уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Александар Боцан Харченко: Русија је без размишљања кренула у Први светски рат бранећи Србију

Kоментари (14) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 11 новембар 2019 19:07
Eho
Rusija je rat bez razmišljanja počela ali i završila srljajući u komunizam. Ruska diplomacija i politika su baštinici komunističke kaste preobražene u patriote što mnogi od njih objektivno i jesu,ali dioptrija je u mnogim temama ostala komunistička. Rusi svoj identitet u odnosu na druge formiraju na temelju svjetskih ratova jer su se tu okušali kao borci i političari. Mislim da bi oni trebali prvenstveno potencirati velika imena svoje kulture i znanosti i na taj način se prezentirati svijetu jer protagonisti politike su bili i veliki diktatori koji su ubijali zbog banalnosti vlastito stanovništvo. Rusija ima toliko toga grandioznog u sebi i svojoj povijesti da stalno potenciranje pobjeda u kojima su Staljin,lenjin i zadnji car bili glavni akteri su i podsjećanja na političke pogreške koje su ih dovele u situacije bez izlaza. O kršenju ljudskih prava i uništavanju budućnosti svojih građana da se i ne govori.
Препоруке:
12
18
2 понедељак, 11 новембар 2019 19:15
Zoran
Jeste, krenula, ali 1917. jos rat trajao.
Препоруке:
9
26
3 понедељак, 11 новембар 2019 19:17
следећи корак,усклађивање безбедносне политике
Више то неће бити потребно.
Сада Србија прави"највећи корак у последњих неколико деценија"и улази у савез са две чланице нато.
А где су две,ту су и све три.
Ако нато не буде бржи,па се распадне сам од себе.
Препоруке:
14
3
4 понедељак, 11 новембар 2019 19:26
Ово је требало неко од наших...
... да каже. Али, не...

Тако ти је то кад стално имаш фукару на власти.
Препоруке:
21
6
5 понедељак, 11 новембар 2019 19:47
Slavomir Srpski
To da je be razmisljanja krenula u svetski rat bilo kobno ne samo za Rusiju vec posebno i za nas. naime, Rusija je slabo mogla da pomogne, osim da kako je bila socijalno rovita, nestabilna, sama padne u haos i dozivi najvecu tragediju prvo gradjanskog rata, a zatim surovog komunizma.

Da nije nerazmisljeno skocila u rat, vec ostavila da se malo vise Nemackom bave Francuzi Englezi i Italijani, sacuvala bi ne samo svoju snagu vec i svoje Carstvo pravoslavno, izbegla pad u komunizam, te mogla da nam znacajno pomogne kasnije.

Jer kada nas nas Kralj Petar II izdao, dajuci Cercil-Subasicu da Drazu uklone i da 12 Septembra ukinu kraljevsku vojsku, te dozvole bez borbe da Titini komunisti osvoje citavu Srbiju i dodju u Beograd da sa ruskim boljsevicima zagrle. Kralj nas je gurnuo u komunizam i izdao Srbiju. da je onda Rusija bila carska, te dosla u BGD, ne bi nas Cercil sutnuo komunistima. Izdaja Kralja nas je kostala glave i predaju Titinim boljsevicima.
Препоруке:
9
20
6 понедељак, 11 новембар 2019 19:48
Балкан
Русија је ушла у Први светски рат 1. августа 1914, када joj је Немачка објавила рат. Историчари о настанку Првог светског рата истицали су улогу Немачке и Аустроугарске. Консензус укључује оскудно спомињање Русије и одбрану православне Србије.Већина руских лидера желела је да избегне рат. Међутим плашили су се да ће неуспех у подршци Србији довести до губитка руског кредибилитета и великог политичког пораза руским циљевима за водећу улогу на Балкану
Препоруке:
15
17
7 понедељак, 11 новембар 2019 20:15
МР
To nije nista novo. Ja sam o tome ucio jos u nekadasnjoj Jugoslaviji. Rusija je uvek bila kao i sada prijatelj Srba.
Препоруке:
17
4
8 понедељак, 11 новембар 2019 20:25
Gospodar Zarin
Rusija je Beogradu&Srbiji zaista pružala ogromnu vojnu pomoć, ali Rusija NIJE ušla u rat zbog Srbije, nego zbog dogovora sa Englezima da se blokiraju Nemačke kolonijalne ambicije(pruga Berlin-Bagdad)na Bliskom istoku&Indiji.
Englezi su trebali da kontrolišu Suez i zadrže Indiju, a Rusija da izađe na Bosfor.
Englezi su, naravno, prevarili Ruse.
Ključnu ulogu odigrao je Čerčil koji je hteo da ubije dve muve jednim udarcem i propustio udarne nemačke krstarice u Crno more, a rezultat je bio uništenje Ruske Crnomorske flote.
Plan je bio da Rusija izvrši pomorski desant na Bugarsku&pridruži se Srbiji i skrati Zapadni front i istovremeno obezbedi zaleđe za izlazak na Bosfor.
Umesto toga, Bugarska je ušla u rat, iza leđa srpskoj vojsci koja nije imala šanse u ratu na dva fronta, pa se povukla na jug da se izvuče iz klešta.
Prvi scenario sačuvao bi Srbiju&srpski narod od užasnog stradanja i zlosrećne sudbine.
Препоруке:
15
7
9 понедељак, 11 новембар 2019 20:28
Цариград
Није Русија због Србије ушла у рат, већ због Цариграда, јер је био план да се освоји Цариград и територије бивше Византије у Турској и на Блиском истоку.
Препоруке:
10
19
10 понедељак, 11 новембар 2019 21:26
Vlada1 @ Gospodar Zarin
Naravno da nije "bez razmišljanja ušla u rat" kada se i ona spremala za rat.
Oni u Rusiji koji su bili protiv rata (a koje Slavomir pominje) su političari koji su bili pod uticajem plemstva,koje je još od reformi kočilo razvoj Rusije.
Ruski Car je svojevremeno,ukidajući kmetstvo hteo baš da Rusija evoluira u jaku nacionalnu državu.Baš pod njihovim pritiskom je odlučio da seljaci dobiju manje zemlje nego im je potrebno i time otvorio pandorinu kutiju.Čovek je glavu izgubio zbog njihove alavosti.
Takvi su bili i pred početak rata,jer su u buržoaziji videli takmaca - uopste ih nije interesovalo što je ona postela vodeca snaga Rusije.
Ono što ljudi previdjaju je sa se Rusija ubrzano razvijala i da su ekonomski interesi nalagali rat.Rusija je podigla ulaganja u oružje u periodu 1890-1914. za preko 30%.
Naravno plemstvo je bilo protiv -za njih je to bilo manje novca ,za kapitaliste je ro bilo ulaganje.
Препоруке:
3
1
11 понедељак, 11 новембар 2019 21:35
Vlada 2 @ Gospodar Zarin
Aktivnosti ruskog ministra inostranih posliva Sozunova i uopšte aktivnosti Rusije i Francuske govore da su se spremali za rat a da je Srbija bila bitan šraf u svemu tome.
Pokušavali su da stvore balkanski vojni savez kako bi zaustavili germanski prodor koji ste vi pomenuli.Sa ushicenjem su Rusi pričali o "500000 bajoneta koji će dočekati Nemce" jos pre balkanskih ratova.

Dakle ,potpuno je pogrešno romantizovati istoriju.

Bogu hvala,Rusija je krajem 19. veka izašla iz, po nas izuzetno nepovoljnog dila sa Bečom i Berlinom,napustila po nas lošu politiku i njen interes se poklopio sa našim.
Možemo reći da je period od 1890 - 1917. period kada su srpsko- ruski odnosi bili najbolji i najčistiji.
Препоруке:
6
1
12 понедељак, 11 новембар 2019 22:45
dakle
Rusija je ušla u rat ispunjavajući svoje savezničke obaveze prema Srbiji. Hvala im na tome, ali ne zaboravimo da je i Srbija ispunjavala svoje savezničke obaveze prema Rusiji neposredno pre toga kada se posle pobede u balkanskim ratovima odrekla izlaza na more preko Drača jer su Nemačka i Austro-Ugarska pretile ratom zbog toga, a Rusija nije bila spremna na rat i tražila je od Srbije da popusti. Srbija je prihvatila taj zahtev. Dakle, postojao je sporazum o savezništvu koji je bio poštovan od obe strane, niko tu nije nikog uvukao u nešto na šta obe strane nisu bile spremne.
Препоруке:
5
1
13 уторак, 12 новембар 2019 00:09
Све се види - све се зна
Товаришч Боцан-Харченко је "заборавио" да помене да је величанствени споменик - костурница на који он венац полаже, подигнут пре Другог Светског рата, у времену када у његовој домовини, СССР-у, нико није смео да зуцне о подизању нечег таквог - а ко би само прошапутао, гутала га је помрчина. Тај споменик у Београду је подигло удружење избеглица из Русије - белогардејаца, на челу са генералом Скородумовим. Тај споменик је од 1944 г. усамљен таворио на Новом Гробљу у Београду, на њега су малобројни, остарели преостали белогардејци понекад кришом остављали по неки цвет, који је одмах бивао уклањан. Тек кад су се наследници СССР-а сетили да им се исплати да почну да свирају руску песму и глуме руски патриотизам – негде крајем деведесетих година, почели су и њихови дипломатски и војни представници да полажу венце. Касно је – товаришчи, Бог све види!
Препоруке:
6
4
14 уторак, 12 новембар 2019 09:37
Босанац
Ваша подршка за КиМ нам је од пресудног значаја. Хвала јер сте тренутно већи Срби од нас самих. Од вас зависи много чега на Балкану, као и увијек. Наши односи нису увијек били на завидном нивоу али кад је Србији било најтеже били сте ту. Хвала цару Путину. Он је нешто друго. Он је право лице руске душе. Ура.
Препоруке:
4
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер