уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Република Српска - Након осамостаљења

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 27 новембар 2009 16:03
The Tao
Americka besmislica koja im moza nesto i objasni ako imaju vremena da citaju ovakve analize. One su pre interesantne briselskom osoblju ciji se mandati sastavljaju u Vasingtonu. Kako bilo, Bosna je bila i ostala nesigurna teritorija njenih naroda gde su njegove 3/5 uvek podrzavale islamisticku i katolicku okupaciju a preostale 2/5 slobodu i samostalnost. Ovaj gospodin namesnik jos nije prohodao u svom politickom zivotu. Republika Srpska ime jednaku drzavnost kao Federacija BiH. Ako nije problem dati Siptarima drzavu na vekovnoj srpskoj zemlji zasto bi to bilo problem dati Srbima na njihovoj vekovnoj zemlji Bosni i Hrvatskoj? To bi ovaj neupuceni namesnik morao upitati nekoga pametnijeg ako sme.
Препоруке:
0
0
2 петак, 27 новембар 2009 16:08
Republika Srpska
Republika Srpska DRZAVA, REPUBLIKA!!!

Bravo sokole! Pozdrav od najmladje drzave u Evropi, pamticemo Metju Perisa.
Препоруке:
0
0
3 петак, 27 новембар 2009 17:04
Morton
Steta je sto Srbija nema jednog poput Dodika.

Drz'te se Rusije braco Srbi.
Na kraju ce nasa opet biti gornja.
Препоруке:
0
0
4 петак, 27 новембар 2009 17:25
Crni
Slazem se da Srpska treba da ide poput Kosovo. Prosto, nece ljudi sa Beogradom, tako ovi nece sa Sarajevom. @ Tao...vekovna srpska zemlja Kosovo...mislis vekovna turska zemlja? Turci imaju najvise prava nad tom teritorijom ako cemo istorijski argument potezemo.
Препоруке:
0
0
5 петак, 27 новембар 2009 17:30
kriger
Ja naravno nisam Dodigoljubac, a ni Dodigopoštovalac, ali sve što je rečeno o njegovim pripremama za secesiju je izmišljotina. Istina je sasvim na drugoj strani. Muslimanska strana, predvođena Silajdžićem ide na nasilno ukidanje Republike Srpske. Traže se snage, to su pre svega oružane formacije bosanskih muslimana i Hrvatske. Oni su za rat sa Srbima što se mržnje tiče uvek spremni, ali ih je pomalo strah jer su vojnički tanki, a i ne vole da se bore sa naoružanim, vole da se bore sa nenaoružanim. Nisu jači od bosanskih Srba. Čak i da preseku RS kod Brčkog banjalučka regija može duže da izdrži odsečenost znatno duže nego i Sarajevo i Mostar koji bi u srpskom kontraudaru pali lagano. Potrebna su dva faktora. Prvo imobilizacija Srbije, i pomoć stranog vojnog faktora. To bi mogao da bude obezbeđeno putem formalnog raspoređivanje NATO nakon potpisivanja pristupa BiH NATO-u. Dakle pod firmom ugovornog prava NATO bi se prvo rasporedio na teritoriji RS, neutralisao bilo kakvo vojno organizovanje Srba i onda bi tako vezane Srbe dao na tacni Hrvatima i muslimanima koji bi primenili taktiku "spržene zemlje" i etnički bi očistili sve do Brčkog. Znači nedostaje oko sto hiljada vojnika NATO i novac, i sto hiljada hrvatsko-muslimanskog bašibozluka.
E, da. Priča o tihom otcepljenju je "projekcija" kako oni spremaju otcepljenje Vojvodine. Dakle, Srbija na kolenima, potpisivanje pristupnice RS NATO-u i vojni udar na RS. Nema odbrane, čišćenje Srba iz banjalučke regije za vjeki vjekov, a potom i pojedinačno iseljavanje preostalih Srba iz Bosne. Itd. Odgovor: nipošto u NATO.
Препоруке:
0
0
6 петак, 27 новембар 2009 18:01
Nikola
Periš ne pominje velikog slona u izlogu, a to je povratak Turske na Balkan. Ranije je NSPM objavio jedan tekst Džordža Frimana, koji predviđa poraz Rusije i uspon Turske (pogurane SAD-om) na ovim prostorima.

Sve ovo što on priča ne bi trebalo nikoga da oduševi, momci sa Zapada samo čekaju jedan Dodikov pogrešan korak.

Jedino ako vjerujete da će EU kao pomoći bosanskim Srbima, a i sam Periš je jedno tri puta pomenuo samo srpske, a ne i bošnjačke zločine.
Препоруке:
0
0
7 петак, 27 новембар 2009 18:54
Никола Смоленски
Не могавши се сложити у Даyтон-у којем од два ентитета ће припасти овај контроверзан град, стране су одгодиле рјешавање овог питања упућивањем на процес "обавезујуће арбитраже".


Истине ради, обавезујућа арбитража је могла само да одређује куда ће проћи граница у околини Брчког, а не и ком ентитету ће Брчко припасти.
Препоруке:
0
0
8 петак, 27 новембар 2009 18:55
симонида
оволико МРЖЊЕ и непознавања чињеница против србског Народа и било које државе Срба одавно нисам прочитала у оволиким количинама! просто им уста пенуше од беса због немогућности , на било који начин, затирања имена србског у мутанту какав је босна и херцеговина!
Препоруке:
0
0
9 петак, 27 новембар 2009 19:10
Antonije
Tekst je povrsan i vrlo netacan. Jos jedan u nizu po istom kalupu. Dobri zapad se trudi za sveopste dobro a ovi drugi to kao ne razumeju...
Ni reci,naravno, o pravim ciljevima kao sto su okruzivanje Rusije,kontrola prolaza energenata za Nabuko projekat. Sve sami altruisti,tamo na zapadu.
Osnovni cilj teksta je manipulacija. Dok se Republici srpskoj zavrcu i ruke i noge, autor prica o nebulozama,,,
Ipak ima jedna vrlo pozitivna strana teksta.
U svojoj bahatosti i "sveznanju" autor na nadmeno naivan nacin, sam otkriva zasto je uopste osnovan Haski sud.
Bravo, polako se i sami odaju ...
Препоруке:
0
0
10 петак, 27 новембар 2009 21:22
Милутин
Ова геополитичка утакмица око РС играће се на сасвим другом терену од оног на који нам указује овај надобудни кандидат за будућег проконзула, у неком новом региону, на коме САД планирају да "утерају демократију".
Све би то можда и функционисало као до сада да у Кремљу столује Борис Николајевич Јељцин.
Бог да му душу прости.
Препоруке:
0
0
11 петак, 27 новембар 2009 21:56
Неофит77
О просипању лажи и лицемерја америчких службеника се увек може надуго разговарати, међутим мени је овај текст занимљив као сигнал да и се запад спрема за нову реалност у Босни, а она се зове независна Република Српска.
Препоруке:
0
0
12 субота, 28 новембар 2009 01:08
Бојан
Овај човјек је био савјетник супервизора у Брчком и радио је доле више година. Из текста се види његова неупућеност у поједине елементе и дјелимично неразумијевање прилика итд, али имајте у виду да је у овоме што је написао демонстрирао већи ниво обавјештености и "непристрасности" у односу на већину других међународних званичника који раде доле!

А то што се тиче Турске није ни мало наивно. Моје искуство са њиховим пријатељством према нашем народу почело је на аеродрому и изливом братске љубазности и поздрава када су видјели да имам БиХ пасош, прије Х година. А сада сам у позицији да често комуницирам са Турцима и са неколико њих сам дубље претресао теме. Они сви мисле да је Босна практично 100% муслиманска земља, немају појма о томе шта се код нас дешавало нити како изгледа структура земље. Они (а и други странци) мисле да су Срби ту дошли са стране и напали Босну и освојили њене територије, те да сада у склопу околности историјских, техничких и других држе тај дио Босне и да им нико ништа не може. Турци са којима сам причао кажу да код њих у јавности су редовно ишле акције скупљања и слања новца. Најбичнији Турчин са доње позиције у њиховој друштвеној љествици зна шта и гдје је Босна и зна да је Турска много новца и осталога тамо слала. Муслиманима са којима сам комунициро (Пакистанци, Турци) туристички сан је да оду у Сарајево, симбол ислама итд у Европи и сл. Наш народ нема појма како су ти Турци и остали странци изманипулисани по питању Босне и како би у промјењеним околностима врло мало недостајало да се то јавно мнење окрене тј подржи директне акције против нас. Олуја је трајала 5 дана, и овдје ће бити довољно 5 дана манипулације да се све избрише.
Препоруке:
0
0
13 субота, 28 новембар 2009 01:18
bn
"Sa raspadom federalnog sistema krajem 1980-ih, rat je postao neizbježan: bosanski Muslimani su tražili nezavisnost od svojih srpskih gospodara u Beogradu, dok su bosanski Srbi tražili odvajanje od svojih potencijalnih novih muslimanskih gospodara u Sarajevu." I to posle 1974.???????????????
Препоруке:
0
0
14 недеља, 29 новембар 2009 09:45
Милорад
Данас има пуно мрзитеља Срба. Неки пут помислим да су у праву јер смо баш свима ишли уз нос или како је у Кувајту пр више од 20 година говорио једам Амер, свима ћемо да вам оно, а вама Србима посебно. Па што бре, нама кад једеш и пијеш само са нама. Вама, вама, говорио је у пијаном стању. Зашто? Па, не само да смо их побеђивали у спорту, него смо их побеђивали на пољу новца што они посебно мрзе. Можеш све да му дираш само немој паре. Вероватно има нека новчана зачкољица са Додиком, јер како рече мој брат музичар, вратио се Додик вратила се и пара у кафану, а то значи међу народ.
Препоруке:
0
0
15 недеља, 29 новембар 2009 18:32
Шанга
Српском народу у БиХ, односно Републици Српској припада природно, неотуђиво правно на самоопредељење. Српски народ може бити спречаван да то право искористи, као што је то случај од Дејтона до данас. Али само силом. И само привремено.

Додиг није први који је на место лидера дошао уз благослов Запада, односно, Вашингтона, али је у међувремену схватио шта му је мисија. Камо среће да то схвати и његов кум у Београду.

Презаузете Авганистаном, Ираком, Ираном, Чавесом, Лулом и другима, САД су део својих "неѕавршених послова" на Балкану и у Босни пренеле на Турску. Колико да попуни празнину и "помогне" Европи као "привилеговани" партнер.
Препоруке:
0
0
16 недеља, 29 новембар 2009 18:44
Lost in traslation
http://www.orbus.be/aktua/arhiva/aktua2590.htm
Препоруке:
0
0
17 среда, 02 децембар 2009 01:04
Милодан
Овај подужи текст, помало досадан, прочитах и нигде не наиђох на утицај политичара из Србије на Додика. Ту пре свега мислим на Тадића и Јеремића. Додик је више у Београду него у Бања Луци. Ту га лепо инструирају а понекад и они скокну у престоницу Републике српске. О чему се ради. Република српска је за Србију резервна варијанта. Стално се држи тензија у БиХ у вези са Републиком српском као потенцијалном утехом за изгубљено Косово (и Метохију). Не ради се ту о очувању српских националних интереса, нити, пак, о одвајању РС од Федерације БиХ и еветуалном припајању Србији што је, да будем искрен, већинско мишљење српског националног корпуса и тамо и овде. Не искључујем могућност да и поменути политичари то интимно желе. Али, жеље су једно а реалност сасвим друго. Дакле, од тог посла нема ништа. Међународна заједница, колико год сада била "пасивна", то неће дозволити. Знају то и Борис и Милорад и Вук и Војислав. То је само политика да се задрже и стекну нови бирачи ради њиховог останка на власти односто повратка на власт. Уосталом шта је међународна заједница урадила натеравши воду на воденицу Србије? Створила је ентитет који се зове Република српска чиме Срби ни тамо ни овде нису били задовољни, бар се мени тако чини а ови догађаји потврђују тај мој утисак. А Додик? То је посебна прича. МЗ га довела на власт зато што је тада причао неку другу причу која није баш била пријемчива за уши српског народа. Осетивши то, а не треба бити пуно паметан па тако нешто закључити он прави салто мортале, политику и вокабулар окреће за 180 степени и стиче огроман број бирача. Сада му је лако, понављати проверену мантру и тако може да влада колико год жели. А народ? Ништа, и даље верује својим лидерима надајући се да ће њихов вековни сан напокон бити досањан. Ја? Чисто сумњам.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер