недеља, 12. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Двадесет година после пада Берлинског зида

Kоментари (7) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 06 новембар 2009 18:35
Simic Manojlo
Gorbacov je bio, ili suvise naivan, ili potpuno
korumpiran. A mozda i oboje.
Umjesto da za rusenje komunizma, ispostavi "zapadu"
stravican racun u trilionima dolara, on to uradi
za dzabe.
Zapad je bio na izmaku snaga, u pracenju trke u
naoruzanju (svaka raketa, koja je u SSSR-u kostala
1 milion, Ameriku je, potpuno ista raketa, kostala
100 miliona dolara), i potpuno spreman, da plati
svaku cijenu.
Gorbacov je poslusao nekog teksaskog primitivca,
koji je, stojeci na berlinskom zidu, molebnim
tonom izgovorio: "Mister Gorbachev, pleas tear
down this wall".
I ovaj to uradi, bez naplate.
A bila je to posljednja prilika, da se na kraju
20.vijeka, nakon svih komunistickih budalastina,
rusenje komunizma, debelo naplati.
Препоруке:
0
0
2 петак, 06 новембар 2009 19:33
N. B.
5. Novembar 1989 - ne samo istorijski, vec i jedinstveni datum u istoriji zapadne demokratije, dan kada je, kako autor istice, totalitarizam otisao tamo gde i pripada - u istoriju. U 60. godini postojanja nemackog ustava (Grundgesetz) navrsava se i ovaj poseban jubilej - dan pobede demokratskih nacela i sa njima fakticki kraj diktatorskog XX. stoleca. Nemackom narodu i Saveznoj Republici Nemackoj zelim od sveg srca srecan 5. Novembar, oni su taj datum zasluzili!
Препоруке:
0
0
3 петак, 06 новембар 2009 23:56
МП
Горбачов:"Али, такође није дошло ни до онога у штa смо ми политичари из моје генерације, искрено веровали; свет у коме ће, после краја хладног рата, човечанство најзад моћи да забрави настраност трке у наоружању, регионалне сукобе и стерилне идеолошке расправе, и да уђе у неку врсту златног века колективне безбедности, рационалне употребе природних ресурса, краја сиромаштва и неједнакости и обнову хармоније у природи."
Тадићеви саветници мисле другачије.
Препоруке:
0
0
4 недеља, 08 новембар 2009 12:57
Божо Бјелак
Писати или размишљати о томе шта је урадио тај несрећник Горбачов, за иоле мислећег човјека,чисто је понижење. Међутим, генијални осврт "МБ", тјера ме да се понижавам.Када је Тачер била у посети СССР-у 1987. године, буквално је молила Горбачова да се пролонгира уједињење Њемачке за најмање 15 година. Ништа тај дјечачић у политици није схваћао. Од вишег трактористе у забитом руском селу, до шефа једне огромне државе, долази се само путем уграђивања. Мало ко зна да је Раиса била главна копча Запада и јеврејски лоби. Само се поновила тужна историја на тим просторима. Неће се ваљда нико наљутити ако кажем да су Јевреји срушили царску Русију и побили царску породицу. Политбиро СССР-а 1919. имао је само једног Руса - Лењина. Мећутим, Лењинова бака била је Јеврејка. Американци (у дугом хладном рату) су знали да је огромни СССР војно несавладив. Зато су примијенили једам други вид познат као "прикривене акције" (cover action). Суштина прикривених акција је била да се СССР сруши изнутра. Према нормама међународног права, овај облик дјеловања је забрањен. Али ту индиректну агресију је тешко доказати, због шпијунског перфидног дјеловања. Неће ваљда „МБ“ схватити да кукам за комуниѕмом. Напротив, комунизам је погинуо од комунизма, како напиаса и амерички философ Карл Попер. Додао је: „Горбачов је заслужан за колапс система, па му дугујемо захвалност ...“ Тај исти Попер је писао да Горбачов није тражио укидање НАТО. Е, то је основна грешка тога политичког аматера. Прихватајући „горбачовинизам“, САД се нису одрекле својих хладноратовских циљева, које и данас проводе. Њемачка, драги „МБ“, уместо да је демилитаризована, неутрална, њена војничка чизма гази по мноигим земљама свијета, укључујући и Србију, осим ако не сматрате да Космет није у Србији.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 09 новембар 2009 01:27
N. B.
Postovani gospodine Bjelak,

zaista se pitam zasto mi Srbi na svaki pozitivan komentar u vezi drugih zemalja moramo reagovati cinicno i zajedljivo. Smatram pad berlinskog zida jednim od najradosnijih dogadjaja novije istorije, to je pre svega plod odlicne spoljnje politike Savezne Republike Nemacke. (Zapadna) Nemacka je tokom prve decenije svoga postojanja bila vojno demilitarizovana ali je vestom politikom pridobila toliko visoko poverenje od strane Amerikanaca da je postala cak i stozer moderne demokratije. Da nije bilo tog poverenja od strane SAD-a prema Nemackoj, nikada ne bi pao berlinski zid, posto Amerikanci sami nikada ne bi bili spremni da DDR predaju u ruke "nesigurnoj" drzavi. Zasto bi Nemacka bila vojno neutralna ili demilitarizovana, ne radi se vise o Trecem Rajhu, vec o zaista demokratskoj drzavi? Njoj je mesto u NATO-u a ta uloga vuce za sobom i odredjene obaveze poput intervencionizma. A sto se tice "okupacije" nase zemlje od strane Nemacke, na koju aludirate, mogu samo konstatovati: steta je sto Nemci nisu u stanju da zaista uvedu red u Srbiju, ne bismo sada toliko "trunuli" u ovoj kolotecini od nase drzave. Za kraj, zamolio bih Vas da iz diskusije barem za trenutak izbacite otrcane floskule tipa "americki globalizam" i "Kosovo", sve su to tematike o kojima se moze diskutovati ali ne u kontekstu ovako pozitivnog dogadjaja kao sto je pad berlinskog zida. Nadam se da ce i predstojece ukidanje viza za gradjane Srbije biti nesto poput "pada srpskog samodestruktivnog zida".
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 09 новембар 2009 09:29
луди скретничар
#Н.Б.#

Спочитавати некоме да користи флоскуле, а завршити коментар са омиљеном флоскулом о укидању виза као "хлебом насушним", је потпуно неозбиљно. А називати Косово флоскулом је, шта више, цинично и бездушно.
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 09 новембар 2009 11:53
Божо Бјелак
Цењнени „НБ“,
Свака Ваша мисао, став, за мене је закон. Нисам циник, нисам заједљив. Напротив, јш од гимназијских дана имао сам срећу да усвојим двије мудре мисли, које сам чуо од мојих косаца у Старој Херцеговини: „Где сви једнако мисле, нико ништа не мисли“ и „Гдје двојица једнако мисле, један је сувишан“. Поново ћу добити епитет циника. Истина је да су преко љета излазили на одмор и врхунски интелектуалци из тог краја. Како самохраним мајкама и удовицама није имао ко да покоси ливаде, окуљали су се (по 40, 50 косаца) –моба) и у једном дану искашали имање. Има их данас акдемика, професора. Разлике у ставовима су нормалне. Као свједок времена, размишљам на основу историјских чињеница, одноосно сјећања, а сјећање је вредније од документа.Замислите, цијењени „НБ“, код моје меленкости, и поред тзв. „оптимизма памћења“ ( да подсјетим – човјек заборавља оно ружно, остају му у сјећању лијепи догађаји), не блиједе чињенице, ико их има рижних. Историјско памћење је иначе велики проблем народа коме припадамо. Моментално, ниједан политичар на власти у Србији нема историјско памћење. Да имају, не би давали свакодневно катстрофалне изјаве. Но, оставимо њих. Како су дошли тако ће отићи. Ја сам оптимиста са искуством. Синоћ гледам неки ТВ дневник. Ретроспективна репортажа - рушење Берлинског зида. На њемачком је тада неко написао (искрено нисам знао): „Не рушите ме, ја сам историја“. Без љутње, господине „НБ“, Ви посматрате чин рушења са садашње дистанце. Увјеравам Вас да сам сагласан што је срушен, али требало је „порушити“ и Империју зла (САД) и разбојнички НАТО. Зар не видите, човјече, да сва зла на овоме Шару доноси Америка - економско, политичко, културно... Да, погодили сте – против сам глобализма.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер