уторак, 07. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Приватизација јавних предузећа у Србији

Kоментари (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 05 јануар 2010 18:21
Nikola
Odličan tekst, zaista mi se svidja predlozeni model privatizacije(koja je ipak nuzno zlo!Uveren sam da NSPM sabere sve predloge svih svojih autora i čitalaca da bi imao najbolju platformu za izlazak Srbije iz sveopšte krize
Препоруке:
0
0
2 уторак, 05 јануар 2010 19:10
Pravnik
Volim tekstove, koji nisu samo analize, već nude i rešenja, a mislim da je ovaj tekst takav.Iako mi oblast ekonomije nije nepoznata, ne mogu da kažem ni sam stručan da mogu relevantno da sudim o tekstu. Međutim, postavljam pitanje zbog čega autor ovaj koncept primenjuje samo na model javnih preduzeća, a ne na celokupnu privredu?
Препоруке:
0
0
3 уторак, 05 јануар 2010 19:41
Милош
Важно је нагласити да је овај процес пред нама и да у великој мери од грађана и њиховог избора зависи на који начин ће бити спроведен.


Мислим да је ово веома значајан закључак!Али проблем је да многе партије уопште немају јасно дефинисан однос према овом питању(као и низу других)и да се кампање и изборе своде на спин, маркетинг и пропаганду, а не на такмичење у програмима и идејама. Али сигурно да би странка која би наступила са јасним програмом у низу области, укључивши и овај, имала мој глас на изборима.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 05 јануар 2010 20:03
Marko
Oblast javnih preduzeća je nažalost crna rupa srpske privrede. Ogromni gubici, borba stranaka za mesta u Upravnim odborima, korupcija i javasluk su odlike nase danasnje situacije. Da bi se to promenilo potrebna je pre svega POLITIČKA volja i odlučnost i to je preduslov za sve!Rlativno lako(mada u Srbiji nista nije lako)ce se strucnjaci dogovoriti koji model je najbolji i sta treba činiti. Ali neko pre toga treba da kaže DOSTA, ovako više ne može! Bojim se da ako neko to i kaze(kao sto je Kostunica rekao u drugoj oblasti, oko vodjenja nacionalne politike)da bi ga domaće i inostrane strukture vrlo brzo sklonile na marginu
Препоруке:
0
0
5 среда, 06 јануар 2010 01:24
Vlada
Odlična tema, malo mi je krivo što autor nije poznat, pa nema kvalitetne diskusije među komentatorima(kakva veoma često ume da bude, pa nekad i da prevazidje sam tekst)U svakom slučaju POTPUNO podrzavam ideju da većinski paket akcija ovako važnih preduzeća jednostavno MORA da ostane u vlasništvu države i smatram da na tobe treba insistirati u javnosti,a ovaj tekst je mali doprinos tome, kako se ne bi desilo da ispod zita ostanemo i bez ovako važnog resursa!
Препоруке:
0
0
6 среда, 06 јануар 2010 01:46
Милан Дамјанац
Честитам аутору на одличном тексту. Текст је аргументован и конкретан. Све најбоље у даљем раду.

Милан Дамјанац
Препоруке:
0
0
7 среда, 06 јануар 2010 02:32
Miša
Moram da priznam da se narogusim na sam pomen privatizaciije imajuci u cidu nacin na koji je ona sprovedena u Srbiji!Mozda je tome trebalo vise posvetiti paznje, jer je to pljackanje niza generacija!Ali neko je vec primetio, da je mozda vreme da se okrenemo ka onome sto nam predstoji umesto da placemo za onim sto smo propustili ili pogresno uradili
Препоруке:
0
0
8 среда, 06 јануар 2010 06:16
Шицер
Не. Тај новац треба да буде враћен са рачуна бандита на власти који су опељешили и буд зашто продали Србију. А њих треба на принудни рад, сваки други дан чаша воде, сваки трећи дан парче бајатог буђавог хлеба.
Препоруке:
0
0
9 среда, 06 јануар 2010 11:21
GORAN
Preduzeće koje se zove JP Skijališta srbije je nastalo od oduzetih žičara od firme GENEX.Sada će lepo to preduzeće prodati nekom tajkunu a radnici Genexa ostati bez prava na akcije koje bi dobile da se ovaj deo njihove firme privatizovao u okviru njihove firme.Sigurno je takvih primera pune.Toliko o Dinkićevoj transparentnosti.
Препоруке:
0
0
10 среда, 06 јануар 2010 14:14
Дејан
Први део текста је можда мало сувопаран, сувише теоријски и незанимљив најширем аудиторијуму. Али је други део, у ком се предлаже конкретан начин за приватизацију уз изношење низа аргумената заиста јако добар и делује ми потпуно логично. Не мислим да је могуће у економији ствари гледати изолавано и предлагати парцијална решења, већ је неопходно направити свеуобухватну стратегију у оквиру које би се решио проблем и јавних предузећа. Решевањем ствари, "парче по парче"без сагледавања шире слике и контекста и дошли смо у ситуацију да су нам мере, решења,па и закони неусклађени. Али понављам уколико се овај предлог укључи у низ других мера, мислим да је добар и вредан пажње
Препоруке:
0
0
11 среда, 06 јануар 2010 21:58
slbr
Clanak je 'pusti snovi".Objasnicu sta je javno preduzece,a sta preduzece na budzetu kroz ovaj primer.Kupovinu akcija Telekoma od italijana omogucila je POSTA,tj njeni RADNICI, uzimajuci kredit kod banke.Kakvi su to uslovi I KOJA je cifra bila niko nece saznati.Prodajuci Telekom Vlada namerno rusi Postu (jer Posta nema obrtni kapital od dividendi Telekoma i sve sto uz to ide) i pretvara je u buzet preduzece. Tj. Vlada odredjuje kolika je plata i KADA ce platu dobiti radnici, koliko ce biti otpustanja itd.nema razvojnih projekata,nema dobiti!Razvojna politika!?Nema je jer je partijski sistem.Dolaskom coveka iz Nisa(DS)za gen.dir.Poste, Posta gubi 6 milijadi evra(pad din u odnosu na evro) jer nije realizovao strateski "projekat-modernizaciju preradnih centara"sto bi dovelo do modernizacije i boljeg kvaliteta usluge, a imao je i novac i plac i urbanisticke uslove.Da ne govorimo o kadrovima KATASTROFA!
Препоруке:
0
0
12 субота, 09 јануар 2010 16:32
Новосађанин
Бојим се да се превиђа да Србија није у могућности да самостално доноси одлуке, посебно у тако стратешким областима. Србија, посебно под овом Владом, је под својеврсном меком окупацијом, која обухвата велим делом област политике, економије и у потпуности медија. Прво је нопходно ослободити се тога, а онда кренути у развој и расправе о одређеним моделима. До тада то је утопија
Препоруке:
0
0
13 субота, 09 јануар 2010 19:49
milena ankic
Javna preduzeca treba da ostanu u vlasnistvu drzave ali da ne budu "drzava u drzavi"i predmet dilova izmedu stranaka i drugih "tajnih organizacija".Svakako ne treba da budu "burazerska"
kao sada gde su zaposlena uza i sira rodbina direktora i direktorcica.Kako koja stranka dode tako ubacuje svoj kadar ili postojeci se priklanja
stranci koja dolazi na vlast.Nove"partijske gazde da bi se dodvorile idmah im povecavaju plate koje su vec enormne u odnosu na druge firme koje nisu"krave muzare "za stranke.Za njih uopste ne vazi ekonomska kriza i cim hoce povecanje to obicno ide po dzepu gradana.
A sto se tice razvoja doticnih preduzeca ,koga to uopste zanima.
Mnogi "navijaju" da se ona ne privatizuju iz sasvim sebicnih razloga jer u tom slucaju nece moci
ono kako je bilo do sada.
Препоруке:
0
0
14 недеља, 10 јануар 2010 00:46
Игор Јарамаз
Сматрам да приватизацију јавних предузећа треба извршити по следећем моделу:
1. Задржавање већинског власништва државе у износу од 51 одсто.


То није ништа ново, то је заправо модел који је СПС(-ЈУЛ-СРС-НД) власт Слободана Милошевића спроводила од 1991/2. године (нека ме допуне економски историчари).

Аутору текста бих такође препоручио да потражи дефиницију идеолошке деснице у неком (политичком) речнику, енциклопедији, приручнику или роману. Убрзо ће схватити да припада оној солидној левици - да, што се тиче економских питања, заступа идеје социјал-демократије, социјализма или чак (нео)-комунизма.
Препоруке:
0
0
15 петак, 15 јануар 2010 11:33
Драган
Moжда мало касним,али бих могао препоручити овај
текст (уз извињење аутору)са "Економског форума",
који лепо објашњава банкарско - преварантски систем;

http://www.economy.rs/diskusije/viewtopic.php?id=3443
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер