уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Година када се свет заиста променио

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 17 новембар 2009 19:53
с опроштењем...
„...Покољ који обично прати крај империје десио се једино у Југолавији, где су се комунисти одржали на власти прикривени у српске националисте ....“
I beg your pardon, but…. у оригиналном тексту: „ ...in the guise of Serbian nationalists...“ није: „прикривени у српске националисте“, него: „маскирани у српске националисте“, или „под маском српских националиста“ – а то је, с опроштењем, нешто “quite different”.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 17 новембар 2009 20:09
Небојша Малић
Добро је да НСПМ преноси овакве текстове, тек да се види шта на Западу заиста мисле. Русофобија увек има прођу (а као што видите, и Србофобија), али то није толико битно. Ако Фергусон заиста мисли да је ово што постоји на западу "слободно" тржиште, онда је преспавао много више од пада Берлинског зида...
Препоруке:
0
0
3 уторак, 17 новембар 2009 21:05
ББ један
Ferguson је познат по екстравагантном начину на који тумачи историјске догађаје. Скренуо је на себе пажњу 1998. објављивањем књиге The Pity of War у којој тврди да би за Европу било боље да је Први светски рат добила Немачка. По њему би Европа под немачком доминацијом била мирољубива, просперитетна, демократска и деидеологизирана јер не би дошло до појаве ни фашизма ни комунизма. Осим екстравагантних - ничим поткрепљених теза - познат је и по речнику неуобичајеном за научне радове. И текст који преноси НСПМ има пар таквих бисера. Русију назива офуцаним медведом, Горњом Волтом са пројектилима, Нигеријом са снегом. Пошто у овом тексту даје своје виђење пропасти „банкротираног совјетског царства“, за очекивати је да ће се ускоро осврнути и на пропаст „банкротираног америчког царства“.
Препоруке:
0
0
4 среда, 18 новембар 2009 00:24
Калимеро
На њиховом телевизијама њихови стручњаци причају да да није Руса (руског пребега) они (Американци Западњаци велики демократи) не би имали адекватану технологију за лет у васиону. Што се тиче Маргарет Тачер треба рећи да је Тито спасао Енглеску са Сартидом а она је услугу вратила балабоћкајући о томе како Србе треба бомбардовати...
Овај текст најбоље говори колико се они у ствари боје Руса.
Препоруке:
0
0
5 среда, 18 новембар 2009 10:52
брм
да ли су овај текст и онај мишковића испод о истој планети?
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 19 новембар 2009 09:01
губернатор
#брм#
Као и увек, истина је негде између та два текста.

Овај чланак је одраз типичног америчког конзерватизма, међутим правилно је запажање аутора да је СССР много пре `89. био у колапсу, трулећи изнутра попут старе куће коју само фарбају и онда се она, на опште изненађење, одједном сруши.
Вероватно је Толстој био у праву, говорећи да је "Русија најјача када изледа слаба, а најслабија када изгледа јака". Мислим и надам се, да данашње руско руководство схвата ову поруку великог писца.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер