среда, 22. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Нафтна бајка или Бог је Бразилац

Kоментари (22) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 01 новембар 2009 07:43
Браво за НСПМ!Оваквим текстовима отварају се многе очи у Србији.Браво и за аутора и свеобухватност сагледавања догађања у Бразилу.
Препоруке:
0
0
2 недеља, 01 новембар 2009 09:33
Марко
Занимљива прича. Једино не знам колико је Лули паметно везати се за америчког вазала Саркозија.
Препоруке:
0
0
3 недеља, 01 новембар 2009 10:30
Милорад
Поштовани господине Крагуљац, чуо сам о овој проблематици, али ми је Ваш лепо написани чланак помогао да сазнам још много додатних информација. Народу Бразила, нашим пријатељима, желим да је Бог стварно Бразилац, а он ће се сигурно сетити да су Пеле и Џаја добри другови. П.С. Први део је супер. Ко чита пажљиво схватиће.
Препоруке:
0
0
4 недеља, 01 новембар 2009 11:15
Владимир 78
Поучно.
Сада је ред, да и ми, Срби, нешто, па можда и по први пут у историји, научимо из примера других и на лакши начин.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 01 новембар 2009 11:50
Rikard Baric
Treba biti krajnje rezerviran prema ovom autoru, možda je terorist prečanin.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 01 новембар 2009 12:12
Посматрач
Бојим се да ће се на истоку Бразила ускоро "спонтано" појавити снаге које се залажу за регионализацију, најширу аутономију, затим разне невладине организације које се боре за права староседелаца, Индијанаца, ЛГБТ популације и слично.
Препоруке:
0
0
7 недеља, 01 новембар 2009 15:01
Милена
Прелеп текст. Стварно свака част.
Препоруке:
0
0
8 недеља, 01 новембар 2009 15:46
Vladimir
Drago mi je da je jedna takva, bogom dana zemlja, otrgnuta iz srednjevekovnog ludila megakorporacija.

Nama ostaje da gledamo u Brazil kao zvezdu na kraju tunela.

Konacno je pobedila, i nastavlja pobede, "ruska" verzija nastanka nafte, i eksploatacija na velikim dubinama, a ismejana sebicna i katastroficna teorija o bioloskom poreklu i bogatstvima plitkih i "isplatljivih" izvora, nastala pod kapom USA korporacija.

Znaci, treba da sacekamo, jos pola decenije, pa da vidimo ledja neoliberalnim haraclijama i manipulatorima, koji nas uvode u duboko duznicko ropstvi MMF-a i da pocnemo da se nadamo prosperietu.
Препоруке:
0
0
9 недеља, 01 новембар 2009 15:58
Милан Качаревић
После овог не само интересантног него и поучног чланка, једно питање се, само по себи, намеће: Шта смо ми, Срби, Богу згрешили, па да нас већ неколико векова ставља под патронат свакаквих (Проби)светаца, још горих и од у чланку поменутог Светог Браза? Да није можда Господ Бог још давне 1371., пред почетак Битке на Марици, отишао на вишевековни одмор а Србе изабрао да - као Небески народ - буду полигон за вежбање Светачких Приправника? Било како било, мислим да је крајње време да Господ Бог почне поново да се меша у свој посао, јер, ако је и од Бога, много је. Знамо ми да је свакоме ко је на важном положају тешко да призна своју грешку а посебно Богу који је, како се прича, безгрешан. Зато и не очекујемо од њега да нам, као знак извињења, пошаље Светог Владимира или - после истека председничког мандата и проглашења за Свеца - Светог Лулу. Не, не мора толико да се мучи. За почетак било би довољно да нам само пошаље Свете Изборе. А ми ћемо - обећавам у име свих Срба - први пут у својој историји сами тражити и пронаћи свог Светог Србина. А, ако, и поред мог оптимизма, не успемо у томе, рећи ћемо Богу да дигне руке од нас а ми ћемо, онда, отићи ономе који нас већ вековима жељно ишчекује. До Ђавола.
Препоруке:
0
0
10 недеља, 01 новембар 2009 20:16
Jasna Simonović
Retko čitam ovako duge tekstove, ali kad su sveci u pitanju!? Pa kad je nacionalna neopredeljenost Svetoga Petra tako uočljiva, a mi ni pod sv. Braza nismo podpali (da nije Srbin kad samo naređuje?! Neka mi pravi Sveti Petar oprosti, please!)...
Pa još nacionalno svojatanje Boga koga smo mi ovde na nspm-u odavno ostavili "netaknutog"...Neka mi Bog i ovo oprosti, molim najlepše!
A kad je u pitanju "naftna bajka", pa multinacionalne kompanije, to već ne mogu tako ostaviti bez da nešto iskoristim za sve nas...(Bravo Lula, bravo Brazil)...Možemo li mi biti analogna "farmaceutska bajka"? Ner treba nam crno zlato, treba na "moje zlato"...

ps A i mi "Balkanci" imamo svoju “pré-sal” izreku (da treba dovoljno soli pojesti, kako ono beše?)...
Šalu na stranu...Za farmaceutsku pravu bajku mislim najozbiljnije...
Препоруке:
0
0
11 недеља, 01 новембар 2009 22:14
drabra
To sto je za Brazil sada nafta za nas je oduvek bila poljoprivreda. Mozemo da izvozimo hranu i da hranimo pola sveta i to sve bez stranog kapitala.
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 02 новембар 2009 08:55
м. -ић
Лепо написан чланак. Изгледа да се ово налазиште протеже подаље од континенталног платоа, што ће рећи, не може се својатати као искључива суверена економска зона. Колико ће Бразил то прихватити, можемо само да погађамо. Тек, чини се да су Бразилци изабрали свога да их води по своме. Ко зна, да је Србија изабрала паметно, можда би се и у Србији нашла која кап нафте. Тек, одгонетка на питање чији је Христос има вероватно мало другачије решење. Јер какав је био Христос: Волеше своје најближе, из сваког их зла избављаше, а они га издадоше, продадоше, напустише, омзнуше, исмеваше, покрадоше, мучише, бичеваше, распеше, и још мртвога копљем прободоше. А Христос и распет, молише се за њих.
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 02 новембар 2009 09:06
slobodan45
ali nama EU i MMF, propisuju da kilogram pšenice u otkupu, košta 8 dinara!?e, zato nema napretka!!!iznos od 8 dinara je udar na pokoljenja u srbiji.ropstvo.naša nafta je POLJOPRIVREDA.mnoge poljoprivredne kulture.kad bi smo imali vođe kao što je brazilski predsednik, tada bi i srbija krenula napred.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 03 новембар 2009 10:42
Vuk
Vrlo slicna stvar se desila i u Maleziji, tako da i taj slucaj treba istraziti... Takodje treba biti otvoren i kod pregledavanja medjunarodne ekonomije Rumunije u zadnje 2 godine pred revoluciju. Ovo je stara prica... lepa... poucna... stara prica
Препоруке:
0
0
15 уторак, 03 новембар 2009 16:54
emma
Mirko, citala sam svojevremeno tvoje tekstove u Politici, izgleda da si jedini koji pise o Brazilu. Ja sam radila 3 meseca kao servente tercearizada, na plarformi u bacia dos Santos, vise sam zaradila nego za dve godine. Kada bi to moglo ostala bi stalno tamo. Pricali su mi da oni putuju po celom svetu i da je nafta tu najbilja, a sef je bio u africi. Stranaca nije bilo, sve brazilci i ja srpkinja. Tamo ima mnogo platformi i helikopteri stalno lete. Sada sam u Salvadoru i tu se prica da ce poceti istrazivanja vec sledece godine. pozdrav
Препоруке:
0
0
16 среда, 04 новембар 2009 10:09
Бранимир Нешић
Квалитетан текст, написан добрим стилом.
Види се да аутор текста живи ван ових већ досадних новинарских и интелектуалних шаблона.
Бразилски пример феникса треба да пруже оптимизам и наду да се, уколико у државном апарату имамо искрене патриоте, способне и паметне људе, може обезбедити боља будућност за нашу децу.
Занимљиво је проучити у којој мери наша Влада (и све друге од 2000. године) следи политику успешног бразилског колеге. Да ли је Динкићева економска политика сушта супротност од бразилске патриотске или "домаћинске" економске политике?
Препоруке:
0
0
17 среда, 04 новембар 2009 10:59
slobodan45
živeo sam u brazilu i opet bih, kad bih imao šansu.brazilski narod je najsličniji srpskom, mereno onim malo starijim vrlinama, koje smo nekad imali...gostoljubivost, otvorenost, srdačnost itd.sve u svemu, RAJ NAZEMLJI, ako ga ima...
Препоруке:
0
0
18 среда, 04 новембар 2009 14:22
Nikola
Dobar tekst! Trebalo je malo pisati i o problemima covekove okoline koji ce neminovno nastati sa tako ekstremnom eksploatacijom morskih dubina. Dalje, postoji velika i rekao bih interesantna protivurecnost izmedju velike proizvodnje biogoriva (mislim da je tu Brazil neprikosnoveno prvi u svetu) i ovih velikih kolicina nafte koje ce biti vadjene u bliskoj buducnosti. U svakom slucaju, autor se dotakao onog najbitnijeg i to veoma dobrim i "pitkim" stilom.
@slobodan45-Ja zivim u Brazilu i potvrdjujem, raj na zemlji!
Препоруке:
0
0
19 среда, 04 новембар 2009 14:24
Nikola
Zaneo sam se i zaboravio zasto se javljam. Mirko, bio sam na ovdasnjoj CREA na jednoj palestri i covek je pricao o buducem velikom razvoju rafinerija, meni je zbog struke interesantno, mozda znas nesto vise o tom pitanju?
Препоруке:
0
0
20 среда, 04 новембар 2009 16:26
Мирко Крагуљац
@emma:
Истраживања у приобалном делу Баије (Салвадора) су била планирана од стране Петробраза још за ову годину, али се одустало због висине улагања у експлоатацију већ откривених резерви у близини Сантоса и Рија. Мислим да ће се ширење истраживања у правцу севера мало успорити, јер досадашњи добри резултати омогућавају експлоатацију и тиме делимично и повраћај инвестиција.

@Бранимир Нешић:
Нажалост, почев од 2000-те године, све наше владе имају исту економску политику, која се огледа у вештачки наметнутом неолибералном концепту транзиције, што се у пракси показало погубно јер је производња замрла, уз технолошко заостајање првог реда. Наша економија је, слободно речено, уништена, отприлике као у оној чувеној изреци „пре рата нисмо имали ништа, а онда су дошли Немци и уништили нам све“. Скоро сам видео податак да је наш БДП на нивоу 68% 89.године! Ако је то и приближно тачно, Србија је под „октобарцима“ потпуно и дефинитивно пропала.

@Nikola:
Проблеми са човековом околином, који ће настати масовном експлоатацијом нафте у широком обалном појасу, су свакако велики и можда ћу о томе једног дана писати у неком посебном тексту.

Са твоје стране је добро примећена и велика контрадикција у освајању јединствене технологије за масовну производњу биогорива, уз истовремени гигантски развој експлоатације океанске нафте, што такође заслужује посебан осврт.

Око будућег великог развоја рафинерија ћу те, вероватно, разочарати. Не слажем се са тим стручњаком кога си слушао. Нафта је једна од ретких минералних сировина чија се продаја више исплати у сировом, него у прерађеном стању. Рафинерије ће се развијати у складу са будућим потребама Бразила и осталих држава зеленог континета.
Препоруке:
0
0
21 среда, 04 новембар 2009 16:32
Мирко Крагуљац
Захваљујем се Редакцији НСПМ, пре свих господи Вукадиновићу и Лазићу, на љубазном и професионалном односу и, наравно, што су ми омогућили да на овим страницама објавим један овакав текст, који се бави тематиком готово непознатом у Србији.

Свестан сам да је текст „подугачак“, да је морао бити скраћен и да је неко на то потрошио своје драгоцено време. Мислим да читаоци нису остали прикраћени нити за једну виталну информацију.

Такође, захваљујем се и свим читаоцима који су тексту поклонили пажњу, нарочито у својим, по мене, драгоценим коментарима.
Надам се да сам на ваше дилеме макар делимично одговорио.

Поѕдрав!
Препоруке:
0
0
22 среда, 04 новембар 2009 21:32
slobodan45
nikola!baš mi je drago!sedamdesetih godina, brazil je bio tek na početku svoje priče, teške priče, jer je bio 100% pod AMERIČKOM KAPOM.vojna hunta, ljudi siromašni...tada ih je bilo 90 miliona, a danas...baš mi je drago i za brasil i za tebe.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер