недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Опозиција пред изазовима кризе

Kоментари (49) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 29 јануар 2010 01:18
Дејан
Као симпатизер СНС-а сажећу Вам свој став у једну реч - кетман. Чувена способност неподударања мисли и речи.Ако причате о економији, поставља се питање - ко ће да саопшти овом народу лоше вести?Николић и Вучић добро знају да је пред мајске изборе 2008., дакле 3 месеца после проглашења независности Косова, СРС изгубила изборе због медијске и сваке друге хистерије еврозалуђеника како тобоже само што нисмо ушли у Европу, под условом да паметно гласамо. Српско бирачко тело је пало на Соланину изјаву да треба грађани Србије да стекну утисак (сик!) да их Европа жели у својим редовима.Као последицу те хистерије, тог недељног јутра је 10% српског бирачког тела добило од страха дијареју па отрчало да брже боље гласа за ЗЕС, док је још 10% гласача са истим симптомима одлучило да апстинира од гласања за радикале.Последице знамо.Како ћете Ви сад у таквој ситуацији да кажете народу да ћете да промовишете извоз и производњу. Тајкуни, увозници и монополисти ће да се досете какав треба курс да буде да би се стимулисао извоз. Народу не сме ни да се наговести да ће курс евра да одсуља лагано до 150 динара.Нико народу није рекао да у мирној Чешкој после 20 година транзиције имају просечну плату 500 Евра, а да је у разореној Србији скоро 400. Нико није напоменуо да је то нелогично, ако не и ненормално. Наши реални приходи требају да буду у корелацији са снагом наше економије, а ми већ и шпенадле увозимо, не можемо сами да произведемо.Како рећи народу да реално плата у Србији треба да буде 200 Евра? Ко ће то да окачи на сајт?Г-дине Антонић, ми имамо посла са гласачима који мисле да политичаре које баш брига за Србе у Звечану много брине економска благодет Срба у Куршумлији или Лозници или било где у Србији. Пола Србије верују да национални издајници могу да буду економске патриоте. Док укапирају да издајник гледа све кроз исту призму небриге за свој народ и државу, биће касно.Говорећи истину имаћемо против себе и тајкуне, и хиљаду НВО, све медије и напослетку овај бистри народ.Кетман.
Препоруке:
0
0
2 петак, 29 јануар 2010 01:43
1973
Sve zemlje koje su "demokratiju dobile" od Zapada (USA i EU) dobile su i opoziciju dzabe. Drugim recima, opozicija - glad za vlascu, ne sme da ima nikakve programe jer niti im je to duznost niti je namena da se drzava oporavi, jos manje da narodu bude bolje. To je najbolja forma creiranja nemira i dobijanje na vremenu.
Препоруке:
0
0
3 петак, 29 јануар 2010 02:01
Kriza morala
ja mislim da da je naš najveći problem, naša najveće kriza - kriza morala! Mi još nismo rešili političku pozadinu ubistva prvog demokratskog premijera, nismo sproveli lustraciju, nismo uspostavili jedan novi sistem vrednosti... Dok ne odgovorimo na pitanje kakav sistem vrednosti želimo, da li želimo da živimo u srećnom evropskom društvu ili u azijatskoj despotiji, svaki govor o ekonomskim i sličnim pitanjima je izlišan!
Препоруке:
0
0
4 петак, 29 јануар 2010 02:22
Nikola Turajlić
Autor kao i obično daje izvrsnu analizu stanja, dok zaključke izvodi po onoj narodnoj: Što je babi milo, to se dedu snilo:
Ocenu sposobnosti srpske opozicije dao sam na tekst istog autora: Eh, te devedesete..., a koja se podudara s autorovom, s tim da sam istakao da su DSS eksperti članovi "uzdruženog zločinačkog poduhvata" (sa ekspertima G17 i DS) koji je pripremio Srbiju za SEK-a pandemiju.
Država je na privremenom respiratoru MMF-a, dok je privreda ostala bez kisika, zbog velikog pada prodaje proizvoda i usluga, produbljene nelikvidnosti, smanjenih bankarskih kredita i povećanih kamata.
Autorova iluzija da će pozicija i opozicija dobiti razum i iščupati Srbiju iz ralja SEK-a nemani je neostvariva iz jednostavnog razloga što se ista nalazi u predkomatoznom ekonomskom stanju i za to nema leka.
Jedina svetla tačka na tmurnom srpskom nebu je da Srbija postaje ekološka država (29 mesto), a neki zlonamernici neće da priznaju da su za tu pobedu zaslužne sve postoktobarske vlade, likvidirajući zagadivače.
Препоруке:
0
0
5 петак, 29 јануар 2010 02:48
Старац Фочо
@Kriza morala

Dok ne odgovorimo na pitanje kakav sistem vrednosti želimo, da li želimo da živimo u srećnom evropskom društvu ili u azijatskoj despotiji, svaki govor o ekonomskim i sličnim pitanjima je izlišan!


А шта ћемо са европском деспотијом?

Елем, ја сам за срећно азијатско друштво! Тако ће нам бити најбоље.
Препоруке:
0
0
6 петак, 29 јануар 2010 03:27
Boba Borojevic
Izgleda da debatu o ovako vaznom pitanju, sta Srbija dobija ulaskom u EU a sta ne, moze da pokrene opet inicijativa koju bi pokrenuli istaknuti gradjani Srbije.
Onoliko koliko na svojoj zvanicnoj internet stranici vodece politicke stranke imaju obavestenja po pitanju EU toliko one i ozbiljno razmatraju taj problem.

Sudeci po odlicnom pregledu prof. Antonica nijedna opoziciona stranka u Srbiji sem DSS-a bas nista ne radi kako bi gradjane Srbije obavestili o alternativi "Srbiji koja nema alternativu".

Jer "Srbija koja nema laternativu" je lazna a takvo stanje je pogubno za Srbe.
Poznati srpski analiticar Srdja Trifkovic (i brojni koji dele njegovo misljenje) kaze da Srbija nikad nece da postane clanica EU. Svojim uslovljavanima Srbiji EU potvrdjuje tu tvrdnju.

Znaci srpskoj opoziciji ostaje samo jedno pitanje kako resavati goruce probleme nezaposlenosti, privrede, kriminala odbrane zemlje van EU. Odnosno sa EU kao komsijom.

To sto narod jos uvek veruje u sjajnu buducnost, ekonomski prosperitet, "slobodu" (svake vrste) samo jednog dana kad Srbijom zavladaju Briselkrati je prevara i laz koju namerno podgrejavaju Tadicevci, DS i njihovi koalcioni partneri. To je ravno izdaji.

Opozicija nema lak zadatak.Narod mora da se "izleci" od sarene EU-laze. Privreda mora da se pokrene jer tu alternative zaista nema.
Препоруке:
0
0
7 петак, 29 јануар 2010 06:15
ББ један
Данашња политичка класа, како њен владајући тако и њен опозициони део, дошла је на власт октобра 2000. године са паролом да је циљ демократских промена изградња друштва „тржишне економије и парламентарне демократије“. Иза те пароле - саме по себи магловите - стајао је потпуни концептуални вакуум и потпуно одсуство компетентних кадрова. На чело најважнијих институција доведени су „експерти“ – студенти страних универзитета, анонимни и у земљи и у иностранству, за које нико није знао ни како су откривени ни како су регрутовани, осим, разуме се, оних који су их ангажовали. Сва мудрост тих „експерата“ састојала се у причи о свемоћном тржишту које као нека врста клима уређаја регулише односе у економији, а задатак политичара је само да што брже све дерегулишу и приватизују како би омогућили тоталну „маркетизацију“ друштва. У тој концепцији политичка класа постаје само посматрач збивања у економији и друштву. Властољубивим незналицама то је одговарало.

У међувремену мит о свемогућем тржишту је доживео крах. У свету се доводе у питање не само постојеће економске политике, не само постојећи економски системи већ и сам друштвено-економски систем, тј. капитализам. Мало је вероватно да наши политичари прате те полемике, али им је на основу „компликација из реалне сфере“ постало јасно да са „тржишним механизмима“ нешто није у реду и да би коначно морали нешто да предузму. Они за то, међутим, немају ни потребна знања а ни потребне интелектуалне капацитете. И зато је прича о „европским интеграцијама“ постала актуелна у свим партијама. Уместо у тржиште, политичари се сада уздају у европску бирократију, надајући се да ће она уместо њих одрађивати посао вођења економије и друштва, док би они опет имали угодну улогу (полуписмених а добро плаћених) посматрача.
Препоруке:
0
0
8 петак, 29 јануар 2010 07:43
ББ један
2.
Да би се поставило питање - шта је алтернатива Европској унији – дакле, шта је друго од два решења – требало би најпре констатовати да Европска унија јесте прво од два решења. Она то, међутим није. Већ читаву деценију Европска унија се налази у кризи – политичкој, економској, друштвеној. Упоредне стопе економског раста Уније и њених главних конкурената на светском тржишту показују да већ читаву деценију Европа драматично заостаје за САД, Кином, Русијом. Прошле, 2009. године, по први пут од индустријске револуције, ниједна од развијених европских земаља није била међу прве три највеће економске силе света. Ниске стопе раста, висока незапосленост, социјална регресија, опадање животног стандарда већине њених грађана - праћени су политичком, војном и дипломатском маргинализацијом ЕУ. Много пре избијања текуће финансијско-економске кризе, „криза смисла“ Уније постала је прворазредно политичко питање у З. Европи.

Укратко, чланство у Европској унији - чак независно од питања Косова и Метохије- није решење за Србију. Па шта онда јесте решење? По свој прилици то би били КЛАСИЧНИ ОБЛИЦИ МЕЂУДРЖАВНЕ САРАДЊЕ - економске, комерцијалне, културне, политичке...у које би Србија, као КЛАСИЧНО организована држава (а не „институционално неидентификован објекат, део ЕУ“) ступала са земљама и асоцијацијама (укључујући ту и Европску унију) на равноправној основи, у мери у којој то одговара нашим националним интересима.
Препоруке:
0
0
9 петак, 29 јануар 2010 07:54
Teofilo Stivenson
@ NSPM

Odlicna prilika da zabranite rasisticke stereotipe g. 'Kriza morala'. Propustili ste je. Da li na ovokm sajtu neko od drugosrbijanaca treba da pocne da reklamira KKK da bi se na to reagovalo na odgovarajuci nacin?

G. Antonic lepo sumira nerad opozicije i njenu izgubljenost u svemiru. Bojim se da ce se srpska opozicija (otkud SNS na toj listi?) veoma brzo naci na repu dogadjaja, narocito posle ulaska masa u politiku. jer znamo na koji nacin mase ulaze u politiku.
Препоруке:
0
0
10 петак, 29 јануар 2010 07:59
BRANKO
Sjajna analiza. Dejane molim te objasni mi sta je KETMAN?
Препоруке:
0
0
11 петак, 29 јануар 2010 10:27
Bole
Eh da nam je to je jedini problem...
protesti 2000-te, mi mladi, pametni, zaneseni...Pijemo pivo, zezamo se, kaže moj pobratim hipotetički:"i zamislite sad, kao Cobe kaže u pravu ste, priznajem rezultate, pa ovi naši ne bi znali šta bi!"
Tužno, ali istinito...
Još tužnije je da ni danas posle 10 godina ni jedni, ni drugi, ni treći ne znaju šta bi, a kamo li kako to i da urade!
Препоруке:
0
0
12 петак, 29 јануар 2010 10:39
spreka
Читава минуциозна и беспотребно предугачка анализа општепознатог која се уствари, у најширем смислу, своди на једноставну констатацију – један бивши свет који сви ових година напуштамо, и не ексклузивно само ми и овде, више заиста није актуелан у многим својим аспектима.
Када је већ фасична природа савремене демократије сасвим очигледна, тада је последица из предмета овакве анализе излишна.
Иако је приказ уствари критика и тачна слика стања, али из угла неких прошлих времена која су иза нас, и која глобализација не познајеи и не признаје. Може бити да многи од нас жале за тим прошлим устројством света и државе, али и наши практичари на политичкој сцени, сигуран сам претежно инстиктивно и опортуно делују, по логици ове савремене глобалистичке иманентности која тренутно добија битку, а да притом неке валидне алтернативе за њу ни на светској сцени нема, чак ни у теоретским назнакама.
Не треба се заваравати, комплетна домаћа политичка сцена нити има капацитета, а ни благе намере да се озбиљно бави својим послом, а поготову не на тако високом нивоу да би трасирала неке алтернативне правце у деловању политичке сцене, а притом лако и природно напушта манире вишестраначке борбе са почетка деведесетих.
Нисам рад да се даље упуштам у разраду ове по мени сасвим очевидне тезе, осим што би додао да доминирајућа дамагогија и опортунизам, као стил политичких прегалаца, а у циљу доброг живота који проистиче бављењем професијом политичара, истовремено јесте врхунски домет и амбиција истих.
Препоруке:
0
0
13 петак, 29 јануар 2010 10:53
Драган
Текст нам указује на веома важну ствар, на потребу формулисања ЈАСНЕ АЛТЕРНАТИВЕ. Али ја бих ту алтернативу проширио, не само у односу на економски програм и однос према ЕУ и Космету, него и на другачију културну политику, медијску сцену, однос према темељним демократским вредностима, али и српских вредностима. Значи свеобухватан ДРУГАЧИЈИ програм и мере како ће он бити спроведен. П.С.Мала замерка је да Антонић није требао само да се фокусира на сајтове, као изворе информисања о овим битним темама,нажалост ту наше странке нису превише ажурне.
Препоруке:
0
0
14 петак, 29 јануар 2010 11:13
Jovica
Tekstom, koji je tacan i precizan, pokazuje se kolike su razmere nedostojnosti pozicije i vlasti i opozicije. Neka nam je Bog u pomoci.
Препоруке:
0
0
15 петак, 29 јануар 2010 11:58
брм
"Када је већ фасична природа савремене демократије сасвим очигледна,.."

природа савремене као и свих других демократија није фарсична, само ви И ГОРТОВО СВИ У сРБИЈ по инерцији демократијом називате државе које су до скора биле најразвијеније демократије а у којима је данас демократски поредак напуштен.

међутим дем. поредак је у готово непромењеном виду освануо на сасвим другом месту (Јужна Кореја, Јапан, Русија, Бразил..), а у другој најмногољуднијој земљи света никад није ни престајао.

Србија је 90.- тих била располућена на присталице демократије и присталице старог режима. Први су махали заставама Србије с орлом, певали Боже правде и јасно се залагали за ДЕМОКРАТИЈУ И СРПСКУ НАЦИОНАЛНУ ДРЖАВУ!!!!
Шта би са демократијом и националном државом у данашњој Србији? Ако је Вук променио ћуд а задржао стару олињалу длаку, то се не може рећи за милионе који су демонтрирали 9. марта и 5. октобра који су још живи и здрави, непромењених гледишта..

Србија је поново располућена - на присталице ЕУ, тј СТАРОГ РЕФОРМИСАНОГ (совјетског) РЕЖИМА и на присталице ДЕМОКРАТИЈЕ И НАЦИОНАЛНЕ ДРЖАВЕ...Само су сад међународне околности много повољније - стасало је неколико и економски снажних демократија, које се ЈАСНО ЗАЛАЖУ ЗА НАЦИОНАЛНИ СУВЕРЕНИТЕТ У МЕЂУНАРОДНИМ ОДНОСИМА.

Питање за милион долара је КОЈА СТРАНКА ЗАСТУПА ПРИСТАЛИЦЕ ДЕМОКРАТИЈЕ И НАЦИОНАЛНЕ ДРЖАВЕ
ја не видим ниједну
Препоруке:
0
0
16 петак, 29 јануар 2010 12:14
Дејан
@драган

Драгане, кетман је израз потекао у источној Европи у време комунизма. Чеси, Пољаци и остали су у огромној већини били тврди противници комунизма и још верујући католици у највећем броју. Насупрот таквом народном расположењу је стајао цео државни апарат. Ниси могао ништа ако ниси комуниста. Из тог противуречја антикомунистичког и католичког сентимента и свеприсутне комунистичке државне машинерије је проистекла потреба за двоструким животом. Уместо да се буне и буду изложени прогону, Чеси су јавно исповедали комунизам, понављали отрцане комунистичке флоскуле, док су међусобно и неформално се ругали систему. Мислим да је о том феномену написао књигу и Чеслав Милош.
Код муслимана се тај исти дуализам примењује вековима под називом "такија". У нашим условима то значи да смо се научили да ће на сваки знак буђења патриотизма да скоче и домаћи петоколонаши и странци. Имаш избор, да тераш по старом, као радикали, па да ти пред сваке изборе долазе лажљиви европљани са још лажнијим обећањима и претњама, фијатом, акцијама од 1000 евра, или да јавно пропагираш приступање ЕУ, да причаш да нема промене Статута Војводине, да ћутиш о геј паради и осудиш навијаче хулигане. Овим другим путем ћеш да успаваш њихове сумње и спречиш хистерију жутих медија, који само чекају да направе хајку. Сети се навијача. Кад дођеш на власт окренеш ћурак. Ја бих прво забранио страно финансирање НВО и прочешљао би им књиге. Нека мало раде волонтерски и из убеђења, а не за паре. Потом бих судио Наташи Кандић због присуства проглашењу независности Косова, што је врхунски потез издаје. О економији после тога, јер би стране слугерање подметали клипове новој власти на сваком ћошку, зато им прво треба ускратити стране паре. Неспособност наше патриотске опције је у томе што радикали хоће и наредних 10 година несмањеном жестином да иду главом кроз зид, док ДСС мерка и размишља и премишља шта то Николић ради. Из те перспективе разуми и резолуцију о Сребреници, то је уједно и лакмус тест за СНС.
Препоруке:
0
0
17 петак, 29 јануар 2010 12:27
XY
@ BRANKO
Кетман је облик понашања који усвајају појединци у тоталитарним режимима – ћуте о својим правим уверењима, чак их се јавно одричу а величају и славе режим и његове носиоце. Чеслав Милош ову психолошку појаву пореди са глумом јер онај ко упражњава кетман у ствари глуми некога ко има сасвим супротна уверења. Може се рећи да је то облик понашања коме се прибегава у драматичним околностима када би исказивање истинских уверења довело у питање егзистенцију појединца. Сам израз је иначе пореклом из древне Персије. Куран дозвољава својим верницима лагање, и чак јавно одрицање од ислама - значи употребу кетмана - као облик самозаштите.
Препоруке:
0
0
18 петак, 29 јануар 2010 12:29
Kriza morala
Gospođa Latinka Perović je naučno dokazala da je azijatski mentalitet naš najveći problem! Ali i za taj taj problem postoji rešenje i ne smemo da zapadnemo u apatiju tako karakterističnu upravo za pomenutu azijatsku svest! Mi ipak imamo autentične predstavnike istinskog evropskog duha koji mogu da nam pokažu put izlaska iz azijatske učmalosti! Rešenje nije u ekonomskim i političkim analizama ili nekim novim ekonosmkim strategijama koje bismo sami smislili. Evropa zna kako da reši sve naše probleme a na nama je da slušamo i izvršavamo volju Evrope. Mi možda nemamo dobar univerzitet ali imamo nekoliko predstavnika pravog evropskoog duha koji su nažalost marginalizovani ali koji sigurno znaju šta nam je činiti.

Gospođa Sonja Biserko je nedavno rekla jednu veliku istinu:

"Jedini način da ova društva civilizujete je da ih integrišete, da ih uključite i nametnete im sistem koji moraju da prihvate."
Препоруке:
0
0
19 петак, 29 јануар 2010 13:14
Vladimir Dž
Mislim da ljudi nebi trebali da nasednu na ovo što nam "kriza morala" piše. Čini mi se da to nije neko iz gradjanske opcije, već suprotno, pa nas zeza, vuče nas za jezik. Pustite ga.
Препоруке:
0
0
20 петак, 29 јануар 2010 13:20
Molder
Ja Bogu hvala nisam simpatizer niti jedne stranke i drago mi je zbog toga sto mogu da razmisljam svojom glavom. Za mene je politicka partija jedna vrsta sekte. Svi se okupljaju oko jednog lidera kojeg slave iznad svega, prate program od kojeg ne smeju da odstupe u protivnom bivaju "nepozeljni", i stranka je uvek upravu. Ali, to nije ovde tema. Ovo sto ja hocu da kazem je da se iz ovog teksta vidi da su sve stranke odreda nesposobne. Svima je bitno da kritikuju "one druge" i naravno zele vlast za sebe. Kao sto je vec receno niko ne nudi konkretno resenje problema, vec pljulje po drugome i prikazuje izjave svojih lidera, koje su ovi sigurno naucili napamet. Ali ajde sto se oni svadjaju i ne misle o boljem sutra, jer je njima to isto sutra vec zagarantovano na nekom racunu u inostranstvu. Nego sto su stranke zavadile ovaj mucni narod. Pa pogledajte samo kako se komentatori prepucavaju. Na slavama, na rodjendanima na svim zivim proslavama gde ljudi treba da u sreci proslave neki dogadjaj oni se svadjaju ko je DS a ko SNS. A mislite da ce vam oni reci hvala? Srbiji treba nesto novo, i to pod hitno.
Препоруке:
0
0
21 петак, 29 јануар 2010 13:45
srdjan conic
Dakle ovo je sustinko pitanje. Vlast i opozicija u Srbiji su uostalom kao i u EU dve strane jedne iste medalje koja se s vremena na vreme okrece kako odgovara tvorcima ovog sistema. Problem je sto ovakav sistem stvara letargicne i bezlicne lidere koji nista vazno ne govore a kamo li cine. U sistemu igre Duska Vujosevica vazan je tim i igraci se zrtvuju za timsku igru odnosno on bira igrace kako je sam jednom rekao koji nisu egomanijaci ali se zna da je on vodja i da on bira i da on odgovara za rezultate. Srbija nema vodju, odnosno ima vodje koji hoce da je utope u sistem koji su drugi stvorili i za koji uporno ubedjuju narod da je najbolji i najefikasniji. Znaci ne samo da staro vino ne moze u nove mehove nego nam je potrebna i nova berba sa drugacijom sortom. Kako ono bese zrelo je.
Препоруке:
0
0
22 петак, 29 јануар 2010 13:47
паја патак
@Kriza morala: Одушевљен сам Вашом искреношћу и самокритиком при избору “nickname” –а ! И две даме које као светле примере помињете у коментару (Perović/Biserko) такође изврсно пасују у тај оквир. Аферим!
Препоруке:
0
0
23 петак, 29 јануар 2010 14:22
Никола Смоленски
@BRANKO:
Sjajna analiza. Dejane molim te objasni mi sta je KETMAN?


Из Википедије, слободне енциклопедије

Кетман, односно такија (што на арапском значи „обезбедити заштиту”), даје право муслиману да крши све верске забране.

Куран каже да ће Алах ценити сваког муслимана по томе шта му је у срцу, а не шта му је на језику. Ово учење је дало верски легитимитет схватању да муслиман има право да лаже, користи мимикрију и скрива своје веровање у ситуацији када се осећа угроженим због свог веровања. Муслиман који сматра да кад је у опасности има право да порекне своју веру и исповеда веру неверника. Употребу такије муслимани не сматрају лагањем, већ дозвољеном мером самозаштите. На сваком је вернику да сам у складу са својом савешћу процени степен опасности и оцени да ли ће и у којој мери применити такију.


Дејан жели да каже да демократори сматрају да у име успостављања демократије имају право да раде шта хоће.
Препоруке:
0
0
24 петак, 29 јануар 2010 14:37
@Kriza morala
Заборависте да кажете "за њихово добро"(Бисерка)
Препоруке:
0
0
25 петак, 29 јануар 2010 15:38
Nikola Turajlić
@ Kriza morala
Slažem se sa tobom da u Srbiji vlada velika kriza morala, a istu generiraju pre svega političke stranke nezavisno da li su pozicija ili opozicija kao i NVO ljudskopravaškog usmerenja.
Medjutim mnogo veći problem je kriza razuma jer većina gradjana podržava jednu ili drugu grupaciju i omogućuju im uništavanje kako materijalnih tako i duhovnih vrednosti srpskog društva.
Mi koji nemamo izgradjenu demokratsku i moralnu svest smo osudjeni na kuvanje u paklenom ulju.
Ti ćeš na nebu uživati rajske plodove, a na ovom svetu moći ćeš preživjeti i najgoru krizu jer će te hraniti lustracija, sistem vrednosti ili misao kako pripadaš svetu heroina kao što su Sonja, Nataša, Latinka i sl. Istina ne verujem da te ove pripuštaju do izvora iz kojeg crpe snagu, ali to nije ni bitno, već osećaj da činiš sve da se ovom približiš.
Препоруке:
0
0
26 петак, 29 јануар 2010 15:47
Dusan
Dobra analiza g. Antonica. Jedino smeta upadljivo favorizovanje DSS-a, rekao bih bez osnova. Njihov ekonomski program na sajtu je podjednako neozbiljan kao sto je neozbiljno i odsustvo bilo kakvog plana na sajtovima drugih stranaka. Otvaranje 10 trgovackih predstavnistva ima samo ulogu da zvuci bombasticno i nista vise. Dzaba 100 predstavnistava ako nase kompanije nemaju proizvod za tolika trzista. A nemaju. Sta tek reci o kreditu od 4 milijarde od Rusa. Da zanemarimo sumnjive uslove potencijalnog kredita, ali kakav je to program koji se zasniva na zaduzivanju? Pokusajte da zatrazite kredit od neke banke sa takvim planom , pricace viceve o vama.

Pozdrav
Препоруке:
0
0
27 петак, 29 јануар 2010 16:11
@Kriza morala
Zbog azijatskog mentaliteta,po vasem shvatanju,(alavost,lazljivost,mimikrija)stradali su i stradaju lazljivi Klinton,alavi Bler,primitivni Berluskoni...
A NVO pod hitno na volontersku bazu,bez upliva u politiku,kao u svim civilizovanim demokratijama.
Neke i u Hag,zbog obmanjivanja javnosti...
Препоруке:
0
0
28 петак, 29 јануар 2010 17:15
mp
Ovo je odlicno zapazanje Gospodina Antonica samo mnogo dugacko. Mislim da NSPM treba da pokrene forum o tome da li Srbija ima strategiju razvoja i ekonomski program. Toliki ekonomisti nemamo plan za krizu? kako je to moguce?
Препоруке:
0
0
29 петак, 29 јануар 2010 17:50
The Tao
Или је пак сам Николић променио мишљење, па му сада, као неком ко верује да „онај ко одустане од уласка у ЕУ нема шта да тражи у политици“, више не сметају стални захтеви да се Србија мора помирити са „реалношћу „косоварске државе“? На ова и нека друга важна питања[11] на званичном сајту СНС нећете наћи одговор, као што нећете наћи одговор ни на критику да је Николић овим интервјуом фактички прихватио ДС мантру да „Европа нема алтернативу“[12].


Nekada je Seselj govorio za Arkana da je taj na glavu stavio vise carapa nego on na svoje noge. Sada stoji, da Nikolic Tomislav menja cesce misljenje vise nego carape. Eno i Vucic je dobio "uverenje" BIA konzilijuma da nije spijun. Zamislite, prvi politicar u Srbiji za kojeg se "provereno" zna da nije spijun. Hvala BIA-i na iskrenosti, mada ja mislim da BIA nije od poverenja kao ni Tomica Milosavljevic kojeg je sve manje u medijima od kada je procurela prica o namestaljkama farmaceutske mafije u dosluhu za ministyarstvima zdravlja svetske vlade i njihovih filijala. Vucic je verovatno ''imun'', kao i milon Srba na svinjski grip (kako rece vajni strucnjak Dr Kon) na besmislice posto nam ih svakodnevno prosispa sa ponosom.
Препоруке:
0
0
30 петак, 29 јануар 2010 18:21
DHSS-ovac
Dobar tekst gospodin Antonica.
No nije tesko zakljuciti i bez maratonskog clanka da se opozicija nalazi u polurasulu, i da je konsolidacija vise nego potrebna.Elem, meni u oci upadaju nekoliko stvari sa kojim se nacelno ne slazem sa profesorom Antonicem.

Prvo, teza da su strategije SNS-a i DSS-a oko ulaska u Eu slicne, to donekle jeste tacno, ali se u sustini radi o prepisanim formulama od strane vladajuceg rezima. Medjutim, dok vladajuca koalicija pominjanu strategiju koristi iskljucivo kao takticko sredstvo kojom bi podelili Kosovo i konacno se oslobodil ite balasti, druga strana jos zivi u mitomanijama "Kosovo je nase", samo bez Srba. Cinjenica je da Vojislav Kostunica osim onog nesrecnog mitinga i paljenja grada gotovo nista nije uradio za resavanje kosovskog problema, a da je Tomislav Nikolic bio saucesnik milosevicevske politike koja je i izgubila Kosovo. To su pitanja koja ce morati da odgovore svojim biracima.

Drugo,zasmetalo mi je na kraju u fusnoti formulacija o Statutu Vojvodine kao kriptosecesionistickom aktu?! Na cemu to temeljite gospodine Antonicu? Pa ni Baskija, Katalonija, Skotska, Flandrija koje imaju neuporedivo veci stepen autonomije nisu se otcepili, a kamoli ce to uraditi Vojvodina. Statut nije dobar, Vojvodina je trebala doviti sudsku, zakonodavnu i izvrsnu vlast, ali i ovo je sasvim dobar pocetak za otpocinjanje regionalizacije i decentralizacije Srbije. Kada se zavrsila farsa koju je opozicija napravila oko Statuta, pokazalo se na kraju da je cela ta retorika sluzila za jeftino prikupljanje politickih poena, cak sta vise eto Nikolic je medju prvima priznao da je Statut dobar i da ga ne treba menjati, sto je naravno pohvalno.

Srdacan Pozdrav,
Препоруке:
0
0
31 петак, 29 јануар 2010 18:59
Politička pozadina?
@Kriza morala

Ako govorimo o političkoj pozadini atentata, možda ne bi bilo loše da se prisetimo jednog pokušaja atentata, jednog događaja koji je potpuno cenzurisan, koji predstavlja apsolutni tabu - reč je, naravno, o pokušaju atentata na Vojislava Koštunicu! Kako je moguće da niko ne postavlja pitanje o tome ko je onomad bacio bombu na sedište DSS-a, mada je svima jasno da taj događaj ima isključivo političku pozadinu. Da li je moguće da sam ja prvi koji će postaviti sledeće pitanje: Koja je politička pozadina (pokušaja) atentata na Vojislava Koštunicu?

Činjenica je da je Koštunica već 10 godina predmet neverovatne demonizacije, paranoičnih teorija zavere, stereotipa koji se mogu uporediti samo sa nacističkim predstavama o Jevrejima. U tom smislu, Vojislav Koštunica je žrtva strukturnog antisemitizma Druge Srbije! Vojislav Koštunica je Jevrejin, on i njegova stranka u ideologiji Druge Srbije zauzimaju isto ono mesto koje je Hitler dodelio Jevrejima.

Da bi stvar bila još gora, kampanja stigmatizacije i progona, zastrašivanja i pokušaja ubistva Vojislava Koštunice i njegovih istomišljenika nikada nije naišla na odgovarajuću javnu osudu, nikada nije, na primer, bila predmet ozbiljnih rasprava u akademksim krugovima... Odsustvo bilo kakve reakcije u prvom redu stručne javnosti pokazuje da je u današnjoj Srbiji progon političkih neistomišljenika normalizovan, strukturni antisemitizam Druge Srbije dobio je pravo građanstva.
Препоруке:
0
0
32 петак, 29 јануар 2010 19:03
Млади Џедај
Тачно је да нико ко отворено прича против владајућих глобалистичких идеолошких догми нема никакву шансу, у тренутном односу снага. Таква странка би била, у случају да се приближи власти, изложена претњама, негативној пропаганди и притиску са Запада. А кад би дошла на власт, онда би цела држава и народ били под истим тим притиском.

Волео бих да су се СНС-овци "потурчили" из жеље да помогну свом народу, да имају бољу преговарачку позицију код окупатора, а не из користољубља. Видећемо у наредном периоду шта је у питању.
Препоруке:
0
0
33 петак, 29 јануар 2010 20:07
Дејан
@ Никола Смоленски

То што раде владајуће странке није кетман, већ лаж и лицемерје. Да би се њихов говор протумачио као кетман, морали би да буду у инфериорном положају, да се устручавају јавно и отворено да говоре. Они су сигурни у себе и своју власт.

Имају уз себе све релевантне медије, подршку САД и ЕУ (првенствено због сервилног прихватања диктата), имају увознички лоби и тајкуне, имају и стотине НВО са пар хиљада активиста који живе од пропагирања интереса запада, поврх свега тога имају и судство и полицију, тј. апарат принуде.

Ми смо ваљда феномен по томе што је шеф наше обавештајне службе једно време био човек који се учланио у странку чији чланови не могу да превале преко језика да је Косово и Метохија део Србије. Мислим на Горана Петровића.

Ми смо држава у којој Републички јавни тужилац реагује на оркестрирану хајку на навијаче који су бацали око секси лутку и певали глупости и наводно хоће да испита деловање три организације које заједно немају 1000 чланова, а тај исти тужилац није реаговао на то што је Наташа Кандић присуствовала проглашењу независности Косова.

Продали су све што су претходне генерације стекле, а сада задужују наше праунуке, да они отплаћују "аранжмане" које су закључили да продуже илузију стабилности и своју власт још који месец.

Они се Никола и не скривају.

На опозицији је да ћути и чека. Да се не свађају међусобно, и да изнад свега не откривају своје намере. Ако забораве све и изађу у једном блоку, као досманлије, још боље.

Циљ је да не буде као у Црној Гори неспособна клика на власти пола века.

Кетман је неопходан и зато што дубоко верујем да је народ маја 2008. пао на испиту.

Гласали су тада задњицом, па им се изјаловило. Сада су збуњени. Зато би им ударио у причу да је ова власт неспособна да их уведе у Европу и да смо ми прихватљив партнер ЕУ. Сви знамо да од ЕУ нема ништа, уцениће нас Косовом, РС, па ће и Хрватска да тражи да признамо агресију и геноцид над њима. Народ то не мора да зна. Кетман!
Препоруке:
0
0
34 петак, 29 јануар 2010 20:31
Živadinka i Živadin
Tako je Dejane. Glasali su zadnjicom i to im se izjalovilo. Sada su zbunjeni. Sad vide šta se desilo i kuda ih je doveo taj izbor. Šta ćeš.
Препоруке:
0
0
35 петак, 29 јануар 2010 20:55
Милан
Опозиција и нестраначке личности којима је до будућности Србије треба да уједине снаге.
Данас применом технологије то није тако тешко. Али?
То али су организационе способности код срба. Оне су скромне и можемо рећи да су испод дозвољеног минимума.
Ми имамо паметних људи али су они паметни као појединци али као група смо све само не много паметни.
На сћу технологија и то може да промени. Пошто су иновативни појединци расути у простору и не познају се онда можемо да направимо вики пројекта на тему Економски развој Србије.
Кључ успеха је у модерацији и правилној примени технологије.
Вики портал ове врсте треба да модерира група експерата која би давала неопходне инпуте (теме, основне чињенице) у форматима погодним за обраду а сви они који имају знања и идеја могли би да на бази реченог да генеришу садржај по областима.
Пример:
Тема 1: Ситуациона анализа ситуације у Србији (може да буде SWOT али препоручујем ПЕСТ (политичка економска, социјална технолошка, може да се дода и било која друга област од значаја).
Тема 2: Визија Србије 2020 (какву Србију желимо 2020)
Тема 3: Стратешки циљеви развоја Србије
Тема 4: Приоритетни циљеви развоја Србије (подциљеви стратешких циљева)
Тема 5: Акциони план за реализацију
итд.
У ЕУ имају обре моделе како се то ради.
Кључ успеха је у партиципативности а вики омогућава управо симултано учешће великог броја људи на једном пројекту.
Уколико би пројекат био отворен и омогућио да се афирмишу различити ставови релативно брзо би се дошло до консензуса око неких решења (имајући у виду да би учесници давали допринос у областима где су најбољи).
Захваљујући интернету била би активно укључена и дијаспора која има специфична знања и искуства.
И в то скоро истовремено.
Резултат би био платформа за онога ко је на власти. А допринос појединим темама би био у суштини квалификовање за спровођење овог програма (стратегије)
Препоруке:
0
0
36 петак, 29 јануар 2010 21:34
Mislilac
@DHSS-ovac
Odlicno je vase zapazanje oko toga sta je "veliki patriota" Vojislav Kostunica uradio po pitanju Kosova. Ja sam jednom na NSPM pomenuo kako je razlika izmedju Djindjica i Kostunice tu sto je prvi o Kosovu pregovarao a drugi o istom guslao.
Tacna je i vasa ocena da je opozicija kritikovala statut Vojvodine pre svega zato sto zeli da pronadje zamenu za kosovsku zalopojku. Ne bih se medjutim slozio sa vasom ocenom toga koliki stepen autonomije Vojvodina treba da ima. Ja sam zagovornik ukidanja AP Vojvodine kao tekovine titoizma, mada nikako nisam za centralizovanu Srbiju vec za drzavu koja ce cela biti podeljena na regione kao sto su oni u Italiji plus jacanje opstina. Ono sto je kljucno je da se nikako ne sme dozvoliti da neki regioni imaju sira ovlascenja od drugih, drugim recima protiv specijalnih statusa!
Препоруке:
0
0
37 петак, 29 јануар 2010 23:24
Milos Stankovic@DHSS-ovac, Mislilac
Slazem se sa Misliocem da Srbija treba da bude simetricno regionalizovana i da je AP Vojvodina tekovina titoizma. Ja bih dodao da je Statut APV povratak u 1974. Pametni ljudi su i tada govorili do cega ce to dovesti, a neki od njih su i robijali. Nazalost, bili su u pravu. Sto se tice Djindjiceve politike prema Kosovu, ja bih se klonio spekulacija o tome kako se Djindjic nekoliko meseci pred atenatat okrenuo za 180 stepeni. Koliko je poznato, on nikakve pregovore o Kosovu, javne ni tajne, nije ni vodio, jer to nije ni bilo na dnevnom redu. Sto se tice Kostunice, on je povodom Kosova uradio ono sto bi svaki iole normalan politicar bilo gde u svetu uradio. Nije njegova krivica sto nasu politicku elitu cine polupismeni i korumpirani ljudi, koji nigde u svetu ne bi ni pomislili da se bave politikom. Zamsilite da je neko predlozio Hrvatskoj da se odrekne dela teritorije zbog ulaska u EU. Da li iko moze to i da zamisli?
Препоруке:
0
0
38 петак, 29 јануар 2010 23:26
Seljak Šajkaški
Nemamo mi ni pozicije ni opozicije, imamo samo interesne grupe koje se bore za vlast i narodnu imovinu, sad već oko oglodane koske! I ma koliko zavadjeni, kako su samo složni u odbrani svojih pozicija i sakrivanju odgovornosti za stanje države i naroda. I svi su za ulazak u Evropu, jer racunaju - jednom tamo, Evropa će preuzeti odgovornost za sve nas...
Препоруке:
0
0
39 субота, 30 јануар 2010 00:28
Nikon
Star sam, ali i oduvek prizeman covek. Uzivam u lepezi ljudskih zapazanja, pogleda i misli, kako autora, tako i komentatora...Ipak, kratkoca komentara, i po meni, sustinsku istinu izarazio je
(Bole petak, 29 januar 2010 09:27) sto citirajuci ga, zelim i da podvucem:
"Eh da nam je to je jedini problem...
protesti 2000-te, mi mladi, pametni, zaneseni...Pijemo pivo, zezamo se, kaže moj pobratim hipotetički:"i zamislite sad, kao Cobe kaže u pravu ste, priznajem rezultate, pa ovi naši ne bi znali šta bi!"
Tužno, ali istinito...
Još tužnije je da ni danas posle 10 godina ni jedni, ni drugi, ni treći ne znaju šta bi, a kamo li kako to i da urade!"
Препоруке:
0
0
40 субота, 30 јануар 2010 03:29
Воја
Анализа Вам је на месту (иначе радо читам ваше текстове и у већини ствари се слажем), међутим имам проблем с полазном тачком. Зашто полазна тачка мора да буде Србија у ЕУ и све остало мора да се оправда? Зашто нико не оправдава пут ка ЕУ (неком озбиљном анализом)?

Да ли је ико до сада изнео озбиљну анализу предности и мана српског чланства у ЕУ? Колико то чланство кошта (пара, територије...)? Колико ћемо тим чланством да добијемо (пара, радних места...)? Која је црвена линија коју нећемо да пређемо (што се тиче пара, територије...)?

Хајде прво да пођемо од једне такве анализе, па онда да видимо која је партија за шта. Или још боље, хајде прво да се договоримо у каквом друштву бисмо желели да живимо, па нека нам партије после прикажу своје визије како доћи до тог (нама) идеалног друштва. Можда нам је ЕУ сувишна, а можда неопходна да бисмо изградили друштво какво желимо.

Ви као аналитичар с одређеним медијским присуством имате могућност да покренете овакве теме. Не би било лоше када бисте свој фокус, барем једним делом, ставили на ову проблематику.
Препоруке:
0
0
41 субота, 30 јануар 2010 03:35
Воја
Додао бих још пар питања: На колико се процењује животни век ЕУ? Како изгледа развој ЕУ у следећих 25 година? Има ли смисла ући у ЕУ ако је (хипотетичка) процена да ће се унија распасти након 10 година? Многа питања немају одговор, а о ЕУ се прича као о једином путу.
Препоруке:
0
0
42 субота, 30 јануар 2010 03:40
Ultravisitor
"Eh da nam je to je jedini problem...
protesti 2000-te, mi mladi, pametni, zaneseni...Pijemo pivo, zezamo se, kaže moj pobratim hipotetički:"i zamislite sad, kao Cobe kaže u pravu ste, priznajem rezultate, pa ovi naši ne bi znali šta bi!"

NašiNašiNašiNašiNašiNašiNašiNaši

Kakav glup eho!
Препоруке:
0
0
43 субота, 30 јануар 2010 07:32
Hadzimikolic ucitelj
Nema krize, sirite defektizam. U Srbiji tecu med i mleko, kako se nista ne radi i kako se parazitira, mlogo je debro. I Srbija, i ceo zapadni balkan, Kosova, Makedonija, Montenegro, i Bosnia, svi treba da razviaju dobrosusedske odnose. Nakom sto Srbija se upise za genocid u Srebrenici, i kad Voivodina se oslobodi jarma. Pravo rece Cedo Jovanovic, i Biserko i Tadic, Srbiju prvo treba da se lustrificirati, nakon takvo jedno pokajanje, i Hrvatima da se izvinu, da dopustu da Papo dodje da ih posjeti i bljagosilja. Ovaj Dodig da se onemoca, da ne cini lose po svi narodi. E potom da se uclanimo u NATU, pa ce potece med i mlek, u veliku porodicu EUvropski narodi. I da se sever Kosove integrise. Bice sve bolje, velik sam optimist!
Препоруке:
0
0
44 субота, 30 јануар 2010 13:14
jasna
@Nikola Turajlic
svidja mi se Vase umece "baratanja recima"(odgovor "krizi morala").
Inace mene je ovaj tekst uplasio.
Zutokratija i neoliberali tzv ekonomski eksperti iz G17(Dinkic ,ranije Labus,zatim onaj Djelic Cubajsov savetnik..,sto sada ima svog savetnika onog glumca sto se sprdao sa "tranzicionom" gubitnicima na b92 "Mile tranzicija"sramota), dokrajcise nam privredu,i dalje dosledno kao najbolji streberi sprovode neoliberalni koncept(privatizuj,liberalizuj,zaduzi se do besvesti).Dinkic svako malo, objavljuje kako tek sto nismo izasli iz krize,a koncept im puko,samo oni jos nisu obavesteni o tome,a i njihovi nalogodavci MMF i ostala lihvarska bratija, im daju nove smernice i uputstva za rad.
Mada i Kostunica snosi odgovornost za ovo stanje ,jer im je u potpunosti bio prepustio,vodjenje ekonomije,mada je i laiku bilo jasno da to ne moze dobro da se zavrsi(unistenje domaceg bankarskog sistema,privatizacija,unistenje domace proizvodnje,liberalizacija trzista,zaduzivanje)
Препоруке:
0
0
45 субота, 30 јануар 2010 14:44
ПЕТИ ЕЛЕМЕНТ
Овај текст треба да носи наслов "ДСС пред изазовима кризе".
Нема друге опозиције.
Препоруке:
0
0
46 недеља, 31 јануар 2010 13:49
Cernisevski
- A koja opozicija ?

Dok se ovaj slom srpke drzavnosti u potpunosti ne dogodi, necemo shvatiti sta nas je snaslo.A to saznanje ce bojim se biti bolno. Tek tada, pod uslovom da pretekne ista od onoga sto bi se moglo nazvati "srpstvo" da pretekne ista od te ideje i vrednosti na kojima pociva - mozemo se nadati nekom novom pokretu za obnovu drzave i nacije. A posao pred kojim ce se takav jedan eventualni pokret naci, kao i zrtve koje ce morati da podnese - bice nesagledivi.

U zivotnom veku ove generacije bice procerdano sve.
Препоруке:
0
0
47 недеља, 31 јануар 2010 19:26
Mladen Šipka
Ozbiljna opozicija su oni koji su svojim primerom pokazali da se razlikuju od sadašnje vlasti : oni koji su zapošljavali ( a ne otpuštali ), oni koji su jačali institucije ( a ne uzurpirali ), oni koji su razvijali slobode ( a ne gušili : Zakon o informisanju ), oni koji su reči pretvarali u dela ( a ne ovi kojima su jedina dela - reči ). DSS.
Препоруке:
0
0
48 среда, 03 фебруар 2010 22:19
Milutin Mladjenovic
Od devedesete do danas, nikada u Srbiji nije bila NEalternativnija politička situacija,no što je to danas.

Ovi što vladaju godinu i po su takvi kakvi su, loši, nesposobni, lažu, kradu, mažu, muvaju.
A ovi iz opozicije što hoće da budu Kalifi umesto Kalifa, nikada gori, smešniji, jadniji, siromašniji idejama, porukama, ponudama.

Dakle, imamo bezizlaznu situaciju, gde je vlast loša, a opozicija grozna i bolesna i nesposobna do neba.

Sve u svemu, Srbija je u nevidjenom statusu KWO, imamo vrlo rigidnu vlast koju nema ko da drma, cima i upozori je da bude bolja, jer eto imamo alternativu za nju, kad ono, niti imamo alternativu ovoj vlasti, niti imamo vlast, niti opoziciju, niti NIŠTA.
A ništa puta ništa jednako je: NULA.

Dobro, neko će me pitati šta da radimo?
Evo šta:

-Dati ultimatum i vlastima, a pogotovu ovoj smešnoj i jadnoj opoziciji, sa osnovnim revolucionarnim zahtevom, koji bi glasi:

-Gospodo-drugovi, tražimo od vas da abdicirate sa vlasti, ako to ne uradite, sledi sila narodne mase, a znate valjda da tada vam niko ne garantuje za vasu bezbednost.

-Kada poslušaju preporuku za abdikaciju, onda dolazi ključni i jedini uslov da se vlada Srbijom, a to je da se u novi ustav u preambuli nadje sledeći tekst: Član jedan, u stavu broj jedan pisalo bi, da se na 99 godina zabranjuje bavljenje politikom u Srbiji svima licima i njihovim naslednicima koji su na bilo koji način bili na visokim funkcijama u državi od 70-te do 2010 godine.

Samo ovo, samo ovaj ultimatum može da urazumi nas, njih, sve u državi, da od nasiromašnije zemlje Evrope, postanemo bar srednje razvijena regionalna i Evropska Srbija.

P.S. Verovanje u ovu vlast, ili ne daj bože u našu opoziciju, ima iste verovatnoće kao vera u zagrobni život.
Препоруке:
0
0
49 четвртак, 04 фебруар 2010 22:07
Милена Матић
Слика и прилика наших странака, у праву је Г. Антонић, и то важи не само за бедну опозицију, него и за још смешнију позицију. Нико у овој земљи, а да може досећи власт, нема појма о реалној економији, не у Србији, него уопште,у сопственој кући. Данас је тешко великим светским играчима да покупе конце по берзама и схвате да је крај Фридмановске економије. Наши економисти нису ни знали за Фридмана, а како би онда знали шта је стварно нео-кон, нео-либ, берза, глобализација, шта је економија великих бројева и економија интерконтиненталних компанија. У главама наших људи су мали бројеви, никакда нисмо ни имали у виду велику, општу слику. Како би онда могло да се очекује (а сви смо мислили да су мало образованији ти наши опозиционари који отераше Слободана) да знају шта раде Азијски тигрови, велика Индија и још већа Кина...
Туга над тугама је истинита, док се не "направе" (дођу ванземаљци) образоване патриоте који ће се хватати политике и баталити популизам, неће овде цветати ништа. Ја бих се радовала да нас бар пусте да слободно говоримо и "цвета хиљаду цветова". Чињеницаје да смо у забрану НСПМ (немате појма колико ми је жао)и то јасно говори о нашем друштву. Хвала што постојите, ипак!!!!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер