петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Време је за укидање привилегија

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 04 фебруар 2010 13:41
Бојан
Ово смањење тј. изједначавање треба да буде уведено као дио свеобухватног пакета мјера.
Нпр. ако се женама ускраћује досадашње право на краћи радни стаж или вишу пензију (шта год, различити системи се користе за обрачуне итд), онда треба погледати шта је коријен тог права.

Слажем се са аутором да данас жене не рађају дјецу као некад, евентуално 1-2 што је недовољно и није у складу са привилегијама. Подсјетимо се, просјек ЕУ је 1,2 дјетета по жени, а за нормално продужење популације потребно је 2,1.

У том смислу потребно је активирати други систем мјера који би у околностима када су мушкарци и жене једнаки пред пензијским системом, увео да држава или ко већ плаћа стаж и даје одређене плате женама за вријеме породиљског боловања и неки период послије тога. Тада би се донекле ријешила сва ова питања, јер жене које не желе да рађају моћи ће да се посвете каријери и имају пензије као и мушкарци, а жене које одлуче да рађају дјецу неће бити у значајном заостатку за њима због своје одлуке да роде, бар у погледу пензије примања итд. Слично би се морало радити и са мушкацима, иако не рађају дјецу и они сносе тај терет.

У ствари потребно је читав систем преврнути и дати људима могућност да бирају и у складу са тим носе последице. Мислим да није поштено од стране државе и друштва садашње стање вредновања рађања и одгајања дјеце. Ако се тај проблем не ријеши џабе реформе пензијског сектора и свега када у будућности неће имати ко да зарађује пензије, или у другом случају, на овој територији неће важити закони Србије већ неке друге, активније и флексибилније државе односно народа.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 04 фебруар 2010 13:52
Светозар Максимовић
"Где то има да жена са 55 година оде у пензију и још лепо живи" - речи једног политичара након 5. октобра. Ако се до сада не види ко је срушио Југославију и пристојан живот, онда му треба смањити пензију,плату и живот, како траже спољни фактори.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 04 фебруар 2010 15:32
Smilja
Svasta!Tolike medjunarodne institucije (EU,FAO,UNICEF) uradile su tone statistika o vecoj psihickoj i fizickoj opterecenosti zena (plus manja fizicka snaga) a G.Mijatovic to ne priznaje!
Lici na onaj voc u kome Crnogorac ceo dan lezi i hukce:
-Ja,gledam onu moju znu kako vasceli dan radi,kuva,pere,brise,pegla,uci s djecom-umorih se gledajuci!
Bice da je G-dja Mijatovic to prespustila suprugu!
E,kakvi se razlozi pronalaze da bi DS smanjio izdavanja iz penzijskog fonda!
Jos malo pa ce SZO i slicni sve preko 65 slati u "Vecna Lovista".
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 04 фебруар 2010 17:33
remmiz
He he...
Kad covjek procita naslov "VRAME JE ZA UKIDANJE PRIVILEGIJA" mogao bi da pomisli da hoce da ukinu sluzbena vozila i vozace za sekretarice sekretarica ministarstva za mlacenje prazne slame.

Ali ne..dragi penzioneri, vi ste ti koji su privilegovani.Narocito mlade penzionerke koje su hitale na biralista da konacno izaberu predsjednika koji je pravi maneken.Lijep i naocit,pravi evropski gospodin.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 04 фебруар 2010 20:50
Боба
Драги директоре,
Кад се питате да ли је праведно да двоје у свему једнаких људи један има увек већу пензију, треба да се упитате зашто је директор економских студија ЦЛДС-а мушкарац. Померитесе оном дугом једнаком - уступите то директорско место једној од многобројних жена у Србији које су једнако компетентне за то место на којем ви седите и пишете ђта пишете (није ово једина већ један од многобројних некомпетентних писанија).
Свакако сте довољно образовани да знате да постоји једна привилегија коју жени није могуће укиннути - материнство. То нисте изживели и неможете судити о том, шта то значи и шта то заслужује.То свакако не значи да жене које нису рађале не треба да имају привилегију о којој пишете, јер је свакој пословно успешној жени трбало много више снаге и залагања и трошења свог животног ресурса да постане како кажете "руководиоц" и, иза сваке успешне жене стоји још једна жена која јој помаже у кућним и другим пословима да би се она давала струци. Зар мислите да актуелну министарку правде ништа не кошта то што је поћела да ради три дана после порођаја (пре него су се карличне и друге кости вратиле на своје место, зар не мислите да ће се због тога брзе потрошити него њен колега министар који неможе осетити порођајне болове.
Пишем смо о једном основу по којем жене заслуђују да имају законску могућност да иду у пуну пензију пет године раније него мушкарци, а има још и још основа на које нећу да трошим време, јер треба да спремам већеру за мужа који сад чува унуку да би ћерка могла да "гура струку".
Сасвим сам сигурна да се лично слажете са наведеним, али вероватно пишете у циљу припреме јавности на очекивана решења реформе пензионог система.
Боба, мајка, жена призната у струци и намерна да ради до испуњења броја година потребних за пензионисање мушкараца
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 04 фебруар 2010 21:19
milena ankic
Ovi levicari (toboz borci za prava radnika) su
naslednici komunistickih mantri o ravnopravnosti.
Tako je Jovanka Broz masuci belim rukavicama iz
automobila porucila radnicama u fabrici kako su boze moj ravnopravne.Kakava ironija!
Ako nam ovi vlastodrsci penzionog fonda budu krojili kapu necemo imati sanse ni da ostvarimo penzije ,a pitanje za koju godinu da li ce para u kasi uopste biti.Tako cemo svi biti ravnopravni jer penzija nece biti?
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 04 фебруар 2010 21:21
Никола Смоленски
свакој пословно успешној жени трбало много више снаге и залагања и трошења свог животног ресурса да постане како кажете "руководиоц"


Много више од чега? Зашто би јој требало много више од мушкарца истог образовања и способности?

Зар мислите да актуелну министарку правде ништа не кошта то што је поћела да ради три дана после порођаја (пре него су се карличне и друге кости вратиле на своје место, зар не мислите да ће се због тога брзе потрошити него њен колега министар који неможе осетити порођајне болове.


Са овим се већ слажем и предлажем међурешење: две године ранија пензија по сваком рођеном детету.
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 04 фебруар 2010 22:20
zoran
Mislim da je mnogo postenije da se obracunava prema prosecnom trajanju zivota. Npr. ako jedni zive u proseku 72 godine, a drugi 76, a svi se penzionisu sa 65, onda oni prvi provode u penziji prosecno 7 godina, a ovi drugi 11 god. To ne bi bilo posteno, sa ovim brojevima, 11/6=1,57 znaci drugi provode 1,6 puta duze u penziji i toliko vise para potrose. Godine sa koliko se ide u penziju treba obracunavati u odnosu na ocekivano vreme koje ce se provesti u penziji.
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 04 фебруар 2010 22:26
Милена Матић
Ух,ух,ух, страшно. Моја мајка је у СФРЈ БИЛА повремено плаћена као и мој отац, исте су доби и исте квалификације, али је она чешће обављала више и значајније послове и функције од њега, да не причам о партијском притиску. Та се тренутна разлика међу платама брзо срозала у татину корист. Она је родила мене и брата, морала да нас остави у јаслице пре нааших доживљених 4 месеца, а руководиоци су је попреко гледали као "сувише матерински посвећену", те се о деци у фирмама, на руководећим местима, није смело причати са женске стране. Anno domini 1964-1974. SFRJ. Не разумем како се мушкарац у овој земљи може осећати угроженим од стране жена, које треба да раде, роде, привреде. Срамотан став.
Препоруке:
0
0
10 петак, 05 фебруар 2010 00:12
zoran
Не разумем како се мушкарац у овој земљи може осећати угроженим од стране жена, које треба да раде, роде, привреде. Срамотан став.


Izvinjavam se sto ponovo saljem komentar, ali moram da odgovorim. To su, manje vise, partikularne situacije. Slazem se da je ranije, u SFRJ, preovladjivao "Balkanski mentalitet" i da je zena, uglavnom, dobijala losije poslove i manju platu, ali stvari su se promenile. Recimo, sin mog prijatelja je obucio svoju koleginicu sa fakulteta da radi njegov posao pre nego sto je otisao u vojsku. To je bilo negde pocetkom 2000-tih. Ona je, u medjuvremenu, avanzovala, uzela njegovo radno mesto (on je izgubio posao), udala se za sefa stranca i rodila mu dete. A sin mog prijatelja je izgubio godinu dana u najboljim godinama zivota, nije mu isao staz, i vratio se na biro. Danas je, jos uvek, nezaposlen, a ona sve vreme ima staz sa dobrom platom. Ima primera i jedne i druge vrste. Naravoucenije: partikularne situacije ovde nisu dobar nacin da se izvlace opsta pravila.
Препоруке:
0
0
11 петак, 05 фебруар 2010 01:29
Дарко Станојевић
Према проценама РЗС, у Србији има око 200.000 жљна више него мушкараца (2008).

Отуда оправдана брига да оне не "изеду супстанцу", између осталог.
Препоруке:
0
0
12 петак, 05 фебруар 2010 08:43
jelisaveta
sramota!!! nemam nikakve privilegije, a svi pricaju o ravnopravnosti koju JA nisam trazila, jer znam da nismo isti, niti zelim da budemo isti. Bog nas nije stvorio iste. Najvise sto me nervira sto se matrinstvom razbacujemo kao djubretom. Kakve sve vratolomije jedna zena mora da pretrpi da bi radila, podigla decu zdravu, bez pomoci baba i deda TO NJENA DUSA ZNA.
Ovo me razmisljanje toliko razljutilo, da posle nije ni cude sto u ovim velikim gradovima nadju leseve staraca, koje danima niko nije obisao, jer su deca otisla i nemaju vremena moraju da se bore za RAVNOPRAVNOST i SEBICNOST i UKIDANJE PRIVILEGIJA.
Препоруке:
0
0
13 петак, 05 фебруар 2010 11:31
Pravda i privilegije
Znaci, jedan Rom radnik gradske cistoce ima pravo na 1o godina penzije manje od jedne zene recimo poslanice zato sto je muskarac? Posto mora da radi 5 godina duze od nje a po statistikama ce kao muskarac umreti 5 godina mladji od nje. Stvarno posteno nema sta.
Препоруке:
0
0
14 недеља, 07 фебруар 2010 14:22
Svetislav Kostić
Kada jedan čovjek sa strane, potpuno neupučen u zbivanja u Srbiji, neobuhvaćen masovnim ispiranjem ljudskih mozgova tokom poslednje decenije i bez da iz bliza doživljavao nacistička suđenja njemačkim generalima i forme radikalnog komunizma u vremenima totalno dirigovanog jednoumlja iz jedne centrale vladajućeg sistema uz zdušnu saradnju poslušnih kako gostujućih tako i od režima pod ugovorom zaposlenih egzekutora sa pisačih stolova i pratio kako poneki od dojučerašnjih Hitlerovih genarala posle neuspjelog atentata 1944. skrušeno sluša psovke i uvrede crnomantijaša za sudskim stolom kao mala neposlušna djeca ili kako smenjeni komunistički funkcioneri jer nisu slijedili liniju "kako treba" traže za sebe smrtnu kaznu, jedan takav savremenik koji prespavao postnacistička vremena i pod komunizmu opisanu fazu, pomislio bi kod čitanja ovog neljudskog pamfleta, nedostojnog ne samo srpskog, nego i opštenito ljudskog bića, pomislio bi da se vratio u vremena decenije unazad. Na temu u naslovu: Nije u pitanju koji pol živi duže, nego kako žive. Priroda se postarala da ima nemali broj atraktivnih i agilnih muškaraca i sa 60 godina, kada su žene u socijalističkoj Jugoslaviji išle u penziju. Doduše u jednom vremenu kada se nekakav MMF tamo u израбљивачкој Americi nije mogao da miješa u unutrašnjw stvari, zakonodavstva i ekonomije drugih zemalja. Žene žive duže, ali još brže stare. Žene sa 60 - 65 godina jedva da mogu sprećiti da sportskim aktivnostima ili kozmetikom odgode proces staranja. Muskarci to mogu već zbog muskulature s kojom ih podarila priroda, koja znala zašto to čini. I ne smije se zaboraviti, da su žene te koje djecu rađaju i najveći dio svog života provedu u intenzivnom odgajanju djece sa kojom ih sudbina povezuje od trenutka zaćeća pa do punoljetства, ponekad i duže. Dok očevi čitaju novine, gledaju fusbal ili još sa 50-55 god. starosti ganjaju cure ili tuđe žene. To sa zajedničkim odlaskom u penziju jesтe jedna licemjerna uranilovka. Zar ne, g. Mijatoviću?
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 08 фебруар 2010 11:54
Jedna pravnica
Diplomirala sam, magistrirala i doktorirala prava. Ceo radni vek sam provela u jednoj naučnoj ustanovi. Odgajila sam dvoje dece bez problema jer je u institutima radno vreme fleksibilno. Saradnici podnose izveštaj o radu godišnje, ali faktička kontrola uradjenog postoji tek nakon petogodišnjeg perioda jer nadležno ministarstvo finansira izradu projekata za period od pet godina. Nakon toga se započinje novo istraživanje i pristupa izradi novog projekta za period od sledećih pet godina. Nikada nisam bila diskriminisana ni na fakultetu ni na radnom mestu -jedino su bili relevantni rezultati mog rada. Osećam se privilegovanom zato što sam radila posao koji volim u više nego povoljnim uslovima. Ukratko, ako bi trebalo da postoje neke privilegije u pogledu godina potrebnih za odlazak u penziju onda bi trebalo praviti razliku prema tome gde je ko radio i pod kakvim uslovima, a ne da li je u pitanju muškarac ili žena. Drugo je pitanje što cela ova priča o privilegijama, iz pera gospodina Mijatovića,saradnika Centra za liberalno-demokratske studije, predstavlja najverovatnije uvod u pogoršanje položaja SVIH penzionera – i muškaraca i žena.
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 08 фебруар 2010 12:05
Dragan
Kako je lepo živeti u Beogradu, pa još u krugu dvojke. Nije ovo tekst ni predlog koji može da napiše jedan doktor nauka. Za studenta je ovo OK, ali za doktora nauka...Prilično tanko. Napisano na osnovu suvoparne statistike, bez ikakvog suštinskog poznavanja stanja i prilika u kojima funkcionišu naša privreda, i to pogotovo privatni sektor, etnoloških, demografskih kretanja...
Препоруке:
0
0
17 недеља, 14 фебруар 2010 14:03
Милорад Станојловић
Господину Бошку Мијатовићу, аутору текста, дубоко се извињавам што сам тек сада видео његов текст. Заправо, видео сам га вероватно одмах, али сам га превидео, будући да сам умишљен како само ја видим један проблем, а други не хају. Није тачно.
Узрок мом екстатичном писању је тема којом се аутор бавио. Али никако није реч о пензијама, мушкарцима и „лепшим половинама“.
Нисам одавно нигде прочитао, поготову у наслову, реч – привилегија. Чак сам једном вештаку (експерту) за корупцију писао и питао о томе где су нестале привилегије, зар је могуће да их више нема, већ видимо само корупцију. Навео сам му и пример баснословних хонорара у РИК-у и навео да то није корупција, јер је све по закону било, на тањиру, узмили или баци. Значи, није корупција, али јесте привилегија, па нико није бацио...
Та пракса завере, да се о привилегијама не говори ни тихо, акамоли гласно, оптужује све нас и цело друштво, осим ако нисмо левичари.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер