уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Чему нас учи пример Нагорно Карабаха и хоће ли Вучић посетити у Хагу свог пријатеља Хашима Тачија

Kоментари (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 11 новембар 2020 16:47
1244
Никада му није пало напамет да укључи Русију у решавање косовског питања и поред чињенице да су га на ту"могућност"подсећали високи званичници из Путиновог окружења.
На непоштовање суверенитета државе Србије на основу Резолуције 1244,одала га је мала несмотреност,Фројдова омашка,када је ту резолуцију,прекрстио у 1944.
А како се у оквирима међународног права решава питање Косова,показује извештај са терена Нагорно Карабаха.
Због чега не/поменутом не одговара макар замрзнути конфликт,знају његови саветници и сарадници са којима се састајао на бело-светским дестинацијама.
Посланици,страначке колеге,медији,ни да питају.
Он даље ради на задатку"мини шенген"са Милом,Еди
Рамом..као да ништа није било,као да Албанија није де факто окупатор,а да Црна Гора и Македонија нису признале ту ућк терористичку творевину.
Зна ли неко о чему се ради?
Препоруке:
85
30
2 среда, 11 новембар 2020 16:57
Звонимир Бгд
Ових осам година његове владавине карактерише перманентна изадаја српских државних и националних интереса у јужној српској покрајини.

"Његове владавине". А ко је довео ЊЕГА на власт?
Покушао сам да пронађем званични сајт Отаџбине. Нема га, осим налога на фејсбуку где издају саопштења. Пронашао сам вест о оснивању из јануара 2017. на сајту kmnovine.com где се наводи ко чини народни покрет Срба са КиМ "Отаџбина":
Њега чине пре свега чланови некадашњег Покрајинског одбора Демократске странке Србије са дванаест општинских одбора као и припадници политичких странака Демократске странке, Српске напредне странке, Социјалистичке партије Србије који су били за бојкот сепаратиситчких избора у режији Приштине 2013. године као и противници издајничког Бриселског споразума због чега су напустили поменуте странке.

А шта су истакнути чланови ДСС, ДС, СНС радили пре 2013.године? Чували Косово? Не. Издаја Космета траје дуже од "ових осам година". Свих 20 година.
Препоруке:
88
34
3 среда, 11 новембар 2020 17:03
Kada se opredelimo za slobodu i kaznimo veleizdajnike, Srbija će povratiti celovitost. Do tada, rijalitizovana, ucenjena i kompradorska srbija, prisilno propada, nestaje i izumire u gluposti, neznanju i (auto)okupaciji.
Nadajmo se da se ni Putin nikad više neće rukovati sa teroristom. Kada se građani Srbije opredele za adekvatnu kaznu nad teroristima i saradnicima, odustanu od briselsko-vašingtonske veleizdaje i iluzija o Zapadu, saberu se stvaranju države i zajednice, kada se ponovo odluče za odbranu dece, suverenitet, solidarnost i socijalnu zaštitu, za majku Prirodu i život dostojan čoveka razlikujući neprijatelje od saveznika - na dohvat ruke biće oslobođenje od SAD-NATO-EU okupatora, separatista i izdajničkih privatnih izvršitelja kapitala na vlasti, a velikoalbanski zločinci biće kažnjeni za svako ranjeno, ubijeno i masakrirano dete, kao i za druge otete, mučene i ubijene. Pravda će uslediti i za stotine hiljada proteranih i opljačkanih. Srpska policija i vojska trebalo bi da širom južne pokrajine hapse teroriste, kako bi se Srbima, Romima i drugima omogućio bezbedan povratak na svoja ognjišta, a velikoalbanski šovinizam sa genocidnim tendencijama mora se strogo kazniti radi trijumfa ljudskoga.
Препоруке:
55
17
4 среда, 11 новембар 2020 18:13
Бојан, Приштина
Одлично запажање и одличан текст. Очитали су лекцију свима јер и они који не дају Косово, сумњају да га можемо вратити, јер нас је пропаганда убила ових 20 година.

А ево Азер су то експериментални доказали, шта год ја мислио о паду крштен земље у муслиманске руке.
Препоруке:
49
16
5 среда, 11 новембар 2020 18:56
Ел_Команданте
Пример Нагорно Карабаха нас учи да Руси нису најпоузданији савезници.
Препоруке:
25
70
6 среда, 11 новембар 2020 20:05
saveznici
@Ел_Команданте
Пример Нагорно Карабаха нас учи да Руси нису најпоузданији савезници.

Da, narocito nisu dobri saveznici izdajnicima svoje zemlje, a koji suruju sa NATO satanistima i "zapadnim prijateljima", a od Rusa ocekuju da su duzni da ih brane.
Препоруке:
71
10
7 среда, 11 новембар 2020 21:22
Sale
@el komandante

Baš nasuprot, i u tekstu je navedeno! Dok Jermeni, na čelu sa preletačem I predsednikom nisu krenuli da napuštaju savezništvo sa Rusijom, Turci nisu smeli da pomisle na Nadgorno-Karabah.
Препоруке:
54
4
8 среда, 11 новембар 2020 21:59
Бојан, Приштина
@saveznici

Турској није сметало што Азербејџан има посебне и врло блиске односе са Русијом, нарочито оне пословне - да Аребејџану пружи пуну подршку, између осталог и војну која је у овом случају кључна.

Ја не разумем тај аргумент да је Јермена власт прозападна па су их пустили низ воду, колико је то затупљујући став када се има у виду да су против Јермена били директни непријатељи Русије који су се ту сјатили са Сиријског фронта и који би руске главе много држе отсецани од јерменски.
Препоруке:
11
8
9 среда, 11 новембар 2020 22:08
Спиридон
@ Звонимир Бгд
А шта су истакнути чланови ДСС, ДС, СНС радили пре 2013.године? Чували Косово? Не. Издаја Космета траје дуже од "ових осам година". Свих 20 година.
Стање на Косову се није променило од повлачења српске војске и полиције са Косова и Метохије у јуну 1999. па све до потписивања велеиздајничког Бриселског споразума на пролеће 2013. Да се подсетимо само, чланови ДСС и ДС су те 1999. када се наша војска све уз показивање она чувена три прста јер смо као фол победили НАТО били ништа тј обични грађани, као што су били у опозицији и 2013.. Чланови СНС-а су опет те 1999. године били чланови СРС-а, и као такви су заузимали следеће позиције у влади савезног премијера Момира Булатовића тј републичког премијера Мирка Марјановића. Томислав Николић потпредседник републичке владе, Маја Гојковић потпредседница савезне владе, Александар Вучић министар информисања у републичкој влади. Исти људи су били гле чуда и у власти која је потписала Бриселски споразум. Толико..ّ.
Препоруке:
29
29
10 среда, 11 новембар 2020 22:30
Иван Грозни
У сукобу Јерменије и Азербејџана увек сам био и бићу на страни Јермена. Треба бити искрен и признати да је међународни положај Азербејџана лакши од положаја Србије и да за разлику Србије иза себе имају моћног савезника - Турску. Такође, Азербејџан има и једно моћно оружје - нафту. Без обзира на то, основне карактеристике азербејџанске политике биле су следеће:

1. Од склапања примирја 1994.,Азербејџан није закључио ниједан штетан споразум који се тиче Карабаха.
2. Ниједан релевантан фактор у Азербејџану није заступао став како је потребно одрећи се Карабаха, како територије нису важне итд.
3. Осим једног рудника злата у близини границе с Јерменијом и шума, Карабах нема других прибородних богатстава. Тамошње становништво је такође сиромашно. Нико од Азера није рекао не треба нам та сиромашна територија.
4. Свако ко је покушао да уђе у Азербејџан а да су азербејџанске власти имале доказ да је био у Карабаху, кривично је одговарао за илегалан прелазак границе.
Препоруке:
28
7
11 четвртак, 12 новембар 2020 03:27
Све сама багра...
... господо!
Препоруке:
13
3
12 четвртак, 12 новембар 2020 06:36
Dingo
Pa dobro, ako treba da ga poseti Vučić onda svakako treba da ga poseti i Emanuel Makron koji ga je postavio na počasno mesto medju državnicima prilikom obeležavanje 11.novrmbra pre par godina, o Frederiki Mogerini da ne pričamo...
Препоруке:
19
1
13 четвртак, 12 новембар 2020 07:42
gavrilo
Amin!!!
Препоруке:
9
3
14 четвртак, 12 новембар 2020 09:25
Жарко
Наивно је правити овакве директне паралеле без помена географије.
Јужни Кавказ је пре свега руска интересна сфера,где поред Русије, Турска и Иран као велики регионаални играчи имају своје интересе.
Погледајте Србију, ми смо острво у НАТО мору свиђало се то нама или не.
Као што Јерменија зависи од Русије (није слободна) ни Србија није слободна, радимо за туђе интересе. Како су прошле друге земље зависне од Европе (Немачке) а како од Русије, то је право питање?
Препоруке:
7
18
15 четвртак, 12 новембар 2020 10:30
Piksi
Ali mentori AV su na Zapadu, većina naroda to prihvata...
Препоруке:
9
3
16 четвртак, 12 новембар 2020 11:40
Алекса
Коректан текст с обзиром на мисао која је исказана. Наравно, свака поређење спорова између народа је слојевито и има и сличности и разлика.
Из тога шта се догодило види се да постоји уважавање интереса и саговорника између Русије и Азербејџана и да је руско посредништво и гаранција било кључно да се дође до смиривања и могућности дугорочно стабилног решења.
То није преко ноћи договорено. Пад Степанакерта би онемогућио било какву могућност коректног односа између Јерменије и Азербејџана. Треба признати Азербејџану да је трезвено сагледао могућности докле је смислено да наступају.
Премијер Јерменије је испао из игре, а јерменске интересе је заштитила Русија. Нажалост, свет не функционише тако, да се до оваквог решења долази без жртава. Да је Азербејџану и Јерменији могао да буде понуђен баш овакав споразум са одрживом перспективом за Нагорни Карабах као дела Јерменије, без непрестане напетости сукоба и који је само формално у саставу Азербејџана не би изгинуло толико младости.
Препоруке:
7
3
17 четвртак, 12 новембар 2020 12:55
А, да они окупирају нас...
... а не ми њих? Можда ће да нам крене?

Шта кажеш, Вучићу?
Препоруке:
9
3
18 четвртак, 12 новембар 2020 13:06
Sta ce se sutra nuditi?
Primjer Jermenije pokazuje i to da je bolje prihvatiti ono sto se nudi na stolu danas jer ce sutrasnja ponuda biti mnogo gora.
Препоруке:
4
19
19 четвртак, 12 новембар 2020 13:12
Конвертит
Ауууууу... па ово баш боли!!!
Препоруке:
7
3
20 четвртак, 12 новембар 2020 16:02
брљ
Замрзнутих конфликата има по целом свету. Па чак се и `решени` показују као, фактички - замрзнути (велико-мађарски ревизионизам, рецимо). Нагорни-Карабах је специфичан. Османске - велико-турске амбиције Ердогана којим ограничена (не)моћ ЕУ и натовског Запада, очигледно даје `крила` -граде нову гео-стратегију у веома занимљивој Средњој Азији. Ердоган у своју стратегију укључује и турску амбицију да постане енергетска сила (истраживања код Кипра и на другим местима у средоземљу. Поуздање Јермена на своју западну дијаспору показало се као - недовољан чинилац... И конфликт на КиМ је такоође фактички замрзнут, ето већ трећу деценију. Запад је признао лажну државу, и уместо ЕУ нуди - `балканску унију`. Иако ни сам не зна шта ће сам са собом.
Није да је његов АВ лош, него још покушава да убеди и оне који се противе безакоњу признавања "Косова" да је то рационално и неопходно. Ни поуздање на Запад не доноси трајније, позитивно решење за окупирано српско КиМ...
Препоруке:
12
1
21 четвртак, 12 новембар 2020 17:52
замрзнути конфликт
Па читав свет је у некој врсти замрзнутог конфликта. А то да ће Вучић урадити нешто паметно и корисно за српски народ могу да верују само наивни и они подложни масовној хипнози пропагандне антисрпске мсшинерије.
Препоруке:
8
1
22 четвртак, 12 новембар 2020 18:32
Непоробљени Србин
Ред би био да га посети у Хагу, па браћа су! Додуше један је посунећени и поарнаућени Србин, а други је ћаплави и повраћени (као она ствар) Србин; а објица су ретардирана! А састајали се на тајним локацијама, да би размењивали нежности (вероватно).
Препоруке:
7
1
23 петак, 13 новембар 2020 12:02
Milojko nisandzija
Mala ispravka.
Nije vlada Jermenije izgubila (pasivno) podršku Rusije nego je se (aktivno, činjenjem) odrekla tj odbacila dalju saradnju sa Rusijom.
E to i naše gospodstvo pokušava da uradi.
Препоруке:
5
0
24 понедељак, 16 новембар 2020 01:23
Vlada
Porediti u ovom slučaju Azerbejdžan i Nagorno Karabah sa jedne, i Srbiju i Kosovo i Metohiju sa druge strane jednostavno nema veze s'vezom!

Prvo, tu državu koju su jermeni proglasili u Nagorno Karabahu čak ni Jermenija nije zvanično priznala.

Drugo, na teritoriji te jermenske države, bili su samo pripadnici njihove tj. lpkalnih formacija i jermenske regularne armije i Azerbejdžan je ratovao samo i isključivo sa njima.

Tamo nije bilo stranih vojnih kontigenata, recimo ruskih, koji bi garantovali njihovu teritorijalnu celovitost.

Da li autor ovog članka stvarno misli da bi u slučaju nekog hipotetičkog rata koji bi Srbija pokrenula u cilju vojnog zaposedanja, ili oslobadjanja, kome kako draće, teritorija KiM-a, Srbija ratovala samo i isključivo protiv nekih lokalnih i eventualno formacija Albanske vojske?
Препоруке:
3
4
25 понедељак, 16 новембар 2020 20:11
Алекса
за "Vlada"
Porediti u ovom slučaju Azerbejdžan i Nagorno Karabah sa jedne, i Srbiju i Kosovo i Metohiju sa druge strane jednostavno nema veze s'vezom!

Додао си ствари о којима уопште није писано у тексту, зато ти то тако може да изгледа.
Суштина је на "замрзнутом конфликту" и чекању, а не у деловању против "замрзнутог конфликта" и одрицању од територије. Једина аналогија између Београда и Бакуа која ради у тексту јесте она са чекањем на погодан моменат и не одрицањем од територије над којом се нема контролу, а постоји утемељење припадања у међународном праву. И ту аутор стаје. Наравно, територија се ослобађа и осваја војним путем, али то је корак који није не само најближи, али ни реалан у постојећем стању.
Још једном, не покреће се питање војне акције. Текст се ослања искључиво на вучићевом (и његових покровитеља)негативном деловању против народних и државних интереса.
Исправи ме ако сам погрешно запамтио. Чини ми се да си раније писао о томе, како је Србија изгубила Косов?
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер