субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Економска сарадња са ЕУ: више штете него користи

Kоментари (11) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 18 јануар 2010 16:05
Milovan
Vasa analiza je bolno istinita i nazalost ste jako u pravu kada kazete da srpskoj javnosti to nema ko da predstavi. Na sceni je otvorena veleizdaja drzave zarad evrounijatskog porobljavanja Srbije koje je veoma uznapredovalo.

Jos da dodam da ste jedan od ljudi zbog kojih ce SRS dobiti od mene glas na sledecim izborima. Trenutno jedino u Radikalnoj stranci vidim iskrene antiglobaliste.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 18 јануар 2010 17:16
Шицер
Можда је више штете него користи из перспективе просечног становника Србије, али је свакако више користи него штете из перспективе оних који су за воланом у Србији, и њихову ближу и даљу родбину, пријатеље, симпатизере и саборце. Што би Ајн-штајн рекао, све је релативно!
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 18 јануар 2010 17:50
zivko.curcic
kada ja to kazem na seminaru pred punom salom, dobijam packe od nadredjenih. nazalost kasno cemo se probuditi. mada nada umire poslednja, mozda eu krahira dok mi dodjemo do nje.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 18 јануар 2010 19:01
stojan nenadović
Ako EU uvede nekreditni novac, onda je nama mesto u Evropskoj Uniji. Ako ne uvede, onda nam je bolje da se sami snalazimo, ali uz pomoć nekreditnog novca. Kina se razvija uz pomoć nekreditnog novca, a sad je počela i Argentina tako da radi. Oslobodila se tutorstva MMF-a, i sada se ubrzano razvija a do nedavno bila je u najvećoj krizi na svetu. Dakle, novi novac mora u opticaj da ulazi kao poklon. Ako se poklanja samo potrebna količina novca, nema inflacije. Vrednost dolara i evra će padati u odnosu na dinar. Sadašnji dolar vredi 1% od vrednosti dolara pre sto godina. Vrednost nekreditnog novca ostaje ista za period od hiljadu godina.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 18 јануар 2010 22:04
Милан
Одличан текст! Свака част господине Мировићу!
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 18 јануар 2010 22:11
Доротеј
На жалост, упали смо у вртлог и нема нам изласка. Појас за спасавање има, наравно, "елита"
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 18 јануар 2010 23:48
Vladimir
Odlican tekst, pre svega.

Smeta mi samo obicaj da se prave NEPRISTRASNE analize. Kao da je gospodin Mirovic zaboravio da je pomalo i politicar, osim sto se strucno bavi ekonomijom.

Mislim da je odavno proslo vreme, kada su strucnjaci u Srbiji, a narocito strucnjaci koji pretenduju da se bave i politikom, trebali da krenu da prave PRISTRASNE analize.

Neka obrate paznju na unutrasnje interese Srbije i njenih gradjana, u vecini, a ne pojedinaca ili malih grupacija, da politicari politicki povedu Srbiju.

Nedostaje pomalo zacin sebicnosti u odnosu Srbije prema EU.
Препоруке:
0
0
8 уторак, 19 јануар 2010 12:03
branko
EU je, vjerovatno nažalost, naša realnost. Što se tiče korištenja benefita trgovinskog sporazuma sa Rusijom, odnosno bez-carinskog ugovora, mislim da ni Rusiji nije u interesu da slabi svoju ekonomsku poziciju. I iza toga se kriju neki veci interesi. Nažalost Srbija, kao i moja Crna Gora, su male države. Slabih privreda, i prirodnih resursa, tako da nam ekonomsko "ropstvo" ne gine.To je naša surova realnost, po meni, manje je bitno hoće li biti EU ili Rusija. Bitna je suština.
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 21 јануар 2010 07:20
Ptica rugalica
Ajde sada da se razumemo jednu stvar. Autor kao krunski dokaz zasto je ekonomska saradnja sa EU stetna navodi podatak da je trgovinski deficit Srbije sa EU u 2009 bio 4,8 milijardi EUR. Ajde sada autor da nam odgovori sledece. Da li bi spoljnotrgovinski deficit sa EU bio manji da im se ne priblizavamo? Naravno da ne bi. Svi koji bar malo poznaju ekonomiju znaju da je trgovina uvek najintenzivnija sa zemljama koje su nam najblize. Uzmite podatke, proucite malo i videcete da je to tako svuda u svetu. Znaci i bez priblizavanja EU Srbija bi trgovala sa njenim clanicama i opet bi imala isti ili zanemarljivo manji deficit.
Druga teza da nas ceka duznicko ropstvo moze da bude tacna ali da se opet razumemo - to zavisi samo od nas. Srbiju i Srbe niko ne tera da se zaduzuju. Ako hocemo da uzmemo kredit da gradimo ekonomski neisplativ autoput do Crne Gore ko nam je kriv? Ako hocemo da kupimo Telekom RS ponudom koja je mimo svake ekonomske logike onda ok bacajte pare i zaduzujte se Srbi. Ali zbog ovih poteza smo sami sebi krivi a ne EU.
I na kraju, zasto drzava da pomaze izvoz u Rusiju? Drzava treba da pomaze izvoz u svaku zemlju. Bitan je profit a ne gde ce se on ostvariti.
Da ne bude da sam advokat EU, sto nisam, sa EU cemo mi imati puno ekonomskih problema narocito u oblasti poljoprivrede gde clanice EU kao nude otvoreno trziste dok istovremeno snazno subvencionisu svoje poljoprivrednike sumama koje Srbija nije u stanju da izdvoji za svoje poljoprivrednike. Tu nasa poljoprivreda gubi na konkurentnosti i treba biti pazljiv da je ne upropastimo.
A sto se clanka tice - sa ovakvim zakljucima okarakterisao bih ga kao amaterski.
Препоруке:
0
0
10 недеља, 24 јануар 2010 05:28
Младен
@Ptica rugalica

Није проблем у трговинском дефициту, који би могао да се испегла, већ је проблем што губимо и оно мало монетарног суверенитета. Србијом дефакто владају стране приватне банке путем кредита креираних из ваздуха, што јавност у Србији не зна. Увођење евра би нас потпуно дотукло. Треба само видети како пролазе комшије Мађари или рецимо Грци, па видети колике су благодети од уласка у ЕУ. Земље које немају монетарни суверенитет су осуђене да буду нечије колоније.

Проблем је и што Европском Унијом управљају политички комесари по угледу на бивши СССР, што своје седнице воде далеко од очију јавности и без присуства медија, што не постоји јавна контрола у процесу одлучивања, већ је све у рукама бирократије потпуно отуђене од оних које кобајаги представљају. ЕУ је пројекат интернационалних банкара и нема никакве везе са жељом обичних људи који су сваки пут када су имали прилику на референдуму рекли НЕ. Треба се присетити да је још Хитлер говорио о уједињеној Европи, а Недић штампао постере на којима је писало да "Србија не сме бити изоловано острво". Звучи познато?

Да је неко после 2. св. рата само поменуо некакву уједињену Европу, јавност би га појела за доручак. Зато је банкарска олигархија и аристократија одлучила да примени другачију стратегију, по систему корак по корак да се Власи не досете. Јер да су жабу одмах убацили у кључалу воду, она би искочила. Овако док је полако кувају и медијски анестезирају преко "јавног сервиса европске Србије", многи ни не примете да су скувани.

П.С. Жао ми је што аутор нема жељу (или можда времена) да учествује у дискусијама и брани своје ставове, што у случају ЕУ уопште није тешко.
Препоруке:
0
0
11 субота, 30 јануар 2010 22:50
dragan
Žalosno je da još teritoriju zovemo zemlja Srbija inače ništa više ona nije od smisla reči koju predstavlja ni ekonomski, ni politički , ni vojno, ni kulturno, čak za deset godina ni demografski, ova kapitulacija još nije vidjena. Ali za utehu tako je u celom svetu osim Kine, Indije, Rusije, Brazila... Pričate kako trgovina podiže konkurentnost privrede da, ali koja trgovina, sa naše strane prodajemo sirovine, čak ni poluproizvode sa plaćenim ISSO i svim ostalinm standardima reketiranja a oni nama prodaju njihove Cole, Milke, i ostale robne marke trećeg kvaliteta, polovne automobile i sve izvoze sa značajnim podsticajima a mi tužni bez podsticaja i sve finansiramo sredstvima pod znacima navoda naših jeftinih završeni znaci sredstava. I oni nama pomažu kao svima ostalima a mediji se prodaju za kutiju cigareta i veze nemaju o ekonomiji a doduše nije im zameriti jel ni ekonomski stručnjacitzv ministri i ili tajkuni a u stvari samodrski i bezobrazni špekulanti koji i neznaju kako su se obogatili. ALaj ćemo tek naj.......
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер