije cudo da ovakva atmosfera prija nasim mediokriteteima. Medju slijepcima onaj koji ima jedno oko, se osjeca car.
Препоруке:
0
0
41 субота, 12 септембар 2009 14:37
Antifasista
Prof. Konecni je napisao dobronameran i utemeljen clanak. Analiza Druge Srbije je britka i adekvatna do detalja.

Medjutim, u pitanju je nesto drugo sto ovom tekstu oduzima na snazi (NISAM zlonameran, i molim da se takvi komentari preskoce, ozbiljno razgovaramo jer covek je predocio ozbiljan i vazan osvrt).

Sva je prilika da bi, naime, BAS ljudi poput prof. Konecnog trebali i mogli (MORALI) da se za opstu stvar izbore TAMO. U zemljama u kojima zive. Ne da "lobiraju za Srbiju" i slicno (to neka radi drzava) nego da se protiv rasistickih kleveta i uvreda protiv Srba kao naroda BORE jezikom i instrumentima drustva u kojem zive, koji im je poznat i kojim, uveren sam, odlicno vladaju. Ne verujem da u Americi postoji vise IJEDNA etnicka, politicka i socijalna grupa (ljudi, zivotinja ili biljaka) o kojoj je moguce u javnosti izreci onakve fasisticke i dehumanizujuce uvrede kakve tamosnja stampa i mediji rutinski koriste protiv Srba. SVI imaju advocacy groups, SVI imaju meda watch, SVI su ugrozeni i svi TUZE na svaku opasku koja nije u superlativu. Osim Srba.

Neki los holivudski film/TV-serija dehumanizuje Srbe i negira njihove zrtve? Odlicno, stavite ih u medije, zalepite im stigmu fasista i tuzite, tuzite. Oformite dobru anti-defamation organizaciju. Angazujte advokate, i gomilu volontera (tu i mi odavde mozemo da pomognemo, u doba Interneta je to vise nego operabilan poduhvat). I videcete kako se odnos TRENUTNO menja.

Pazite, nakon Jasenovca i srpskog drzanja u WW2, ZLOCIN je dopustati da se o nama govori sve ono.

Neophodna je smena generacija u etabliranim srpskim organizacijama u SAD, koje vode dobri, ali avaj, anahroni lideri, koji robuju antikomunistickom diskursu iz 1945 (profesoru sa Berklija nije potrebno objasnjavati koliko je taj diskurs danas zastareo i nekoristan, pogotovo u americkoj akademiji). Srpski "aktivizam" se svodi na piknike i praznike.
Posla, dakle, za sto godina, a valja ga obaviti sto pre.

Rado cu cuti odgovor dr Konecnog.
Препоруке:
0
0
42 понедељак, 14 септембар 2009 05:48
петро@ Антифашиста
Наивно без краја. Не пратим у задње време, али јесу ли породице невиних жртава бомбардованог воза успели да добију ишта судећи се по праведним светским судовима? А ту се ради о животима, невиним, а овамо очекујете да се аутор и људи у емиграцији изборе за нешто ТАМО. Још ми је у сећању изјава канадског министра Арта Еглентона из доба бомбардовања кад су Срби демонстрирали по Канади: "Ако им се не свиђа овде нека се врате одакле су дошли".
А ако неко заиста мисли да се у Америци свако суди за свашта, треба да олади телевизор и Џаџ Џуди.
Препоруке:
0
0
43 уторак, 15 септембар 2009 16:41
Antifasista
Nije uopste "naivno". I nemojte da mesamo kategorije. Ja ovde nisam govorio o zrtvsama NATO-agresije, koje JESU posebna i velika tema, a licno verujem da ce se njihova prica tek cuti. Uostalom, imate ugledne pravnike i izvestace upravo IZ ZEMALJA KOJE SU NAS BOMBARDOVALE, koji su o tome govorili i govorili. U Srbiji imate dve VLADAJUCE stranke koje hoce u NATO. Javno. Pa sta sad, da oni tamo budu veci Srbi od nas?

Elem, molim Vas da ne mesamo kategorije, jos jednom. Ja ovde govorim o RASISTICKOM tretmanu Srba kao takvih. U medijima. Dakle, tretmanu koji valjda najpre pogadja Srbe koji su Amerikanci i Kanadjani. Nasi TAMO treba se bore protiv TE POSASTI. A ne da "zastupaju Srbiju" i slicne budalastine koje se ocekuju odavde.

Ako je taj Kanadjanin to stvarno rekao, zasto se nijedno srpsko udruzenje u Kanadi nije oglasilo? Ko je on da Srbe KANADJANE tera u drzave iz kojih su im dosli preci?

Identitet prekookeanskih zemalja i pociva na cinjenici da su svi dosli odnekud. Etnicka ravnopravnost je tamo izborena nedavno, i to je trajalo. Kako bi se zavrsilo ako bi svi krenuli da teraju jedni druge u maticne zemlje pradedova?

Uostalom, da ne preterujemo. I ono malo srpskog aktivizma (pojedinacnog) u pravcu u kojem govorim - DONELO je rezultate. Dan Jasenovca se obelezava u Vasingtonu. U Beogradu ne. Spomenik jasenovackim zrtvama ima grad Njujork. Grad Beograd ne.

Tompsonove koncerte i ustaska divljanja su POJEDINI srpski entuzijasti (uz jevrejske i antifasisticke ORGANIZACIJE) uspeli da blokiraju u Kandi i Australiji. U Srbiji, na svaki pomen Tompsona, skoce LDP-ovci, NVO i blog B92 da brane 'slobodu govora'.

Govorim o tome da i Srbi (tj. Amerikanci/Kanadjani srpskog porekla) treba da imaju organizacije koje ce se baviti medijskom analizom i reagovati kad god neko iz medija/industrije zabave, klevetnicki opljune po Srbima.
Trenutne srpske organizacije su slavsko-folklorna drustva u kojima se nista nije promenilo 75 godina
Препоруке:
0
0
44 четвртак, 17 септембар 2009 13:02
pera
Prva i druga Srbija se odnose na neznacajan broj stanovnika koji su na taj nacin uvuceni u politicku ideolosku ostrascenost stranaka. Vecina stanovnika Srbije ima problem sa placanjem racuna, odnosno sa elementarnim opstankom. To je prva i poslednja Srbija. Treca Srbija je prosto kojesta, jer Srbija moze postojati samo u Srbiji.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер