петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Босна и Херцеговина на историјској раселини

Kоментари (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 26 новембар 2009 01:42
Ljubisa Simic
Sjajan tekst. Svaka cast za g. Iskenderova, koji je izvrstan naucni radnik i poznavalac balkanskih prilika .
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 26 новембар 2009 02:20
Sarlo Akrobata
Srbi u Republici Srpskoj ne smeju nikako da pristanu na to da se Dejtonski sporazum menja kroz ustavne promene,a sve pod izgovorom da bi drzava Bosna bolje funkcionisala. To bi znacilo unitarizaciju BIH i potpuni prenos nadleznosti iz Banjaluke u Sarajevo. Dobrovoljno pristajanje na vlastitu eutanaziju. Ako se to desi Srbi bi u dogledno vreme bili kulturno i politicki obespravljeni, a ekonomski u potpunosti unisteni, jer bi vlada u Sarajevu samo podrzavala razvojne projekte u sredinama sa muslimanskom populacijom.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 26 новембар 2009 05:08
Небојша Малић
Најновија кампања унитаризације има корене у банкроту муслиманско-хрватске Федерације, који је наступио када је опљачкано све што се опљачкати могло, а донације са стране су пресушиле. Централизаторе у Сарајеву не мотивише само национализам и верски фанатизам, већ и похлепа. Зато и сумњам да ће РС пристати да се самоукине, јер им је врло јасно шта се крије иза приче о ”функционалној” држави.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 26 новембар 2009 06:59
Srboljub Savic
Republika Srpska ni Republika Srbija moraju traziti
i druga sredstva i puteve za odrzanje, jer "Dejton"
nije cvrsta garancija. U uslovima marginalizovanja
UN a lako upravljivog SB, belosvetskim briznicima
nije problem da pogaze reci i dokumenta, jer su to
radili mnogo puta. Neka opomena bude novoizabrani
Predsednik EZ i njegova laka prevrtljivost.
Nazalost, Srbija i Srbi su olako ( u otsudnom trenutku) propustili da zadrzi "muslimanski" zivalj uz sebe i otvorili vrata svim neprijateljima
i potonjem krvavom sukobu i vecoj mrznji.
Ne treba gajiti ni iluzije o snazi medjunarodnog
priznanja referenduma u Republici Srpskoj. Da je
principa, prava i zakona, ni KiM ne bi mogli oteti.
Ne smemo nikako zaborviti Srpsku Krajinu i njenu
sudbinu (od ismevanja do cvrstog pravdanja "gusenja
oruzane pobune").
Ne smemo zanemariti ni danasnji poraz - dalje ras-
takanje Srbije, prihvatanjem "vojvodstva".
Ne smemo olako shvatiti Mesica, jer aspiracije
Htrvatske prema BiH (u celini), ne samo da nisu
potisnute, vec imaju i podrsku (tezine koja se
ne sme potcenjivati).
Ne zavaravajmo se "Dejtonskom BiH".
Srbima je interes opstanak.
Opstanak Srba (na teritoriji bivse J.) ne moze
se ostvariti, zanemarivanjem Bosne i Raske oblasti.
Ako mi Srbi ne budemo ujedinitelji, uskocice lakse
drugi-prisajedinitelji.
S postovanjem,
S. Savic
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 26 новембар 2009 11:09
бојан
пријатно сам изненађен добром анализом али не и закључцима!мислим да ће САД и ЕУ радикализовати своје ставове сталним слањем свиленог гајтана до границе коју су поставили, нарочито ако РУСИЈА настави да ЋУТИ, а онда ће отвореном окупацијом дати муслиманима то што буду тражили.србима ће остати две могућности:прва да пребегну у Србију која ионако више није никакава држава или да се помире са наметнутом окупацијом!
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 26 новембар 2009 11:13
Мирослав Ђукић
Коментар Небојше Малића је потпуно тачан, главни разлог за инсистирање на "Бутмиру" је непремност Запада да и даље улудо бацају паре у рупу без дна звану "Федерација БиХ". Спојити ово пропало предузеће са Републиком Српском и искористити њене ресурсе за крпљење сарајевских дубиоза је крајња намера. Тога су Додик и Влада Српске потпуно свесни и на томе као неприхватљивом инсистирају у преговорима.Ваља се овде сетити "пургерске" пословице: "Ако смо ми браћа, нису нам кесе сестре". У БиХ нити су народи који у љој живе браћа, нити би ико нормалан на свету пристао да у таквој економској кризи "посестрими" своје кесе (новчанике).Стога, мрка капа за план демонтирања Дејтона! Западни преговарачи су прилично ограничени у одабиру словесне аргументације за наговарање Додика на "добровољну" еутаназију Српске. Остају као метод притиска само улуда празна обећања "ЕУ-атлантских" интеграција и голе уцене, али нити је ово време везирства Педи Ешдауна, нити је Инцко везир Педијевог калибра.
Препоруке:
0
0
7 петак, 27 новембар 2009 11:53
TomaS
Nije jasno zasto u celoj ovoj situacija Rusija (RF) cuti i, kako nam se bar cini, mirno posmatra to divljanje "zapadnjaka" u BiH. Pa zar Rusiji nije stalo do neke ravnoteze i nekakve pravde na Balkanu? Ruska privreda ima i svoje direktne interese u RS (modrica itd.), pa zar ce mirno posmatrati kako ignorisu i jednu revitalizovanu svetsku silu i njene interese??!!
Препоруке:
0
0
8 петак, 27 новембар 2009 14:03
Бојан
Коментар на Малића:
Мислим да је мало претјерано говорити о спајању сестринских кеса као главном мотиву за тренутне догађаје. Ситуација у РС је боља него у ФБиХ, али то не значи ништа посебно. Они су успјели да ставе трошкове под контролу и не праве значајна прекорачења буџета, дугове, смање администрацију и сл, међутим и даље је незапосленост висока, плате су ниске, корупција и некомпентентост су главна обиљежја владе.
Тренутно постоји нешто тог новца од приватизација, али када се то потроши ни на шта и одржавање социјалног мира, шта ћемо онда??

Ако сте имали прилике да видите нови приједлог промјена објављен прије неки дан, ту се да уочити да су странци смањили захтјеве и да се већински дио сада базира на оно што је до сада НАМЕТНУТО. Значи, да се све досадашње промјене које је високи представник наметнуо путем закона итд (централизовано прикупљање индиректних пореза, агенција за истраге и заштиту итд) уграде у нови устав + дио промјена које сада траже.. остатак ће се вјероватно касније мијењати у виду амандмана како буде напредовало приступање ЕУ и редали се нови захтјеви и услови.

Додик је до сада причао како ће тражити враћање надлежности назад. Видјећемо како ће се сада понашати. Лично мислим да ни у чему (90%) не смијемо да попуштамо јер сваки мали уступак значи дугорочно укидање Срба западно од Дрине (додуше, оваквом демографијом ћемо се за 50-100 год скроз укинути свуда). Оно што му је тренутно предност је што има релативно хомогенизовану ситуацију, подршку сарадника, опозиција је слаба а и није спремна на превелик авантуризам јер сви су до сада научили лекцију о сарадњи са западњацима. Има нешто пара и са њима се може одржавати социјални мир да га народ не свргне.
Препоруке:
0
0
9 петак, 27 новембар 2009 14:12
Бојан 2
Што се тиче Русије, за "сада" мудро ћути. Не треба сметнути с ума да руске банке и фирме (Енергопетрол...) користе латиницу. То можда на први поглед изгледа безначајно, али треба се сјетити руског понашања на Балкану у 19. вијеку, када су нпр подржали вукову реформу и сл. како би проширили утицај и на друге јужнословенске народе.
Надам се да данас не користе исту стратегију као ономад, јер ће нас тиме укопати, они неће добити ништа а ми ћемо можда заувијек пропасти. Ипак да напоменем то није ћутање у потпуности, наша влада редовно иде у Москву на састанке са њиховим политичарима, каријерни Харченко је недавно именован за амбасадора, па ћемо видјети како ће ићи. Запад је одлучио да гура Турску да нас поново узме под своје, Русија ћути, Србија је пропала...

Што се тиче уједињења са Србијом, ту бих био опрезан. Као што један коментатор рече, Србија је сада никаква држава (и веома ми је жао због тога) и уједињењем ми бисмо постали још једна провинција и крава музара за Београд.

Србијански политичари са неким изузецима су до сада западне Србе углавном и тако посматрали, као најгрђе провинцијалце (иако су најпознатији Срби управо изникли са тих простора) и као монету за поткусуривање са свима. Мислим да би се у тој новој српској држави неке ствари морале промјенити по питању централизације, не овако како се ради са Војводином али да и Ниш, Нови Сад, Крагујевац, Бањалука па и Источно Сарајево постану значајни центри у новој држави са распоређеним институцијама (бар данас за те ствари постоје технолошки и други предуслови).
Препоруке:
0
0
10 субота, 28 новембар 2009 02:29
БЛ РС
Искрено, не вјерујем да ће Амери+ Европа наставити даље да снажније притишћу. Ово нису 90- те и они више немају ту снагу. Не вјерујем ни у сценарио уједињења Републике Српске и Србије, јер иако више нису тако јаки, нису ни тако слаби да дозволе Србима, "русофилима" да се шире. Мислим да ће остати исто стање и да у тој ситуацији требамо да радимо свог посла, а не да се бавимо споредним стварима. Дејтон је РС и Србији дао заједничку државу. Споразум о специјалним и паралелним везама није искориштен на прави начин, онако како је то могло да се уради. Ко нам је крив?! Ми сами себи! Ипак мислим да је један од узрока притисака у последње вријеме ово што је Ђукић рекао, пропаст Федерацији у сваком погледу, финансијском, политичком, муслиманско - хрватском... Можда РС има стабилну ситуацију због пара од приватизација, али паре су ту, а и ресурси су ту, а криза полако пролази. Што се Русије тиче, мислим да Русија не ћути и да за сада ради прави посао. Послали су, први пут, озбиљног амбасадора, који држи страну Српској и то је видљиво у сваком тренутку. Видјећемо, нисам песимиста, јер рекох, друга су ово времена од оних прије 17 година. Свака част Додику, морам да похвалим, јер је вратио достојанство Републици Српској! Србија треба да води рачуна о себи, а не да прави грешке на сваком кораку, разним статутима и којечиме. Само јака Србија нам одговара. Зато водите рачуна о себи, немојте да Месић испадне паметан на крају приче са својим прогнозама из 1991. Овај Статут није добар ни за тзв. аутономаше, обиће им се о главу прије или касније. Обичан грађанин Војводине ништа боље неће живјети од овог. Децентрализација да, али у економском, а не у политичком смислу. Размишљајте мало у будућност и немојте се за 10 година питати, гдје нам је онда била памет!
Препоруке:
0
0
11 субота, 28 новембар 2009 02:41
Радгост
Милорад Додик је ономад иѕјавио како нема
ништа против уласка БиХ у НАТО!
А онда се питате зашто Русија ћути?
Препоруке:
0
0
12 субота, 28 новембар 2009 17:34
Родољуб
Радгост,

верујте ми... није г.Додик рекао ништа лоше, јер он, као мудар државник, неће да пусти непријатеље Срба/РС да се извуку некажњено из блата у коме су поодавно. Штавише, додаће им и ШТАП да се ухвате за њега, па макар био од картона или труо! ;)

Друго, Русија има овога пута ПРЕЈАКЕ материјалне интересе у РС, и овога пута неће допустити да јој неко одсече тај пипак и избаци је из игре.

А да Руси ћуте, ћуте...

"Ћуте" сви заједно, да пусте друге да се излупетају и затрчавају... били они муслимани, американци или еуропејци.

Поздрав!
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 30 новембар 2009 02:02
Mihajlo Pavlovic
Najpre sam misljenja da evroatlantizam nece odustati od centralizacije BiH i ukidanja Republike Srpske, jer vec postoje planovi o gradjanizaciji BiH u kojoj bi svi postali Bosanci. Sekularizovanje muslimana i davljenje hriscanske vecine da zivi u takvom melting-potu deo je scenarija kome se prekodrinski Srbi moraju odupreti na sve moguce nacine.
Cak i kada je rec o eventualnoj kompenzaciji Srbiji (Srpska za Kosovo), nasa drzava ne bi smela da ispusti srpsku Crnu Goru, koja mora ponovo podpasti pod gravitacioni prostor srpskih zemalja (bas kao sto to postepeno podpada Ukrajina pod Rusiju). Ovde je bitno iscupati se iz kandzi evroatlantizma, sto Dodik nazalost ne radi. Braneci Dejton on Srbe ipak gura u NATO, a Sutanovac ima razumevanje za to. Nije li igra u tome da Srbija ostane jedino neNATO podrucje u okruzenju, pa da se onda kaze - eto moramo i mi u NATO. Razmislite malo o tome...
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер