среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

НАТО не може без Србије

Kоментари (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 14 новембар 2009 00:19
Ivan
SFRJ je bila maltene pridruzeni clan NATO. A sada izgleda da bismo mi, Srbi danas bili u sigurno boljem polozaju da smo bili cak i clanica Varsavskog pakta. Jer je Tito bio NATO igrac na Balkanu koji je vestacki vezao nas sa Hrvatima i Slovencima, a da nije pobedio vec bi se tada, 1945 rascistili racuni sa njima.
Препоруке:
0
0
2 субота, 14 новембар 2009 00:57
Nenad Radmanovic
Ponovo pravo u metu. Informisan,tacan,objektivan,dozirano provokativan,Miroslav Lazanski.

NATO i Srbija su dva suprostavljena pojma. Odnos koji bi mi imali pristupanjem u tu alijansu bio bi nista drugo vec vazalan.A kako i drugacije da posmatram na nase sad vec "bratske" odnose sa njima,kada je pre samo 10 godina nasa malena Srbija bila napadnuta "gvozdenim celjustima" vecine zemalja clanica,sa cijim predsednicima zadnjih dana i meseci gosn Boris ispija kaficu i "simpaticno" se sali.

Jedan veliki plus redakciji NSPM za sve cesce objavljivanje tekstova Miroslava Lazanskog.
Препоруке:
0
0
3 субота, 14 новембар 2009 02:10
Родољуб
АкоБогда... будући министар војни.

Јок, но ће Драгишић? :)

Формирајмо странку - дочекајмо спремни изборе!
Препоруке:
0
0
4 субота, 14 новембар 2009 04:15
Teofilo Stivenson
Objavljivanjem ovakvih tekstova Politika stvara privid objektivnosti. Ali ovaj tekst se ni po kvalitetu ni po namerama ne sme citati 'rame uz rame' sa Jaksicevim pamfletskim socinjenijima. Zato je Lazanskom mesto na sajtu NSPM. I zato se Politici mora oduzeti alibi za objavljivanje gomile tekstove koji su potpuno marginalizovali i trivijalizovali ovaj list.

Buduci ministar vojni? Slazem se. Mada bih mu verovao i kao ministru unutrasnjih poslova, a i spoljnih. I jos nesto: Lazanski nije antiamericki orijentisan. On samo dokazuje ono o cemu ovdasnja eurokratska boranije ne moze ni da sanja: Da prosrpski stav mora da je na prvom mestu jednog politickog i vojnog analiticara koji ovde zivi. A to (MORAL) za NVO placenike i placene kolumniste vec spada u domen komplikovanih matematickih operacija.
Препоруке:
0
0
5 субота, 14 новембар 2009 10:05
Milos
Ljudi koji citaju NSPM su pretezno istomisljenici,pa se slazu sa vecinom stvari koje su napisane i u tekstovima i u komentarima. Najveci nas problem je nepismenost,jer sta vredi nama i da pisemo komentare kada je vaznije sta kaze neka pevaljka na Farmi ili ne daj Boze u Velikom bratu.Hleba, igara a povremeno i krvi su formula koja se vekovima ne menja,a i sto bi se menjala kada donosi rezultate. I ovo pitanje oko ulaska u NATO je slozeno,i tu nam opet dodje ono ko uzme kajace,a kajace se i onaj drugi,samo sto se mi sta god uradili uvek kajemo!Lako smenjive vlade,te marionete u rukama svetskih mocnika,su nacin kako se preko "demokratije" lako upravlja. Mi kao drzava nikada nismo imali neku dugorocnu i ozbiljnu strategiju,oko koje nece da se spore ni vlast ni opozicija,nemamo kontinuitet,ma nemamo nista.Da opet ne odlutam od teme voleo bih da mi(nam) gospodin Miroslav odgovori,NATO da ili ne,bez obrazlozenja ja verujem u njegovo dugogodisnje iskustvo .
Препоруке:
0
0
6 субота, 14 новембар 2009 13:57
Родољуб
Иване, таман посла да је СФРЈ "била малтене придружени члан НАТО-а". Управо је настојање да се не буде "ни Рус ни Амер" - "ложило" целокупан тадашњи војни врх.

Наше наоружање је МАХОМ било засновано (а и сада је) на совјетској технологији. Када су у домаћој стучној литератури поређена западна и совјетска решења, совјетска су увек имала боље оцене.

Домаћи производи и решења су увек у основи имала снажан ослонац на совјетску идеју, поготово од средине шездесетих година наовамо.

НАТО је увек био интерно означаван као "агресор", а после помирења Тита и Хрушчова, СССР је престао да буде отворена претња, већ само неко ко је јако моћан и боље је са њиме бити "другар" него га љутити. Тај "вазални" однос никада није постојао према НАТО-у.

Имао сам увида у планове одбране од НАТО-а ("плави", хехе!) тадашње Девете Армијске Области. Занимљиво штиво.

Стога, по мени... НАТО је увек био корак-два даље СФРЈ (и Србији) од варшавског Пакта.


Формирајмо странку - дочекајмо спремни изборе!
Препоруке:
0
0
7 субота, 14 новембар 2009 14:11
Божо Бјелак
Да би неко писао о било о којој теми, мора имати податке, чињенице. Скоро све што се пише у разним листовима и часописима, нису есеји. Есеј је нешто озбиљно, један озбиљан покушај осмишљавања неког проблема, без рекла-казала, без бројева и цитата, или шта би било да је било... Из којих извора Лазањски добија податке, само он зна. Лично мислим (боље речено – претпостављам) да податаке добија из НАТО извора. Текст је отворио десетак тема (изгледа да је то постао стил писања – кратки пасуси, што дозвољава скакање са теме на тему). Није лако кратким реченицама (и абзацима) писати, да буду налакћене једна на другу, да би то било смислено. Пратио сам улазак Бугарске у ЕУ. Истовремено, као чланица НАТО, морала је да изврши реформу војске, наоружања, за шта јој је био и стално је потребан огронман новац. Морала је да купује, између осталог, половне разараче НАТО, а оне које је имала, руске производње, бацила је у старо гвожђе, као и сваку врсту др. наоружања.Србија, ако би ушла у НАТО, морала би куповати америчко наоружање и све друго што је потребно за једну армију, мора типизирати наоружање. То искључиво користи Америци, која се, на једној страни богати, а на другој - натјерује Русију и др. земље да улаже у наоружање, а не у економски развој. Један од главних рушилаца СССР-а (не плачем) био је Реганов „рат звијезда“. Потребно је створити биплоарни свијет, у коме би мале земље могле да се развијају у сваком погледу. Америку, на сву серћу, више не занима Србија. Источно питање више не постоји. А Источно питање је било граница (на Балкану), према Русији. НАТО јој је ушао у трбух. Србија је прескочена,а на Космету НАТО има оно што је и хтио – велику чудесну базу. Нема доброг и паметног Де Гола. Цијела Европа би морала да се ратосиља НАТО-а
Препоруке:
0
0
8 субота, 14 новембар 2009 15:42
Nakita
NATO ne moze bez Srbije, kao sto nije mogla ni Austro-Ugarska za vreme Turaka.
Iskoristila Srbe pa nas posle napali.
Bar da smo onda pustili Turke na Evropu, pa da se oni sa njima obracunavaju a ne mi.
San mi je da se NATO vise ne spominje kao alternativa Srbiji. Hvala
Препоруке:
0
0
9 субота, 14 новембар 2009 22:06
Ivan
..."Наше наоружање је МАХОМ било засновано (а и сада је) на совјетској технологији."

Ima dosta toga sto je uzeto od Sovjeta, licence za tenkove, puske, ali su recimo motori za avijaciju uzeti od Zapada, pa ovaj avion 4. generacije sto je trebalo da bude zavrsen je radjen u saradnji sa Francuzima, a ipak je avio-tehnologija vrh namenske industrije. Da ne pominjem americke avione koje smo imali posle rata itd. Jednostavno, moja konstatacija se zasniva na cinjenici da mi kao zemlja gde su komunisti pobedili nismo po prirodi stvari isli u Varsavski ugovor, vec smo mogli da budemo nezavisni. A to bez podrske SAD-a i NATO nismo mogli jer bi nas Staljin zgazio u kratkom roku. Te strategije su bile razradjivane jer se otprilike znalo da bi NATO mogao napasti Jugoslaviju, zasto bi Kadijevic pitao Sovjete svojevremeno da li ce nas braniti od NATO ako oni eventualno krenu kada pocne rat u Jugoslaviji. Moramo znati da je SSSR bio garant nase sigurnosti isto toliko koliko i NATO u vreme Staljina.
Vidim ja da cu u Nisu biti neka vrsta ruskog Bondstila, izgleda da cemo opet biti nekakva mini-Jugoslavija, a da li cemo imati iste beneficije, to je malo verovatno.
Препоруке:
0
0
10 недеља, 15 новембар 2009 11:17
Милорад
Колико је моја стрина била видовита говори да је још пре више од четрдесет година у Загребу свом првом и једином сину дала име РеНато. На питање зашто је изабрала баш то име, а не Дејан или Ненад која су била у оптицају, кратко је одговорила, сине да га сачувам. Мени то онда и није било јасно, али мој брат РеНато и даље живи у Загребу и нико га не дира. Свима каже да је Србин, али кад чују име сви се пренеразе и само поздраве...Та речца, скраћеница или нека лингвистичка зачкољица толико одбија људе, да сви, па чак и они који је воле, мислим на речцу, сагињу главу и гледају на страну...Тако и ја видим се са братом, изљубимо се, али ја увек помислим, што бре ниси Дејан или Ненад, па да ти кажем Деки иили Нешо. Овако могу само брате РеНато. Нема везе, ти си бар тамо сигуран помислим ја, али шта ћу ја? Та имена не волим или нисам спреман за њих како рече Мирослав на почетку, оно ВУ ми је личило као да ме неко плашио иза ћошка и фала Богу да ме више нико не плаши. За сада...
А сад стварно. Шта чинити? Ми стварно нисмо спремни за НАТО. Могу они да нас зову, да се сликамо са њима, да играмо фудбал,да их некад пустимо и у томе, али за ту комбибацију једноставно нисмо финансијски спремни. Замислите шта би све увезли? Од тенкова, преко авиона, страшне М-16 пушке коју су Амери бацали у Вијетнаму и узимали неку руску пукчицу ( тако је звао мој отац ), а испоставило се да је то АК-47 или легендарни Калашњиков. Прост као пасуљ,али ради.
Кад смо у своје време, на неком месту, говорили да треба куповати по два до три авиона годишње, у то време познати мислиоци су говорили да смо неозбиљни. Испада да би за десет година купили две ескадриле. Симпатично, зар не? Али тендер то је оно право, а онај пилот који се захвалио Мирославу за информацију о гумама, нема појма о тендеру. Он још увек као сваки заљубљеник висина кад чује тендер помисли на Елвиса и песму ~love me tender,love me sweet~...
П.С. Када видим брата РеНата када грли Хрвата, помислим "е Хрвату да ти нисам и Нату".
Препоруке:
0
0
11 недеља, 15 новембар 2009 19:55
pozdrav iz sombora
Nort Atlantic Terror Organisation
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 16 новембар 2009 00:28
митар
О НАТУ да се изјасни народ на референдуму.
Да се зна
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 16 новембар 2009 09:53
Теодор
Поштовани Родољубе, Иван је у праву. ФНР Југославија је ипак била "дописни члан" НАТО пакта.
Приступивши Балканском пакту, који је био војни савез Југославије са чланицама НАТО-а, Грчком и Турском, она је и фактички приступила Северноатланској алијанси. Детаљније информације на ову тему можете пронаћи у студији Драгана Богетића: "Сједињене Америчке Државе и формирање Балканског пакта 1952 - 1955".
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 16 новембар 2009 10:45
Боки
Ренато - поново рођен.
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 16 новембар 2009 13:33
Родољуб
Теодоре, Иван је написао "СФРЈ". Да је написао "ФНРЈ", онда би ваш коментар био адекватан, а ја у грешци, јер сте потпуно у праву. Свејдно, хвала велико обојици на овој преписци.

Ипак, када сам већ ту, да изнесем пар "прОварених" чињеница из оне гореспоменуте књиге "староставне":

Наиме, претпостављало се да би ЈНА могла да издржи инвазију НАТО-а само око недељу дана, на положајима у Словенији, из више разлога... а један је и "расположење становништва" (као, јако поверљива, интерна информација) а да би се полако тежиште бробе (повлачење) пребацивало ка лакше брањивим положајима у Хрватској (?) и, наравно, мајци Босни, вечитој клопци за стране армије.

Помињало се и НЕ "Кршко", као тачка одбране и претње. Не знам, можда су неки лудаци помишљали да је дигну у ваздух (?), као што је требало (према плану) да ураде са гомилом мостова и тунела по Словенији. То је касније пробао са ХЕ "Бајина Башта" онај психопата "Мурат", па га, срећом, спречише.

Тада ми није била јасна функција потпуно другачије железничке мреже у Словенији ("европских" 3000 V, једносмерна струја), али сам добио објашњење да ће ту НАТО (у Добови) морати да (за)стане, јер је даље у СФРЈ другачији систем (25kV и наизменични напон).

Мухахахаха! :D

Касније, када сам видео да партијски секретари недељом иду ПРВО у цркву на мису, па тек онда у "комитеј", било ми је све јасно.

--------------

Значи, од Словеније се очекивало да "издржи" колико-толико, док се ЈНА не консолидује и узврати, тј. док нам не стигну Совјети у помоћ, искрено. Смучило ми се то "штиво", верујте ми.

Касније, за време агресије на Србију 1999. сам лепо (у)видео да је тај план (дефетистички) кројен БАШ по мери Словеније! Већ у Хрватској, богме и у Босни, а камоли у Србији, не би то тако глатко ишло и прошло. И знали су то већ тада у генералштабу ЈНА!


Поздрав!
Препоруке:
0
0
16 уторак, 17 новембар 2009 01:11
Нимбус
Почетком `91, неким тужним догађајем, ишао сам у тазбину у Словенију. Оно што ме је изненадило је да су `Јанези`, које смо ми углавном сматрали за `сека-персе`,већ тада били потпуно спремни за грађански рат. Између осталог, студенти су сваког другог викенда имали војне вежбе.
Њима је све било јасно.
Међу студентима није било дезертера олити `приговора савести`.
За то време, ми смо по кафанама раскринкавали масоне и таначили правце продора ка Берлину.
Зато Словенци имају државу, а ми "Делта"-одред.

Могли смо се `понудити` НАТО пре двадесет година, можда би спасли кожу с леђа, сад не видим у томе неки смисао.
__________________
PS. Ја сам, по ко зна који пут, извршио агресију на ову скаламерију, тако да сам почистио и спопствену адресу и сву пошту. Сада сам Ова адреса ел.поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели , што је исто као и пре, само обрнуто. Молио бих г. Тон_мајстора да ми се јави, треба ми једна конспиративна веза.

Извињавам се због ове злоупотребе.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер