Sta reci osim ponoviti onaj slogan koji je nekada ponavljao narod kako na sportskim utakmicama tako i javnim okupljanjima i to sve u jako teskim danima a to je " Spasi Srbiju iz ludnice Kostunice "
Препоруке:
0
0
2
субота, 12 децембар 2009 13:51
pozdrav iz sombora
a voja je u vreme kad su nam otimali Kosmet predao vlast razbijacima zemlje. vrlo odgovoran drzavnicki potez
Препоруке:
0
0
3
субота, 12 децембар 2009 14:08
Вања
Браво Војо!!!!
:)
Препоруке:
0
0
4
субота, 12 децембар 2009 14:34
Благоје Јововић
Јао, ма Коштуница је феномен сам по себи. Невероватно је како је тако неко успео да буде искоришћен, заведен, а онда одбачен као стара крпа у страну. Од политичара који је уживао милионску подшку у Србији, сада се бори за цензус, а сама његова појава изазива подозрење, где год се појави. То је само последица тога да народ више не трпи оне који седе на две столице. Не можеш једног дана ићи у владу са Ђинђићем, Чедом, Чанком и Млађом, а онда када те искористе и одбаце, да будеш националиста.
Ајмо само да се сетимо оног фантомског Омнибус закона о Војводини, који је управо био потписан за време владе Коштунице - дакле, само он не треба да потеже ту тему. Сетимо се само каква су обећања српским генералима била упућивана да би одлазили у Хаг, а сад, ко се тога још сећа? На чијим су крилима разни тролејбус политичари засели у фотеље, ако не на крилима Коштуничине победе Милошевића? Колико је само националиста хапшено по Србији, а за то време ЛСВ на свом сајту пропагирао отоврено и без казне идеју "Војводина република"? И немој да би неко рекао да Воја то није могао да спречи.
Ово је ново време, и то сви морају да разумеју, више места за дволичне, и оне који би седели на две столице, нема. Народ није нимало наиван, и цени принципијалност и став. А то је оно што Коштуници фали. Он се показао као некомпетентан да обузда разне "ликове" након петог октобра, и ту је у очима националиста пао потпуно. Ја не верујем да ће икада његова партија успети да уради нешто више од пар посланика у парламенту. Ово другима који би да се баве политиком треба да буде за наук.
Препоруке:
0
0
5
субота, 12 децембар 2009 14:48
ау миле
Господин Коштуница је вероватно једини политичар у Србији који има свест и одговорност о фундаменталним државним интересима. Али ни он не може да умањи своју одговорност ( од 2004-2008 био је на власти) за лагану економску, а тиме и сваку другу пропаст Србије. Период његове владавине карактеришу неуспешне приватизације и енормно задуживање земље, коју је спроводила партија Г17+, чиме је перспективе нових генерација које тек долазе, и које су већ сад до гуше задужене, свео практично на нулу.
Препоруке:
0
0
6
субота, 12 децембар 2009 14:51
MPuv
Tako je Vojislave!
Samo sto vise siptara da pustis iz srpskih zatvora i da svu monetarno-finansijsku vlast prepustis Dinkicu(Labusu?Rotschildu?)...
Samo napred,Neobavesteni!
Препоруке:
0
0
7
субота, 12 децембар 2009 14:53
Boba
za Somborca .... Kostunica je uradio casno. Predao je vlast onima za koje je su biraci u Srbiji vecinski glasali. Sad sto se uspostavilo da su ti za koje su glasali u vecem broju, kako Somborac kaze "razbijaci" zemlje Kostunica nikako ne moze da bude odgovoran.
Kakvi su dosli na vlast, oni bi Kostunici vlast oteli milom ili silom. Jer za njih niti pravo a ni pravda ne postoji. Lazi, manipulacije, otimacina i beskrajno bacanje peska u oci stanovnicima Srbije je njihov modus vivendi.
Kostunica Srbiji stoji na raspolaganju. Glasajmo za njega sledeceg puta.
Препоруке:
0
0
8
субота, 12 децембар 2009 14:55
Пречанин
Коштуница припада политичарима који на државу гледају као на домаћинство у које стално треба улагати, дорађивати и унапређивати. У времену поплаве опште демагогије такви људи, којима се може вјеровати представљају ријеткост.
Препоруке:
0
0
9
субота, 12 децембар 2009 15:04
Милорад Ђошић
Ал тирјанству ногом стати за врат... Обавезно уједињење комплетне опозиције и то што пре. Овакав лоповлук до сада није виђен. Годину дана без крађе Србију извлачи из кризе, а година без аботуса је подмлађује ( А зашто само година? ).
Препоруке:
0
0
10
субота, 12 децембар 2009 15:07
Vladimir
Uprkos greškama i dalje smatram da je Koštunica jedini političar kome je ostalo i malo morala na političkoj sceni Srbije koja je odavno postala arena licemerja pokvarenjaštva i poltronstva...
Препоруке:
0
0
11
субота, 12 децембар 2009 15:17
Milutin Mladjenović
Ниједно слово моје политике није се променило
Војислав Коштуница
----------------------------------
Da li se ovim gore čovek hvali, žali...ili nešto teće.
U svetu se nedeljno menjaju strategije politika, ekonomija i t. d.
A čovek nam priča o doslednosti svoje gubitničke politike.
Božeee, šta je zemlja Srbija toliko skrivila da je već 100 godina vode ljudi koji ne mogu ni sebi pomoći, a žele da pomognu državi celoj i svetu u celini.
Sudbina li je to, ili usud ??
P.S. Poštujući ovaj sajt, pokušao sam da budem baš blag u komentaru ovog teksta, inače mi to teško uspeva, mislim na to da budem diplomatski komentator.
Препоруке:
0
0
12
субота, 12 децембар 2009 15:40
Биљана
Чини ми се да народ у Србији Коштуницу и ставове које заступапа, не може да чује јер ЕУ се замишља (а тако је и представљена) као нови Титов социјализам тј. све проблеме ће неко други да реши, свет ће поново да нас воли и ми ћемо да уживамо, само некако да нас приме. Свет нас је волео из свог интереса, више му нисмо потребни, сад смо му "пасторче" које је препуштено само себи и које мора да се доказује. Ни први ни последњи пут у историји, али први пут да просјачимо. Србија од својих проблема не може побећи тако што ће сама себи одсећи заглављену ногу (Косово и Метохија)и у ритама се угурати у "чекаоницу за ЕУ". Боље би било да се пажљиво и стрпљиво залечи, очешља, умије, обуче у своје скромно али чисто одело и сачека да је позову. Тражећи вођу који ће нас прокријумчарити у ЕУ, само губимо време.
Препоруке:
0
0
13
субота, 12 децембар 2009 15:57
Simic Manojlo
Zalosno je da je u Srbiji, politicka (kulturna, medijska i svaka druga) scena, toliko osiromasena,
da je dotakla samo dno, pa onda i Kostunica, sa
svim svojim greskama, manama i nedostacima, ispada
gorostasna, i neupitno najbolja politicka figura.
Mozda je to vec i zbog toga, sto od ovog pozorista
lutaka, podpomognutog neuporedivim drugosrbijanskim
primitivizmom, nije ni moguce biti gori.
Zato, glasajmo za najmanje los izbor. Kostunica.
Препоруке:
0
0
14
субота, 12 децембар 2009 15:59
Ненад
Војо, ниси смео непријатељи српске државе да препустиш власт. Каква коинциденција, чим је Драган Јочић доживео удес на аутопуту, ти си предао власт у руке НАТО пуленима, тј дипломатски вратио мандат народу. Са твоје стране неодговорно и помало разочаравајуће за мене. Мислио сам да ћеш тада бити мало храбрији.
Препоруке:
0
0
15
субота, 12 децембар 2009 16:02
Ultravisitor
Srbiji moze biti samo bolje kada se svi vi koji ste 15 i vise godina na politickoj sceni Srbije uklonite sa iste. Kostunica je upravo najodgovorniji jer je predao vlast DS-u, istog Nikolica nije podrzao kao predsednika Skupstine a sada hoce sa njim u koaliciju. Previse kasno! Kada je Srbiji bilo najpotrebnije Kostunica se sklonio. Postenje mozda, ali da li je posteno ostaviti Srbiju onako kako je on to uradio. O njegovim koalicijama sa Veljom koje su doprinele padu DSS-a pored, toga sto i sam DSS nije Kostunica i nije rascistio sa korumpiranim funkcionerima ne treba trositi reci. Ko je vec sreo Bajdena pre Tadica. Ko se sretao sa Solanom i ostalim krvopijama?
Препоруке:
0
0
16
субота, 12 децембар 2009 16:14
Панча Теофиловић
Одличан интервју, кратко, јасно, прецизно - све оно што недостаје ДСС - у у јавним наступима.
Под тим поготово мислим на одговор на последње питање, начин како је "премостио" на праве проблеме, иако је то било питање које је представљало навлачење на танак лед, у смислу повезивања са интервјуом Томислава Николића.
Нажалост, тако је мало оваквих наступа и прецизних порука које ДСС избацује.
ДСС, са Војом на челу, мора бити присутнији у јавности, иначе ће други и даље правити њихов имиџ, а што несумњиво успева разним жутим кухињама - то се види и из ових коментара.
Препоруке:
0
0
17
субота, 12 децембар 2009 16:41
Сезаме, отвори се...
Пошто и Коштуница изгледа мисли да је улазак у Европску унију решење за Србију, поновићу коментар који сам послао за Николићев интервју насловљен „Не можете да правите коалицију са неким ко је одустао од уласка у ЕУ“.
Да Унија не може бити решење ни за кога, као и о томе какво "благостање" влада у тој творевини, најбоље говори чињеница да већина од 27 држава није смела да распише референдум на коме би се грађани изјаснили да ли желе да уђу у ЕУ. У ретким земљама које су расписале референдум одговор је био „Не“ али су грађани приморавани да гласају све док не кажу „Да“. И то није све. Кад се једном уђе у Европску унију практично је немогуће из ње изаћи јер Лисабонски споразум предвиђа „процедуру сецесије“ за све који желе да напусте ову творевину. Биће, дакле „Сезаме, отвори се, ХОЋУ ДА ИЗАЂЕМ“.
Препоруке:
0
0
18
субота, 12 децембар 2009 17:40
симонида
г-дине КОШТУННИЦА спасите нас Ваше демагогије! када је било најтеже предали сте СРБИЈУ разбијачима а сада нам држите говор! како Вас, бре, није срамота!
Препоруке:
0
0
19
субота, 12 децембар 2009 17:41
Божо Бјелак
Једном тако поштеном професору не могу опростити зашто се бави плитиком. А, када се већ ухватио у политчко коло, онда је направио кардиналну грешку након избора крајем 2003. године. Има је прилику да направи коалицију са радикалаима и да влада најмање 15 година. Нажалост, није имао храброст да то уради. И још једно нажалост: нажалост никада му се та прилика више неће указати.
Препоруке:
0
0
20
субота, 12 децембар 2009 17:43
бојан
Просто је невероватно шта човек прича! Имали сте све у рукама г-дине КОштуница,и ладно сте СРБИЈУ предали жутима и сада носимо последице вашег политичког деловања., вашег невизионарства!Останите тамо где сте, доказали сте нам шта можете када је Србији било најтеже!
Препоруке:
0
0
21
субота, 12 децембар 2009 17:54
Aleksandar
Više neistnina je ovde izrečeno.
U svakom statutu DSS-a je na početku upisan stav o nacionalnoj politici. U svakom statutu se on menjao. Toliko o doslednosti.
Da ne pominjem osamostaljenje Srbije od Crne Gore. On nije vodio tu kampanju, ali je zaslužan...
Govoreći o nacionalnim interesima, ja bih najpre voleo to imamo definisano, pa onda da se za to borimo! Nacionalni interesi mogu biti mnogostruki ali mi se čini da to niko od ovih političara koji se prepiru (osim Šešelja) nije definisao. U čemu onda možeš biti dosledan ukoliko na znaš šta je to?
A onda se čovek vrati na ekonomsku politiku, kao mrmot kad zavije čokoladu...
Препоруке:
0
0
22
субота, 12 децембар 2009 17:58
Шарк
Тако је! Грдите Коштуницу што је "предао земљу разбијачима" (претпостављам да су то најновији Спајдерменови противници)! Срам га било! Немојте ни случајно да сматрате и народ одговорним што је ћутке прихватио Тадићев државни удар и што је фактички подржао исте те "разбијаче" на свим следећим изборима. Не би они данас били на власти и разбијали Србију, да неко није гласао за њих.
Да се Воја којим случајем грчевитије ухватио за власт, био би аутоматски проглашен за горег диктатора од Садама Хусеина, а Србија би вероватно пала под санкције...
Препоруке:
0
0
23
субота, 12 децембар 2009 18:11
Srle
G-dine Kostunica, politicar mora da donese neke odluke koje se u tom trenutku kose sa njegovim politickim oprijedelenjem a u interesu su visih ciljeva u ovom slucaju Srbije i Srbskog naroda! Vi, nazalost, niste imali HRABROST u odlucujucem trenutku, ispustili ste SVESNO taj trenutak a zrtvovali ste Srbiju i Srbski narod! Mozda ste spasili sebe ali niste Srbiju!Zamjeram vam sada da djelite lekcije!Istorija vam to nece oprostiti!
Препоруке:
0
0
24
субота, 12 децембар 2009 18:15
Ђорђе
Легализам да где су играчи фер!У Србији се игра прљаво!Изгубили сте у тренутку када сте имали добитак, само је требало да стиснете петљу. Ви то нисте учинили! Штета!
Препоруке:
0
0
25
субота, 12 децембар 2009 18:19
Milos Stankovic
Nikolic nije nikakva alternativa Kostunici na mestu lidera opozicije. Ne treba posebno obrazlagati ovu cinjenicu. Mislim da je sada svima jasno da je Nikolic trojanski konj u redovima opzicije, na nacin na koji su Draskovic i Seselj to bili tokom devedestih. I ono malo boljitka (ako ga uopste ima) posle petog oktobra je dobijeno iskljucivo Kostunicinom zaslugom. Ono sto je glavni problem DSS-a i Kostunice je cinjenica da ih od 2002-2003 Vasington vidi kao glavnu prepreku ostvarivanju americkih interesa na Balkanu. Od tada su podrzavali svakog ko je mogao da nesto "otkine" Kostunici. Inace, pretpostavljam da nemaju ista licno protiv njega. Sto rece jedan americki analiticar: "Mozda se Vasingtonu ne svidja Kostunicin prevod Feralistickih spisa (Federalist papers)". Ko god bude zastupao autenticnu srpsku politiku, radice pod slicnim uslovima kao i Kostunica, dakle, pod nevidjenim pritiskom. Ako bi, kojim cudom, nasi korumpirani politicari mogli da se nose sa tom cinjenicom i stoicki izdrzavali pritisak po cenu gubitka privilegija, taj pritisak bi za koju godinu popustio. Ova politika Vasingtona prema Srbiji traje vec dve decenije i oni je ne menjaju bas zato sto daje rezultate, zato sto nasi politicari "dobro reaguju na pritisak". Kostunica je, kada je video da je pritisak preveliki, prosto podneo ostavku. Kamo srece da je Milosevic to uradio u slicnim prilikama tokom devedestih. Kamo srece da se kralj Aleksandar povukao kada je video (ako je video) kakvo je cudoviste napravio. Mozda danas ne bismo bili ovde gde smo. Ako jedan premijer da ostavku zbog integriteta i dostojanstva zemlje i naroda, ako to uradi i drugi i treci, svetski mocnici ce morati malo da olabave. Nisu ni oni ludi da idu glavom kroz zid. Primeri mnogih zemalja, cak i onih u nasem najblizem susedstvu, to najbolje pokazuju.
Препоруке:
0
0
26
субота, 12 децембар 2009 19:15
ben
Demokratija je slabo shvacen pojam u Srbiji,jedini pravi demokrata jedva prelazi izborni prag.Koalicija sa radikalima je bila nemoguca a i sa SNS na republickom nivou je diskutabilna zbog njihovog populizma i vrlo diskutabilne proslosti.Svi su zaboravili privatizaciju MOBTEL-a,Ustav,uredjene odnose u parlamentu,250 zakona koji nas priblizavaju
EU,izrazito jacanje veza sa Republikom Srpskom,pojacano politicko i ekonomsko prisustvo Rusije u Srbiji,obnova Hilandara,licni primjer donacija za KOSMET putem autorskih prava,sloboda medija,malo li je za tri godine politicke vladavine
jedne manjinske vlade ???Kad parlamentarna vecina na iducim izborima bude SNS,SPS,JS,tj kada zavlada potpuni populizam bez plana i programa,tek tada ce doci vrijeme za prave demokrate.
Препоруке:
0
0
27
субота, 12 децембар 2009 19:30
Brica_ZR
E moj narode srbski!!! U svima nalazite krivca, samo ne u sebi. Ovo zapomaganje - "ostavio si nas na cedilu", "izdao si na", "ostavio si nas dusmanima", "nisi imao hrabrosti kada je trebalo" ...a mi jadni i naivni, nije nam puno trebalo da poskocimo u zagrljaj "Alternativi" i to za saku malih i sitnih obecanja.
Nije ON nas ostavio, samo nas je pitao, da li zelimo sa njim, ili sa njima. Ne zasluzujemo mi ni Kostunicu, ni njemu slicne. Zasluzujemo upravo ono sto nam se desava!!!
Препоруке:
0
0
28
субота, 12 децембар 2009 20:10
БАЧКА ТОПОЛА
Вратити мандат народу није никаква предаја власти,већ одговоран политички потез.На народу је било да изабере,и изабрао је.Сада када су видели кога су својим гласовима довели на власт,неће наравно да признају да су испали будале,па им је дежурни кривац Коштуница.Бити данас уз Војислава Коштуницу је јако тешко,за то је потребно много храбрости и поштења.Није то за сваког.
Препоруке:
0
0
29
субота, 12 децембар 2009 20:27
Metafizicar
Kostunica je najbolja politicka ideja koju ima Srbija. Ne radi se vise o pojedinacnom coveku vec o ideji. Kostunica je postao ideja slobodne i demokratske Srbija koja sama odlucuje o svojoj buducnosti.
Препоруке:
0
0
30
субота, 12 децембар 2009 20:32
Нешко
Прво да примијетим једну ствар: Овдије је неуобичајено много коментатора које никада до сада нисам видио да коменаришу. Изгледа да неко јако добро прати када треба "народ" да пише писма подршке (пренесено у овом случају критике).
Иако сам и сам разочаран у доста ствари које су се десиле за Коштуничине власти стварно је невјероватна аутистичност у неким коментарима.
Људи ви стварно не можете ни основне ствари да повежете: Није исто самостално добити 50% гласова на избору и добити таман толико гласова да морате да комбинујете на све могуће начине да скрпите колико толико стабилну већину.
Они који га критикују што није направио коалицију са Николићем занемарују (у ствари вјероватно намјерно жмуре на следеће):
1. Николић је после показао колико је његова политика била дослиједна.
2. Коштуница је направио (погрешну) процјену да ће му народ дати повјерење на изборима за политику одбране српских националних интереса = чвршћи став према ЕУ и УСА. Народ је умјесто тога повјеровао у 1.000€, у Фијат, у Палму и Кркобабића, у ... друге исто тако изузетно провидне лажи и обмане.
3. Да је ушао у коалицију са Николићем (тадашњим радикалима) пред већ увелико захукталу свјетску економску кризу имао би низдржив притисак за запада кроз све могуће отворене и суптилне поступке, имао би ГРАНТОВАНО против себе до тада невиђену медијску кампању овог пута са економском кризом = јако кратку власт. Ко сумња да жути не би вјешто анимирали "народ" и вршили опструкције кроз масовне штрајкове, блокаде саобраћајница, "догађања" народа итд или је изузетно наиван или појма нема о ситуацији у Србији.
4. Тадић као предсједник Србије би му постављао клипове на сваком кораку.
Значи Коштуница је затражио мандат од народа за своју планирану политику. Није га добио и резултат видимо. Овако бар није потрошио оно подршке у народу колико је имао, а пустио је да се садашња власт до краја изкомпромитира. Е сад ако народ поново изабира еуталибане умјесто њега тешко ту он шта може учинити.
Препоруке:
0
0
31
субота, 12 децембар 2009 20:48
Јасна Симоновић
Биљана, "Србија од својих проблема не може побећи тако што ће сама себи одсећи заглављену ногу (Косово и Метохија)и у ритама се угурати у "чекаоницу за ЕУ". Боље би било да се пажљиво и стрпљиво залечи, очешља, умије, обуче у своје скромно али чисто одело и сачека да је позову."...Браво...баш тако...Мислим да чекања онда не би ни било...ко не би хтео легални пункт у Европи кад знамо шта се све ружно расејало у задњих 20 година?!
Препоруке:
0
0
32
субота, 12 децембар 2009 21:25
Razlika
Po cemu se Kostunica razlikuje od ostalih najvisih "duznosnika" u poslednjih 20-ak godina? Jednostavno - on je jedini posten igrac, jedini koji se sve vreme drzao demokratskih pravila. Milosevic je bio takav kakav je bio, Milutinovic kao da nije ni bio, Djindjic je "sabotirao" ne samo Kostunicu, nego i Labusa (uskratio je i njemu podrsku DS, nije podnosio konkurenciju), a samo zahvaljujuci Kostunici bila je moguca kohabitacija u Srbiji (on kao premijer, Tadic kao predsednik). Kostunica i Samardzic su mukotrpnim radom izgradili solidnu poziciju za Srbiju u pogledu kosovskog "pitanja", sto je smetalo Tadicu i DS-u, te su nizom odluka bez konsultacija sa premijerom Kostunicom vestacki izazvali krizu, nadajuci se novim izborima, ili - Kostunicinom savezu sa Nikolicem i radikalima! Jer, za tu verziju je DS imao pripremljen scenario, i to su javno obnarodovali: ako oni ispadnu iz vlasti, demonstrirace do kraja (citaj: dok se Zapad i NATO ne umesaju, na njihovoj strani, naravno). Kostunici su bile jasne te uzurpatorske, pucisticke ambicije DS-a, ali on ni inace ne bi ulazio u savez sa nepouzdanim Nikolicem, to se protivilo njegovim demokratskim nazorima. Prilike su se promenile, treba ponovo glasati! Za te nove izbore, DS je imao isti plan kao i za eventualni savez Kostunice i Nikolica - ako oni, tj, Tadicevi, ne dobiju, ide se na demonstracije, tj. u novu zutu "revoluciju". Mnogi ovde ne shvataju: da je Kostunica promenio partnera, pa usao u savez sa (tada ionako neprihvatljivim) radikalima - Srbija bi upala u tesku politicku i bezbednosnu krizu! Istina, ni ovako nije dobro, jer je Tadic pozurio da razbije sve dobro sto je Kostunica uradio, i sad ce trebati godine i godine novih napora da bi se spasilo ono sto Srbiji pripada po svim demokratskim i medjunarodnopravnim kriterijima, a cega se Tadic olako i radosno odricao, pokazujuci koliko mu je stalo do Srbije! Srbijom sad vladaju njegovi neuki drugari sa mladalackih zurki - pa vi kazite kakav je to "drzavnik"!
Препоруке:
0
0
33
субота, 12 децембар 2009 21:56
kolumbo
Gospodin Kostunica je imao sve u svojim rukama-vojsku, policiju, parlament, deo finansija, deo spoljnih poslova, milionsku podrsku gradjana Srbije...I sta je rezultat. Da se bori za cenzus. Sve je u redu sa stavovima gospodina Kostunice u ovom intervjuu. Ali politika nije samo iznosenje stavova, vec mnogo vise. Nazalost, DSS za mandata V. Kostunice nije uspeo da odbrani nijedan jedini cilj koji je pred sebe postavio (u DSS ce reci-a Ustav? Moj odgovor je-na odredbama TAKVOG ustava se zida nezavisnost Vojvodine). Rezultat nije ni 0, vec jedan veliki MINUS. Prema tome, jedini castan izlaz za gospodina Kostunicu je povlacenje i kontrolisano prepustanje partije ljudima koji mogu stabilizovati DSS na 15-ak posto. U suprotnom, DSS ce izgubiti i poslednju bitku-bitku za cenzus i tako upropastiti i poslednju stvar-svoju egzistenciju. Razocarenje nas, bivsih biraca DSS ovom partijom, gospodinom Kostunicom i ljudima koji su predstavlaju DSS mainstream danas je ogromno...Toliko-da se bez korenitih i sustinskih promena nista ne moze promeniti.
Препоруке:
0
0
34
субота, 12 децембар 2009 21:59
Konstantin V
Ima puno dobrih komentara u odbrani Kostunice sa kojima se u potpunosti slazem, samo sto bi dodao jeste seldece: ja cu i dalje glasati za Kostunicu.
Препоруке:
0
0
35
субота, 12 децембар 2009 22:20
Плодови гнева
У Србији постоји већи број политичара и један државник. Мала смо земља.
Препоруке:
0
0
36
субота, 12 децембар 2009 22:29
Бивши симпатизер бивших радикала
„Међународној заједници“ свакако није било по вољи да национално утемељене партије, ДСС и тадашњи СРС, буду на челу Србије следећих 15 година као што би сигурно могле. Зато претпостављам да је на Коштуницу извршен притисак и вероватно му стављено до знања, отворено или увијено, да ће у случају такве коалиције Србија опет бити изложена некој врсти санкција. Ако је тако било, онда је то застрашујућа дилема за једног одговорног политичара. Ако није тако било, онда ће Коштуница и Веља ући у (понижавајућу) коалицију са Томиним напредњацима.
Препоруке:
0
0
37
субота, 12 децембар 2009 23:17
Биљана
2. Коштуница је направио (погрешну) процјену да ће му народ дати повјерење на изборима за политику одбране српских националних интереса = чвршћи став према ЕУ и УСА. Народ је умјесто тога повјеровао у 1.000€, у Фијат, у Палму и Кркобабића, у ... друге исто тако изузетно провидне лажи и обмане.
Управо тако. Али то нико неће да призна. Ако погледамо критике бивших гласача ДСС (тако се представљају), они су разочарани што се није лупило руком о сто попут Тадића на прошлим изборима, СНС замера што се са Николићем (тада СРС) није ушло у власт, а то исто замера и СРС?! Изгледа да и бивши гласачи ДСС воле власт по сваку цену, или траже разлог за свој погрешан глас на прошлим изборима, који су расписани из вере и поштовања према народу. Ко је то схватио као слабост, дао је глас другој партији, што је легитимно, даће га на неким новим изборима поново некој другој партији, што је опет легитимно, али питање је хоће ли живети боље или горе. То ћемо видети.
Препоруке:
0
0
38
субота, 12 децембар 2009 23:33
Врт из српског Торонта
Неће бити лако победити белосветске лажове,антихристе.
Српска савест је зрела онолико колико и наша лично.
Ја сам за Коштуницу.Верује у Бога и не лаже.
Важно је да победимо лажове.Што већа победа, то ће бити лакше повратити углед Србије у свету.
Када победимо ..имаћемо времена да критикујемо Коштуницу.
Велики је то посао.Историјски.Хајде да покажемо свету и нама самима ко смо и шта смо.
Од нас зависи.Од наше савести.
Живели.
Препоруке:
0
0
39
субота, 12 децембар 2009 23:56
jole
Samo Kostunica, niko vise. Covek je izvorni demokrata (postuje institucije i podelu vlasti, veruje u vladavinu prava, postuje pravila izbornosti i smenjivosti vlasti), voli Srbiju vise od Evropske unije, nije otisao bogat s vlasti (a kad je i bio na vlasti nije ziveo na Dedinju) i dovoljno je dosledan da ono sto kaze, to i uradi. Ko ne veruje da Kostunica ume da vodi drzavu na dobrobit gradjana, neka se seti da je evro bio 78 din. kad je otisao vlasti (jul 2008. godine) i neka smogne hrabrosti da pogleda danasnji kurs.
Препоруке:
0
0
40
недеља, 13 децембар 2009 00:15
ilija bakic
Danas sam na isti intervju, na b92 pokusao nakon cetrdeset objavljenih komentara, od kojih je samo jedna bio afirmativan, a svi ostli negativni, pokusao izneti i svoj stav, u kom sam pokusao da podsetim sve komentatore, da je Kostunica pobedio Milosevica, i da nije koristio nijednu nedemokratsku metodu da bi produzio svoje upravljanje vladom Srbije. Taj komentar, nije objavljen, sto jasno upucuje na cinjenicu da je danas cenzura veca nego pod Milosevicem. Jedino sam cuo od Vuka Draskovica tokom gostovanja kod Jugoslava Cosica, da je recenicom- nisam od onih koji i kad ih zaboli mali prst na nozi i za to optuzuju Kostunicu- da je pokusao uzeti u zastitu lidera DSS.
Kao crnogorski liberal ( zamrznutog LSCG Slavka Perovica)moram da primetim da se Srbija vraca tamo gde je bila devedesetih i da pocinje da slici mojoj Crnoj Gori.
Препоруке:
0
0
41
недеља, 13 децембар 2009 00:22
Вања
Благоје Јововићу, ви сте злонамерни јер повезујете омнибус закон о Војводини са Коштуницом.
Макар на интернету се све може проверити.
Омнибус закон је усвојен јануара 2002. а ДСС није гласао за тај закон.
Тада премијер није био Коштуница, већ Ђинђић и тада је ДСС био у опозицији.
Препоруке:
0
0
42
недеља, 13 децембар 2009 00:38
BB jedan@Milos Stankovic
Американци су практичан и прагматичан народ. Они немају ништа лично ни против кога. Њихова чувена формулација кад неког ликвидирају је nothing personal – ништа лично. Једноставно, ти ми сметаш и бићеш ликвидиран.
Иначе, Вашингтон је као главну препреку за остваривање својих интереса на Балкану видео прво Милошевића, што сада нико неће да призна, ни политичари, ни аналитичари а ни грађани - шетачи и лупачи у шерпе. То, разуме се, не значи да је Милошевић био цвећка, далеко од тога, али он једноставно није био довољно „кооперативан“ за Запад. У сваком случају, са њим су најтеже изашли на крај. Требало им је пуних 10 година, разне манипулације, санкције, бомбардовање... Коначно им је помогла опозиција која је опортунистички и кратковидо прихватила да је „демократски Запад“ помоћу пуча који су организовали и финансирали исти они који су нас бомбардовали - доведе на власт. Е сад, наш народ има једну пословицу у којој се лепо описује шта после тога следи, односно шта следи кад неко у извесном друштву сади тикве. Коштуница је политички ликвидиран, Ђинђић је физички ликвидиран, Тадић ће највероватније бити исто тако политички ликвидиран а онда више није ни важно ко ће бити доведен на власт – Тома Николић, неки српски Хамид Карзаи, свеједно. Посао је завршен.
Узгред, чини ми се да сте противречни. Прво кажете да би „стоички требало издржавати притисак по цену губитка привилегија“, а затим да су Милошевић и краљ Александар учинили грешку што се нису повукли на време. Није јасно шта је коначно закључак. Одолевати притиску или повући се у случају притиска?
Препоруке:
0
0
43
недеља, 13 децембар 2009 00:43
pozdrav iz sombora
@svi ono koji me nisu razumeli
Glasao sam i ja za Kostunicu i najverovatnije cu glasato opet jer nemam alternativu. Hteo sam da kazem da se ne smemo igrati demokratije i postenja kad nam sudbina visi o koncu, eto to.
Препоруке:
0
0
44
недеља, 13 децембар 2009 01:03
Bojan Todorović
Jeza me podiđe kad se samo setim da nam je ova persona bila politički lider onaj dugi i predugi period. Nesposobnost, cinizam, neshvatanje vremena u kome živimo obeležili su to tmurno, mračno , sumorno i memljivo vreme. Bogu hvala – prošlo. Pitam se samo odakle ima obraza da bilo koga kritikuje čovek koji za svoga mandata NIŠTA nije uradio ? Zaustavio je i usporio sve što je mogao a što je počeo neko drugi a njegovi rezultati su jednaki nuli ili u dubokom minusu. I dalje bezlično neproduktivno teoretisanje, inaćenje sa stvarnošću, razvlačenje i razmazivanje bez i jedne konkretne ideje a kamo li akcije. Ova sadašnja vlast je stvarno katastrofa, ali kad pogledam ovo lice, čujem onaj stenjući glas, kad se setim one učmalosti, beznađa i mrtvila – ma zlatni su!
Препоруке:
0
0
45
недеља, 13 децембар 2009 02:22
XY@Bojan Todorović
Па боље је немати никакве резултате него катастрофалне резултате као жути.
Препоруке:
0
0
46
недеља, 13 децембар 2009 02:39
@Metafizicarr
Kostunica je postao ideja slobodne i demokratske Srbija koja sama odlucuje o svojoj buducnosti.
Kao kad je "sama", s njim na celu, odlučivala 5. oktobra.
Manite se tih priča!
Препоруке:
0
0
47
недеља, 13 децембар 2009 03:20
Draguna - Uzice
# Neško
# BB jedan
Odlični su vam komentari i zaista ste sve rekli.
Samo bih još jednom dodala da su TADIĆEVI KLIPOVI Koštunici bili toliko očigledni i strašni...sve su ovi iz DS komplikovali,izokretali,...Koštunica je čovek, koji,ipak, u celom tom ludilu, nije mogao da igra, a morao je. To je jedini problem i to veliki. Ako je ušao u to kolo, morao je da smogne snage, ali očigledno, da je to bilo neizdrživo, jer Koštunica je jak čovek, i ako on nije mogao teško da bi neko drugi, njegovog kova. On je,izgleda, zaista naučnik,prvenstveno. Da deluje kao pravi državnik deluje, i to jedini od svih.
Препоруке:
0
0
48
недеља, 13 децембар 2009 03:26
Draguna - Uzice
p.s. Još nešto, ono najvažnije, Koštunica nije glumac i nije pozorište. Zapad i DS su glumci i sve im je pozorište, ALI BAŠ SVE. Naravno to je brutalno pozorište pod skupim,lepo dekorisanim maskama !! Koštunica nije iz te priče i ne može da bude pun smeha, jer to je laž. On se ponašao,koliko je mogao, jer je zaista imamo klipove na svakom koraku, a klipove su mu podmetali i mediji, maksimalno odgovorno. I na kaju je pošteno postupio jer je vratio mandat narodu. Kud ćete više demokratije i poštovanja naroda.
Препоруке:
0
0
49
недеља, 13 децембар 2009 05:12
Zoran
Bojanu Todorovicu: Zasto ne pisete svoje komentare na stranicama B92 onlajn posto tamo vladaju "vrednosti" za koje se zalazete i za koje ste se zalagali na stranicama "Politike" dok se tamo jos moglo procitati nesto sto nije pohvala na racun vlasti. Poniznost, servilnost, javno zalaganje za interese jedne supersile stoji u programu partije, predaja svega i svacega radi sticanja i najmanje licne koristi ima podrsku pet procenata odraslog stanovnistva u Srbiji i tih pet posto imaju i svoju TV stanicu i ocigledno mnogo novca, dakle jos jedan razlog da se okanete NSPM-a. Ima mnogo ljudi koji u JNA nisu ulazili u Partiju samo da bi dobili znacku "Primeran vojnik" i izasli ranije a oni malobrojni koji su to radili bili su diboko prezreni i smatrani ljigavcima. U zivotu nije sve dozvoljeno da bi se pridobila neka materijalna dobit. Ono koji tvrde suprotno pisu na stranicama B92 i glasaju za petoprocentnu parlamentarnu koaliciju a ne na stranicama NSPM-a.
Препоруке:
0
0
50
недеља, 13 децембар 2009 06:41
Mrzoljubi, zlatni momci
"Ova sadašnja vlast je stvarno katastrofa, ali kad pogledam ovo lice, čujem onaj stenjući glas, kad se setim one učmalosti, beznađa i mrtvila – ma zlatni su!" Tako neizbezni Bojan T. o Voji Kostunici, sa najiskrenijom mrznjom - a mrznja je ionako "zastitni znak" svih onih egzaltiranih i histericnih u Srbiji koji sebe zovu "liberalima", "demokratama", "evropejcima", a sve druge - fasistima!
Dobro, a cime je Kostunica zasluzio mrznju Bojana T. i slicnih mrzoljuba (da, oni vole mrzeti, to je njihova strast - otuda ova rec "mrzoljub"). Da parafraziram Bojana T.: "Ova sadasnja vlast je stvarno katastrofa, ali kad pogledam Kostunicino lice, cujem onaj glas kojim je dosledno branio Kosovo, kad se setim upornosti i nepopustljivosti kojom je zastupao interese omrznute nam Srbije - vidim da su zlatni ovi momci koji su sve to njegovo srusili, ruseci tako i omrznutu nam Srbiju." Da, Bojane T. - razumem Vasu mrznju - mislim da Vas je strah da bi se Kostunica mogao vratiti i ponistiti sve one ludosti i nepodopstine koje su pocinili Vasi "zlatni" momci! Usput, ne rekoste zasto su "stvarno katastrofa" ti koji su "zlatni"! Necete da se bavite njima, strah Vas je i pogledati u monstruoznu politicku gradjevinu sto je sklepase Tadic i njegovi decki!? Razumem ja, Bojane, sto se ponosite, Vi i Vama nalik, sto ste razvili posebno culo - culo za mrznju. Ali, zar nikad ne pozelite i da otvorite oci i pogledate njima, recimo, danasnju srpsku vlast? Toliko biste se zacudili i zaprepastili, da jednom stvarno oci otvorite - da bi sva mrznja prema Kostunici iz Vas isparila, i bezgranicno biste se te svoje mrznje stideli!
Препоруке:
0
0
51
недеља, 13 децембар 2009 09:09
Владимир Челекетић - Замбија
Видели смо како се Чешка и Ирска боре за своје државне и националне интересе, а суштина је да држите отвореним дијалог са ЕУ све док се не пронађе прихватљиво решење.
Видели смо! Тако што су на крају пристали на све.
Ово је заиста невероватно шта прича човек који је доктор наука.
ДСС и СНС су погубнији за Србију од ЛДП-а. ЛДП бар јасно каже да га не занима ни држава ни нација.
Како се може "преговарати" са ЕУ? Усвојен је Лисабонски споразум УПРКОС вољи већине у таквим земљама као што су Француска или Британија, а Србија ће нешто да "преговара" са Бриселом?!
Србији је под хитно потребна политичка опција против ЕУ која би показала да оно што причају Коштуница и Николић не да није "лоша" или "добра" политика него је тотални апсурд и апсолутно неоствариво.
Препоруке:
0
0
52
недеља, 13 децембар 2009 09:19
Урош
Nе треба заборавити да су националне партије добиле и последње изборе али је Социјалистичка партија Милошевићевог портпарола издала и отишла у савез са жутима.
Ови "неуки" људи,како каже сам премиер, који имају рупу у буџету од милијарду евра и коју планирају да попуне новим задуживањима треба што пре да буду смењени,а не да иду на курсеве да би научили да добро раде. Ваљда се на положај министра треба поставити неко ко има неко искуство у привреди.
Препоруке:
0
0
53
недеља, 13 децембар 2009 09:22
горштак
Из овог интервјуа се види оно што се одувек и знало - Коштуница је европејац, уз нешто мало патриотизма. Много већи европејац, него патриота. Ма колико неки овде заваравали себе и друге, јасно је као дан да Србија нема своју аутентичну опцију на политичкој сцени. Таква опција подразумевала би одлучан антиевроунијатски став, као и одлучан отпор такозваним ''европским вредностима'' на свим пољима живота, а у име изворних словенско-хришћанских идеала на којима се темељи наше национално биће. Јер ма шта нам неки (готово сви) говорили, ми са ''европским вредностима'' немамо ништа заједничко. У последња два века, такорећи од како смо се ослободили од Турака, европеизација је постепено растакала наше национално биће, крунила нашу националну идеју и из деценије у деценију увећавала духовну анархију и конфузију на овом простору. Та се анархија очитује и на данашњој политичкој сцени, кроз политичаре без визије и елана, без племенитог идеализма и искреног родољубља који би их мотивисао на херојске подухвате. У том смислу ни Коштуница не представља изузетак, као ни било ко други. Ми смо у суштини, народ без правог вођства, стадо без пастира опкољено чопорима вукова.
Препоруке:
0
0
54
недеља, 13 децембар 2009 09:40
хиперборејац
Бојане Тодоровићу ти си прави Србин...свака част.
Зато нам је овако.
Препоруке:
0
0
55
недеља, 13 децембар 2009 10:40
Milan Masters
Miloš Stanković: Mene bi jako brinulo kad bih sevbe uhvatio da sam napisao ono što ste vi napisali: Vuk Drašković je bio trojanski konj srpske opozicije. Zato je tri puta ubijan. Ko je išao u vreme beogradskih demonstracija na viski kod Miloševića? Vi ste prihvatili stereotip kao metod "razmišljanja" i sa vama nema smisla polemisati. Šta misliti o privatizaciji, tačnije nacionalizaciji (konfiskaciji) radničke svojine, njenoj rasprodaji tajkunima, uništavanju srpskih banaka i ekonomije? Da li je to Vuk uradio? Samo vi pišite i želim vam puno sreće kao piscu falsifikatoru istorijskih činjenica. Koja je stranka prva ušla u "Miloševićevu" vladu? Ko je odbio da uđe u "Depos"? Meni je neprijatno što moram da pomenem dvojicu istaknutih demokrata, jer nisu više živi - Perišića, ministra informisanja i Đukića, ministra spoljnih poslova u Panićevoj vladi, a Panića je ustoličio Milošević. Nisu najureni posle dva meseca, kao Vuk, nego su ostali u saveznoj vladi sve vreme, dok vlada nije pala. Molim vas, pišite bez ostrašćenosti i netačnosti, bežite od stereotipa, oni su pogubni, bez obzira na lična osećanja prema ljudima.
Препоруке:
0
0
56
недеља, 13 децембар 2009 11:05
Дарко Здравковић
Наравно да је Коштуница могао боље. Превише власти је дао Динкићу, превише је компромиса правио на уштрб сопствене политике, запоставио је сопствену странку и оставио да је воде или неталентовани мангупи жедни моћи, власти, новца... или потпуни неспособњаковићи који мању месну заједницу не би водили без проблема: чак и такав је најбољи на српској политичкој сцени.
То што ни тренутак, каже, није одступио од своје политике говори не само о његовој доследности, већ и о томе да наши проблеми опстају упркос (или баш због тога) глобалним променама у политици и економији, нпр. Њих, те наше проблеме, не гасе и усложњавају управо они који нам се касније нуде као део решења, а заиста су део проблема.
Сарадња са Николићем је сада очито једина могућа, али Николић ће још мало бити у опозицији: одласци у Брисел и Вашингтон говоре о томе да је постао пожељан за стечајне управнике Србије и свакако да ћемо ускоро видети српски "брак слонова"- коалицију ДС и СНС.
Порадите на Странци, њеној организацији, "проветрите" мало одборе (од локала до централе), пронађите нека нова лица (од локала до централе), неке некомпромитоване људе (од локала до централе) и нека политику ДСС промовишу они који вреде, а не манипулатори и подлаци, станвници сиве зоне Србије.
Препоруке:
0
0
57
недеља, 13 децембар 2009 11:56
vide
Otkud ova vlast katastrofa? Mozda su slepi sledbenici svetske katastrofe. Nista nije kao pre, sukacese rukavi. Dostasu tamburali vreme je dase zadene trzalica.
Препоруке:
0
0
58
недеља, 13 децембар 2009 12:07
Jeza nad jezom@Bojan Todorović
Kad pomenuste jezu, kako ste se ježili kad je Čeda Jovanović kao potpredsednik vlade,ispred skupštinskog odbora pretećim glasom izgovorio - "Nosio sam Spasojeviću tortu za rođendan u zatvor zajedno sa njegovom porodicom i samo nek mi neko nešto kaže zbog toga!" Jeste li se naježili kad su naslovne strane novina bile preplaljene slikama ubijenog Spasojevića, ko nam je potredsednik vlade? Jeste li se naježili kad je Nataša Mićić(koja je po svojim rečima spavala, kad su je probudili i rekli da se spremi i pročita napisano)zavela vanredno stanje i kad je uhapšeno 12000 ljudi? Jeste li se naježili kad je Čović zapretio, pa se povukao, da će reći ko je pio viski u Šilerovoj? Ili se naježite od sreće na pomisao da bi i Vi mogli skočiti iz studenske pozajmljene jakne u vilu sa mesečnim zakupom od 2500Evra?
Препоруке:
0
0
59
недеља, 13 децембар 2009 12:15
Благоје Јововић
Одговор Вањи:
Мој коментар о Коштуници није био нимало злонамеран, нити нетачан. У вези тог омнибус закона, наравно да Коштуница није био тада премијер, али је био председник СРЈ, што му је давало довољне ингеренције да целу причу око војвођанског статута замрзне, зар не? Мислим, председник СРЈ није (или барем није требао бити) стаклена лутка која нема овлашћења да било шта уради.
А ево, поменусте интернет изворе, како се ДСС понашала при гласању за Омнибус закон:
Protiv tog predloga glasali su poslanici Socijalisticke partije Srbije i Stranke srpskog jedinstva, dok su predstavnici Demokratske stranke Srbije bili uzdrzani
Уздржани? Доста је вала више уздржаних.
Е, а поврх свега, погледајте чији су гласови одлучили да Омнибус прође са тесном већином:
Za usvajanje ovog predloga, ciji je formalni inicijator bio pokrajinski parlament, bili su presudni glasovi poslanika Nove Srbije, uprkos njihovim najavama da ce biti uzdrzani.
Ето шта ми имамо. Потуно недоследну и незрелу опозицију, насупрот жутом табору који врло добро зна шта хоће (и за шта је плаћен). И сад кад дођу следећи избори, сто пута ћу се покајати зато што ћу, у недостатку било какве друге алтернативе, опет гласати за ту исту опозицију, знајући унапред да су недорасли политичким играма које се воде у Србији.
Препоруке:
0
0
60
недеља, 13 децембар 2009 13:13
Пеђа
Биљана је, у јуче објављеном коментару, била у праву : од ЕУ се превише очекује, а много јој се повлађује и попушта. И то, махом, на своју штету. А надасве снисходљиво и покајнички.
А све то скупа је узалудно, јер ће ускоро постати јасно да је то утопијска идеја.
Европа ће имати проблем који је имала тзв. велика Југославија. Добру замисао неће имати ко да спроведе.
Као што је Југославија била земља без држављана (мало је било декларисаних југословена), Европа је заједница без поданика. И ту је већ непредвидљив и непревазиђујучи проблем.
Америка је то на вријеме препознала и схватила и зато у Америци има само американаца!
Препоруке:
0
0
61
недеља, 13 децембар 2009 14:44
КнињаНИН
Рак се не љечи андолима али ова власт покушава да га љечи лоботомијом..Не мислим да је то добар третман...Коштуницу ће те браћо Срби тражити свјећом...Нормално,биће касно...Треба ли да поновим да живим у ЕУропи...
Препоруке:
0
0
62
недеља, 13 децембар 2009 14:45
Један пажљиви читалац
Право је чудо колико има коментара у којима се Коштуници приговара "што је предао власт" овима данас. Замера му се што нас није спасио (већине). Наравно, ретко би који аутор таквих коментара признао да сам није демократа по убеђењу. Притом се крајње наивно превиђа чињеница да је Коштуница био у коалиционој влади - и све да је кренуо путем који би се допао овим коментаторима - докле би стигао?! Зар би та влада могла наставити?! Можда се то игнорише због сазнања да увек постоји могућност завођења диктатуре (полиција је под командом његовог министра, подсећају)?! Када неко и данас, са недвосмислено потврђеним сазнањима о генези СНС и Николићевој политици, поново упита "а што није правио владу са радикалима?", онда је то већ наивност вишег ступња - навијачка наивност!
Њих ће можда стварност убедити да од навијања нема хлеба!
За оне што навијају, а притом још и мрзе - никаква стварност није отрежњујућа и њима нема лека, чак ни од Мишковића и министра Т.Милосављевића.
Препоруке:
0
0
63
недеља, 13 децембар 2009 15:26
EU realni
@Владимир Челекетић - Замбија
Par reci o EU, da ne bi vise bilo pausalnih ocena. Ceska i Irska su dobile izuzeca (EU termin "opt-out") iz delova Lisabonskog sporazuma. Nijedna od ovih zemalja nije htela da ratifikuje sporazum dok ne dobije garancije od EU o izuzecu. Ceska je trazila da EU prihvati njen zahtev da Nemacka nece traziti povracaj imovine ili odstetu apropo oduzete imovine iz Drugog svetskog rata (dakle opt-out je na deo Povolje o fundamentalnim pravima, koja je sastavni deo Lisabonskog sporazuma). Irska je trazila opt-out u pogledu poreza, porodicnog prava i ocuvanja neutralnosti i dobila je garancije na junskom Samitu EU. Obe zemlje su DOBILE STA SU TRAZILE. Kad smo kod Britanije koju pominjete, nabrojacu samo njene opt-oute: nije uvela evro, van je zone Sengena, moze i ne mora da ucestvuje u evropskoj pravosudnoj i policajskoj saradnji...Od ostalih zemalja, pored navedene tri opt-oute imaju i Danska koja ne ucestvuje u evropskim poslovima odbrane, tu je i Poljska koja takodje ima opt-out na Lisabonski sporazum, Svedska je van evrozone kao i Danska, Irska je van Sengena...
Slozena tema, g. Celeketicu, ali budite uvereni da SVE VLADE PREGOVARAJU SA EU, i one koje su CLANICE EU. Pozdrav iz Srbije koja zna sta Kostunica prica.
Препоруке:
0
0
64
недеља, 13 децембар 2009 16:13
Mićko
ZA METAFIZIČARA
Odličan komentar. E, o tome se radi, baš o tome. Na drugu stranu to kakva je bila operacionalizacija ideje i kakva će biti, ako opet bude. Dobro, kritici uvek ima mesta, ali bez ideja bi smo pocrkali. Ili samo tumarali, kao slepci u mraku, bez ikakvog putokaza.
Препоруке:
0
0
65
недеља, 13 децембар 2009 17:17
Шицер
Коштуница је испао политички слеп и наиван, можда и глуп, кад је дозволио да буде искоришћен. То што је његова политика константа, и то је у неку руку трагично. Добро је бити конзистентан, али политика, баш као и живот, представљају динамички процес, а константе ту баш нису много ни корисне ни пожељне.
Препоруке:
0
0
66
недеља, 13 децембар 2009 18:45
Биљана - Шицер
Сигурно знате причу о три прасета. Кућа од цигле (Коштуница) кућа од дрвета ( Тадић) и кућа од сламе (?????). Зашто сте за дрво и сламу?
Препоруке:
0
0
67
недеља, 13 децембар 2009 18:45
ДИМИТРИЈЕ Т.
Једини одговорни политичар. Мера (и ЦЕНА) те одговорности јесте и степен аутентичне, безусловне и безинтересне усамљености на политичкој сцени Србије председника Бориса Тадића и портпарола Томислава Николића. Стрпљиво само. Њихов ( ДС и СНС ) акциони план једноидеолошке и двопартијске политичке сцене трајаће још САМО ЈЕДАН изборни циклус, односно до следеће коалиционе владе ДС и СНС. Тада ће пасти и њихове маске. А зна се, маске носе особе без идентитета.
Препоруке:
0
0
68
недеља, 13 децембар 2009 19:24
Boze Pravde
Nije mala stvar biti najsatanizovaniji Srbin u 21.veku...Vojo,PODRSKA!!!
Препоруке:
0
0
69
недеља, 13 децембар 2009 19:59
Bojan Todorović
@ Mrzoljub. Ma ne preterujte ! Nije u pitanju mržnja . Nije on taj tip. Mrzeti se mogu ljudi kao što je Milošević, Husein, Hitler isl... Ko i zašto ima da mrzi Koštunicu? Za tako nešto morao bi da Vam učini nešto na žao, a on to nije. Nije učinio ništa. Nikada. To što je gurao natrag u blato sve što je pokojni Đinđić uspeo koliko toliko da iščupa – to je više neznanje, nesposobnost, neshvatanje, lenjost, mrzovolja a ne zla namera. Najgore što je radio je podmuklo podmetanje Tadiću, sitno ciketansko ucenjivanje, zabadanje noža u leđa kako bi sa svojim jadnim procentom podrške prigrabio što više vlasti i što duže je zadržao. Ali to je pre nesposobnost i neodlučnost Tadića da ga otkači. ( sada vidimo i zašto : Razlika između Koštunice i njega je u tome što ovaj izgleda lepše i ume da se smeje, ostalo su nijanse ) Nije on onaj koga mrzite, već onaj koji nervira sve u društvu svojom nesposobnošću, nespretnošću, fiks idejama, namćorlukom, cinizmom i mrakom koji oko sebe širi. Za takve samo poželite da se sklone da ih očima više ne gledate. A šta bi trebalo i da se očekuje od lidera partije koja pet godina od osnivanja u kontinuitetu ima svojih 3 – 4% glasača bez ikakve naznake i tendencije jačanja? Niti je on to u stanju niti takva stranka sa takvim članstvom i programom može nešto više od toga. To mu međutim ne smeta da poveruje kako može i treba da upravlja Državom ! E tu već nastaje ozbiljna šteta i neophodno ga je što pre vretiti tamo gde mu je mesto. Sada je tamo i nadam se da će još dugo i ostati.
Препоруке:
0
0
70
недеља, 13 децембар 2009 20:15
Нешко
Само за све слијепе или који се праве слијепи уопште не читајући ВРЛО јасан и кратак текст већ само читајући злонамјеран наслов и на основу тога извалчећи "умне" закључке:
У последњих десет година заступам доследну политику према ЕУ која је заснована и полази од наших државних и националних интереса. Ту се ниједно слово од моје политике није променило.
Да ли је потребно да се било шта овдије појашњава?
Опет за оне злонамјерне да "нацртам" да не би било дилеме: Ради се о политици српских државних и националних интереса која МОРА да буде непромјенљива или је онда само политикизам. Сасвим је НОРМАЛНО да се политика заснована на очувању основних националних интереса не мијења како вјетар дува.
Ко то не разумије неће разумјети ни зашто је потребно одрицање за колективно добро чак ни својих најближих и најмилијих.
Значи себичност персонификована: За такве има довољно мјеста у ЛДП/ДС/НВО братији.
Препоруке:
0
0
71
недеља, 13 децембар 2009 21:34
ДИМИТРИЈЕ Т.
Позивам све заинтересоване да обрате пажњу на коментаре читалаца на интервју господина Томислава Николића у којем исти себе представља као аутентичног еврофила позваног да валоризује критеријуме за политичко удруживање. Коментари, наиме, доминантно афирмишу позицију и ставове господина Војислава Коштунице, управо оног којег господин Томислав Николић све мање дискретно покушава да представи неаутентичним и непринципијелним. Време ће врло брзо показати ко је према крупним државним и националним питањима имао скоројевићки однос. Вождовац, дакако, није права мера.
Препоруке:
0
0
72
понедељак, 14 децембар 2009 00:38
justina,
Teško je komentarisati ovakve intervjue u zemlji gde vlast svoj narod smatra slaboumnom masom kojoj je potreban patronat, a sebe superinteligentnim individuama predodređenim od sudbine (The MindShaper will shape our mind) da vodi tu slaboumnu masu. Takva neverovatno arogantna i nadobudna vlast smatra da može i mora da oblikuje tu amorfnu masu od naroda baš prema veličini i obliku svoje lobanje, pa stoga uvodi cenzuru informacija i medijski mrak, dok predsednik vodi važne razgovore od sudbinskog značaja za narod isključivo „u četiri oka“, kao da vlada zemljom slepaca. Uskraćen za istinite informacije, narod luta, tumara i donosi pogrešne odluke. Kako je moguće uopšte prebacivati ovom narodu da nije demokratski zreo, kada se vlast prema njemu permanentno odnosi kao da je maloletan i nesposoban da donosi odgovorne odluke. U svetlu toga (nedostatak informacija) ja ovaj intervju mogu da čitam samo srcem i intuicijom. A oni mi kažu da verujem ovom čoveku.
Препоруке:
0
0
73
понедељак, 14 децембар 2009 01:12
Karan
Vi, Srbi, ste prevazisli EU,Vi ste u nekim stvarima uveliko dostigli Amerikance,koji ako SNN (a i sva ostala javna glasila)kaze za svinju da je konj nema sanse da ih ubjedite da je to pogresno,tako cete i Vi jos malo pa povjerovati da je dr. Kostunica kriv za pocetak I,II svijetskog rata,a bogami i ovog poslijednog.Ne misleci svojom glavom idete u sigurni nestanak,to vam ne gine.
Препоруке:
0
0
74
понедељак, 14 децембар 2009 04:10
ББ један
@ EU realni
Да не би било паушалних оцена о ЕУ, требало би да се ЈАСНО НАВЕДЕ које су то КОНКРЕТНЕ користи од чланства у тој организацији. Било би логично да тек након процене тих користи, земља кандидат почне преговаре о детаљима током којих би се евентуално изборила за изузеће или посебан третман о неким питањима. Али, да поновим, пре преговора о неком детаљу, ваљда је логично расправити најпре питање о глобалу, а то значи – шта се тачно добија учлањењем у Европску унију? Елем, на то питање никад ниједан политичар, ниједан аналитичар, ниједна од бројних организација, агенција, канцеларија које се баве придруживањем Србије Унији, није одговорио.
То је и разумљиво, јер одговор гласи : грађани не добијају АПСОЛУТНО НИШТА. Не постоји европско радно право, не постоји европска загарантована надница, не постоји европско здравствено осигурање, не постоји европски закон о пензијама, не постоји европска синдикална заштита, не постоји европски закон о становању. Једино што грађани добијају то је могућност да путују као туристи - ако за то имају средстава - и да после одређеног времена траже посао у земљама Уније где постају јефтина радна снага и грађани последњег реда. Довољно је прочитати написе у новинама о третману Румуна у Италији или Пољака у В. Британији и Ирској.
Једини добитник европских интеграција - и у старим чланицама и у земљама кандидатима - је узан друштвени слој везан за бриселску администрацију, крупан капитал, међународне организације, транснационалне компаније. Добитници су и припадници политичке елите јер задржавају своје престижне позиције а при том бивају ослобођени сваке одговорности. У случају кризе или непопуларних мера могу се позивати на одлуке Брисела а то значи на одлуке анонимних чиновника који никоме не одговарају.
Ако се све то има у виду, није чудо да се практично ниједна европска земља није усудила да распише референдум о уласку у ЕУ, а да је излаз из Уније скоро онемогућен „процедуром сецесије“ коју предвиђа „Лисабон".
Препоруке:
0
0
75
понедељак, 14 децембар 2009 04:40
Simic Manojlo
Tako je gosp. EU realni.
Kad bismo mi imali tako prodornog politicara kao
sto je Vaclav Klaus, vjerovatno ne bi ni bili u
ovoj, na vise nacina, nemogucoj poziciji.
Njemu je uspjelo nesto, sto nikad niko ni pomisliti
mogao nije : da izmijeni Lisabonski Ugovor, i to
u nedodirljivom segmentu "Fundamentalnih ljudskih
prava".
A da mu to nije uspjelo, Ceska Republika ni u
narednih 100 godina ne bi mogla da isplati
dugovanja, za oko 3 miliona, poslije II sv.rata
protjeranih Sudetskih Nijemaca, od kojih je ogromna
vecina vojno sposobnih, bila u Hitlerovim elitnim
jedinicama.
Ali i svaka druga, i manje sposobna Vlada nego sto
je Klausova, nastoji da izbalansira zahtjeve EU
prema njoj, sa svojim zahtjevima prema EU.
Mi medjutim, umjesto Vlade imamo pozoriste lutaka.
Nasi odrzavaju " balans " tako, sto se kesere i
klimaju glavama, pred svakim " zapadnim "
pomocnikom pripravnika mladjeg podvornika .
Vrijeme je da ih , na vanrednim izborima , otjeramo sa vlasti , i posaljemo pravo pred
ogledala . Pa neka tamo vjezbaju govorove .
A Vojislav Kostunica ni ako se potrudi , od njih
gori ne moze da bude .
Ako nista drugo , pokazace barem malo kicme .
Препоруке:
0
0
76
понедељак, 14 децембар 2009 06:15
ББ један
@ EU realni
Чланством у Европској унији грађани не добијају ништа али не добија ништа ни држава као целина. То је постало очигледно када је избила криза. Дезоријентација бриселске администрације и одсуство правила о томе ко треба да доноси одлуке у насталој ситуацији – обелоданили су одсуство заједништва у „европској породици народа“. Земље чланице су препуштене себи, свако се сналази како зна и уме. Не постоји европски план изласка из кризе већ свака држава предузима мере руковођена искључиво уско националним интересима, покушавајући да проблеме превали на друге чланице.
Да закључим – чланство у Европској унији у целини не доноси користи ни држави ни огромној већини грађана. Самим тим разне opt-out клаузуле о неким детаљима су потпуно ирелевантне.
Препоруке:
0
0
77
понедељак, 14 децембар 2009 06:45
Владимир Челекетић - Замбија
Поштовани ЕУ реални,
Тачно је све што кажете али ја мислим да то није уопште битно. Много важније је следеће: да је био референдум о Лисабонском споразуму у свим земљама ЕУ он не би прошао. То шта се политичка елита договарала и како се "пребијала" међусобно је од другоразредног значаја. ЕУ није направљена по мери Британијие или Ирске или Чешке већ по мери Мекдоналдса и Кока Коле.
Друго, а то је најважније, ја заиста не могу да верујем да Срби не виде да Србија има сасвим специјалан третман. Посматрајте ствари шире. Постоји савез предвођен САД и ЕУ је само део тог савеза и постоји уз благослов САД. Тај савез у последњих двадесет година није донео ни једну једину одлуку у корист Србије. Напротив, увек је, без изузетка, у свим ситуацијама, био против Србије. То је последица америчких интереса на Балкану и њихово "виђење" Срба и Србије у светлу тих интереса. Ми се можемо убити преговарајући, њихов основни интерес ће остати исти и као последица тога њихова политика што мање и безначајније Србије.
Коштуница једном мора да се одлучи хоће ли да се бави академским радом или политиком. Да, формално је тачно, Ирска је добила "изузеће" из овог или оног али су прво гласали против па су их онда "силовали" годину дана док нису гласали "за". А остале који су гласали против више нису ни питали него су одлуке изгласали у парламенту.
Препоруке:
0
0
78
понедељак, 14 децембар 2009 11:28
горштак
Већина људи погрешно мисли да је Европска Унија некаква добронамерна заједница европских народа створена зарад економске сарадње међу њима на свачију појединачну корист. Такво разумевање Европске Уније јесте на нивоу Дизнијевих цртаћа и њихових преварних сцена где људи, биљке и животиње заједно певају, радују се и уживају у животу.
Права истина је, међутим, да је Европска Унија један суров идеолошки пројекат раскорењивања и деградације изворних европских нација ради ''мелтинг пота'' - стварања обезличене европске масе која ће даноноћно диринчити код мега-капиталиста, а остатак времена проводити у потрошачком начину живота, дувању траве, дрогирању, разврату и содомији. Децентрализација и регионализација суверених европских држава треба да послужи суровој централизацији континента, односно безусловном потчињавању европских народа администрацији у Бриселу (тј. илегалним елитама које стоје иза те администрације).Бели шенген и друге наводне ЕУ-привилегије, само су мамци за наивчине да се одрекну слободе, личног и националног достојанства и добровољно пристану да буду робови.
Србији треба храбар и паметан човек на челу, који ће се одлучно супротставити ЕУ-окупацији, бескомпромисно разобличавати ЕУ-подвале и борити се за слободу и самосталност Србије. Таквога на политичкој сцени једноставно нема.
Препоруке:
0
0
79
понедељак, 14 децембар 2009 11:33
горштак
Већина људи погрешно мисли да је Европска Унија некаква добронамерна заједница европских народа створена зарад економске сарадње међу њима на свачију појединачну корист. Такво разумевање Европске Уније јесте на нивоу Дизнијевих цртаћа и њихових преварних сцена где људи, биљке и животиње заједно певају, радују се и уживају у животу.
Права истина је, међутим, да је Европска Унија један суров идеолошки пројекат раскорењивања и деградације изворних европских нација ради ''мелтинг пота'' - стварања обезличене европске масе која ће даноноћно диринчити код мега-капиталиста, а остатак времена проводити у потрошачком начину живота, дувању траве, дрогирању, разврату и содомији. Децентрализација и регионализација суверених европских држава треба да послужи суровој централизацији континента, односно безусловном потчињавању европских народа администрацији у Бриселу (тј. илегалним елитама које стоје иза те администрације).Бели шенген и друге наводне ЕУ-привилегије, само су мамци за наивчине да се одрекну слободе, личног и националног достојанства и добровољно пристану да буду робови.
Србији треба храбар и паметан човек на челу, који ће се одлучно супротставити ЕУ-окупацији, бескомпромисно разобличавати ЕУ-подвале и борити се за слободу и самосталност Србије. Таквога на политичкој сцени једноставно нема.
Препоруке:
0
0
80
понедељак, 14 децембар 2009 11:49
м. -ић
Некако појава г. Коштунице више не греје срце. Утрнула је жишка, једина је нада да се нека нова ѕапали. А ево и зашто: г. Коштуница је врло добро знао с ким седи у влади, па је ту владу одржавао у животу, а Србију тиме отерао у клиничку смрт. Можда и само у смрт. Ако је збиља државник какав га је глас био, није смео да расписује прошлогодишње изборе, већ напротив, да растури владу, да уведе ванредно стање, јер је таква била ситуација а и сада је, да наложи скупштини да изгласа законе о издаји и пружању помоћи непријатељским настојањима, а ѕатим да по том закону и поступи. Тиме би се неке владине и невладине организације сасекле пре но што би успеле да начине штету, а онда би и све друго ишло лакше. А ако је г. Коштуница хтео демократију и вољу народа, зашто је онај накарадни устав усвојио, где не само да није скратио трајање мандата политичара, него их је још и продужио. Као, то је демократска традиција развијених. Шио ми га Ђура! Америка, а г Коштуница је по сопственом признању поштовалац републиканских традиција Америке, е па у Америци су избори половине доњег дома сваке две године. У Аустралији се цео доњи дом бира једном у три године, као и пола горњег дома. А г. Коштуница ако је имао мало знања о томе каква је земља Србија, требао је да скрати мандате на годину дана. Па би онда народ могао да мења владе док не нађе ко ваља, а не овако да гунђа и трпи годинама, а онда нека потплаћена шуша подели пар шарених лажа, наивни и малоумни се упецају, а онда опет дуге трпљења. Овако, уза сву одурност коју човек мора осећати према г. Басари, готово да би се могао с њим сложити у ставу према г. Коштуници.
Препоруке:
0
0
81
понедељак, 14 децембар 2009 11:57
Jovana
Pogresne su sve ovde izrecene tvrdnje da je Kostunica drzao sve i da nije to iskoristio. Kostunica ni svoju prvu a ni drugu vladu nije mogao da sastavi bez drugih stranaka koje su uglavnom na sasvim suprotnim politickih stajalistima u pogledu resavanja najvaznijih drzavnih pitanja. I ako su pristajale na kompromise to je bilo zarad odrzanja sopstvenih pozicija.
Zaista je vec deplasirano govoriti o Dinkicu i njegovoj destruktivnosti kada se radi o rusenju svih vlada od 2000-t godine.
Kako je Kostunica u takvim uslovima mogao da vodi svoju doslednu nacionalnu i drzavotvornu politiku, i da pri tom ostane u demokratskim okvirima, sa svom tom antinacionalnom i antidrzavnickom koalicijom? I to jos sa Predsednikom Republike koji je vodio svoju posebnu nezavisnu politiku.
Da, mozda je trebalo, uprkos nasusne potrebe da se u Srbije konacno uspostavi istinsko demokratsko drustvo, izvrsi pritisak na sve medije u Srbiji tj. da ih uzme "pod svoje"(kao sto je to danas nazalost tako). Uspostavljanje kontrole nad medijima je preduslov, izgleda neizbezan,da bi se necija politika kakva god bila, mogla sprovoditi. Tacnije, medijska prezentacija uspesnosti ili neophodnosti vodjenja te i takve politike,ma kako ona istinski bila stetna za drzavu.
Kad nije hteo on, ovi drugi su to vrlo ocigledno, bezobzirno i beskrupulozno koristili.
Da li je trebalo da ostane na mestu premijera vlade u kojoj nije imao vecinu koja bi podrzala drzavnicku politiku iza koje je on stajao? Po svaku cenu? Da stoji iza politike koja vodi destrukciji a kojoj sa takvim odnosom snaga nije mogao da se suprostavi?
Препоруке:
0
0
82
понедељак, 14 децембар 2009 11:58
Jovana
****
Takodje je diskutabilna i pozicija Tomislava Nikolica kao kratkotrajnog Predsednika Narodne Skupstine. Ko je tu vodio igru? Da li je zaista bila moguca koalicija sa SRS-om ako pogledamo sta se desilo kasnije sa njima a u cemu glavnu ulogu igra Nikolic.
Sasvim je indikativno da danas, kada se DSS navodno bori za cenzus, ne prestaje horsko blacenje Kostunice za ono sto jeste i sto nije uradio. Nesto je malo sumnjivo da svi iznutra a posebno ovi od spolja hvale ovu sadasnju vladajucu elitu u Srbiji. Zasto se i dalje boje Kostunice?
Prvu i najvecu gresku Kostunica je napravio decembra 2000-te godine kada je pristao da na republicke izbore DSS izadje u koaliciji (DOS) i da da svoje ime toj koaliciji. Tako je u jeku svoje najvece popularnosti usao ponovo u koaliciju sa onima koje je vec odavno znao (jos od DEPOS-a, Zajedno...), pristao na 45 kandidata (poslanika). DOS je tada trazio Kostunicu, osvojio nevidjenu pobedu i vrlo brzo posle toga, krenuo u nevidjenu kampanju rusenja Kostunice.
E taj pristanak Kostunice ne mogu da razumem. Zato sto je znao ko su. Nije bez razloga isao u predsednicku kampanju (septembar 2000-te) za svoj "racun". Finansiranje njegove predsednicke kampanje je islo potpuno nezavisno od finansiranja DOS-a na tim izborima. A zna se kako je DOS finansiran.
Da je na republickim izborima isao DSS sam ko zna kakva bi danas situacija bila. Verujem ne tako crna kao sto je danas.
A ovako, sto narod kaze, " ko se pomesa sa .......pojedu ga svinje"
Препоруке:
0
0
83
понедељак, 14 децембар 2009 14:29
XY
Све те демократе нису могле да освоје власт демократским путем него су изашле на улицу да руше и пале. Сви ти поборници приватне својине и тржишне привреде нису дошли до приватне својине на тржишту, плаћајући тржишну цену, него махинацијама и подвалама. И онда вам кажу „знате, тако је то у земљама развијене демократије, за први милион се не пита“. Заиста? Е па онда ја нисам демократа.
Препоруке:
0
0
84
понедељак, 14 децембар 2009 14:36
Вања
Благоје Јововићу, ваш цитат:
Мој коментар о Коштуници није био нимало злонамеран, нити нетачан. У вези тог омнибус закона, наравно да Коштуница није био тада премијер, али је био председник СРЈ, што му је давало довољне ингеренције да целу причу око војвођанског статута замрзне, зар не? Мислим, председник СРЈ није (или барем није требао бити) стаклена лутка која нема овлашћења да било шта уради.
Охо, сада је омнибус закон за Војводину одједном постао статут.
Као прво тај омнинибус је лака шала у односу на овај статут а као друго цитирајте одредбе Устава и закона које су дозвољавале председнику СРЈ да "замрзне" омнибус закон.
Апосолутно нисте упознати са уставно-правним положајем председника СРЈ.
Чак ни председник Србије у то време Милан Милутиновић из СПС-а није могао да "замрзне" омнибус закон. Могао је само да га врати на поновно усвајање али ако га Народна скупштина поново усвоји морао би да га потпише, мада је у принципу могао и да га не потпише и закон не би ступио на снагу али би то било кршење Устава СР Србије. Али је зато у новом Уставу Србије то регулисано да ако председник Републике и по други пут одбије да потпише закон уместо њега то чини председник Народне скупштине.
Али је цела ова прича академска јер Војислав Коштуница није био председник Србије премда је 2 пута победио у другом кругу избора за председника али су због манипулација ДС избори проглашени неважећим.
Видим да овде многи нису свесни уставно правних ограничења председника СРЈ, председника Србије и премијера Србије.
Без контроле свих грана власти нема апсолутне власти.
Да је ДСС појединачно имао већину у Народној скупштини друга би прича била, све остало су компромиси.
Препоруке:
0
0
85
понедељак, 14 децембар 2009 14:57
Вања
Мала исправка Коштуница је једном победио у другом кругу а једном у првом али тада није ни било другог круга јер наводно није била довољна излазност у првом због манипулације ДС са бирачким списковима.
Оно што хоћу да кажем је следеће. Многи су овде остали разочарани јер су очекивали више, очекивали су коначна решења али не схватају да Коштуница никада није ни био у позицији то да спроведе јер таква решења захтевају апсолутну власт, дакле контролу над све три гране власти: законодавне, извршне и судске и апсолутну подршку народа.
Новим уставом је било могуће укинути АП Војводина али да ли би народ за то гласао?
Да ли би постојала двотрећинска већина у Народној скупштини да се нови Устав прогласи, као што је налагао стари Устав.
Био је премијер једне коалиционе, нестабилне владе, учинио је највише што је могао.
Препоруке:
0
0
86
понедељак, 14 децембар 2009 15:05
thinking maize
О г-дину Коштуници: "Дела, а не Речи"! Толико! Поштовани г-дине Коштуница, почела је ДЕМОНТАЖА ЖУТЕ МАШИНЕ ЗА ПРОИЗВОДЊУ МАГЛЕ у земљи Србији! Почела је БАШ НА МОМ ВОЖДОВЦУ! ЗАДЊИХ 10 (словима ДЕСЕТ!) ГОДИНА НИСТЕ БИЛИ У ОПШТИНСКОМ ОДБОРУ ДСС- ВОЖДОВАЦ ВАН ПРЕДИЗБОРНИХ КАМПАЊИ! О обичном свету да не говоримо! И сам сам интелектуалац, помало затворен, али једно знам: САМ ЗА СЕБЕ САМ НИШТА, СА ДРУГИМА САМ СВЕ! Сиђите у народ и разговарајте са обичним људима! Видите шта их тишти! Имајте разумевања и саосећања! Помозите, макар мало! БУДИТЕ ОПЕТ ЧОВЕК КОЈИ СМЕ ДА НАС ПОГЛЕДА У ОЧИ!
Препоруке:
0
0
87
понедељак, 14 децембар 2009 15:59
Ана
Сви критичари Коштунице који мисле да постоји идеална власт треба да знају да постоји само гора и боља власт и ако не виде разлику заиста заслужују ову данашњу.
Препоруке:
0
0
88
понедељак, 14 децембар 2009 16:37
XY
@Jovana
Питање свих питања је шта се заправо десило на председничким изборима 2000. на којима Коштуница највероватније није добио апсолутну већину. Већину да, али не апсолутну. Чињеница је да је из целог ДОС-а само он могао добити више гласова од Милошевића али је питање коме,и под којим условима, дугује претварање просте већине у апсолутну.
Препоруке:
0
0
89
понедељак, 14 децембар 2009 17:56
Благоје Јововић
Одговор Вањи:
Охо, сада је омнибус закон за Војводину одједном постао статут. Као прво тај омнинибус је лака шала у односу на овај статут а као друго цитирајте одредбе Устава и закона које су дозвољавале председнику СРЈ да "замрзне" омнибус закон.
Јао немојмо с тим. Прво и прво, и тада се знало чему води усвајање Омнибус закона. Омнибус је отворио врата статуту, а ДСС и Вељини људи нису ништа урадили да се то спречи, заправо били су уздржани (ови први), и гласали су за закон (ови други), као што сам у интеренет изворима и потврдио. Можда Вама Омнибус изгледа као некаква шала, али мени ни тада ни сада није нимало смешан.
Даље, са тим легализмом такође не можете пуно тога доказати. Откуд идеја да се у Србији борба за националне циљеве може добити искључиво легалним средствима? Ја не могу да Вам вадим чланове закона, али знам да су у петооктобарској Србији главну реч водиле партије које нису саме могле да скупе ни 5 посто гласача, знам да је Ђинђић био једна од најомраженијих личности у Србији до 2000-те али му је успело да ради шта му је год пало на памет... Па с тога не могу поверовати да такав ауторитет какав је Коштуница био у то време, није могао наћи начина да сепаратистима запуши уста. Посебно због тога што је постојало, и данас има, законских основа да се рецимо испита протиуставно деловање Ненада Чанка и ЛСВ, рецимо ово:
Република Војводина: http://www.lsv.org.rs/
Да се зна, ово стоји на интернету годинама, па и у време Коштуничине власти. Ја му нисам саветник, а можда његови саветници не раде добро свој посао. Ово је сигурно ствар за суд. У ситуацијама када немате директно у својим рукама све три гране власти, морате прибегавати другачијој тактици. Са лоповима прљаво, једино се тако може.
Коначно, да ли то хоћете рећи да поново не вреди гласати за ДСС ако не освоје апсолутну већину? Значи по Вама они би опет били немоћни да промене било шта... па зашто би ми опет гласали за њих?
Препоруке:
0
0
90
понедељак, 14 децембар 2009 18:15
Биљана-thinking maize
О г-дину Коштуници: Сиђите у народ и разговарајте са обичним људима! Видите шта их тишти! Имајте разумевања и саосећања! Помозите, макар мало! БУДИТЕ ОПЕТ ЧОВЕК КОЈИ СМЕ ДА НАС ПОГЛЕДА У ОЧИ!
Слажем се са Вама. Толика је поплава агресивних лажи и кампања на ДСС, не сме се ћутати.
Препоруке:
0
0
91
понедељак, 14 децембар 2009 19:27
симонида
ја још не верујем да је на "оним" преломним изборима победио ДОС!а да је Слобу требало рушити - Јесте, али не да дођу ГОРИ као што су дошли!
Препоруке:
0
0
92
уторак, 15 децембар 2009 14:16
Милица П.
У Србији нам је лоше управо сразмерно броју заблуделих гласача који се дају преварити и не приметити једину државотворну политичку личност и опцију. Ако је за оправдање таквима, онда се мора рећи да се на проиѕводњи магле много радило и још увек ради!
Препоруке:
0
0
93
уторак, 15 децембар 2009 15:00
Milan
Kostunica je licemer i lazni vernik,covek koji se krsti samo pred tv kamerama...
Pitajte svakog svestenika u Beogradu,on i njegova supruga nisu NIKADA prije usli u bilo koji od beogradskih hramova. Ni PRIJE ni KASNIJE.
Fernandel,dobri cika i namrgodjeni "drzavnik"...covek cija je partija u rukama crnogorskih klanova.
Препоруке:
0
0
94
уторак, 15 децембар 2009 16:26
Биљана@Milan
A Ви сте питали СВЕ СВЕШТЕНИКЕ у Београду и Србији, па нам са сигурношћу трвдите изнето? Стварно сте храбри, ничега се не стидите.
Препоруке:
0
0
95
уторак, 15 децембар 2009 19:52
XY
@Milan
Коштуница ми није претерано симпатичан али он је аутентичан верник. Био је у Хиландару у време кад то није било препоручљиво. Присуствовао сам последњем испраћају његове мајке – то држање за време опела, тај однос према свештенику који је служио службу, не могу се глумити. Да, тај човек је верник.
:)
Ајмо само да се сетимо оног фантомског Омнибус закона о Војводини, који је управо био потписан за време владе Коштунице - дакле, само он не треба да потеже ту тему. Сетимо се само каква су обећања српским генералима била упућивана да би одлазили у Хаг, а сад, ко се тога још сећа? На чијим су крилима разни тролејбус политичари засели у фотеље, ако не на крилима Коштуничине победе Милошевића? Колико је само националиста хапшено по Србији, а за то време ЛСВ на свом сајту пропагирао отоврено и без казне идеју "Војводина република"? И немој да би неко рекао да Воја то није могао да спречи.
Ово је ново време, и то сви морају да разумеју, више места за дволичне, и оне који би седели на две столице, нема. Народ није нимало наиван, и цени принципијалност и став. А то је оно што Коштуници фали. Он се показао као некомпетентан да обузда разне "ликове" након петог октобра, и ту је у очима националиста пао потпуно. Ја не верујем да ће икада његова партија успети да уради нешто више од пар посланика у парламенту. Ово другима који би да се баве политиком треба да буде за наук.
Samo sto vise siptara da pustis iz srpskih zatvora i da svu monetarno-finansijsku vlast prepustis Dinkicu(Labusu?Rotschildu?)...
Samo napred,Neobavesteni!
Kakvi su dosli na vlast, oni bi Kostunici vlast oteli milom ili silom. Jer za njih niti pravo a ni pravda ne postoji. Lazi, manipulacije, otimacina i beskrajno bacanje peska u oci stanovnicima Srbije je njihov modus vivendi.
Kostunica Srbiji stoji na raspolaganju. Glasajmo za njega sledeceg puta.
Војислав Коштуница
----------------------------------
Da li se ovim gore čovek hvali, žali...ili nešto teće.
U svetu se nedeljno menjaju strategije politika, ekonomija i t. d.
A čovek nam priča o doslednosti svoje gubitničke politike.
Božeee, šta je zemlja Srbija toliko skrivila da je već 100 godina vode ljudi koji ne mogu ni sebi pomoći, a žele da pomognu državi celoj i svetu u celini.
Sudbina li je to, ili usud ??
P.S. Poštujući ovaj sajt, pokušao sam da budem baš blag u komentaru ovog teksta, inače mi to teško uspeva, mislim na to da budem diplomatski komentator.
da je dotakla samo dno, pa onda i Kostunica, sa
svim svojim greskama, manama i nedostacima, ispada
gorostasna, i neupitno najbolja politicka figura.
Mozda je to vec i zbog toga, sto od ovog pozorista
lutaka, podpomognutog neuporedivim drugosrbijanskim
primitivizmom, nije ni moguce biti gori.
Zato, glasajmo za najmanje los izbor. Kostunica.
Под тим поготово мислим на одговор на последње питање, начин како је "премостио" на праве проблеме, иако је то било питање које је представљало навлачење на танак лед, у смислу повезивања са интервјуом Томислава Николића.
Нажалост, тако је мало оваквих наступа и прецизних порука које ДСС избацује.
ДСС, са Војом на челу, мора бити присутнији у јавности, иначе ће други и даље правити њихов имиџ, а што несумњиво успева разним жутим кухињама - то се види и из ових коментара.
Да Унија не може бити решење ни за кога, као и о томе какво "благостање" влада у тој творевини, најбоље говори чињеница да већина од 27 држава није смела да распише референдум на коме би се грађани изјаснили да ли желе да уђу у ЕУ. У ретким земљама које су расписале референдум одговор је био „Не“ али су грађани приморавани да гласају све док не кажу „Да“. И то није све. Кад се једном уђе у Европску унију практично је немогуће из ње изаћи јер Лисабонски споразум предвиђа „процедуру сецесије“ за све који желе да напусте ову творевину. Биће, дакле „Сезаме, отвори се, ХОЋУ ДА ИЗАЂЕМ“.
U svakom statutu DSS-a je na početku upisan stav o nacionalnoj politici. U svakom statutu se on menjao. Toliko o doslednosti.
Da ne pominjem osamostaljenje Srbije od Crne Gore. On nije vodio tu kampanju, ali je zaslužan...
Govoreći o nacionalnim interesima, ja bih najpre voleo to imamo definisano, pa onda da se za to borimo! Nacionalni interesi mogu biti mnogostruki ali mi se čini da to niko od ovih političara koji se prepiru (osim Šešelja) nije definisao. U čemu onda možeš biti dosledan ukoliko na znaš šta je to?
A onda se čovek vrati na ekonomsku politiku, kao mrmot kad zavije čokoladu...
Да се Воја којим случајем грчевитије ухватио за власт, био би аутоматски проглашен за горег диктатора од Садама Хусеина, а Србија би вероватно пала под санкције...
EU,izrazito jacanje veza sa Republikom Srpskom,pojacano politicko i ekonomsko prisustvo Rusije u Srbiji,obnova Hilandara,licni primjer donacija za KOSMET putem autorskih prava,sloboda medija,malo li je za tri godine politicke vladavine
jedne manjinske vlade ???Kad parlamentarna vecina na iducim izborima bude SNS,SPS,JS,tj kada zavlada potpuni populizam bez plana i programa,tek tada ce doci vrijeme za prave demokrate.
Nije ON nas ostavio, samo nas je pitao, da li zelimo sa njim, ili sa njima. Ne zasluzujemo mi ni Kostunicu, ni njemu slicne. Zasluzujemo upravo ono sto nam se desava!!!
Иако сам и сам разочаран у доста ствари које су се десиле за Коштуничине власти стварно је невјероватна аутистичност у неким коментарима.
Људи ви стварно не можете ни основне ствари да повежете: Није исто самостално добити 50% гласова на избору и добити таман толико гласова да морате да комбинујете на све могуће начине да скрпите колико толико стабилну већину.
Они који га критикују што није направио коалицију са Николићем занемарују (у ствари вјероватно намјерно жмуре на следеће):
1. Николић је после показао колико је његова политика била дослиједна.
2. Коштуница је направио (погрешну) процјену да ће му народ дати повјерење на изборима за политику одбране српских националних интереса = чвршћи став према ЕУ и УСА. Народ је умјесто тога повјеровао у 1.000€, у Фијат, у Палму и Кркобабића, у ... друге исто тако изузетно провидне лажи и обмане.
3. Да је ушао у коалицију са Николићем (тадашњим радикалима) пред већ увелико захукталу свјетску економску кризу имао би низдржив притисак за запада кроз све могуће отворене и суптилне поступке, имао би ГРАНТОВАНО против себе до тада невиђену медијску кампању овог пута са економском кризом = јако кратку власт. Ко сумња да жути не би вјешто анимирали "народ" и вршили опструкције кроз масовне штрајкове, блокаде саобраћајница, "догађања" народа итд или је изузетно наиван или појма нема о ситуацији у Србији.
4. Тадић као предсједник Србије би му постављао клипове на сваком кораку.
Значи Коштуница је затражио мандат од народа за своју планирану политику. Није га добио и резултат видимо. Овако бар није потрошио оно подршке у народу колико је имао, а пустио је да се садашња власт до краја изкомпромитира. Е сад ако народ поново изабира еуталибане умјесто њега тешко ту он шта може учинити.
Управо тако. Али то нико неће да призна. Ако погледамо критике бивших гласача ДСС (тако се представљају), они су разочарани што се није лупило руком о сто попут Тадића на прошлим изборима, СНС замера што се са Николићем (тада СРС) није ушло у власт, а то исто замера и СРС?! Изгледа да и бивши гласачи ДСС воле власт по сваку цену, или траже разлог за свој погрешан глас на прошлим изборима, који су расписани из вере и поштовања према народу. Ко је то схватио као слабост, дао је глас другој партији, што је легитимно, даће га на неким новим изборима поново некој другој партији, што је опет легитимно, али питање је хоће ли живети боље или горе. То ћемо видети.
Српска савест је зрела онолико колико и наша лично.
Ја сам за Коштуницу.Верује у Бога и не лаже.
Важно је да победимо лажове.Што већа победа, то ће бити лакше повратити углед Србије у свету.
Када победимо ..имаћемо времена да критикујемо Коштуницу.
Велики је то посао.Историјски.Хајде да покажемо свету и нама самима ко смо и шта смо.
Од нас зависи.Од наше савести.
Живели.
Kao crnogorski liberal ( zamrznutog LSCG Slavka Perovica)moram da primetim da se Srbija vraca tamo gde je bila devedesetih i da pocinje da slici mojoj Crnoj Gori.
Макар на интернету се све може проверити.
Омнибус закон је усвојен јануара 2002. а ДСС није гласао за тај закон.
Тада премијер није био Коштуница, већ Ђинђић и тада је ДСС био у опозицији.
Иначе, Вашингтон је као главну препреку за остваривање својих интереса на Балкану видео прво Милошевића, што сада нико неће да призна, ни политичари, ни аналитичари а ни грађани - шетачи и лупачи у шерпе. То, разуме се, не значи да је Милошевић био цвећка, далеко од тога, али он једноставно није био довољно „кооперативан“ за Запад. У сваком случају, са њим су најтеже изашли на крај. Требало им је пуних 10 година, разне манипулације, санкције, бомбардовање... Коначно им је помогла опозиција која је опортунистички и кратковидо прихватила да је „демократски Запад“ помоћу пуча који су организовали и финансирали исти они који су нас бомбардовали - доведе на власт. Е сад, наш народ има једну пословицу у којој се лепо описује шта после тога следи, односно шта следи кад неко у извесном друштву сади тикве. Коштуница је политички ликвидиран, Ђинђић је физички ликвидиран, Тадић ће највероватније бити исто тако политички ликвидиран а онда више није ни важно ко ће бити доведен на власт – Тома Николић, неки српски Хамид Карзаи, свеједно. Посао је завршен.
Узгред, чини ми се да сте противречни. Прво кажете да би „стоички требало издржавати притисак по цену губитка привилегија“, а затим да су Милошевић и краљ Александар учинили грешку што се нису повукли на време. Није јасно шта је коначно закључак. Одолевати притиску или повући се у случају притиска?
Glasao sam i ja za Kostunicu i najverovatnije cu glasato opet jer nemam alternativu. Hteo sam da kazem da se ne smemo igrati demokratije i postenja kad nam sudbina visi o koncu, eto to.
Kao kad je "sama", s njim na celu, odlučivala 5. oktobra.
Manite se tih priča!
# BB jedan
Odlični su vam komentari i zaista ste sve rekli.
Samo bih još jednom dodala da su TADIĆEVI KLIPOVI Koštunici bili toliko očigledni i strašni...sve su ovi iz DS komplikovali,izokretali,...Koštunica je čovek, koji,ipak, u celom tom ludilu, nije mogao da igra, a morao je. To je jedini problem i to veliki. Ako je ušao u to kolo, morao je da smogne snage, ali očigledno, da je to bilo neizdrživo, jer Koštunica je jak čovek, i ako on nije mogao teško da bi neko drugi, njegovog kova. On je,izgleda, zaista naučnik,prvenstveno. Da deluje kao pravi državnik deluje, i to jedini od svih.
Dobro, a cime je Kostunica zasluzio mrznju Bojana T. i slicnih mrzoljuba (da, oni vole mrzeti, to je njihova strast - otuda ova rec "mrzoljub"). Da parafraziram Bojana T.: "Ova sadasnja vlast je stvarno katastrofa, ali kad pogledam Kostunicino lice, cujem onaj glas kojim je dosledno branio Kosovo, kad se setim upornosti i nepopustljivosti kojom je zastupao interese omrznute nam Srbije - vidim da su zlatni ovi momci koji su sve to njegovo srusili, ruseci tako i omrznutu nam Srbiju." Da, Bojane T. - razumem Vasu mrznju - mislim da Vas je strah da bi se Kostunica mogao vratiti i ponistiti sve one ludosti i nepodopstine koje su pocinili Vasi "zlatni" momci! Usput, ne rekoste zasto su "stvarno katastrofa" ti koji su "zlatni"! Necete da se bavite njima, strah Vas je i pogledati u monstruoznu politicku gradjevinu sto je sklepase Tadic i njegovi decki!? Razumem ja, Bojane, sto se ponosite, Vi i Vama nalik, sto ste razvili posebno culo - culo za mrznju. Ali, zar nikad ne pozelite i da otvorite oci i pogledate njima, recimo, danasnju srpsku vlast? Toliko biste se zacudili i zaprepastili, da jednom stvarno oci otvorite - da bi sva mrznja prema Kostunici iz Vas isparila, i bezgranicno biste se te svoje mrznje stideli!
Видели смо! Тако што су на крају пристали на све.
Ово је заиста невероватно шта прича човек који је доктор наука.
ДСС и СНС су погубнији за Србију од ЛДП-а. ЛДП бар јасно каже да га не занима ни држава ни нација.
Како се може "преговарати" са ЕУ? Усвојен је Лисабонски споразум УПРКОС вољи већине у таквим земљама као што су Француска или Британија, а Србија ће нешто да "преговара" са Бриселом?!
Србији је под хитно потребна политичка опција против ЕУ која би показала да оно што причају Коштуница и Николић не да није "лоша" или "добра" политика него је тотални апсурд и апсолутно неоствариво.
Ови "неуки" људи,како каже сам премиер, који имају рупу у буџету од милијарду евра и коју планирају да попуне новим задуживањима треба што пре да буду смењени,а не да иду на курсеве да би научили да добро раде. Ваљда се на положај министра треба поставити неко ко има неко искуство у привреди.
Зато нам је овако.
То што ни тренутак, каже, није одступио од своје политике говори не само о његовој доследности, већ и о томе да наши проблеми опстају упркос (или баш због тога) глобалним променама у политици и економији, нпр. Њих, те наше проблеме, не гасе и усложњавају управо они који нам се касније нуде као део решења, а заиста су део проблема.
Сарадња са Николићем је сада очито једина могућа, али Николић ће још мало бити у опозицији: одласци у Брисел и Вашингтон говоре о томе да је постао пожељан за стечајне управнике Србије и свакако да ћемо ускоро видети српски "брак слонова"- коалицију ДС и СНС.
Порадите на Странци, њеној организацији, "проветрите" мало одборе (од локала до централе), пронађите нека нова лица (од локала до централе), неке некомпромитоване људе (од локала до централе) и нека политику ДСС промовишу они који вреде, а не манипулатори и подлаци, станвници сиве зоне Србије.
Мој коментар о Коштуници није био нимало злонамеран, нити нетачан. У вези тог омнибус закона, наравно да Коштуница није био тада премијер, али је био председник СРЈ, што му је давало довољне ингеренције да целу причу око војвођанског статута замрзне, зар не? Мислим, председник СРЈ није (или барем није требао бити) стаклена лутка која нема овлашћења да било шта уради.
А ево, поменусте интернет изворе, како се ДСС понашала при гласању за Омнибус закон:
http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=55764
И цитат из текста:
Уздржани? Доста је вала више уздржаних.
Е, а поврх свега, погледајте чији су гласови одлучили да Омнибус прође са тесном већином:
Извор: http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=55815
Ето шта ми имамо. Потуно недоследну и незрелу опозицију, насупрот жутом табору који врло добро зна шта хоће (и за шта је плаћен). И сад кад дођу следећи избори, сто пута ћу се покајати зато што ћу, у недостатку било какве друге алтернативе, опет гласати за ту исту опозицију, знајући унапред да су недорасли политичким играма које се воде у Србији.
А све то скупа је узалудно, јер ће ускоро постати јасно да је то утопијска идеја.
Европа ће имати проблем који је имала тзв. велика Југославија. Добру замисао неће имати ко да спроведе.
Као што је Југославија била земља без држављана (мало је било декларисаних југословена), Европа је заједница без поданика. И ту је већ непредвидљив и непревазиђујучи проблем.
Америка је то на вријеме препознала и схватила и зато у Америци има само американаца!
Њих ће можда стварност убедити да од навијања нема хлеба!
За оне што навијају, а притом још и мрзе - никаква стварност није отрежњујућа и њима нема лека, чак ни од Мишковића и министра Т.Милосављевића.
Par reci o EU, da ne bi vise bilo pausalnih ocena. Ceska i Irska su dobile izuzeca (EU termin "opt-out") iz delova Lisabonskog sporazuma. Nijedna od ovih zemalja nije htela da ratifikuje sporazum dok ne dobije garancije od EU o izuzecu. Ceska je trazila da EU prihvati njen zahtev da Nemacka nece traziti povracaj imovine ili odstetu apropo oduzete imovine iz Drugog svetskog rata (dakle opt-out je na deo Povolje o fundamentalnim pravima, koja je sastavni deo Lisabonskog sporazuma). Irska je trazila opt-out u pogledu poreza, porodicnog prava i ocuvanja neutralnosti i dobila je garancije na junskom Samitu EU. Obe zemlje su DOBILE STA SU TRAZILE. Kad smo kod Britanije koju pominjete, nabrojacu samo njene opt-oute: nije uvela evro, van je zone Sengena, moze i ne mora da ucestvuje u evropskoj pravosudnoj i policajskoj saradnji...Od ostalih zemalja, pored navedene tri opt-oute imaju i Danska koja ne ucestvuje u evropskim poslovima odbrane, tu je i Poljska koja takodje ima opt-out na Lisabonski sporazum, Svedska je van evrozone kao i Danska, Irska je van Sengena...
Slozena tema, g. Celeketicu, ali budite uvereni da SVE VLADE PREGOVARAJU SA EU, i one koje su CLANICE EU. Pozdrav iz Srbije koja zna sta Kostunica prica.
Odličan komentar. E, o tome se radi, baš o tome. Na drugu stranu to kakva je bila operacionalizacija ideje i kakva će biti, ako opet bude. Dobro, kritici uvek ima mesta, ali bez ideja bi smo pocrkali. Ili samo tumarali, kao slepci u mraku, bez ikakvog putokaza.
Да ли је потребно да се било шта овдије појашњава?
Опет за оне злонамјерне да "нацртам" да не би било дилеме: Ради се о политици српских државних и националних интереса која МОРА да буде непромјенљива или је онда само политикизам. Сасвим је НОРМАЛНО да се политика заснована на очувању основних националних интереса не мијења како вјетар дува.
Ко то не разумије неће разумјети ни зашто је потребно одрицање за колективно добро чак ни својих најближих и најмилијих.
Значи себичност персонификована: За такве има довољно мјеста у ЛДП/ДС/НВО братији.
Да не би било паушалних оцена о ЕУ, требало би да се ЈАСНО НАВЕДЕ које су то КОНКРЕТНЕ користи од чланства у тој организацији. Било би логично да тек након процене тих користи, земља кандидат почне преговаре о детаљима током којих би се евентуално изборила за изузеће или посебан третман о неким питањима. Али, да поновим, пре преговора о неком детаљу, ваљда је логично расправити најпре питање о глобалу, а то значи – шта се тачно добија учлањењем у Европску унију? Елем, на то питање никад ниједан политичар, ниједан аналитичар, ниједна од бројних организација, агенција, канцеларија које се баве придруживањем Србије Унији, није одговорио.
То је и разумљиво, јер одговор гласи : грађани не добијају АПСОЛУТНО НИШТА. Не постоји европско радно право, не постоји европска загарантована надница, не постоји европско здравствено осигурање, не постоји европски закон о пензијама, не постоји европска синдикална заштита, не постоји европски закон о становању. Једино што грађани добијају то је могућност да путују као туристи - ако за то имају средстава - и да после одређеног времена траже посао у земљама Уније где постају јефтина радна снага и грађани последњег реда. Довољно је прочитати написе у новинама о третману Румуна у Италији или Пољака у В. Британији и Ирској.
Једини добитник европских интеграција - и у старим чланицама и у земљама кандидатима - је узан друштвени слој везан за бриселску администрацију, крупан капитал, међународне организације, транснационалне компаније. Добитници су и припадници политичке елите јер задржавају своје престижне позиције а при том бивају ослобођени сваке одговорности. У случају кризе или непопуларних мера могу се позивати на одлуке Брисела а то значи на одлуке анонимних чиновника који никоме не одговарају.
Ако се све то има у виду, није чудо да се практично ниједна европска земља није усудила да распише референдум о уласку у ЕУ, а да је излаз из Уније скоро онемогућен „процедуром сецесије“ коју предвиђа „Лисабон".
Kad bismo mi imali tako prodornog politicara kao
sto je Vaclav Klaus, vjerovatno ne bi ni bili u
ovoj, na vise nacina, nemogucoj poziciji.
Njemu je uspjelo nesto, sto nikad niko ni pomisliti
mogao nije : da izmijeni Lisabonski Ugovor, i to
u nedodirljivom segmentu "Fundamentalnih ljudskih
prava".
A da mu to nije uspjelo, Ceska Republika ni u
narednih 100 godina ne bi mogla da isplati
dugovanja, za oko 3 miliona, poslije II sv.rata
protjeranih Sudetskih Nijemaca, od kojih je ogromna
vecina vojno sposobnih, bila u Hitlerovim elitnim
jedinicama.
Ali i svaka druga, i manje sposobna Vlada nego sto
je Klausova, nastoji da izbalansira zahtjeve EU
prema njoj, sa svojim zahtjevima prema EU.
Mi medjutim, umjesto Vlade imamo pozoriste lutaka.
Nasi odrzavaju " balans " tako, sto se kesere i
klimaju glavama, pred svakim " zapadnim "
pomocnikom pripravnika mladjeg podvornika .
Vrijeme je da ih , na vanrednim izborima , otjeramo sa vlasti , i posaljemo pravo pred
ogledala . Pa neka tamo vjezbaju govorove .
A Vojislav Kostunica ni ako se potrudi , od njih
gori ne moze da bude .
Ako nista drugo , pokazace barem malo kicme .
Чланством у Европској унији грађани не добијају ништа али не добија ништа ни држава као целина. То је постало очигледно када је избила криза. Дезоријентација бриселске администрације и одсуство правила о томе ко треба да доноси одлуке у насталој ситуацији – обелоданили су одсуство заједништва у „европској породици народа“. Земље чланице су препуштене себи, свако се сналази како зна и уме. Не постоји европски план изласка из кризе већ свака држава предузима мере руковођена искључиво уско националним интересима, покушавајући да проблеме превали на друге чланице.
Да закључим – чланство у Европској унији у целини не доноси користи ни држави ни огромној већини грађана. Самим тим разне opt-out клаузуле о неким детаљима су потпуно ирелевантне.
Тачно је све што кажете али ја мислим да то није уопште битно. Много важније је следеће: да је био референдум о Лисабонском споразуму у свим земљама ЕУ он не би прошао. То шта се политичка елита договарала и како се "пребијала" међусобно је од другоразредног значаја. ЕУ није направљена по мери Британијие или Ирске или Чешке већ по мери Мекдоналдса и Кока Коле.
Друго, а то је најважније, ја заиста не могу да верујем да Срби не виде да Србија има сасвим специјалан третман. Посматрајте ствари шире. Постоји савез предвођен САД и ЕУ је само део тог савеза и постоји уз благослов САД. Тај савез у последњих двадесет година није донео ни једну једину одлуку у корист Србије. Напротив, увек је, без изузетка, у свим ситуацијама, био против Србије. То је последица америчких интереса на Балкану и њихово "виђење" Срба и Србије у светлу тих интереса. Ми се можемо убити преговарајући, њихов основни интерес ће остати исти и као последица тога њихова политика што мање и безначајније Србије.
Коштуница једном мора да се одлучи хоће ли да се бави академским радом или политиком. Да, формално је тачно, Ирска је добила "изузеће" из овог или оног али су прво гласали против па су их онда "силовали" годину дана док нису гласали "за". А остале који су гласали против више нису ни питали него су одлуке изгласали у парламенту.
Права истина је, међутим, да је Европска Унија један суров идеолошки пројекат раскорењивања и деградације изворних европских нација ради ''мелтинг пота'' - стварања обезличене европске масе која ће даноноћно диринчити код мега-капиталиста, а остатак времена проводити у потрошачком начину живота, дувању траве, дрогирању, разврату и содомији. Децентрализација и регионализација суверених европских држава треба да послужи суровој централизацији континента, односно безусловном потчињавању европских народа администрацији у Бриселу (тј. илегалним елитама које стоје иза те администрације).Бели шенген и друге наводне ЕУ-привилегије, само су мамци за наивчине да се одрекну слободе, личног и националног достојанства и добровољно пристану да буду робови.
Србији треба храбар и паметан човек на челу, који ће се одлучно супротставити ЕУ-окупацији, бескомпромисно разобличавати ЕУ-подвале и борити се за слободу и самосталност Србије. Таквога на политичкој сцени једноставно нема.
Права истина је, међутим, да је Европска Унија један суров идеолошки пројекат раскорењивања и деградације изворних европских нација ради ''мелтинг пота'' - стварања обезличене европске масе која ће даноноћно диринчити код мега-капиталиста, а остатак времена проводити у потрошачком начину живота, дувању траве, дрогирању, разврату и содомији. Децентрализација и регионализација суверених европских држава треба да послужи суровој централизацији континента, односно безусловном потчињавању европских народа администрацији у Бриселу (тј. илегалним елитама које стоје иза те администрације).Бели шенген и друге наводне ЕУ-привилегије, само су мамци за наивчине да се одрекну слободе, личног и националног достојанства и добровољно пристану да буду робови.
Србији треба храбар и паметан човек на челу, који ће се одлучно супротставити ЕУ-окупацији, бескомпромисно разобличавати ЕУ-подвале и борити се за слободу и самосталност Србије. Таквога на политичкој сцени једноставно нема.
Zaista je vec deplasirano govoriti o Dinkicu i njegovoj destruktivnosti kada se radi o rusenju svih vlada od 2000-t godine.
Kako je Kostunica u takvim uslovima mogao da vodi svoju doslednu nacionalnu i drzavotvornu politiku, i da pri tom ostane u demokratskim okvirima, sa svom tom antinacionalnom i antidrzavnickom koalicijom? I to jos sa Predsednikom Republike koji je vodio svoju posebnu nezavisnu politiku.
Da, mozda je trebalo, uprkos nasusne potrebe da se u Srbije konacno uspostavi istinsko demokratsko drustvo, izvrsi pritisak na sve medije u Srbiji tj. da ih uzme "pod svoje"(kao sto je to danas nazalost tako). Uspostavljanje kontrole nad medijima je preduslov, izgleda neizbezan,da bi se necija politika kakva god bila, mogla sprovoditi. Tacnije, medijska prezentacija uspesnosti ili neophodnosti vodjenja te i takve politike,ma kako ona istinski bila stetna za drzavu.
Kad nije hteo on, ovi drugi su to vrlo ocigledno, bezobzirno i beskrupulozno koristili.
Da li je trebalo da ostane na mestu premijera vlade u kojoj nije imao vecinu koja bi podrzala drzavnicku politiku iza koje je on stajao? Po svaku cenu? Da stoji iza politike koja vodi destrukciji a kojoj sa takvim odnosom snaga nije mogao da se suprostavi?
Takodje je diskutabilna i pozicija Tomislava Nikolica kao kratkotrajnog Predsednika Narodne Skupstine. Ko je tu vodio igru? Da li je zaista bila moguca koalicija sa SRS-om ako pogledamo sta se desilo kasnije sa njima a u cemu glavnu ulogu igra Nikolic.
Sasvim je indikativno da danas, kada se DSS navodno bori za cenzus, ne prestaje horsko blacenje Kostunice za ono sto jeste i sto nije uradio. Nesto je malo sumnjivo da svi iznutra a posebno ovi od spolja hvale ovu sadasnju vladajucu elitu u Srbiji. Zasto se i dalje boje Kostunice?
Prvu i najvecu gresku Kostunica je napravio decembra 2000-te godine kada je pristao da na republicke izbore DSS izadje u koaliciji (DOS) i da da svoje ime toj koaliciji. Tako je u jeku svoje najvece popularnosti usao ponovo u koaliciju sa onima koje je vec odavno znao (jos od DEPOS-a, Zajedno...), pristao na 45 kandidata (poslanika). DOS je tada trazio Kostunicu, osvojio nevidjenu pobedu i vrlo brzo posle toga, krenuo u nevidjenu kampanju rusenja Kostunice.
E taj pristanak Kostunice ne mogu da razumem. Zato sto je znao ko su. Nije bez razloga isao u predsednicku kampanju (septembar 2000-te) za svoj "racun". Finansiranje njegove predsednicke kampanje je islo potpuno nezavisno od finansiranja DOS-a na tim izborima. A zna se kako je DOS finansiran.
Da je na republickim izborima isao DSS sam ko zna kakva bi danas situacija bila. Verujem ne tako crna kao sto je danas.
A ovako, sto narod kaze, " ko se pomesa sa .......pojedu ga svinje"
Охо, сада је омнибус закон за Војводину одједном постао статут.
Као прво тај омнинибус је лака шала у односу на овај статут а као друго цитирајте одредбе Устава и закона које су дозвољавале председнику СРЈ да "замрзне" омнибус закон.
Апосолутно нисте упознати са уставно-правним положајем председника СРЈ.
Чак ни председник Србије у то време Милан Милутиновић из СПС-а није могао да "замрзне" омнибус закон. Могао је само да га врати на поновно усвајање али ако га Народна скупштина поново усвоји морао би да га потпише, мада је у принципу могао и да га не потпише и закон не би ступио на снагу али би то било кршење Устава СР Србије. Али је зато у новом Уставу Србије то регулисано да ако председник Републике и по други пут одбије да потпише закон уместо њега то чини председник Народне скупштине.
Али је цела ова прича академска јер Војислав Коштуница није био председник Србије премда је 2 пута победио у другом кругу избора за председника али су због манипулација ДС избори проглашени неважећим.
Видим да овде многи нису свесни уставно правних ограничења председника СРЈ, председника Србије и премијера Србије.
Без контроле свих грана власти нема апсолутне власти.
Да је ДСС појединачно имао већину у Народној скупштини друга би прича била, све остало су компромиси.
Оно што хоћу да кажем је следеће. Многи су овде остали разочарани јер су очекивали више, очекивали су коначна решења али не схватају да Коштуница никада није ни био у позицији то да спроведе јер таква решења захтевају апсолутну власт, дакле контролу над све три гране власти: законодавне, извршне и судске и апсолутну подршку народа.
Новим уставом је било могуће укинути АП Војводина али да ли би народ за то гласао?
Да ли би постојала двотрећинска већина у Народној скупштини да се нови Устав прогласи, као што је налагао стари Устав.
Био је премијер једне коалиционе, нестабилне владе, учинио је највише што је могао.
Питање свих питања је шта се заправо десило на председничким изборима 2000. на којима Коштуница највероватније није добио апсолутну већину. Већину да, али не апсолутну. Чињеница је да је из целог ДОС-а само он могао добити више гласова од Милошевића али је питање коме,и под којим условима, дугује претварање просте већине у апсолутну.
Јао немојмо с тим. Прво и прво, и тада се знало чему води усвајање Омнибус закона. Омнибус је отворио врата статуту, а ДСС и Вељини људи нису ништа урадили да се то спречи, заправо били су уздржани (ови први), и гласали су за закон (ови други), као што сам у интеренет изворима и потврдио. Можда Вама Омнибус изгледа као некаква шала, али мени ни тада ни сада није нимало смешан.
Даље, са тим легализмом такође не можете пуно тога доказати. Откуд идеја да се у Србији борба за националне циљеве може добити искључиво легалним средствима? Ја не могу да Вам вадим чланове закона, али знам да су у петооктобарској Србији главну реч водиле партије које нису саме могле да скупе ни 5 посто гласача, знам да је Ђинђић био једна од најомраженијих личности у Србији до 2000-те али му је успело да ради шта му је год пало на памет... Па с тога не могу поверовати да такав ауторитет какав је Коштуница био у то време, није могао наћи начина да сепаратистима запуши уста. Посебно због тога што је постојало, и данас има, законских основа да се рецимо испита протиуставно деловање Ненада Чанка и ЛСВ, рецимо ово:
Република Војводина: http://www.lsv.org.rs/
Да се зна, ово стоји на интернету годинама, па и у време Коштуничине власти. Ја му нисам саветник, а можда његови саветници не раде добро свој посао. Ово је сигурно ствар за суд. У ситуацијама када немате директно у својим рукама све три гране власти, морате прибегавати другачијој тактици. Са лоповима прљаво, једино се тако може.
Коначно, да ли то хоћете рећи да поново не вреди гласати за ДСС ако не освоје апсолутну већину? Значи по Вама они би опет били немоћни да промене било шта... па зашто би ми опет гласали за њих?
Слажем се са Вама. Толика је поплава агресивних лажи и кампања на ДСС, не сме се ћутати.
Pitajte svakog svestenika u Beogradu,on i njegova supruga nisu NIKADA prije usli u bilo koji od beogradskih hramova. Ni PRIJE ni KASNIJE.
Fernandel,dobri cika i namrgodjeni "drzavnik"...covek cija je partija u rukama crnogorskih klanova.
Коштуница ми није претерано симпатичан али он је аутентичан верник. Био је у Хиландару у време кад то није било препоручљиво. Присуствовао сам последњем испраћају његове мајке – то држање за време опела, тај однос према свештенику који је служио службу, не могу се глумити. Да, тај човек је верник.