недеља, 19. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Да ли сиромашни Американци гладују?

Kоментари (39) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 30 новембар 2009 16:23
Уго Чавез
Прави одговор госпођи Поповић.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 30 новембар 2009 16:32
брм
šta kris zna o americi
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 30 новембар 2009 17:10
Mihajlo
Citao sam vise clanaka profesorke Popovic i u drugim listovima ali i pored pristojnog i neuvredljivog teksta komentari mi nisu objavljivani
verovatno sto sam imao suprotno misljenje u odnosu na njene clanke.Sto se tice njene analize siromastva u Americi ona kao uvazeni saradnik MMF i Svetske banke verovatno nije imala prilike da prodje i vidi siromastvo zauzetoscu na kongresima
koji se odrzavaju u prestiznim objektima.
Uperodu od 1975-1988 godine boravio sam svake godine od dve do cetiri nedelje godisnje u Americi
i video mnoge velelepne i impozantne objekte koji su
me fascinirali, ali vise od toga jad i beda u pojdinim krajevima(Harlem,Bronks u New Yorku,rezervati Indijanaca u Tusonu,delovi srednjeg zapada,itd.),pa bih pitao gospodju profesorku da li je i par miliona gladnih i beznadeznih malo za tako bogatu zemlju a to je veci
broj od ukupnog stanovnistva Srbije, pa neka mi ona sa ekonomskog aspekta objasni zasto oni toliko
pomazu druge a ne svoje stanovnike.
Zeleo bih ovom prilikom da Vasa cenjena redakcija
zamoli profesorku Popovic da da svoje makroekonmsko
vidjenje izlaska iz krize u nasim uslovima.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 30 новембар 2009 17:39
Баки
Види се (не)озбиљност аналитичарке ЦЛДС према којој у САД практично не постоје сиромашни.
Одличан потез аутора где се супротстављају два текста на исту тему.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 30 новембар 2009 18:26
sava
Svaka cast NSPM-u na ovoj paraleli koja jasno pokazuje da je neo-liberalizam masinerija za osiromasivanje narodnih masa, a Danica Popovic se po ko zna koji put pokazuje kao neo-liberalni "zilot", a ne ekonomski strucnjak,koji bi trebao da se bavi analizom, a ne propagandom.

Zar stvarno mislite da Feeding America postji da bi se pomoglo onima koji zaradjuju samo 22000$ godisnje?
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 30 новембар 2009 18:27
Слика
Занимљива су ми слике гђе Поповић уз њене чланке, нарочито у Политици. Тамо је на слици бар 20 година млађа него у стварности, што сам установио кад сам је једном видео на телевизији, и прилично се изненадио тиме. Никако не могу да повежем њену високу стручност, независне ставове и приличну писменост с потребом да необјективно представља себе изгледом на фотографијама у новинама. Она сасвим нормално и добро изгледа за своје године, па ми је то утолико више несхватљиво. Писао сам више пута Политици о томе, као о феномену, без икакве намере да било кога повредим, али ниједном ми нису објавили коментар.
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 30 новембар 2009 18:50
Љубиша Спасојевић
Е Дано, Дано
Лепо ти је све страно
Не верујеш америчкој глади
Ал' верујеш српској жутој влади.
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 30 новембар 2009 19:34
Petrovic
Problem gladi u svetu raste, moze se resiti preko ozbiljnije akcije vodecih zemalja u svetu ali se ne resava, malo znamo o tome. Najstrasnije je da deca umiru, surova stvarnost. Problem gladi u Americi bi takodje mogao da se resi za sada resavaju preko akcija besplatnih obroka ali nije dovoljno, to je tema za sebe. Demokrate pokusavaju da rese sa njima dostupnim merama ali bez ozbiljnijih efekata.
Profesorka Popovic se olako odlucila da komentarise americku bedu; ti komentari su cesto proizvoljni i povrsni i bez pravih efekata. Vise bih ocekivala od Univerzitetskog Profesora -- .Amerika nije najbogatija zemlja na svetu; po zvanicnim statistikama iz Svetske Banke ili MMF-a ona je na cetvrtom tj sestom mestu posle Norveske, Luksemburga, Singapura ...dzin na staklenim nogama.
Amerika je i zemlja velikih socijlalnih razlika pa tako imamo to ruzno lice americke bede nedostupnost lecenja, neadekvatna ishrana i nedostatak ishrane ...ljudi koji rade ali ne mogu da plate rastuce troskove zivota; beda ima razna lica i treba je dobro pogledati; podela na one koji imaju i one koji nemaju; komentarisnje na osnovu nekih emisija na RTS-u bez dobrog poznavanja americke stvarnosti nema smisla.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 30 новембар 2009 20:10
Ala
USA 22,000$ godisnje je minimalc kao i srpski minimalac.
Price prof.Popovic o petosobnim kucama (memla,nesigurni kvartovi,zardjala kanalizacija i vodovod),negiranje strasne sirotinje i armije beskucnika u SAD,deluju vise nego neumesno i neozbiljno.
Javne kuhinje i sklonista za beskucnike tuzan su prizor.
Ko nije video armiju beskucnika kako jutrom izlazi iz podzemnih prolaza u sred Nju Jorka,taj nije video jad i bedu.
I najsiromasniji srpski seljak ima svoju jabuku,sljivu,kozu i catrlju....
Nego,kako da prehranimo narod,"ekspertkinjo"Popovic?!
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 30 новембар 2009 20:45
Непристрасан
Да сиромашни Американци гладују објавила је и „Политика“ 1. октобра ове године под насловом „Рекордан број корисника бонова за храну у САД“. У тексту се преносе наводи из САОПШТЕЊА ВЛАДЕ САД према коме је број Американаца који примају бонове за храну достигао у јулу ове године рекордних 35,9 милиона. Просечна вредност бонова по кориснику износи 130 долара месечно. У тексту се наводе и подаци америчког статистичког бироа према којима је број становника САД који су прошле године живели испод линије сиромаштва достигао 39,8 милиона.

Смањење сиромаштва у Америци је приоритетан циљ владе Барака Обаме и садашња америчка администрација не крије тај проблем. Зато је нејасно зашто се госпођа Поповић нашла позваном да негира чињенице које објављује влада САД и зашто те податке приписује „плиткоумности извештача који уз буђав лебац за вечеру искрено жале неки имућан свет који пролази кроз тешка времена“.
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 30 новембар 2009 20:59
Сима
Професорку Поповић сам пре шест или више месеци својим ушима чуо како у емисији Студија Б изјављује: "Прича са "Фијатом" је завршила посао пред и изборе и то је то. Па шта?!"
За мене се ту завршила свака прича о стручности, објективности, па ако хоћете, и добронамерности дотичне госпође.
Ово је типичан пример "слепила" овдашњих експерата за економску и моралну кризу која жестоко дрма саме темеље неолиберализма. Према њима, Милошевић је био тек слабовид кад је превидео пад Берлинског зида или кад је упутио честитке пучистима у Руској Думи. Према нашим неолибералним економским експертима и Домановићев вођа има око соколово.
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 30 новембар 2009 21:33
Prvo panika a onda pljačka!
Obamina administracija širi paniku da bi mogla da opravda veliku krađu. Situacija u današnjim SAD strašno podseća na Miloševićevu "socijalističku" politiku. Dok je Miloševićev RTS širio laži, predstavljajući Miloševića kao zaštitnika interesa obespravljenih socijalnih slojeva, elita Miloševićevog režima opljačkala je društvenu imovinu. Tako izgleda i Obamin socijalizam: njegovi tajkuni se bogate predstavljajući se kao zaštitinici siromašnih i gladnih.

Profesorka Danica Popović je sasvim u pravu!
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 30 новембар 2009 22:09
Nikola
a poenta rješenja problema gladnih u Americi je?

Stvarno bi me zanimalo da to čujem.

Uostalom, milion gladne američke dece je koliko?

0,3 ili 0,5% američkog stanovništva?

17 miliona navodno gladnih (a oni su gladni zbog nezaposlenosti u 2009. godini, a nisu gladni decenijama) je ispod 5% stanovništva SAD (308 miliona).

Stoga, koga briga? U Srbiji ima bar pet puta više gladnih.
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 30 новембар 2009 22:22
uvek isto
Tipican NSPM pristup. Najgore zapadne novine se tretiraju kao neprikosnoveni autoritet ako potvrdjuju ukorenjene predrasude. Ipak je ovo ozbiljan clanak, baziran na ciframa. Otprilike kao i onaj o 500,000 Albanaca ubijenih na Kosovu.
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 30 новембар 2009 22:32
митар
Оснивам невладину милосрдну организацију
ЗА ПОМОЋ ГЛАДНОМ И ЈАДНОМ АМЕРИЧКОМ НАРОДУ
Очекујем да се сви Срби учлане и дају милосрдну помоћ. Задужили су нас.
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 30 новембар 2009 22:40
Непристрасан
Амерички Census Bureau је одредио као апсолутни праг сиромаштва за једночлано домаћинство годишњи износ од 10.400 долара или 866 долара месечно. Овај износ за одређивање сиромаштва важи у 48 савезних држава док је на Аљасци и Хавајима нешто виши и износи 13.000 односно 11.960 долара годишње.

Поређења између земаља у том погледу су врло дискутабилна због великих разлика у структури трошкова и ценама. Примера ради,просечна станарина за трособан стан у Њујорку износи 3.084 долара месечно.
Препоруке:
0
0
17 понедељак, 30 новембар 2009 23:24
Misa
Bitno je da je americka vlada kao i vlade EU svesne problema siromastva koje nastaje pre svega zbog neravnomernih primanja zaposlenih i neodgovarajuce poreske politike. Po nasim standardima u Srbiji ima 9% siromasnih sto je najniza stopa siromastva u Evropi, naravno mi siromastvo racunamo po nekim merilima koje niko u svetu ne koristi pa su podaci neuporedivi. Cak je i MMF rekao da nedovoljno izdvajamo za socijalnu politiku. Stvar je u tome dali si svestan problema i dali nesto radis da ih otklonis. Uostalom sta je zadatak bilo koje vlade u svetu ako ne da svom stanovnistvu obezbedi sto visi standard.
Препоруке:
0
0
18 понедељак, 30 новембар 2009 23:49
Nikola Turajlić
Autorski tekst Krisa Mek Grila je suha obrada statističkih podataka, koja ne zaslužuje posebni komentar.
Medjutim tekst uvažene profesorke Popović, zvezde na srpskom neoliberalnom nebu, koja stalno šalje zrake svetla na sumornu stvarnost, zaslužuje svaku pohvalu.
Nadam se da će mi čitaoci oprostiti moju drskost da dopunim umne misli uvažene profesorke.
Prvi dojam koji sam stekao po čitanju teksta je asocijacija na jednu damu iz historije, tj. da kobajagi siromašni Amerikanci (bogataši za srpsku sveučilišnu elitu) kada nemaju hleba jedu kolače, a uz to stanuju u vilama, voze se u više auta.Oni se samo zbog čiste obesti nastanjuju u vikend kućicama i šatorima (zbog zdravog života u prirodi) ili se spuštaju u kanalizaciju (zbog želje da budu bliže utrobi majčice zemlje).
Iako to nije u direktno vezano uz tekst, ističem da je uvažena profesorka bila jedan od kreatora srpskog puta u svetlu budućnost (šatori i vikend kućice su bliska perspektiva).
Garancija svetle budućnosti su bolonjski stručnjaci koje ona i njeni istomišljenici pripremaju za dokončenje projekta i nastavak upravljanja srpskim društvom.
Jedino što mi remeti miran san je to što Obama kasni sa traženjem pomoći od uvažene profesorke u objašnjavanju Amerikancima kako im je dobro.
Neki od komentatora bi joj mogli biti asistenti u ovom budućem poslu.
Препоруке:
0
0
19 уторак, 01 децембар 2009 00:36
Petrovic
Mislim da jos nemamo podatke koliko je siromasnih i gladnih u Americi u ovoj godini; bojim se nema ni jasnih podataka, nivo siromastva od 21 hiljade godisnje za porodicu od tri clana je bio odredjen 1960 i od tada se nije menjao; neke samohrane majke rade i po dva posla da bi prehranile svoju decu, a statisticki se ne obradjuje; prema tome nivo siromastva nije isti na severo istoku i na jugu Amerike, troskovi zivota se razlikuju od regiona do regiona. Siromastvo je najmanje na nivou od 20 % Posle svega sto je americka politika uradila u Srbiji niko u Srbiji ne mora da ima osecaj za nevolje siromasnih u Americi, ali je ovde veoma uociljivo da Profesor komentarise povrsno i netacno o siromastvu u USA.

U USA nema milosti u odnosima medju klasama,neka moderna verzija Dickensovu Engleske; kako su se odnosili prema nama devedesetih , isto se "privilegovani" odnose prema svojim sugradjanima. Takvi surovi medjusobni odnosi su koliko vidim preslikani i u Srbiji gde takodje o siromasnima i gladnima u Srbiji niko ne brine; Zato sto vrhuska u Srbiji voli da imitira Ameriku sa kojom neka ama bas nikakve veze ali preko noci posle otimacine postali surovi kapitalisti ...
Препоруке:
0
0
20 уторак, 01 децембар 2009 02:52
Petar
Ne razumem zasto je "Guardian Weekly Australian Edition" respektabilan izvor za bilo sta.
Tekst ne nudi nikakve kriterijume na osnovu kojih se definise "veoma slaba ishrana". No, u svakom slucaju 6.7 miliona je tek nesto vise od 2% americke populacije.
Tekst je takodje tendenciozan utoliko sto se po pravilu koristi primerima iz najsiromasnijih drzava, kao sto su Misisipi i Zapadna Virdzinija. Kud ne rekose kakvo je stanje u Konektikatu ili Vasingtonu?
Ako su vec u Zapadnoj Virdziniji i Misisipiju toliko siromasni, kako je moguce da su istovremeno i najdeblji? Naime, te dve drzave imaju najveci procenat gojaznih u SAD, a mnogobrojna istrazivanja pokazuju da je gojaznost u Americi pre svega problem siromasnih slojeva (sto se inace vidi i golim okom).
U Americi je strasno biti siromasan iz raznih razloga. Glad nije jedan od njih.
Препоруке:
0
0
21 уторак, 01 децембар 2009 03:06
ciha
u svakom drustvu ima oko 1% osoba sa psihickim tegobama koje ih onesposobljavaju u svakodnevnom zivotu i radu (pogledaj sliku u drugom tekstu) ili jednostavno nesposobnih da se brinu o sebi.Inace veliki procenat beskucnika je obolio od sizofrenije! I u zemlji sa razvijenim socijalnim programima poput Norveske, Belgije, Danske, Svajcarske itd... ima pojedinaca ili grupa koje jednostavno gladuju al ne iz razloga sto ne mogu da priuste ili sto drzava nije nasla nacina da im obezbjedi neki minimum uslova. Zasto u USA ima vise gladnih nego u gore navedenim drzavama? Zato sto drzavu to ne interesuje. Neoliberalizam, snadji se kako znas i umijes! Ko se ne uklapa u sistem propada! To je poenta sa siromastvom u USA. Sa druge strane u nerazvijenim zemljama su i "najnapredniji" u problemima, gladni, zedni, goli i bosi!
Препоруке:
0
0
22 уторак, 01 децембар 2009 05:34
Dana je super!
Samo napred, profesorka Dano, ima i nas koji Vas veoma, veoma dobro razumemo... I razumemo zbog čega neke stvari morate da kažete baš na taj način i zbog čega neke druge stvari ne možete (eksplicitno) da kažete... Ima i nas koji umemo da čitamo između redova! Ne dopustite da Vas obeshrabre!
Препоруке:
0
0
23 уторак, 01 децембар 2009 09:09
Jasna Simonović
O kvazi siromaštvu se može svuda govoriti... odnosno o ljudima koji ne mogu da "zadovolje" održavanje postignutog standarda života...
U svakom slučaju primer koji je profesorka navela je vrlo edukativan...
Kod nas je kvazi-siromaštvo izuzetno jako...ono podrazumeva one koji bogatstvo talože na drugim lokacijama, a siromaštvo u svojoj tkz. zemlji...pa još "biju" po njoj...da im ceni i "plaća dividendu" za ono što su mimo zakona i neprijavljeno radili...
Pravo siromaštvio ustvari i nije siromaštvo, "filozofski" govoreći...ono je pravi nedostatak života...kao rat, kao ubistvo, kao bez-kiseonično stanje, kao ugroženost bez prestanka...
Kod nas je i kvazi bogatstvo jako...Da bi ono preško u bogatstvo zaista je potrebno biti smart a ne samo "blunt" (kako "nas" lepo opisa Danka na protestu, a meni se svidelo)...
Препоруке:
0
0
24 уторак, 01 децембар 2009 09:20
Srboljub Savic
Konstaatcija o siromastvu u svetu je isto sto sla-
vodobitno reci da se zemlja okrece oko sunca.
Obecavanje (medju njima i Dzefri Saks) i rezolucija
UN, da se iskoreni siromastvo za 15 godina (vec 3-4
protekle) je licemerje bez trunke stida.
Siromastvo u Srbiji-tuzna stvarnost, sramota je,
koju samo pohlepna partiokratska oligarhija, pod-
nosi bec trunke crvenila.
Pisanje postovane g. profesor Popovic o SAD, samo
govori o karakteru "liberalnih deemokrata" uopste,
dok njeno pisanje, na nivou traca na zurci, govo-
ri kakve cemo strucnjake dobiti od njenog pisanja
(i potpisa u index-u).
[Dovoljno je sabrati sve njene napise u novinama
i malo zaviriti u njen "web site" pa zakljuciti.]
O SAD i siromastvu tamo, svojim pisanjem dokazuje,
da ne zna ni koliko za osnovnu skolu. Takodje,
bolje da se nije "latila kompjutera", kad u Srbiji
ljudi visokog obrazovanja u kontejnerima za djubre
traze spas i kad je nezaposlenost presla 30% (a 10%
je gornja granica prihvatljivog).
Desavanja u SAD i Srbiji nisu ni cudo ni tesko ob-
jasnjivi. Jedino se razlikujemo po brzini procesa i
pocetku.
U SAD je poodavno zapoceo proces smanjivanja idus-
trijske proizvodnje i zamene domaceg, uvoznim. Uvoz
je u rukama krupnih trgovacko-finansijskih korpo-
racija, pa otuda veliko bogacenje malog procenta
populacije, "zadovoljavajucih" cifara-opstih fi-nasijskih pokazatelja, a siromasenja sve veceg
procenta stanovnistva.
[Mere siromastva u SAD, kao ni (znacaj) petosobne
kuce(tamo, nista posebno) nisu mera za ostali
svet.]
Poljoprivreda (odavno subvencionisana) ionako zapo-
sljava vrlo mali procenat stanovnistva, pa ne moze da kompenzira, visak vrednosti koji se stvara u
proizvodnji, a smanjenoj "preseljenjem" van SAD.
Inrecija priliva nekvalifikovane radne snage nije
stala, omogucujuci poslodavcima dalje smanjenje
plata (vrlo ilustrativno u, do skoro, elitnoj vaz-
duhoplovnoj industriji)i sirenje siromastva.
U Srbiji je proces brzi.
S posovanjem,
S. Savic
Препоруке:
0
0
25 уторак, 01 децембар 2009 10:33
drasko
Gospodjo,pogledajte dobro svoju diplomu (ukoliko je imate) da na njoj ne stoji mozda neko drugo ime.
Препоруке:
0
0
26 уторак, 01 децембар 2009 11:29
Милутин
@Непристрасан
Било би добро да напишете један текст у коме бисте навели много података које сте делом навели у свом коментару...
Када бисмо то могли да прочитамо, онда бисмо и сами могли да изведемо закључак о томе да ли је проблем са сиромаштвом у Америци стваран и велики или је надуван.
Изненадио сам се да су неке ствари толико скупе у Америци, али исто тако има сигурно и много јефтинијих ствари.
Ако ту узмемо пример Србије и односе цена у нашој држави онда можемо да приметимо један ужасавајући податак, а то је следеће:
Роба широке потрошње, храна, бензин, кућна хемија и потрошна роба која се користи свакондневно и тиме троши у великим количинама месечно у Србији је јако скупа.
Друга роба, бела техника, компјутери, и друга роба која се купује једном у неколико година није скупа.
А чини ми се да би требало да буде обрнуто јер нам највише новца одлази на храну, сапуне, тоалетни папир, кућну хемију, бензин... Неки статистичари кажу да месечно трошимо преко 60 % плате на храну... да ли је то могућно и куда то води?
Препоруке:
0
0
27 уторак, 01 децембар 2009 11:35
Непристрасан
Исправка:
За једночлано домаћинство праг сиромаштва у САД је у 48 савезних држава 10.830 долара (на Аљасци $13.530, на Хавајима $12.460).
За четворочлано домаћинство је у 48 држава тај праг 22.050 долара (на Аљасци $27.570, на Хавајима $25.360)
Извор: Federal Register, Vol. 74, No. 14, January 23, 2009, pp. 4199–4201
Препоруке:
0
0
28 уторак, 01 децембар 2009 14:39
Ala
@Nepristrasan

Ako se zivi u nekom sobicku u Bronksu,jede zamrznuta roba kojoj je istekao rok,oblaci u Vojsci
spasa,jede u nekoj crkvi ili sklonistu odakle se i dobiju lekovi,taj minimalac ponizva coveka i ukida mu sve slobode.
Nema sloboda bez ekonomske slobode svakog pojedinca.
Препоруке:
0
0
29 уторак, 01 децембар 2009 15:51
Непристрасан
@Милутин
Навести само цене основних намирница, трошкова становања, превоза, медицинских услуга и сл, не би дало праву слику имовног стања једног Американца. Постоје многе одбитне ставке, пре свега порези, али постоје и многе погодности - новчане или у натури - на које имају право многи грађани по разним основама: субвенције за скупе станарине у неким случајевима, ослобађање од скупе школарине под одређеним условима, право на коришћење разних дотација из бројних фондова и слично. Међутим, када се узму у обзир сви ти елементи - и одбитни и додатни - остаје чињеница да је број сиромашних Американаца велики.
Шта се конкретно подразумева под сиромаштвом у Америци? Од 60-их година када је Џонсонова администрација објавила рат сиромаштву ("war on poverty"), под сиромашним се сматрају "породице или појединци који немају средства да задовоље основне потребе за здрав живот јер немају довољне приходе да себи приуште храну, смештај и одело неопходне да се сачува здравље". ("below which families or individuals are considered to be lacking the resources to meet the basic needs for healthy living; having insufficient income to provide the food, shelter and clothing needed to preserve health".) То је тзв. апсолутна мера сиромаштва ("absolute poverty line").
Препоруке:
0
0
30 уторак, 01 децембар 2009 15:55
Непристрасан
@Милутин
Иначе, у САД је дуго негирано да сиромаштво може бити резултат система. Током 50-их година се тврдило да је оно резултат лоше фазе економског циклуса и да аутоматски нестаје са оживљавањем економске активности. Пошто се то очигледно није дешавало јер су категорије сиромашних грађана су опстајале и у фази економског бума, онда се прешло на психолошко објашњење. Узрок сиромаштва је, тврдило се, индивидуалан. Његови узроци не леже ни у економском ни у друштвеном систему. Сиромашни су само они који не желе да раде - наркомани, алкохолочари, ментално оболели, отпадници разних врста. Укратко, систем је идеалан а сиромашни су сами криви што су сиромашни. Тек је Џонсонова администрација, суочена са реалношћу - између осталог и са постојањем сиромашних запослених - објавила 1964. "рат сиромаштву".
Мада од краја 80-их број апсолутно сиромашних у САД непрекидно расте, "рат сиромаштву“ је релативно неуспешан јер у америчком друштву и даље постоји отпор да се оно прихвати као резултат система. О томе најбоље сведоче отпори са којима се суочава Обама у спровођењу здравствене реформе мада није спорно да 39 милиона Американаца, или око 14 одсто становника САД, нема никакво здравствено осигурање.
П.С. Податак о 22.050 долара годишњег прихода као праг сиромаштва који наводи госпођа Поповић се односи на четворочлано домаћинство. За једночлано домаћинство праг сиромаштва је, да поновим, приход од 10.830 долара за годину дана.
Препоруке:
0
0
31 уторак, 01 децембар 2009 16:01
Непристрасан
@Ala
Потпуно се слажем са Вама. Али трудим се да износим само чињенице и цифре, и то цифре које даје Влада САД. И поред тога постоје људи који једноставно не желе да виде неке истине.
Препоруке:
0
0
32 уторак, 01 децембар 2009 16:20
Zapadni Covek
Citajuci ove tekstove dolazim do spoznaje da je na srpskom nebu trenutno mesto zvezde Danice zauzela crna rupa.
Препоруке:
0
0
33 уторак, 01 децембар 2009 16:27
Милутин
Ево, као што се из приложеног може видети, коментатори не морају да се свађају и боцкају, него могу и конструктивни да буду... Хвала Непристрасном...
Препоруке:
0
0
34 уторак, 01 децембар 2009 17:42
Petrovic
@Nepristrasan; prema podacima iz wikipedije (najjednostavniji prikaz za siru publiku)
http://en.wikipedia.org/wiki/Poverty_in_the_United_States nivo apsolutnog siromastva je prihod oko 20 hiljada za troclanu porodicu; sa razlikama od drzave do drzave; mislim da je nivo od 20 hiljada mali za danasnje cene u USA i da ovaj nivo nije namerno ili slucajno menjan pa je tako niv siromastva od 13 procenata verovatno netacan. Zato procenjujem da je nivo apsolutno siromasnih oko 20%+; USA je mnogo poznatija po novou relativnog siromastva po kome je ona gora od mnogih industrijskih zemalja. USA je zemlja sa velikim socijalnim nejednakostima, gde se bilo kakva moc odlucivanja (moci) vrlo sporo premesta na nize slojeve i po toe su gori od vecine razvijenijih zemalja.
Zasto bi to bilo vazno za Srbiju i citaoce ovakvih blogova? Samo zato da ako vec zele da nesto nauce o sitomastvu o USA treba da znaju priblizno tacne dostpne podatke ali i njihova ogranicenja. Mislim da je tesko razumeti ako se ne zivi u toj zemlji i ne prati dostupna statistika. Slazem se sa vama da Amerika ne zeli da se bavi vecim promenama ovakvih odnosa,niti ce Obama moci da menja na bolje, njegova administracija je slaba, a nasledila je ogromne strukturne probleme. Naravoucenije za Srbiju je da ne bi trebali da se porede za USA sto cesto rade bas tamo gde su poredjenja besmislena. Kritikujemo politicku vrhusku koja je u srpsku stvarnost prenela po nesto od onoga sto su "naucili" u USA ili od njih indirektno, pa tako u Srbiji imamo danas jedno neprirodno i nepravedno polarizovano drustvo (da li znamo koliko je nivo apsolutnog i relativnog siromastva u Srbiji?) inase drustvo u Srbiji sa ovakvim kopiranjima i konfuzijama nece moci da se razvija i ide unapred.. Na zalost pisanje D. Popovic nece pomoci ni studentima, a ni Srbiji. BIlo bi zanimljivo naci sta je to sto Srbija korisno moze da nauci od Amerike a sto bi bilo od pomoci nasim stanovnicima. S postovanjem. Iz NY.
Препоруке:
0
0
35 среда, 02 децембар 2009 04:23
Troglavski
http://www.nytimes.com/interactive/2009/11/28/us/20091128-foodstamps.html?hp

Samo da postavim link s mapom na kojoj se vidi koliko procenata ljudi prima bonove za hranu


PERCENTAGE OF EACH GROUP THAT RECEIVES FOOD STAMPS
COUNTY STATE 2009 POP. ALL PEOPLE CHILDREN WHITES BLACKS CHANGE '07-'09

Wade Hampton Alaska 7,848 49% 62% 6% 19% -6%
Owsley Kentucky 4,667 49% 64% 49% >90% +5%
Shannon South Dakota 13,687 49% 60% 31% 1% +15%
Pemiscot Missouri 18,293 47% 73% 34% 86% +10%
Todd South Dakota 10,207 46% 60% 18% 10% +12%
Sioux North Dakota 4,267 45% 63% 7% 0% +12%
Dunklin Missouri 31,300 44% 73% 37% >90% +16%
East Carroll Louisiana 8,063 43% 74% 12% 57% -2%
Humphreys Mississippi 10,175 43% 65% 11% 55% +9%
Wolfe Kentucky 6,933 42% 56% 43% 14% +5%
Perry Alabama 10,550 41% 72% 7% 57% +7%
Phillips Arkansas 21,213 39% 62% 16% 54% -6%
Rolette North Dakota 13,697 39% 57% 9% 2% +12%
Ripley Missouri 13,446 39% 65% 39% 22% +22%
Ziebach South Dakota 2,470 39% 60% 10% None +14
Препоруке:
0
0
36 среда, 02 децембар 2009 16:05
Ugo Čavez
Bravo, Troglavski.
Препоруке:
0
0
37 петак, 04 децембар 2009 03:21
Зоран
Знате у чему је разлика између Америке и Србије? Само у средњем слоју. У Америци га и те како има, али га у Србији такорећи нема. А гладних у капитализму увек било и биће, некад више, некад мање. Па ви видите где вам је српски средњи слој, међу богатима или међу гладнима. Исто вам је и са Африканцима кад их поредите са Америма. Средњи слој је у питању. Једно друштво не пропада јер има гладних нити процвета јер има богатих. Једно друштво лежи на средњем слоју. Од њега зависи будућност државе.
Препоруке:
0
0
38 петак, 04 децембар 2009 03:55
Зоран
Само још да вам кажем како пратично изгледа живот у САД, пошто сам ја у САД у месту од 15.000 становника. Стан од 120 квадрата 500 долара. За храну нам иде 500 долара јер кувамо. Осигурање за кола 25 долара месечно јер су кола стара и немамо прекршаје. Струја, вода и телефон је 120 долара јер сваке недеље зовемо Србију по сат времена. Погледајте сад колико је 20.000 долара бруто у САД као граница сиромаштва. Одбијте порез, остаје око 1500 долара месечно. Изволите видите беду у САД, гладну и измучену. Ви се бавите теријом, а ја вам причам праксу. То шта вам РТС пушта је смејурија, а и шта вам Политика пише. Гледам ја то сваког лета по Србији. Ал добро, мора нечим народ да се теши.
Препоруке:
0
0
39 недеља, 06 децембар 2009 23:35
Непристрасан
@Зоран

Да поновим – према саопштењу Владе САД (дакле ни Политике, ни РТС, ни НСПМ, ни рекла казала), број Американаца који примају бонове за храну достигао је у јулу 2009. године 35,9 милиона. Дакле, према подацима америчке владе,10 одсто Американаца живи од милостиње. Сумњам да је амерички Census Bureau измислиo те податке a америчка Влада их објавила да би тешили Србе. Нисам по професији ни филозоф, ни социолог, ни политиколог. Не знам да ли је важнији средњи, нижи или виши слој. Бавим се једном егзактном науком и зато износим само цифре и то са референцом извора из кога су узете.Ништа више и ништа мање. Иначе, веома ми је драго што Ви не спадате у тих 10 одсто Американаца и што се не храните помоћу бонова за храну у износу од 130 долара месечно.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер