уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Шеици у Београду

Kоментари (4) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 27 новембар 2009 11:32
Robert Lee
Оно што Србија, дакле, може понудити Кувајту јесу тенкови у замену за нови прилив средстава у буџет, као и у замену за инфраструктурна улагања у Србију.
Izvinite molim...na koje tenkove autor misli? Nece valjda prebogati Kuvajt kupovati od nas polovne tenkove. Da li autor misli na nove verzije M84? Svaka od drzava bivse SFRJ koja je ucestvovala u razvoju ovog orudja - Srbija, Hrvatska, Slovenija - za protekle dve decenije uspela je da napravi samo po par prototipova i nista vise od toga. Dalji razvoj na platformi M84 odnosno T72 je bez perspektive jer je koncepcija uveliko zastarela. Velika ranjivost sa boka i nezasticeni polozaj municijskog kompleta unutar tenka, koji su dokazani tokom gradjanskog rata, cini ovu platformu neisplativu za dalji razvoj. Nemamo mi sta ponuditi Kuvajcanima u tom delu.
Препоруке:
0
0
2 петак, 27 новембар 2009 17:08
коментатор бг
Стварно је тешко одгонетнути шта кувајтски шеици траже у Београду. Куповина оружја сигурно није у питању. Србија извози углавном ручно наоружање и муницију и то пре свега сиромашним земљама, Кувајт сигурно није муштерија за то. Тешко да је у питању и куповина прехрамбених производа. Наша пољопривреда производи много мање него што би могла, извоз је ограничен. Шеици сигурно нису дошли у посету на високом нивоу да би купили мало воћа или кондиторских производа. Дакле, тешко да Кувајт има неке економске интересе да сарађује са Србијом.

Још више чуди одлучност да Кувајт подржава територијални интегритет наше земље. Јер Кувајт је управо сличан случај као Косово и Метохија. Историјски, Ирак има право на територију ове земље. Можда и правно. Кувајтски суверенитет је америчко дело. Кувајт је сигурно највећи и најпоузданији амерички савезник међу арапским земљама. Логично би било очекивати да ова земља прва призна независност наше покрајине.

Дакле, потпуно је нејасно ово кувајтско пријатељство према Србији. Једини логичан одговор видим у следећем: запад жели да одржи мирно стање у Србији, и власт која му одговара, а за то су потребне бар неке инвестиције. И, можда је Кувајт један од идеалних решења за то. Новца за улагање има. Нема негативну репутацију у Србији. И наравно, евентуално Кувајтско улагање у Србију се уклапа у амерички план исламизације дела Европе јужно од Саве и Дунава.

Ето, по мом мишљењу шеици су у Србију дошли по америчком "савету" да овде направе нека улагања.
Препоруке:
0
0
3 петак, 27 новембар 2009 18:10
volim Srbiju
ROBERT LEE : Izvinite molim...na koje tenkove autor misli? Nece valjda prebogati Kuvajt kupovati od nas polovne tenkove. Da li autor misli na nove verzije M84? Svaka od drzava bivse SFRJ koja je ucestvovala u razvoju ovog orudja - Srbija, Hrvatska, Slovenija - za protekle dve decenije uspela je da napravi samo po par prototipova i nista vise od toga. Dalji razvoj na platformi M84 odnosno T72 je bez perspektive jer je koncepcija uveliko zastarela. Velika ranjivost sa boka i nezasticeni polozaj municijskog kompleta unutar tenka, koji su dokazani tokom gradjanskog rata, cini ovu platformu neisplativu za dalji razvoj. Nemamo mi sta ponuditi Kuvajcanima u tom delu. Kuvajt nece od nas kupovati polovne tenkove niti nove.Autor najverovatnije misli na modernizaciju postojecih Kuvajtskih M84 na standard M84AB1. A ta modernizacija je u osnovi ruski T90. Cena modernizacije po tenku je oko 1,5mil.$.Kako po nekim procenama Kuvajt jos uvek ima oko 150 M84 bio bi to dobar posao za nasu Namensku industriju.Sto se tice ranjivosti M84 pokazane tokom gradjanskog rata to donekle stoji. Ali isto tako pogresna upotreba tenka{bez pratnje sopstvene pesadije}u urbanim uslovima doprinela je cesto nepotrebnim gubicima. Uostalom i americki Abramsi sa daleko vecom oklopnom zastitom trpe gubitke u Iraku kako od RPG-7 tako i od improvizovanih PT mina.
Препоруке:
0
0
4 недеља, 29 новембар 2009 16:50
Stanisa
Moja malenkost, moja prosecna inteligencija i vidovitost zele da objave sta to kuvajci traze kod nas. Ljudi, uskoro pocinje prelazni rok politicarima pa kuvajtovci zele na vreme da se ukljuce u kupovinu i da angazuju celu nasu vladu da im vodi Kuvajt za ulazak u evropu. Ne cudite se, kad je mogao izrael da se ukljuci u sva moguca delovanja po evropi, zasto to nebi i kuvajt? Mi smo za njih momentalno velika odskocna daska. Doduse, momentalno nam je voda do guse ali uz americke podmornice savladacemo mi tu smetnju.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер