субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Јефтини станови - још једна обмана

Kоментари (10) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 03 фебруар 2010 00:08
Горан Станков ић
Хвала, темељно и аналитички сте објаснили да ова аждаха ( грађевинска ) има небројано глава- ни држава не може да утври тачно.
По најави министра, порадовах се да ће држава :
да утиче да се земљиште нас грађана, уступи нама грађанима, за стамбену градњу. А да се она, држава, БРИНЕ да се ПОШТУЈУ закони струке, закони урбанизма, закони пејзажне архитектуре, и напокон да врати у функцију посао НАДЗОРНОГ органа. Тада, нека на том и таквом комунално опремљеном земљишту, распише конкурс за идејно решење комплетног простора. И напокон, међународни конкурс за инвеститоре-градитеље станова. Они већ знају како ће и са банкарима да затворе круг...а нас грађане да намаме на цену од максимум 600 евра. За стан, чију градњу покрива комплетан репроматеријал из Србије, који би градили наши вредни и скромно плаћени неимари. И још са учешћем од 20% значи петина станова се кешира при добијању кључева ( циклус вероватно не дужи од 6 месеци ), пословни простор ( продаја или рента ) додатно релаксира целу причу. И дођосмо до банака, којима само ја плаћам сервис ( моје паре не вреде ни % по виђењу-пропали социјализам је то био увео ).Приволети их великом понудом станова да примењују РЕАЛНУ камату. И ето, дођосмо до тога да политичар буде службеник ( и сад добро плаћен ). Бајка?
Политичку елиту ( у смислу да сада врше власт )ћу почети да ценим када зелене површине ( опште добро свих нас ) почне да враћа на стање прошлог века ( рецимо крајем 80 тих година)... Опет бајка?
Имам потврду да сам 1.предао тадашњој Београдској банци, комплетну и уредну документацију, на конкурсу за 10 000 станова.
Препоруке:
0
0
2 среда, 03 фебруар 2010 04:04
Misa
Jos jedna sarena laza za drugi dnevnik, ti stanovi po ovim cenama nikad nece ni biti izgradjeni, jednostavno nema dovoljno kupaca koji mogu da ispune uslove. Cena je trzisna i za ove pare mozes da kupis gotov stan, a ne da cekas dali ce ovaj uopste biti izgradjen i kada.
Препоруке:
0
0
3 среда, 03 фебруар 2010 07:42
Dubravko
Yz duzno postovanje svih koji tvrde da je nemoguce dobiti stan za 500-600 evra po kvadratu, moram da kazem da je to bezocna laz. Na sveru Kosova,pod uslovom da imate svoj plac, mozete dobiti kucu,stan,sta god hocete po mnogo,mnogo, nizoj ceni. Naime Albanski preduzimaci nude stan/kucu po principu kljuc u ruke za 175 evra po kvadratu! Materjal koji oni koriste je prvoklasni iz srbijanskih fabrika, a usluge koje pruzaju u vidu rada su iste!Valja napomenuti da ovde ne ulaze komunalne takse, ali bi valjda one bile izbegnute u ovom slucaju i u Beogradu i u Novom Sadu. Kao bliski prijatelj gradjevinara koji koristi njihove usluge na severu Kosova, mogu vam reci da on stan prodaje po ceni od 500 evra po kvadratu, a njegov profit je natpolovican racunajuci i novac koji ulozi u kupovinu zemljista i dozvole koje placa gradskim ocima. Prema tome ovde je rec o stoprocentnom lopovluku i pljacki!
Препоруке:
0
0
4 среда, 03 фебруар 2010 08:10
Mилорад Ђошић
Цена квадрата (кључ у руке) није већа од 400Е под условом да се има плац. То значи било где на територији Србије, јер је материјал сличних цена.
Покретање оваквог процеса није у могућности ове власти.
Препоруке:
0
0
5 среда, 03 фебруар 2010 09:54
Duško
Neka neko pokuša da dođe do podatka o broju stambenih jedinica u BG ili NS, pa o veličini izgrađenih stambenih kvadrata, pa neka onda pokuša da obuhvati populaciju koja živi na tim prostorima, da ne kažem stambenim tržištima...
Pretpostavljam da bi se kada bi sve to bilo moguće uraditi mogao izvući samo jedan zaključak... U tim sredinama ima više stambenih jedinica nego domaćinstava koja bi ih koristila... I kako to onda da cena skače? Kada bi se još uzeo podatak o demografskim trendovima za budućnost...

Verovatno se radi o kombinaciji faktora... Mnogi stanovi su van tržišta jer služe samo kao oblik čuvanja vrednosti
Nedovoljno sređena dokumentacija smanjuje ponudu „čistih“ stanova na tržištu…
Oba su problema vezana za ulogu države na stambenom tržištu. Tezauracija
se javlja kao posljedica pravne nesigurnosti i velikog stepena nepovjerenja u ekonomiji. Štednja u stanovima se može demotivisati porezima na imovinu ili porezom na imputiranu rentu (plaća je vlasnik stana kao da je sam sebi podstanar) koji mogu natjerati vlasnike nekorišćenih stanova da ih ponude na tržištu. Porezom na imovinu/porezom na imputiranu rentu se s druge strane mogu ostvariti fiskalni prihodi koji bi mogali da utiču na manju cenu kvadrata na tržištu odustajanjem od drugih poreza i naknada prilikom izgradnje objekata…

Ali… Teško je oteti se utisku da je nekome u interesu da stanovi u Srbiji koštaju što više… Jer umesto privrede, koja je uništena, mi imamo stabilno tržište nekretnina koje održava svoju vrednost i onda kada svuda pada… Zato je tako isplativo graditi u BG, kupiš stan danas i možeš sa sigurnošću da očekuješ da će ti se sutra vratiti više ili bar isto, a svo to vreme državi ne moraš da plaćaš porez. Ko onda još da štedi u bankama ili da svoj kapital ulaže u neku nesigurnu proizvodnju.
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 04 фебруар 2010 18:33
Troglavski
Kredit od 79750 na 30 godina.
Kamatna stopa je 5.5%
(79750*0.055)/12=367 evra mjesecno
Znaci da su samo troskovi kamata 367 mjesecno
Kupac ce 22 godine da placa samo kamatu
a ostalih 8 godina manje od kamate

3 godine 98 evra mjesecno
22 godine 367 evra mjesecno
5 godina 265 evra mjesecno


Pitanje: "Ko je vlasnik stana nakon 30 godina?"
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 04 фебруар 2010 19:06
Troglavski
Sto se tice cijene stanova svi pricamo o nekakvim trzisnim cijenama kao da je trziste neka svetinja.

Zaboravili smo sta je to PREDMJER i PREDRACUN?

Isto kao sto smo zaboravili sta je to inflacija.
U enciklopedijama starim 40 godina pise: INFLACIJA JE UVECANJE NOVCANE MASE. Danas kazu da je inflacija povecanje cijena, da bi stampali pare i otimali narodu ..

Tako nam danas pricaju o trzistu, a zaboravljaju sta je predmjer i predracun. Iz inzinjerske komore kazu gradnja-300Evra, prikljucci za struju 200 e/m2.

Da li sam ja vlasnik dalekovoda? Nisam. Sta ih onda meni naplacujes. Neko je napravio sve te vodove za struju da bi zaradjivao prodajuci struju.
U predmjeru i predracunu toga nema. Odem da kupim farmerice, platim 20 evra a onda prodavac kaze jos 20 evra jer je kupio novu kasu. Cija je kasa? Moja?

Kako je napravljen Novi Beograd? Sta su gradjevinske zadruge?

Bankari to kriju, jer oni imaju moc na osnovu prevara. Ti bankari regionalizuju Vojvodinu, otimaju Kosovo, a oni crpe moc tako sto nam sakrivaju istine: sta je to inflacija, sta je to predmjer i predracun
Препоруке:
0
0
8 субота, 06 фебруар 2010 16:39
војкан
Онолико домаћинстава по селима се могу купити за мале паре,па није морање да опет изграђујемо социјалу-
Препоруке:
0
0
9 петак, 12 фебруар 2010 17:04
Todor
Vrzino kolo. Gradjevinski preduzimaci = trgovci drogom i njihovi rodjaci = stranke na vlasti.
Препоруке:
0
0
10 петак, 12 фебруар 2010 21:57
Brkovic Zoran, Stuttgart, Deutschland
Pored toga sto ne zivim u Srbiji, zadnjih godina sam jako cesto u Beogradu. Posto sam profesionalno u gradjevinarstvu ( u Nemackoj) mogu preciznije proceniti kostanja podizanja objekata. Sa cenom od 500.-€ moze se i u Nemackoj izgraditi kuca sa ovdasnjim standardom (Toplotna, zvucna i protivpozarna izolacija).
Nazalost, u Srbiji nemamo adekvatne i kvalitetne materijale. Moje iskustvo sa gradnjom moje kuce u Beogradu je bilo jako lose. Sve sto sam pogledao od materijala, bilo je veliko razocarenje, tako da sam sve (skoro sve)uvezao iz Nemacke. Pored toga, kostalo je manje od 500.-€.
Mozda sam predugo van domovine i navikao na red i organizaciju ali to nama isto nebi skodilo.
Nas problem je da se ne informisemo kako to rade takozvane razvijene zemlje. Ne moramo ih kopirati, ali mozemo uzeti neke stvari za nase podneblje. Prvenstveno transparencija i brza dozvola gradnje.
Nasi inzinjeri i arhitekte nemaju puno posla, sto se tice manjih gradjevina.
Voleo bih da svest naseg naroda bude i prema okolini u kojoj zivimo senzibilnija. Mediji imaju veliku odgovornost i mogu na tom polju puno pokrenuti.
Rado bih ucestvovao u izgradnji u mojoj domovini sa vise decenija iskustva i proverenim inovacijama u podrucju gradnje kada bi postojali koliko-toliko adekvatni uslovi za to.
I u Srbiji se moze graditi kvalitetno i jeftino ali je nasa balkanska svest takva da ljudi zele da se sa jednim objektom obogate, sto je nerealno i ne vodi nicemu osim toga sto vec imamo: los kvalitet, losi materijali i nezdrav zivot u takvim objektima.
Moje namere nisu da kritikujem, to je samo glasno razmisljanje o onome sto sam video i doziveo.
Najvise mi smeta kada cujem:"sta mu fali, dobro je".
S´postovanjem i nadom da ce te razumeti sta sam zeleo reci, hvala.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер