субота, 04. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Или Косово, или Европа

Kоментари (26) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 28 октобар 2009 14:37
Драган
Мислим да ЕУ до самог приступања Србије неће поставити експлицитан услов да Србија мора да призна тзв.независност Косова, односно нелегалну сецесију. И на томе инсистира наша власт када говори да неће признати тзв.независност. Анравно да неће, а чак и да хоће не смеју, јер је то најгрубље кршење Устава и изазвало би несагледиве последице по ситуацију у земљи. Тако да су оптужбе да ће Тадић то урадиит пуцањ у празно и промашују суштински процес и водило би губитку власти. Суштински процес је да се од проевропске владе Србије очекује "конструктивно неслагање"( на које Коштуница није пристао и због којег је морао бити уклоњен) које се своди на то да Србија ћутке прихвати питање сецесије, не постављање то као питање у билатерланим односима са земљаља које су признале тзв.независност, уз прихватање ЕУлекса, слабљења српских институција и маргинализовање лидера Срба који имају завидан легитимитет,а противе се оваковој политици владе Србије. Уз то иде и потписвање протокола са ЕУлексом, одустајање од визне либерализације за Космет итд.

П.С.Најновија вест је да:
Srbija mora da menja politiku prema Kosovu ukoliko želi da nastavi započeti evropski put i sve dok ne bude bio rešen problem sa Kosovom, Srbija neće ući u Evropsku uniju (EU), poručila je poslanica Evropskog parlamenta Doris Pak na okruglom stolu u Berlinu u organizaciji Fondacije „Nauka i politika"
Препоруке:
0
0
2 среда, 28 октобар 2009 14:44
Stefan
Kako javlja Dojče vele, Pakova je rekla da je najveći problem Srbije što joj je Kosovo najbliži komšija kojeg ne želi da prizna. Odnos Srbije prema Kosovu je izuzetno loš i on mora da se menja, rekla je evropska parlamentarka na okruglom stolu koji je sinoć organizovala Fondacija "Nauka i politika".

Sve dok ne bude bio rešen problem sa Kosovom, Srbija neće ući u Evropsku uniju, ocenila je Doris Pak.

Ni eventualna podela Kosova ne bi rešila postojeći problem. On može biti rešen jedino ako Srbi na Kosovu preuzmu sudbinu u svoje ruke, poručila je evropska parlamentarka.

"Srbi na Kosovu to zaista i treba da urade. Time će doprineti da ta mala država Kosovo ostane održiva. To je u interesu Srba i celog regiona", rekla je ona.

Srbi sa Kosova bi trebalo da se aktiviraju i uključe u kreiranje politike svoje zemlje, a najveću šansu imaju na predstojećim lokalnim izborima tokom kojih bi mogli i da se izbore za mesta u opštinskim savetima Kosova, ocenila je Doris Pak.

"Ako Srbi u Beogradu Srbima na Kosovu kažu da ne trebaju da se politički angažuju na izborima ili da ne izlaze na izbore, jer u suprotnom slučaju neće dobiti finansijsku pomoć, onda smatram da to nije pravi put kojim bi bio uspostavljen dobar komšijski odnos", rekla je poslanica Evropskog parlamenta.

Preuzeto sa B92 danas.
Izgleda da je tekst pogodio pravi trenutak
Препоруке:
0
0
3 среда, 28 октобар 2009 14:58
Мунзе Конза
Дорис Пак (свима позната љубитељка Срба) данас изјављује сасвим експлицитно и јасно да Србија неће ући у ЕУ док год не призна Косово. Тачка. Видећемо како ће спин-доктори ово да нам објасне, мада се на основу коментара на једном сајту већ виде обриси могућег спина - "то је њено приватно мишљење, важнији до ње су рекли да не морамо да признамо, она је само посланик, није толико важна" и слично.

Сасвим је јасно да ће Србија морати да бира - или да и сама призна Косово или да не уђе у ЕУ. Бојим се да ће тадићевци изабрати ово прво - нема више снаге која ће их на улици натерати да промене одлуку.
Препоруке:
0
0
4 среда, 28 октобар 2009 15:38
Ena
Pitajte Srbe u Kosovskoj Mitrovici kako se ponasa i s kim se "druzi" Doris Pak kada tamo dodje?!
Zasto EU salje takve osobe koje je brukaju?!
Препоруке:
0
0
5 среда, 28 октобар 2009 15:40
Marko
Sve to nema veze ni sa kakvim opstim pravilima niti sa principijelnoscu. Slovenija npr. nije resila pitanje granice sa Hrvatskom, pa je vec neko vreme njena clanica. Prema Srbima,najbrojnijem narodu posle Slovenaca, sprovodi diskriminatorsku politiku, jer ih ne tretira ni kao narod ni kao nacionalnu manjinu,dok neki drugi narodi imaju definisan status i shodno tome ostvaruju svoja nacionalna prava. Iako se Srbi, prema pisanim dokumentima, organizovano i u vecem broju naseljavaju na teritoriju danasnje Slovenije vec krajem petnaestog i pocetkom sesnaestog veka, danas u Sloveniji nemaju skole na srpskom jeziku niti neke druge ustanove kulture finansirane od strane drzave. O pravima i polozaju Srba u danasnjoj Hrvatskoj, koji u Dalmaciji i Slavoniji zive jos od vremena doseljavanja na Balkan, izlisno je i govoriti, pa opet Hrvatska "hrli" ka EU. Dakle nisu u pitanju nikakva pravila, nego zluradost i politika sile i prisile.
Препоруке:
0
0
6 среда, 28 октобар 2009 15:42
Jasna Simonović
По чему Бајденов „извештај“ и „годишњи извештај ЕК“ треба да буду јединствени? (демократија!)
По чему ако у том извештају ЕК пише: „У оквиру тог питања, набраја се да Србија има граничне спорове са Хрватском и Босном и Херцеговином“, по чему то значи „Пре ће бити да их ЕК користи како би скренула пажњу на ширу тему српских граница, које су проблематичне управо због Космета“?! (ово „пре ће бити“ ми личи на „I am pretty sure“ direktora KPMG Yugoslavia на основу кога је побегла највећа белгијска компанија са нашег тржишта! Реф. Вук Караджић-читај као што пише)

Зашто је лоше: "Неопходан је конструктиван став у вези са Косметом". Заиста је неопходан!
Ако „после пет месеци после Бајденове посете“ (време је заиста почело да се мери по појединцима!), „јасно је да Америка и Европа заиста не очекују од Србије да призна независност Косово, али зато очекују да на граници са Косовом успостави царину, као и да делове својих граница са Македонијом, Албанијом и Црном Гором препусти Косову“...Како другачије да се црно тржиште са Косова (нпр лекова) спречи, него да се људи са Косова ставе да контролишу документацију...(можда треба дати предлог да се „то“ назове „пунктови савести“ а не царина!)
„Када испуни све те услове, неће бити нимало битно да ли ће Београд формално прихватити независност Приштине, или неће“...Наравно да је битно и да ће бити битно ...Ни Београд не може бити независан од „правних и економских малверзација“, а камоли Приштина...Чим се нпр. оснује „одељење ФДА“ у Бгд, у Приштини је неопходно делегирати професионалце...
"И Косово и Европа", и Америка...И цео свет...(Зашто увек мора „или..или"? Nисмо сви рођени као дански племићи!?)
Препоруке:
0
0
7 среда, 28 октобар 2009 16:14
Сремица
Дајте власт политичком "великану" Вуку Д., он ће све решити очас, на радост и весеље свог газде!
Препоруке:
0
0
8 среда, 28 октобар 2009 16:38
Нимбус
И?
Шта је неочекивано?
Све што је потребно, речено је пролећа `08.
`Мапу пута` најбоље је описао Синиша Ковачевић.
Колоквијално, политика ДС је названа пузајуће признавање косова.
Ко није знао да ће услов признавања косова бити постављен кад довољно омеканимо?
А омекшавање може да се постигне притискањем, односно додатним појачавањем диктатуре у `матици`.
Најмање су у заблуди били гласачи ДС.
А знамо да ни то бесрамно клечање неће бити довољно.
И, баш ме занима, где ће бити и шта ће писати у времену пред нама, људи који и овде, отворено или прикривено, покушавају да оправдају, улепшају, похвале, рационализују брозовштину под којом Србија броји задње дане.
Препоруке:
0
0
9 среда, 28 октобар 2009 17:08
Мирко К.
Око Косова ће се, а увези са чланством Србије, ЕУ одредити тек после одлуке суда, не раније, јер ми нисмо ни близу примања. Ако буде по нас позитивна пресуда, настаће лом који у целости може спречити даље ширење ЕУ на Балкан (због великих европских сила, које неће одустати од признања мале наказе), а ако та одлука буде негативна по нас, све ће намах бити јасно, унапред. Пошто неки стручњаци предвиђају немушту одлуку, у смислу да ће се тумачити како коме одговара, шанса Србије да икада, било цела, било подељена, уђе у ЕУ је минимална! И ту је значај оваквих текстова и расправа у вези са тим. Иначе, изјава Дорис Пак је у вези локалних избора на Косову и нема никакав значај са покренутом темом јер је "локалног" карактера тј., ограниченог домета. Ћераћемо се још!
Препоруке:
0
0
10 среда, 28 октобар 2009 17:15
Пера Детлић
За сада је изгледа тренутно важећа варијанта: ни Косово - ни Европа.
Препоруке:
0
0
11 среда, 28 октобар 2009 18:33
Branko Badrljica
To je sve nekako očekivano.

Amerima se verovatno žuri, jer će sve manje moći efektno da pritiskaju na Srbiju a svakim danom su sve dublje u problemima i verovatno mogućnost povlačenja sa Kosova i nije tako neverovatna.

Ako se sve glasnije govori o povlačenju iz Afganistana i Iraka, sigurno ni Kosovo nije neka sveta granica.

Po meni, ništa naročito. Ne verujem, da će Tadić baš nešto trznuti na to, timviše zbog toga, što sudski proces oko toga još nije ni započet.

Pošto to ne dolazi baš s nekog vrha, moguće je da se radi čisto o paničnom "ispitivanju terena" pre nego o otvorenom uslovu.

IMHO nema frke.
Препоруке:
0
0
12 среда, 28 октобар 2009 18:43
BT
Упркос томе што Дорис прича, постепено признавање новог "суседа" уствари тече без већих проблема. Прихватили смо Еулекс који спроводи Ахтисаријев план (а тобоже некакав план у 6 тачака за које нико не зна ни шта су), прихватили смо да се не испуне многе тачке из Резолуције 1244 (рецимо о повратку одређеног контигента српске полиције на КиМ), прихватили смо да УНМИК више нико нигде не помиње, прихватили смо да ће за грађане КиМ чак и са новим пасошима и даље бити потребне визе, прихватићемо и успостављање царинских пунктова од 1. јануара 2010 (тобоже због укидања виза)... Све ове изјаве Дорис Пак имају за циљ да прикрију важност фактичких мера којима Влада Србије постепено признаје Косово и дају лажни значај формалном признању које се на крају неће ни тражити. Да није тако, не би ЕУ чекала 10 година од смене Милошевића за тричаву визну либерализацију, која је могла на исти начин и под истим условима да се обави још 2001. године. Зашто није - требало је имати адут уцене према Србији који ће се употребити тек након проглашења независности, и тако је управо и било.
Препоруке:
0
0
13 среда, 28 октобар 2009 19:12
Robert Lee
Kosovo!
Препоруке:
0
0
14 среда, 28 октобар 2009 19:16
Биљана
Може бити уцењен само онај ко пристаје на уцене. Ми смо попут дрогираних коцкара који и гаће са себе продају надајући се добитку који ће све губитке надокнадити. Није проблем шта прича Дорис Пак, него је проблем шта наш председник и премијер са свим потпредседницима ћуте.
Препоруке:
0
0
15 среда, 28 октобар 2009 21:14
КиМ
Па зар није Јеремић скоро у говору студентима споменуо и то да ако се постави тај услов (а као нисмо знали да хоће) ми бирамо Косово?? Већ смо одлучили, јел да?
Препоруке:
0
0
16 среда, 28 октобар 2009 22:40
Jasna Simonović
Biljana...tačno...Ćutanje je najniži oblik ljudskog primitivizma...
Препоруке:
0
0
17 среда, 28 октобар 2009 23:05
Стева Надрљански
Коликогод ово било зло, ипак је добра прилика да не уђемо у ЕУ.
Препоруке:
0
0
18 среда, 28 октобар 2009 23:13
genius loci
ili kosovo ili evropa!
ni jedno ni drugo mozda trecu!
navratite malo kod gosp.Davutoglu!Da li ste vec primetile?
ko zna mozda cemo o blizji buducnost cuti nesto o tome ovdje u NSPM od nekog vojnog experta(mozda od g.lazanskoga)!
ja imam jedan predosecaj-turska se sprema naveliko kao trojanski konj amerike u EU!
pa zato postoji treca varijanta TU(Turska unija)
ili pa ako srbija malo pozuri onda ima cetvrtu varijantu!?
daj boze sve je ovo samo jedna internetska sanjarinja!!!!!
Препоруке:
0
0
19 среда, 28 октобар 2009 23:27
au mile
Tadićev režim će i dalje prevarantski sakrivati svaku vest koja govori o pitajnu priznavanja Kosova kao uslov pristupajna Evropskoj uniji. Mada, verujem u scenario po kome Srbija neće priznati Kosovo samo na deklarativnom nivou, ali će suštinski raditi sve što joj Brisel bude nalagao, kao što je bio slučaj sa Ahtisarijevim planom, pa do uspostavljanja granice, carina, biće i nekih neformalnih odnosa u cilju rešavanja "tehničkih pitanja", uključenja Srba u kosovske institucije kako bi "lakše rešavali svoje probleme", pa rad u zajedničkim telima, živi bili pa videli... a naš Tadić će da grmi neobaveštenoj prostoti u Srbiji kako Srbija nikad neće priznati Kosovo.
Препоруке:
0
0
20 четвртак, 29 октобар 2009 00:00
митар
Јасно је свакоме ко мало повуче континуитет односа према Србији тзв. међународне заједнице да ће бити услов -признајте албанско Косово.
Само што се у планове пре свега САД умешала криза. Завршено је са успешним штампањем долара.
У ратовима САД је била и до сада успешна нпр. у Кореји су остали на 38 паралели, у Вијетнаму су успешно смотали заставу и хеликоптером побегли са крова амбасаде, 1999. храбро су нас бомбардовали из Средоземља и ратовали са шиптарима а њихова војска није ушла у Србију, а сада су успешни у Ираку и Авганистану види се како.
Сада се жури САД. Неће проћи још много дана па ће им бити скупо одржавање Бондстила на Космету.
Космет је био и остаће СРПСКИ.
Препоруке:
0
0
21 четвртак, 29 октобар 2009 01:36
Родољуб
1. И КиМ и Европа! (пуста реторика нових "народњака" свих фела)

2. Нема КиМ, има Европа! (то је оно на чему ради Власт и њени НВО-сателити)

3. КиМ, без Европе! (реално, кад-тад ће бити ревизије отцепљења)


А како нам контролисано пуштају "на сламку" информације ови што потписују са ЕУ+Лелексом разне потајне договоре са пет-шест тачака и мисле на "визе", биће:


4. Нити КиМ, нити Европа!

Ми, свеједно знамо шта нам је мислити и чинити.
Препоруке:
0
0
22 четвртак, 29 октобар 2009 04:38
The Grossglockner
Таква дилема не постоји!
Препоруке:
0
0
23 четвртак, 29 октобар 2009 11:09
Мирослав Ђукић
Госпођа Пак има у односу на Србе јасну улогу: Она је гласник, који полу-званично доноси свеже ултиматуме, који Срби морају прихватити, како би били тренутно оцењени као "кооперативни". Неко на Западу верује да она, са својим имиџом строге професорице из средње школе, најбоље може убедити Србе да прихвате оно што Запад жели, а што је за Србе лоше. Сећам се њене истакнуте улоге у вези убеђивања власти Српске да прихвати фамозне "реформе" полиције, које би, кроз самоукидање МУП-а Српске, довеле до добровољне еутаназију, као услова даљих ЕУ-ропских "интеграција". Народна Скупштина Српске остала је неумољива, одбила "реформу", а ЕУ је преко ноћи потпуно одустала од укидања МУП-а РС као услова, што је показало да је у питању био прорачунати блеф. Госпођа Пак према нама наступа по принципу АПП (ако прође-прође).Њено је да опипа колико нам је став чврст, да би њени шефови могли да усаглаше даљу тактику.
Препоруке:
0
0
24 четвртак, 29 октобар 2009 12:14
Славиша Стајић
Косово и Метохија су практично независни јиш од осамдесетих. Од тад држева не може да наплати порез, струју, комуналије,Шиптари не иду у војску, Срби се селе (под притиском), продају имања... Пред свим тим врх државе је затварао и очи и понављају мантру Косово је део Србије! Ја не могу да замислим шта би се десило да свет каже ево вратите се на своју територију и успоставите власт коју немате већ 50 година. Можда терба другачији приступ? Признати Космет као државу Албанаца и Срба? Тражити аутономну област за Србе? Дводому скупштину? Аутономију за цркву коју ће да гарантује међународна ѕаједница? Дрзава да се ѕове Косово и Метохија, са државним симболима где се јасно види да у њој живе и Срби?
Овако држава само прича Срба је на Космету све мање и како ће то бити срце Србије ако темо нема Срба и ако су цркве срушене. Зашто мора да једино Србија буде држава Срба? Историјски гледано то је и Босна и Црна Гора, па сад и Космет!
Препоруке:
0
0
25 четвртак, 29 октобар 2009 16:07
Мунзе Конза
Добро је причати о свему, али да се не правимо неуки. Црна Гора се одвојила од Србије на силу, мимо воље црногорских Срба (они би, горди какви јесу, вероватно сада помало и у збиљи рекли - "а зар има и неких других осим црногорских?"). Тај несрећни подухват чекао је у некој фиоци годинама, док дукљанска струја није превагнула, уз помоћ међународних бројача гласова, и претходне деценијске сатанизације Србије, уз сасвим јасне поруке браћи црногорској - "ако се одвојите, одвојили сте се од злочина; ако останете заједно, трпећете заједно". Шенген генерација за јунаштво не зна, њима закон у лап-топу лежи. Кад их буду "појели" они из општине Тузи, јавиће нам се опет. А дужност је да помогнемо, браћа смо. Босна јесте И српска земља - само су то неки заборавили, почетком деведесетих.
Границе међу државама одређују се на два начина - демографски или историјски. Демографски - кога је више, његово је, чије год да је пре тога било. Историјски - чија је дуже територија, његова је, ко год да на њој живи. У бившој Југославији, оба принципа су употребљена на штету Срба. Јер, ако је Босна "историјски туђа држава", па може да буде независна (и несрпска), Косово није. А ако су на Косову Албанци (сада, геноцидом) у већини, те им стога треба дати државу, зашто се онда исти принцип не примени на Републику Српску?
То о чему ви причате зове се "damage control" - контрола штете. Хајде да узмемо нешто, да не останемо без ичега. Проблем је што нам не дају да бирамо - морамо И признати Косово И независну, антисрпску Босну, и да у обе "државе" Срби буду прогоњена мањина. Ту избора нема. Дакле, бирамо да се примењује или један или други принцип. Добијамо у оба случаја - или Космет са манастирима или РС са Србима. Е сад, ако остане овако, да свако решење иде на штету Срба, опет нема потребе да о било чему причамо. Јер, да учествујемо у сопственом уништењу - то је мазохизам који се чак ни од Срба не може очекивати.
Препоруке:
0
0
26 четвртак, 29 октобар 2009 18:55
симонида
колико се сећам и Преседник и министар спољних послова,небројено пута, су рекли: да уколико морају да бирају између КИМ и Европе изабраће КИМ!једино нисам сигурна: ДА ЛИ СЕ ОНИ ТОГА СЕЋАЈУ!?
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер