понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Словеначко-хрватско заоштравање и Србија

Kоментари (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 13 јануар 2009 00:29
Тон_мајстор
Иако је чланак више него озбиљан и здраворазумски постављен, изазвао је у мени мали излив злобе и злурадости.

Наиме, ако икада уђемо у ЕУ, пружа нам се невероватна могућност историјске сатисфакције: да блокирамо пријем Турске у њу (ма како то изгледало сумануто), као освету за све оно што нам је радила стотинама година!

:D

Поздрав!
Препоруке:
0
0
2 уторак, 13 јануар 2009 01:14
Ko je Dejan Jović?
Autor knjige "Jugoslavija - država koja je odumrla" (Fabrika knjiga, Beograd i Prometej, Zagreb, 2003). Američko izdanje te knjige objavljeno je krajem 2008 kao: "Yugoslavia - A State that Withered Away" (Purdue University Press). Zaposlen na sveučilištu Stirling u Škotskoj, gdje predaje predmete "Uspon i pad Jugoslavije", "Politički pojmovi i ideje", "Autoritarnost i nakon nje" i "Stabilnost i raspad država". Direktor Centra za proučavanje evropskog susjedstva (Centre for European Neighbourhood Studies, CENS). Studirao u Zagrebu, Ljubljani, Manchesteru, Londonu i Firenci. Pisao - između ostalog - u "Poletu", "Feralu", "Arkzinu" i "Reči".
Препоруке:
0
0
3 уторак, 13 јануар 2009 01:22
Turska
Mislim da su nam Turci, i kada je u pitanju odnos prema EU ali i po nekim drugim pitanjima, danas mnogo veći saveznici nego neka slovenska ili pravoslavna braća. Da ne govorim u kojoj su nam meri, tek, neke druge muslimanske zemlje objektivni saveznici (u ovom trenutku). Čini mi se da će stvari ići i dalje u tom pravcu, tako da su zajedljivi komentari o Turskoj sasvim promašeni.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 13 јануар 2009 01:39
odličan tekst!
bravo za izbor teksta, bravo za autora teksta!
Препоруке:
0
0
5 уторак, 13 јануар 2009 06:43
napad iz Zagreba
Vidim da na blogu b92 već napadaju Dejana Jovića zbog ovakvih stavova iznetih u "srbijanskim medijima". Osoba iz Zagreba pristupila je jednom "srbijanskom" blogu samo da bi se obračunala sa D. Jovićem. Nije li to najbolji dokaz Jovićeve objektivnosti?!
Препоруке:
0
0
6 уторак, 13 јануар 2009 12:15
Slobodan Stamenic
Evropska Unija u sistini nije dobra ni za jednu svoju clanicu. Ova organizacija je utemeljena na nehriscanskim i antihriscanskim principima i to je njen najveci problem.
Evropskim narodima nije potrebna unija, nego duhovni i moralni preporod. Povratak Hriscanstvu je jedini nacin da se Evropa spase i sacuva svoju kulturu i civilizaciju. Od EU koristi ima samo Islam, koji je nasao plodan prostor po kome moze da se siri bez ikakvog otpora. U koliko se sto pre ne otrezne, Evropljani ce zavrsiti kao lak plen i nista vise. A Evropska Unija ce uci u istoriju kao masovna grobnica evropskih naroda.

Zbog toga ne bih voleo da Srbija ikada udje u ovu organizaciju. Nama su ocajnicki potrebni duhovni i moralni preporod, a ne Evropska Unija. Povratak korenima, obnavljanje nase civilizacije ciji je koren u Konstantinopolju a ne u Rimu.

Zbog toga zelim da Holandija, ili bilo ko iz Unije, sto duze ometa priblizavanje Srbije ovoj organizaciji.
Zbog toga Hrvatima, naj iskrenije, zelim svu srecu na putu ka EU. Da sto skorije udju u nju.
Препоруке:
0
0
7 уторак, 13 јануар 2009 17:58
"koren u Konstantinopolju a ne u Rimu. "
I ja se slažem da treba da se okrenemo Istambulu (pardon, Konstantinopolju), tj. braći Turcima.

Muslimani su naša braća - dole evropski krstaši!
Препоруке:
0
0
8 уторак, 13 јануар 2009 18:51
Miroslav
Ne slazem se sa stavom g. Jovica da bi Srbija, poucena iskustvom slovenacko-hrvatskog sukoba, trebalo da stigne Hrvatsku na putu u EU. Hrvatska u poslednjih tridesetak godina ima povlasecni tretman kod nekih uticajnih zemalja (npr. Nemacka, Austrija, Svedska, Holandija) u odnosu na Srbiju, i prosto ju je nemoguce dostici jer nam EU svakodnevno isporucuje nove uslove, koje je nemoguce ostvariti. Cini mi se da Hrvatska zuri u EU da bi nas upravo ucenjivala i da bi se izivljavala nad nama i ostalim tzv. Zapadnobalkancima. Ukoliko Hrvatska udje u EU pre nas, Srbija bi morala da odustane od punopravnog clanstva u EU. Usledice ponizavajuci zahtevi koje ja licno nikada ne bih prihvatio. S druge strane, ne zelim da budem u Uniji, koja je olako presla preko svih hrvatskih zlocina, genocida i etnickih ciscenja u 20. veku. Jedino sto mozemo da trazimo je privilegovano partnerstvo sa EU, i nista vise od toga.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 13 јануар 2009 20:16
odlična analiza!
Bez obzira na to da li se slažemo sa pozicijama D. Jovića, mislim da svi moramo da priznamo da je pred nama jedna ozbiljna i dobronamerna analiza. Ne bih želeo da uvredim druge autore NSPM-a, ali moram da priznam da je ovo jedan od najboljih tekstova koje sam pročitao na ovom sajtu u poslednje vreme. U tom smislu, redakcija NSPM-a zaslužuje sve pohvale za odličan izbor!
Препоруке:
0
0
10 уторак, 13 јануар 2009 20:20
kritika Evrope
Čini mi se da Jović na veoma suptilan način kritikuje politiku EU. Ovde je Evropa na meti kritike a ne Srbija (ili Hrvatska). Jović pokazuje da se evropska politika zasniva na starom principu "zavadi pa vladaj". Tako sam, barem ja, između redova pročitala ovaj tekst .
Препоруке:
0
0
11 уторак, 13 јануар 2009 22:54
au mile
Najzad jedan dobar tekst koji otvara pitanje koje je tabu tema u Srbiji. Uslovi Hrvatske za prijem Srbije u EU. Ko smatra da takvih uslova neće biti, ili je naivan ili korumpiran. Zbog toga mislim da EU mora imati alternativu. Država koja nema alternative i nije država u pravom smislu te reči. Buduća uslovljanja, kao što je priznavanje Kosova od strane Srbije i ispunjavanje hrvatskih uslovljavanja su samo neki od razloga zašto Srbija mora imati alternativu izvan EU. Pogledajmo kakva je situacija u Evropskoj uniji. Evropski ustav nije izglasan, sa velikom mukom se u zemljama članicama prihvata Lisabonski dokument. Nema jedinstvenog i jasnog stava o daljem proširenju unije. Ekonomska kriza koja će trajati nekoliko godina samo će odložiti put u Evropsku uniju zemljama "zapadnog Balkana" izuzimajući Hrvatsku čije je članstvo najizvesnije. Pokazuje se da ni posle 20 godina tranzicije novoprimljene članice EU nisu dostigli ekonomski nivo "starih" članica. Nove članice su itekako ispraznile kase najbogatijih zemalja EU tako da je raspoloženje običnih građana okrenuto ka usporavanju novog prijema što podrazumeva i nove izdatke. S razlogom se pitaju odakle ta sredstva obezbediti? Evroentuzijazam postoji izgleda samo u Srbiji, a u njegovom održanju su pomogli strani krediti i privid ekonomskog boljitka. Kada se ekonomska kriza razmahne u punom obimu i siromaštvo zakuca na vrata, a pomoć EU izostane, istopiće se entuzijazam evrofanatika. Što se pre Srbija otrezni i postane ozbiljna i odgovorna država sa odgovornim i državotvornim rukovodstvom na čelu, to će se pre naći i drugi putevi koji ne vode do EU. EU je za sve bila premija pre dvadesetak godina. Iskustva Srbije poslednjih dvadeset godina sa zemljama EU su poražavajuća sa stanovišta njenog nacionalnog interesa. Sada mi EU izgleda kao matora kurva koja nas je izradila hiljadu puta i nudi ništa za skoro sve.
Препоруке:
0
0
12 среда, 14 јануар 2009 02:11
Jovićev student
Dejan Jović je najveće ime koje je hrvatska politička znanost ikada imala. Bio sam njegov student u Zagrebu, davne 1992. Valjda je imao tek 20 godina tada, vrlo je bio mlad, a sjećam se da smo gutali njegove seminare. Ali, valjda je imao "krivo" ime i prezime, pa je karijeru napravio u Britaniji, a ne u Hrvatskoj. Tekst mu je odličan. Bravo i puno, puno hvala, profesore.
Препоруке:
0
0
13 среда, 14 јануар 2009 03:46
stalni saradnik?
Nadam se da će, posle ovog teksta, Dejan Jović nastaviti da se oglašava na NSPM-u.
Препоруке:
0
0
14 среда, 14 јануар 2009 13:56
Slobodan Stamenic
@"koren u Konstantinopolju a ne u Rimu. "

Rekao sam Konstantinopolj. Nisam rekao Istanbul.
Препоруке:
0
0
15 среда, 14 јануар 2009 13:58
Slobodan Stamenic
Nasa je nesreca sto smo se nasli izmedju Zapada i Islama kao u makazama.
Препоруке:
0
0
16 среда, 14 јануар 2009 17:08
Peter RV
Jovic podrazumijeva da su Srbi izgoreli da udju u EZ (nase ulizicke medije mu, naravno, daju taj utisak). Ima nas, medjutim, poprilicno koji bi bili odusevljeni da se Srbiji definitivno sprijeci ulazak u tu povampirenu Austro-Ugarsku.
Nama nema mjesto u Evropi sem kao sluge ili placenike, a to su pozicije za koje Hrvati i Slovenci imaju daleko prirodniji dar. Srecan im put.
Nas pravac je - istok.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер